Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Téma .týždňa: Memorandum-dum

.týždeň .témy .téma

Kto tejto koalícii stabilne strieľa do nôh trieštivými strelami? Kto vie aj kompromis prekovať na meč a Memorandum o dobrom vládnutí obrátiť proti partnerom? Skúste hádať.

Téma .týždňa: Memorandum-dum
11. marec 2021 Bratislava: Igor Matovič na tlačovej konferencii oznamuje, že minister zdravotníctva Marek Krajčí podá demisiu. V pozadí jeho stranícki kolegovia. Foto: JANA BIROŠOVÁ/SITA

OBSAH

Najabsurdnejšia demisia .martin Mojžiš
Koniec dobrej chémie .marína Gálisová
Aby štát dobre fungoval, nestačí nekradnúť .štefan Hríb
Facebookový trol .šimon Jeseňák
L

Najabsurdnejšia demisia

.martin Mojžiš .témy

Premiér Matovič označil odchod ministra Krajčího za „najabsurdnejšiu demisiu v dejinách”. Už samotným tým označením sa demisia naozaj stala absurdnou. Detaily o jej plánovanom priebehu ju urobili ešte absurdnejšou. Kľúčová však nebola demisia ani jej absurdnosť. Kľúčové boli dejiny.

ak chceme pochopiť Igora Matoviča, musíme si všímať viac než len prvoplánové posolstvá jeho vyjadrení, tlačoviek, statusov a grimás. Zdanlivo nepodstatné a druhoradé detaily niekedy prezrádzajú oveľa viac než samotný explicitný obsah (ktorý je navyše niekedy pomerne ťažké uchopiť). Najabsurdnejšia demisia v dejinách je toho pekným príkladom.

11. marec 2021 Bratislava: Minister zdravotníctva Marek Krajčí na tej istej tlačovej konferencii v slzách oznamuje, že podá demisiu. To ešte nevedel, že jeho stranícky šéf to bude podmieňovať začatím očkovania ruskou vakcínou Sputnik V.JANA BIROŠOVÁ/SITA11. marec 2021 Bratislava: Minister zdravotníctva Marek Krajčí na tej istej tlačovej konferencii v slzách oznamuje, že podá demisiu. To ešte nevedel, že jeho stranícky šéf to bude podmieňovať začatím očkovania ruskou vakcínou Sputnik V.

Najdôležitejším slovom je tu zdanlivo slovo demisia. Premiér ním oznámil, že prijal podmienky koaličných partnerov a že Marek to nedal. Tým by sa mohla skončiť vládna kríza a začať akoby od začiatku. Ale je tu aj slovo najabsurdnejšia, ktorou sa premiér od tejto demisie dištancoval a dal najavo svoj hlboký nesúhlas. To by ešte mohlo znamenať, že nám takýmto spôsobom oznamoval veľkosť sebazaprenia, s ktorým rozhodnutie o demisii prijal. Lenže tak by to mohlo byť, keby išlo len o absurdnú demisiu. Dokonca možno aj keby išlo o najabsurdnejšiu demisiu. Ale nie, ak išlo najabsurdnejšiu demisiu v dejinách. Tam sa Matovič musel – jednoducho musel – postaviť proti dohode, ktorú deň predtým uzavrel. Bola to jeho povinnosť voči dejinám.

Igor Matovič žije vo svete veľkolepých udalostí. Ak sa potýka s nejakou krízou, je to automaticky najväčšia kríza na Slovensku od druhej svetovej vojny. Najväčšia nie je preto, že je väčšia ako kolektivizácia, okupácia, parný valec zo Zlatej Idky alebo mafia na Úrade vlády a vo vedení polície. Najväčšia je preto, lebo sa v nej ocitol Igor. Podobne je to s vylodením v Normandii, vynájdením atómovej bomby, záchranou milióna životov. Všetko, čo Igor robí, je veľké. Každý zápas je finálovým zápasom majstrovstiev sveta. A taký zápas Igor nevzdáva ani po deväťdesiatich minútach. V nastavenom čase vždy ešte niečo vymyslí. Keď sa inak nedá, tak aj proti pravidlám. Kto s tým nepočíta, nevie, proti komu hrá.

bolesť

Prekvapený z Matovičovej tlačovky ku Krajčího demisii mohol byť len ten, kto mu vôbec, ale naozaj vôbec

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

.diskusia
.posledné
.neprehliadnite