Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Otec a brat Jána Kuciaka: Snažíme sa veriť, že spravodlivosť nakoniec zvíťazí

.michal Oláh .témy

Počas desiatok súdnych pojednávaní nezbadali na Kočnerovi žiaden náznak ľútosti. Jozef Kuciak starší a mladší tvrdia, že posudzovanie dôkazov o vine bolo len technické, bez rešpektovania ducha zákona.

Otec a brat Jána Kuciaka: Snažíme sa veriť, že spravodlivosť nakoniec zvíťazí JOZEF JAKUBČO/PETIT PRESS/PROFIMEDIA 3. september 2020 Pezinok: Otec a syn Kuciakovci prichádzajú na hlavné pojednávanie vo veci vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej na Špecializovanom trestnom súde.

 v rozhovore sa dočítate:

  • prečo sa vlastne Jano Kuciak zameral na Mariana Kočnera?
  • veria v odsúdenie Kočnera za objednávku vrážd?
  • akú zmenu si želajú pre Slovensko?

V súvislosti s vynesením rozsudku nad Marianom Kočnerom a Alenou Zsuzsovou začali média špekulovať o zaujatosti niektorých sudcov a Denník N zverejnil informácie o údajnom hlasovaní jednotlivých sudcov v tejto kauze, čo predseda senátu Špecializovaného trestného súdu v Pezinku, ako aj predsedajúca sudkyňa odmietli. Ako ste vnímali tieto informácie? 

Jozef Kuciak ml.: To, kto ako hlasoval, sa nemalo zverejniť, lebo tak vzniká tlak na sudcov, čo sa môže vypomstiť v odvolacom konaní. Keď to vráti najvyšší súd, sudcovia budú ešte pod väčším tlakom. My sme o tom, kto ako hlasoval, nič vopred nevedeli. 

Jozef Kuciak st.: Všimol som si, že keď sa čítal Kočnerov rozsudok za nedovolené ozbrojovanie v súvislosti s nábojmi, čítala to sudkyňa zo svojich papierov a tie druhé papiere držal v rukách sudca Stieranka. Z toho mi vyplynulo, že asi to bude aj on čítať a odôvodňovať. A keď prišli šumy, že dvaja boli proti a sú medzi nimi konflikty, pospájali sme si to. Ale keď to teraz vyvrátili, neviem, čo si o tom myslieť.

Téma .týždňa: Ešte nie je koniec

boli sudcovia podľa vášho názoru akokoľvek zaujatí?

Jozef Kuciak ml.: Dúfam, že rozhodovali podľa vlastného presvedčenia a nič iné tam nebolo.

Jozef Kuciak st.: Sudcov nepoznáme, nevidíme im do hlavy, tak ostáva len veriť, že rozhodovali podľa vlastného presvedčenia, a nie pod iným tlakom.

 

Celý rozhovor si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite