Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Program a pravda

.martin Mojžiš .témy

Programové vyhlásenie vlády je zvláštny dokument. Ústava SR vyžaduje, aby vláda predložila parlamentu program a aby s ním parlament vyslovil súhlas. To je všetko. O povinnosti dodržiavať program a o prípadných sankciách za jeho nedodržiavanie ústava nehovorí nič.

koncept programového vyhlásenia vlády je založený na predpoklade, že naším politickým systémom je parlamentná demokracia. V takomto systéme sú vrcholnými predstaviteľmi štátnej moci jednak demokraticky zvolený prezident a jednak demokraticky zvolený parlament, z ktorých jeden vládu menuje a druhý kontroluje. Na Slovensku to však väčšinou funguje trochu inak. Vládu aj parlament kontroluje jeden alfa-samec, ktorý je spravidla predsedom vlády. Takto to robil Mečiar, tak to robil aj Fico. Programové vyhlásenie pre nich nikdy nebol záväzný dokument, ktorý by ich akokoľvek obmedzoval v ich neskorších rozhodnutiach. Bola to nezáväzná proklamácia, ktorú príliš vážne nebral nikto, najmenej zo všetkých Fico s Mečiarom.

Iné to bolo vo vládach Mikuláša Dzurindu a Ivety Radičovej. Ak je totiž vláda koaličná nielen formálne, ale naozaj, potom programové vyhlásenie predstavuje informáciu o spoločnej dohode. Také niečo je dôležité najmä pre menšie koaličné strany, ktoré potom môžu argumentovať programovým vyhlásením pri neskorších politických vyjednávaniach. Tie však reálne prebiehajú len vtedy, keď menšie strany neodovzdajú suverénnu moc do rúk alfa-samca.

Kľúčová otázka dnešného Slovenska znie takto: Je Matovič pokračovateľom Dzurindu a Radičovej, alebo je pokračovateľom Mečiara a Fica? Odpoveď je, bohužiaľ, očividná. Celú úvahu o programovom vyhlásení Matovičovej vlády by sme preto mohli na tomto mieste ukončiť – všetko podstatné už bolo povedané.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite