do tej doby boli prezidenti len džentlmeni z východu – z obchodníckeho Massachusetts a plantážnickej Virginie. Andrew Jackson bol drsný vojak zo západu, z divočiny, človek impulzívny, podliehajúci emóciám a konajúci svojvoľne. Bol to však hrdina vojny proti Británii z roku 1815 a miláčik ľudu. Ľud ho preto zvolil aj proti elitám – a nastala éra takzvanej jacksonovskej demokracie, založenej na vláde rovnosti bielych mužov a otroctve černochov. Tá éra trvala až do roku 1860, do zvolenia Lincolna a do občianskej vojny Severu proti Juhu.
Voľba Jacksona v roku 1828 bola prvou úspešnou populistickou vzburou na prezidentskej úrovni – a taktiež jedinou až do roku 2016. Samozrejme, boli aj iní populistickí kandidáti na prezidenta – William Jennings Bryan v roku 1896, George Wallace v roku 1968 – ale neuspeli.
„Trump si nedokáže pomôcť a ako malé dieťa reaguje na každú malichernosť.“
Donald Trump v roku 2016 však áno. Miliardár a playboy z newyorského Manhattanu – to je veľmi netypický vodca populistickej vzbury. Ale stalo sa, uspel tam, kde neuspeli ostatní. To svedčí o tom, ako výrazne americkí občania pociťujú, že elity sú odtrhnuté od starostí a záujmov prostých ľudí, a aj o tom, ako veľmi bola politika predchádzajúceho prezidenta neúspešná (Američania majú väčšinovo Baracka Obamu ako osobu radi, ale veľmi výraznou väčšinou sú nespokojní s jeho politikou).
Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.