Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Je to veľmi všeobecné

.rudolf Zajac .vladimír Crmoman .zuzana Petková .erik Baláž .témy

Štyrom osobnostiam sme položili otázku, ako je to so zdravotníctvom, školstvom, životným prostredím a spravodlivosťou v Programovom vyhlásení vlády. Tu sú ich odpovede.

Rudolf Zajac, bývalý minister zdravotníctva

Ako celé PVV aj kapitola zdravotníctva je rozsiahla a skôr sa podobá na predvolebný program než na PVV. Keď Tony Blair povedal, že vláda je tu na to, aby kormidlovala, a nie aby veslovala, povedal iba to, že štát má svoj pozitívny záväzok presadzovať tak, aby vytvoril spravodlivé podmienky, no nemal by vykonávať samotné činnosti. A to bol socialista.

U nás naopak bude mať štát ešte silnejšie postavenie, než mal doteraz a omnoho viac bude vykonávať činnosti. Posilní svoje nemocnice, svoju poisťovňu, chce vybudovať dve nové nemocnice v Martine a v Bratislave. V Bratislave bez diskusie a argumentov to majú byť Rázsochy. Variant dostavby novej nemocnice vedľa existujúcej v Ružinove, by bol asi trikrát lacnejší a nepochybne aj lepší, no nebude ani na zvažovanie.

Štát má mať vlastnú distribučnú firmu liekov a zdravotníckych pomôcok. Sľubuje že zbaví doplatkov na lieky dve najväčšie spotrebiteľské skupiny a to dôchodcov a deti do 6 rokov. To povedie k neúmernej a nadbytočnej spotrebe liekov.

Janka Cigániková, hovorí, že ťažko vybojovala vetu o doplatku na najnižšiu cenu, pôvodne totiž bolo, že tieto lieky budú bez doplatku. Treba vedieť, že 80 percent finančne najnáročnejších liekov sú originálne lieky, ktoré pre patentovú ochranu ešte nemajú generický ekvivalent, takže cena je len tá jedna jediná. Žiadna nižšia nie je.

Silný vplyv lekárskych skupín (odbory, komory a podobne) je vidieť v tom, že platový automat, rast miezd podľa odpracovaných rokov, a nie podľa kvality práce, bude zachovaný a navyše posilnený aj záväzkom, že bude rásť aj ich pohyblivá zložka. Dnes však míňajú nemocnice 90 percent všetkých disponibilných zdrojov na mzdy, takže bude potrebný enormný nárast zdrojov pre nemocnice.

Záväzok, že sestry by mali dostávať mzdu vo výške 110 percent priemernej mzdy, je jedna z mála vecí, ktorá je v poriadku a ktorú možno podporiť, no súčasne sa možno reálne obávať, že to tak nebude, lebo nebude na mzdy dosť zdrojov a to si vždy ako prvé odskáču sestry.

Nákupcom zdravotnej starostlivosti má byť naďalej zdravotná poisťovňa, možno iba jedna, kvôli čomu predsedníčka zdravotníckeho výboru parlamentu odmieta zahlasovať za PVV, čím sa stane po Jánovi Čarnogurskom, iba druhým koaličným politikom, ktorý odmieta PVV.

Zavádzajú pojem pripoistenie, čo je doplnkové individuálne poistenie. To však musí byť viazané na definíciu nároku poistenca na úhradu starostlivosti z verejného zdravotného poistenia. Tu je PVV pomerne chaotické, zjavne autori nechápu, že sa poisťuje riziko, ktoré musí byť definované.

Zvláštna je formulácia že bude prevencia potratov. Okrem hlúpych vtipov, ktoré budú s týmto spojené, vôbec nie je jasné, o čo ide. V zákonoch z roku 2004 je povinná odkladacia lehota troch dní medzi povolením potratu a jeho vykonaním, čím sa žene dáva šanca, aby si to dobre premyslela a mohla korigovať svoje rozhodnutie. Taktiež v zákonoch je zakomponovaná aj výhrada svedomia, ibaže o tom politici spravidla nevedia. No pod prevenciou si môžeme predstaviť aj zákaz interrupcií a podobne.

Nezmyselná a neuskutočniteľná je z nejakého internetového referenda prenesená požiadavka na onkologické operácie do 14 dní, lebo v inom prípade bude musieť byť uhradená operácia v zahraničí.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite