Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Ako na delta variant

.norbert Žilka .témy

Delta variant koronavírusu práve prichádza na Slovensko. Bez fanfár, s tichým šomraním obyvateľstva a obavami, že opäť nás čakajú drakonické opatrenia. Povedzme si teda o tej delte niečo viac: je iná, ale nie výnimočná.

Ako na delta variant SATISH BATE/HINDUSTAN TIMES/GETTY IMAGES Zdravotníci odoberajú cestujúcim na železničnej stanici Dadar vzorky na covid-19. Variant delta sa do celého sveta rozšíril práve z Indie. Postupne sa dostal do Veľkej Britanie a odtiaľ ho britskí turisti zaniesli na juh Európy do Portugalska.

každý nový variant má, takpovediac, svoje kúzlo a mierne vylepšené vlastnosti. Dnes je to delta a zajtra to bude epsilon alebo zeta. Život je zmena, v prípade vírusov to platí dvojnásobne.

Jedným z najväčších úspechov Svetovej zdravotníckej organizácie v boji proti pandémii je nesporne reforma nomenklatúry nových variantov SARS-CoV-2. Pôvodné komplikované názvy, ktoré pripomínali skôr silné bezpečnostné heslá pre vstup do bankového konta, vystriedali písmená gréckej abecedy. Spomedzi nich sa dnes najčastejšie hovorí o delte. A na štartovacej pozícii je už pripravený jej potomok delta plus.

Každý nový variant je výsledkom zmien, o ktoré sa vírus nepretržite usiluje, aby získal konkurenčnú výhodu. Veľa jeho pokusov sa končí v slepej uličke, ale niektoré z nich môžu priniesť nové vlastnosti.

Delta sa prebudila k životu v krajine, kde je šírenie vírusu vzhľadom na vysokú populačnú hustotu pomerne jednoduché. India sa o svoju vylepšenú verziu bratsky podelila s inými krajinami: delta má, podobne ako jej predchodcovia, túlavé topánky. Poľahky vytláča pôvodné varianty, keďže je lepšie pripravená na nehostinné podmienky ľudského dýchacieho systému.  

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite