Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Potrebujeme filtre na demagógiu

.andrej Bán .témy

Psychológ z neziskovej organizácie PDCS Dušan Ondrušek sa roky zaoberá riešením konfliktov aj v kyberpriestore. Objasňuje ich mechanizmy a kritizuje fakt, že trpezlivosť považujeme za zbytočnú cnosť.

Potrebujeme filtre na demagógiu MARKO ERD/SITA 7. marec 2016, Prezidentský palác, Bratislava: Šéf hnutia Sme Rodina Boris Kollár prichádza na povolebné rokovania s prezidentom po boku so svojím podpredsedom a autorom kontroverzného Manifestu kresťansko-sociálnej demokracie Milanom Krajniakom.

považujete liberálnu demokraciu za ohrozenú?

Nie, kým uznávame rovné práva všetkých občanov a kým nie je ohrozená sloboda diskutovať a vyjadrovať rôzne názory. Ak by sa tu zaviedol stavovský štát s obmedzením práv nejakej skupiny ľudí, alebo, ak by sa nedalo slobodne písať a verejne diskutovať, to by bol zlomový moment. Kým je možnosť diskutovať, tak pretrváva aj sebakorekčná schopnosť demokracie. Môžu sa diať chyby, ale v slobodnej diskusii, je šanca pomenovať ich a napraviť. To žiadny autoritársky režim nedokáže. Ani komunizmus, ani fašizmus, ani teokracia akéhokoľvek typu.

aký vplyv má kyberpriestor na nárast podpory extrémistov a antisystémových politikov?

Internet a sociálne siete sú len prostriedky, nie zdroje pre nárast extrémizmu a antisystémovú politiku. Viac by som uvažoval o malej politickej gramotnosti a zanedbávaní každodenného kontaktu s frustrovanými voličmi, o prirodzenej potrebe mladých ľudí byť súčasťou niečoho prevratného, niečoho, čo má dopad. V minulosti nebolo medzi ľuďmi menej neželaných prejavov ako dnes – menej hlúposti, závisti a nenávisti. Len sme tie prejavy nevideli a nepočuli. Neprepasírovali sa cez filtre editorov médií a neprešli ani vtedajšou cenzúrou. Dnes vidíme v priamom prenose sociálnych médií aj každú hlúposť a nepravdu. A spŕška tohto odpadu je taká výdatná, že dobré myšlienky v nej zanikajú. Keď deti učíme, ako prežiť v prírode, naučíme ich, ako si majú prefiltrovať kalnú vodu, aby ju mohli piť. Dostávajú špeciálne turistické fľašky s filtrom z mikrotrubíc. Podobnú výbavu v podobe „filtra na demagógiu“ by mali povinne dostávať na občianskej výchove v škole. Ale nedostávajú.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite