Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Všetko, čo je falošné, sa pominie

.štefan Hríb .témy

Je viac ako mesiac po voľbách, ktoré o všeličom rozhodli. Jedna vec je výsledok volieb a druhá, čo s výsledkom nová garnitúra urobí. Na otázky odpovedajú bývalá premiérka Iveta Radičová a bývalý predseda Národnej rady František Mikloško.

čo sa na Slovensku 29. februára stalo, kto je víťaz a kto porazený? 

Iveta Radičová: Prevaha potreby zmeny dlho rezonovala na Slovensku do takej miery, že aj tí, ktorí pred voľbami vládli išli do volieb s heslom zodpovednej zmeny. Potrebovali sme povedať dosť neexistujúcej dôvere v štát a nefungujúcemu právnemu štátu. Vyhrali tí, ktorí zvládli marketingovo uchytiť tému protikorupčného boja. Ak sa na to pozrieme cez čísla, tak „vyhrali“ aj napriek vysokej účasti nevoliči. Druhá najväčšia skupina hlasov prepadla, čo signalizuje, že predstava očakávanej zmeny bola tak rôznorodá ako spoločnosť sama. Namieste je zamyslieť sa nad tým, akú zmenu prináša nová koalícia. 

požiadavka po zmene je sformulovaná ako požiadavka po slušnejšom Slovensku. Vyhralo také Slovensko?

František Mikloško: Sledujem zo svojej seniorskej osamelosti denné dianie a vidím, že vládnutie Smeru prinieslo morálny rozklad štátu, ktorý som si nevedel predstaviť. Cesta za zmenou sa symbolicky začala tragickou vraždou dvoch mladých ľudí. Začali sa otvárať kauzy, padol premiér aj minister vnútra. Teším sa, že po voľbách nastala zmena a Smer je v opozícii, ale nie som si istý, že došlo ku kroku, ktorý by ma napĺňal radosťou.

Vláda od prvého momentu nezačala dobre. Aj keď má premiér množstvo právomocí, bez sebavedomých politických strán ako koaličných partnerov začína upadať celá politická kultúra. So smútkom sledujem, ako koaličné strany pristupujú na hru, ktorú im vnucuje premiér. Keďže všetci poslanci podpísali koaličnú zmluvu, strácajú sebavedomie poslanca, ústavného činiteľa zvoleného na štyri roky. Aj pri pohľade na programové vyhlásenie vlády mám obavy, každý sa tam snažil dostať to svoje a na iné sa nepozeral. Strana OĽaNO tam vniesla na návrh ministra vnútra detektor lži pre vyšších policajných úradníkov, to je v Európe nevídané a priori ponižovanie. Koalícia si tým vystavila úmrtný list, pri najmenšom probléme bude premiér poslancov žiadať, aby aj oni išli na detektor lži. 

jedna vec je detektor lži, to je evergreen Igora Matoviča, druhá vec je, že všetci poslanci okrem Mira Kollára podpísali koaličnú zmluvu, v ktorej sú obmedzenia poslancov. Sami podpísali, že nebudú môcť predkladať návrhy zákonov bez súhlasu koaličnej rady. Vzďaľujeme sa tým od európskeho typu demokracie? 

FM: Od ideálneho typu, áno. Všade môžu byť zákulisné hry, ale všade sa treba voči nim vzbúriť. Korektnosť v parlamente musí byť. No to, že sa takto rýchlo poslanci vzdali, bol hodený uterák. 

IR: Vidím snahu o transformáciu ekonomiky na viac diverzovanú, viac orientovanú na inovácie či reformu súdnictva. No 121-stranové programové vyhlásenie nemá riešenia na koronakrízu. Od začiatku sa tu vytvárajú ľudia druhej kategórie, ktorým sa vymýšľajú nové označenia.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite