Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Aká koalícia, taký program

.michal Magušin .témy

Matovičova vláda predložila svoj program. Má silnejšie i slabšie miesta a kvalita jednotlivých častí je v priamej úmere ku kvalite ľudí, ktorí budú jednotlivé časti programu osobne presadzovať.

v programovom vyhlásení tretej Ficovej vlády v roku 2016 sa dalo zo sloganu „hrádza proti extrémizmu“ odčítať, že tmelom koalície Smer-SNS-Most-(Sieť) je lož a predstieranie vznešených záujmov, za ktorými sa skrýva iný zámer. To dokonale ladilo s personálnym obsadením vtedajšej vládnej garnitúry, plnej indivíduí napojených na záujmové skupiny, ktorým išlo len o seba, nie o dobro krajiny.

Ako by sa teda dal vystihnúť program vlády Igora Matoviča? 

Zrejme jeho najväčšou ambíciou je ukončiť bezbrehé kradnutie. Zaradenie kapitoly „Boj proti korupcii, aby Slovensko bola férová a transparentná krajina“ na prvé miesto 120-stranového dokumentu o tom svedčí. Táto časť pôsobí premyslene a prepracovane, nakoniec, práve o tejto téme sa v posledných rokoch najviac diskutovalo, obzvlášť po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Vláda si tu stanovila aj merateľný cieľ: dosiahnuť v rebríčku vnímania korupcie Transparency International zlepšenie o 20 miest oproti aktuálnemu umiestneniu. A zvlášť časť venovaná zmenám v justícii je poznačená slušnou odbornou pripravenosťou ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej. Otázkou zostáva, nakoľko bude mať Kolíková politickú silu podstatu svojich plánov aj reálne presadiť. Realita už kontruje. Kollárova Sme rodina (s podporou OĽaNO a kotlebovcov) presadila do súdnej rady sudkyňu Alenu Svetlovskú napriek tomu, že podľa (v tom čase ešte v parlamente neschváleného) programového vyhlásenia vlády by sudcovia nemali byť koalíciou navrhovaní.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite