Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Téma .týždňa: Kto nás rozoštváva?

.týždeň .témy

Slovensko je rozdelené, rozdrobené, rozoštvané. A nevzniklo to „samopádom“. Spoločnosť, dôkladne vymasírovanú ruskou propagandou, stačilo nasmerovať do košiara populizmu, nenávisti a ukázať im nepriateľa: napríklad tretí sektor.

Téma .týždňa: Kto nás rozoštváva?

OBSAH

Prečo sa neznášame alebo kto sú naši podpaľači .štefan Hríb
Komu prekáža aktivita slobodných ľudí? .štefan Hríb
Polis a agora v zápase o povahu štátu​ .boris Strečanský
Organizoval som v Idahu protest proti Trumpovi .marína Gálisová
L

Prečo sa neznášame alebo kto sú naši podpaľači

.štefan Hríb .témy

Často počuť, že Slovensko je rozdelená krajina, že sa tu preto nepočúvame, nerešpektujeme a už dlho aj neznášame. Menej často počuť, že hlavným dôvodom nie je povaha 5 miliónov ľudí, ale nezodpovednosť zopár lídrov.

v každej spoločnosti sú spory, aj veľké, a vždy sa nájdu tí, ktorí práve na sporoch profitujú. Ak to ale stratí mieru, ak sa vyvolávanie sporov a šírenie vzájomnej odcudzenosti stane hlavným obsahom republiky – a tiež zaručeným nástrojom úspechu –, spoločnosť ochorie, zhrubne a stratí nielen príťažlivosť, ale aj životaschopnosť. Tu niekde je dnes Slovensko.

Kto je za to zodpovedný a ako sa to dá zmeniť?

Rýchly pohľad hovorí, že ľudia na Slovensku boli vždy náchylní k neznášanlivosti. Počas fašistického slovenského štátu voči Židom, počas komunizmu voči majiteľom pôdy, podnikateľom, veriacim a všetkým slobodným ľuďom, počas mečiarizmu a vlád Smeru voči všetkým kritikom moci, ale aj počas vlády OĽaNO voči vedcom, médiám či koaličným partnerom. Z tohto pohľadu to vyzerá tak, že vzájomná odcudzenosť, závisť a často aj nenávisť sú nám na Slovensku vlastné a politici ich len šikovne kŕmia a zneužívajú.

„Pre súdržnosť či neznášanlivosť tu nie je rozhodujúca dlhodobá povaha národa, ale to, ako sa správajú aktuálne elity.“

Existuje ale aj iný pohľad. Ten hovorí, že ľudia na Slovensku sú rovnako ako iné národy schopní súdržnosti, solidarity a vzájomného rešpektu, pokiaľ ich slovenské elity cynicky nepostavia proti sebe. Hovorí o tom prvá Československá republika, jedny povojnové voľby a aj viaceré epizódy po roku 1989. Pre súdržnosť či neznášanlivosť tu nie je rozhodujúca dlhodobá povaha národa, ale to, ako sa správajú aktuálne elity.

Ktorý pohľad je realistickejší? Sme z definície neschopní spolupráce a súdržnosti alebo sme „len“ príliš naivní, a preto poddajní temným zámerom moci?

tri príklady rozdelenia

Keď v roku 1989 padol komunizmus, slovenské námestia boli plné nádeje. Na rečníkov z Česka sa skandovalo „Sme jeden národ“, maďarským tribúnom sa ďakovalo v ich reči, hliadkujúcim policajtom sa podávali ruky a aj voči bývalým komunistom sa odmietalo násilie. Bolo to krátke vzopätie a nebol v tom celý národ, ale niečo dôležité to povedalo. 

10. apríl 2022, Bratislava: Robert Fico a spol. na Slavíne. Na zhromaždení viacero ľudí držalo slovenské vlajky, slogany za mier. V dave sa objavila aj sovietska vlajka.BORIS NÉMETH10. apríl 2022, Bratislava: Robert Fico a spol. na Slavíne. Na zhromaždení viacero ľudí držalo slovenské vlajky, slogany za mier. V dave sa objavila aj sovietska vlajka.

Krátko nato sa pred národ postavil Vladimír Mečiar, ukázal na Čechov, Maďarov a domácich zradcov, a keďže bol z viacerých dôvodov populárny, Slovensko sa začalo znovu rozdeľovať nenávisťou. 

Kto spôsobil toto rozdelenie – líder či zlostná povaha

 

BEZ VÁS SA NEPOHNEME

Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.

.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite