Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Muž paradoxnej nádeje

.týždeň .témy .fenomén

Vo veku 84 rokov zomrel český filozof, chartista, celoživotný obhajca slobody a ľudských práv Jan Sokol. Prinášame vám jeho profil, spomienky ľudí, ktorí ho poznali, a na záver ako bonus jeho esej o fungovaní spoločnosti.

Muž paradoxnej nádeje
Foto: VOJTĚCH VLK/ČTK

OBSAH

Jan Sokol – Človek odhodlaný žiť .štefan Chrappa
Muž zásad a ľudskosti .redakcia
Kapitalismus, peníze a svoboda aneb V čem se mýlil Karl Marx? .jan Sokol
L

Jan Sokol – Človek odhodlaný žiť

.štefan Chrappa .témy

Šestnásteho februára 2021 odišiel na večnosť rešpektovaný český filozof, pedagóg, signatár Charty ´77 profesor Jan Sokol. V osobnosti Jana Sokola sa snúbilo hneď niekoľko dôležitých čŕt. Odvaha byť a ostať celoživotne autentický, nezapierať svoje presvedčenie a morálne nasmerovanie.

jan Sokol sa narodil v Prahe osemnásteho apríla 1936, vyučil sa za zlatníka a pracoval ako zlatník. Maturitu si spravil diaľkovo  a diaľkovo začal v roku 1963 študovať aj matematiku. Jeho alma mater bola Matematicko-fyzikálna fakulta Karlovej univerzity. Až do roku 1990 pracoval ako programátor. Bol synom architekta Jana Sokola. 

V roku 1961 sa oženil s Františkou Patočkovou a mali spolu tri deti. Františka Patočková bola dcérou legendárneho českého filozofa Jana Patočku. Patočka bol spolu s Václavom Havlom a Jiřím Hájkom jedným z prvých hovorcov Charty ´77. Zomrel na následky výsluchu ŠTB 13. marca 1977. Na základe rodinných väzieb a osobného presvedčenia sa stal signatárom Charty ´77 aj Jan Sokol, napriek tomu, že počítal s perzekúciami. Vzhľadom na smrť svokra však už štátna moc bola k Sokolovcom „slušnejšia“. 

Hoci Jan Sokol chodil na výsluchy, neboli násilné, neprišiel o prácu a jeho deti mohli študovať. Najhoršia bola, ako Sokol spomína, absencia akejkoľvek nádeje, že komunizmus padne. Sokol poukazoval aj na to, že režim nemal úprimných zástancov, to komunistické „nadšenie“ päťdesiatych rokov, keď sa popravovali ľudia a znárodňoval majetok, vyprchalo. V osemdesiatych rokoch boli len ľudia, ktorí sa nechali režimom prenajímať. 

Po Nežnej revolúcii v rokoch 1990 až 1992 bol poslancom Federálneho zhromaždenia za Občanské fórum. Bol podpredsedom Sněmovny národů. Keď sa rozpadlo Občanské fórum, stal sa členom Občanského hnutí, ktoré sa však v roku 1992 už do Federálneho zhromaždenia nedostalo. Od deväťdesiatych rokov prednášal filozofiu. V tomto odbore získal doktorát, titul kanditáta vied, docentúru i profesúru. V rokoch 2000 až 2007 bol dekanom Fakulty humanitných štúdií Karlovej univerzity.

V roku 2003 kandidoval na prezidenta Českej republiky, ale voľby nakoniec vyhral Václav Klaus. Ako sa Sokol viackrát vyjadril, po jeho nezvolení sa mu uľavilo. Jednak nemal politické krytie a navyše výkon takejto funkcie, ak ju chce človek vykonávať zodpovedne a naplno, vyžaduje veľké nasadenie. 

Vo filozofii sa zaoberal hlavne filozofickou

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

.diskusia
.posledné
.neprehliadnite