Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

L

Ján, Martina a spravodlivosť na Slovensku

.štefan Hríb .témy

Od neuskutočnenej svadby dvoch mladých ľudí prešlo už 7 rokov. Rovnaký čas hľadá Slovensko odvahu pozrieť sa na seba očami Jána a Martiny. Prečo nevieme vyniesť spravodlivý verdikt? Prečo nedokážeme spoločne aspoň toto napraviť?

základná povaha štátu sa nemeria výškou hrubého národného produktu ani priemernou mzdou. Tie sú, samozrejme, dôležité, ale netvoria zmysel štátu. Štát má zmysel, ak v ňom panuje základná spravodlivosť a ak vie svojim občanom zaručiť tie kvality, ktoré by ako jednotlivci ani ako skupiny nemali šancu vytvoriť a uniesť.

Príkladom je (na Slovensku dlhodobo zlyhávajúca) verejnoprávnosť. Na tak malom trhu – a v tak nerozvinutej zodpovednosti za čokoľvek spoločné – nemôžu súkromné televízie nahradiť kvalitnú televíziu typu ČT. Ale aj viaceré kultúrne prostredia či základná veda nemajú bez spoločenskej dohody na ich podpore a slobode veľkú šancu dosahovať svetovú úroveň. Fakt, že tomuto ani po 35 rokoch slobody nerozumieme, takže únoscovia štátu verejnoprávne prostredie vždy znovu kaličia a fundamentálni pravičiari ho nepotrebujú, o nás hovorí veľmi veľa.

Ešte väčší problém máme so spravodlivosťou ako základným meradlom úspešného štátu. Veľa sa rozpráva o tom, že po roku 1989 neboli v Československu privedení k spravodlivosti predstavitelia totalitného režimu, čo má byť jednou z príčin dnešného stavu. Čosi na tom je, ale nie je to základná odpoveď. Jednak došlo v roku 1989 k pokojnému odovzdaniu moci, čo z definície oslabovalo chuť súdiť. Ale najmä – po roku 1989 bol komunistický režim zákonom vyhlásený za zločinecký, iným zákonom bola zamedzená účasť špičiek represívneho režimu na riadení slobodného Československa, ešte inými zákonmi došlo k navráteniu znárodnených majetkov a pôdy a potom aj k zriadeniu inštitúcií, ktoré uchovávajú pamäť oboch národov na zlyhania po roku 1938 a režim po roku 1948. Generácia novembrových politikov – od Václava Havla až po VPN –, ktorá previedla Československo od totality k slobode, naozaj nie je problémom súčasného stavu vecí verejných na Slovensku.

4. marec 2018, Bratislava: Protesty Za slušné Slovensko sa konali ako odpoveď na brutálnu vraždu novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej a korupčné škandály vtedajšej vlády.BORIS NÉMETH4. marec 2018, Bratislava: Protesty Za slušné Slovensko sa konali ako odpoveď na brutálnu vraždu novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej a korupčné škandály vtedajšej vlády.

Jedným zo zárodočných jadier nášho dnešného problému so spravodlivosťou bol protipohyb k Novembru 1989, ktorý začalo Mečiarovo HZDS spolu s SNS a exkomunistami z SDĽ.

 

BEZ VÁS SA NEPOHNEME

Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.

.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite