môj životný príbeh je o tom, že som mala a mám šťastie na ľudí okolo seba. Na ľudí, ktorí sú všímaví voči ostatným, ľudí, ktorí si robia dobre svoju prácu, na ľudí, ktorí mne a nielen mne otvoria oči, keď to práve potrebujeme, na ľudí, ktorí sú láskaví a majú veľké srdce. Kedysi to boli ľudia Novembra, neskôr vlastne tí istí okolo Nadácie Milana Šimečku. Dnes sú to aj špeciálni pedagógovia, mamy špeciálnych detí, priateľky, priatelia, bez ktorých by som dnes nebola tam, kde som. Priateľstvo s nimi mi pomáha spolunažívať s nie celkom láskavým a citlivým zvyškom sveta. Fedor má to srdce možno najväčšie. Teda mne sa tak často zdá.
Neviem, čo by som mohla napísať, čo z toho všetkého, čo sa ma z Fedorovho príbehu dotklo, spomenúť. Rozhliadnem sa po kope kníh a papierov, ktorú som ešte nevybalila po sťahovaní, a na čo prvé v súvislosti s Fedorom narazím, toho sa skúsim chytiť. Lebo inak neviem. Pre mňa je Fedor niekto, koho cítim ako takého strážcu mojich hodnôt. Na diaľku, ale neustále, celých 35 rokov, okrem období, keď som bola úplne, aleže úplne opantaná deťmi. A očakávam, že ich ustriehne. Lebo už viem, že striehnuť treba, že nestačí ľudskosť, slušnosť a znášanlivosť na papierikoch, že morálne dilemy nás raz za čas potrápia. Posledné roky môjho života cítim jeho podporu ešte viac ako kedykoľvek predtým. Lebo rozumie. Lebo vie, že chcem žiť najlepšie, ako viem, môžem a chcem. Pre druhých. A nejako sa nedarí.
Aha, tu hneď navrchu. Vydavateľstvo Archa 1991: Z prvej ruky. Mám tam fotku. Tak asi niečo k tomu by som mala. Že tam mám fotku. Ja. Fedor nezabúda na neviditeľných. Vo VPN sme to boli my, mravčeky pri telefónoch, kopírkach, varení kávy, nosení polievky z Pipigrilu, prepisovaní nahrávok, vození hore-dole. Fedor nám nikdy nezabudol poďakovať, spomenúť, že sme tam boli aj my, nielen tí na tribúnach, a že bez nás by to nešlo. Toľkokrát ma, ako Fedor hovorí, „rozbrečalo“, keď som niekde v jeho textoch či rozhovoroch s ním zbadala svoje meno. Ďalšími neviditeľnými boli ženy revolúcie. Manželky, partnerky, matky detí všetkých tých chlapov vo svetroch, ktorí sa pokúšali meniť svet, a keď mám príležitosť, tak si ju nikdy nenechám ujsť a ďakujem im. Ani sme nevedeli, že existujú, a už vôbec nie, ako to všetko samy zvládajú. Z prvej ruky. Otvorím knihu a poteším sa: „Túto knihu venujem svojej žene, ktorá ma od novembra 1989 vídala doma len veľmi málo.“
ANDREJ BÁNFedor Gál v Bratislave v novembri 2014. Fedor nám dával príležitosti. Nedovolí nám fňukať, ľutovať sa. Je nás mnoho, ktorí mu vďačíme za postrčenie, nápad, ktorý nám ukázal novú cestu.
Ďalšia na kôpke. Tentokrát už vydavateľstvo G plus G, 2004: Lidský úděl. Prvý textík a fotka Terezy Spencerovej. Prvýkrát som mala to šťastie vnímať starosti a radosti niekoho, kto sa z muža stal ženou a tvárou trans hnutia. Ďalší textík a fotka Ruda Dzurka. Jeho obrázok je niekde na inej kope. Dúfam, že v niečom zbalený, nech nepovypadávajú sklíčka. Výtvarník, Róm, tiež Fedorov kamarát. Óch, aj ja som tam. Obávam sa, že takto to ďalej nepôjde. Kým by som prešla všetky kopy a v každej našla niečo.
Chaos totalos. Fedor vydal knihu aj mne. Vydal ich kopu a dnes už knihy píše všelikto. Tá moja ale vznikla akoby bezo mňa. Pripravil na vydanie moje maily, ktoré si odkladal, a keď s tým prišiel, že pozri, už len jazyková korektúra, tak ma to tak vydesilo, že som ju ani nikdy neprečítala. Viem ale, že presne vedel, prečo to urobil. Doteraz mi raz za čas príde email od niekoho, kto na ňu narazil, od niekoho, kto sa možno pokúša vydať na cestu za navnímaním chaosu totalosu v izolovaných rómskych komunitách. Takže som vďaka Fedorovi spisovateľka. Už skoro 25 rokov. Z Hermanoviec som sa vždy vracala taká plná silných emócií, hnevu na celý svet, ktorý to dopustí, nehy k všetkým tým, od ktorých som zažívala prijatie, strachu z toho, že budem zúfalá, sklamaná, keď sa nepodarí urobiť nič, čo by ľudí v osade aspoň troška reálne podporilo. Z vlaku som zvykla chodiť rovno do nadácie, v noci, keď tam už nikto nebol, sadnúť za počítač a dať zo seba von to, čo vlastne nikoho nezaujímalo, nikto nechápal, cítila som sa v tom veľmi osamelá a postupne som sa naučila o tom nehovoriť vôbec. Načo? Komu? Ešteže sa dalo naložiť na Fedora.
Fedor vždy v štartovacích blokoch pomoci. Rýchle riešenia, záchrana životov, domov, priateľstiev, partnerstiev, firiem, celého sveta. Veru hej. Niekedy rýchlosť prirýchla, niekedy záchrana toho, čo zachrániť netreba alebo sa vôbec nedá, alebo sa to tou záchranou dá vlastne úplne pokašlať.
Veľmi som si užila čas pri prepisovaní rozhovorov Fedora s jeho priateľom Petrom Pöthem. Teda zasa kniha. Ja a My. Večer, keď už boli deti uložené, som si to zapla a cítila sa byť pri nich, tichúčko, len počúvajúc. Potešilo, pohladilo dušu, malé príbehy doskladali príbehy veľké, úsmevné, smutné… Kto neprečítal, čítajte.
Fedor nám dával príležitosti. Nám mladším vtedy, mladým teraz. Aj keď sme presvedčení, že to je proste celé úplná blbosť, že na toto odvahu nikdy v živote nebudeme mať, Fedorovo uistenie ju niekde vydoluje a zrazu urobíme krok tým smerom, ktorým sme si to nevedeli vôbec predstaviť.
Nedovolí nám fňukať, ľutovať sa. Je nás mnoho, ktorí mu vďačíme za postrčenie, nápad, ktorý nám ukázal novú cestu. Tých, ktorí sa kedysi premleli v nadácii pri každej Fedorovej ceste do Bratislavy. Pracovne, nepracovne, s poslednou cigaretou a posledným pohárikom prebiehali búrlivé debaty, politické, nepolitické, do neskorých až skorých ranných hodín. Chodili sme nasať kúštik Fedorovej energie, spontánnosti, urputnosti, priamosti, niekedy aj nie celkom nezištne.
Fedor, je mi veľkou cťou, že si mojím priateľom. Ďakujem Ti za seba, za moje deti, za všetkých tých kamarátov, ktorí to cítia rovnako.
Verím, že aj tí najbližší doma vždy cítili, že si pri nich, aj keď doma je to najťažšie a najkostrbatejšie.
Želáme Ti veľa zdravia, trpezlivosti a odvahy kráčať ďalej.