Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Vtedy vo Vrběticiach. Tri nejasnosti v príbehu o ruskej sabotáži v Česku

.tomáš Němeček .témy

Keď v októbri 2014 prvýkrát vybuchol muničný sklad vo Vrběticiach na Zlínsku, najuznávanejší český denník Hospodářské noviny tomu venoval stručnú zmienku v štyroch vetách. Keď v decembri toho istého roku vybuchol ďalší sklad, v médiách zaznelo podozrenie zo sabotáže.

Vtedy vo Vrběticiach. Tri nejasnosti v príbehu o ruskej sabotáži v Česku PETR TOPIČ/MAFRA/PROFIMEDIA Premiér Andrej Babiš a minister vnútra Jan Hamáček v Poslaneckej snemovni, kde sa riešila kauza Vrbětice.

len nikto nečakal, že v apríli 2021 česká vláda označí výbuchy za výsledok diverznej operácie ruského komanda a spustí čosi ako malú studenú vojnu s Moskvou.

dve zásielky pre Gebreva

Dedina Vrbětice so 400 obyvateľmi leží v Bielych Karpatoch na česko-slovenskom pomedzí, približne na polceste medzi Zlínom a Dubnicou nad Váhom. V lesnatých kopcoch sa rozkladal jeden z najväčších areálov na skladovanie zbraní (po obvode meral štrnásť kilometrov, bolo v ňom päťdesiat budov). Armáda ho opustila v roku 2006 a ministerstvo obrany ho prenajímalo zbrojárskym spoločnostiam. Sklady mali elektronické zabezpečenie, mreže na oknách a bezpečnostné dvere na kód. Vjazd strážili vojaci.

Téma .týždňa: Ruská ruleta

Vo štvrtok 16. októbra 2014 o 9.25 ráno vybuchol sklad číslo 16 patriaci ostravskej Imex Group. Jej majiteľ Petr Bernatík mal ostré lakte, vyvážal zbrane do Afriky, raz čelil obžalobe z nelegálneho predaja samopalov na Slovensko (ale bol zbavený viny). V sklade číslo 16 bola zapečatená obria zásielka pre bulharského obchodníka Emiliana Gebreva: tisíce granátov, samopaly, štyri milióny nábojov, podľa vtedajších médií vraj aj letecké bomby... V ten deň ju mali kontrolovať dvaja skúsení zbrojári Imex Group, päťdesiatnici Vratislav Havránek a Luděk Petřík.

Čo sa presne stalo, nevedia česká polícia ani tajné služby dodnes. V každom prípade nastal taký obrovský výbuch, že črepiny lietali na kilometer ďaleko. Pozostatky oboch zbrojárov našla polícia až po piatich dňoch.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite