Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Téma .týždňa: Bude Európa opäť veľká?

.týždeň .témy

Po prvýkrát v dejinách nie sú Spojené štáty americké lojálnym spojencom demokratickej Európy, ale pokojne môžeme hovoriť o zrade, pretože sa vďaka Trumpovi a jeho administratíve postavili doslova na stranu zla – Putina a jeho podporovateľov. Prebudí sa EÚ?

Téma .týždňa: Bude Európa opäť veľká?
2. marec 2025 Londýn, Spojené kráľovstvo: Lídri slobodného sveta na schôdzke ohľadne bezpečnosti Európy a pomoci Ukrajine. FOTO MURAT GOK/ANADOLU VIA GETTY IMAGES

OBSAH

Prečo Európa zaostáva? A dá sa to zmeniť? .štefan Hríb .martin Mojžiš
Kríza podnecuje aj k dobrým riešeniam .štefan Hríb
Absolútna zrada: Amerika prešla na stranu agresora .francis Fukuyama
Pozícia Slovenska je veľmi krehká .marína Gálisová
L

Prečo Európa zaostáva? A dá sa to zmeniť?

.štefan Hríb .martin Mojžiš .témy

Zdá sa, že pomôcť Ukrajine a tým aj slobodnému svetu bude viac ako doteraz úlohou Európy. Máme na takéto líderstvo odhodlanie a odvahu? A potom – máme na to ekonomicky?

európa je skvelý kontinent. Históriou, rozmanitosťou, slobodou, životnou úrovňou, dôrazom na ľudské práva. Európske mestá, vidiek, hory aj pobrežia sú očarujúce, európska kultúra má hĺbku a spôsob, akým sa európske národy dohodli, že nebudú bojovať, ale spolupracovať, je príkladom pre svet. Tak prečo vlastne zaostávame? A prečo sa dnes musíme obávať, že ak nás Amerika prestane chrániť, neobstojíme pred jedným upadajúcim tyranom, hoci sme oveľa bohatší, silnejší aj početnejší? 

európske slabosti

Všeobecne opakovaným múdrom je, že Európa má príliš veľa regulácií a príliš málo investícií. Naposledy to oficiálne konštatovala aj takzvaná Draghiho správa (Mario Draghi je bývalý taliansky politik, ktorého zadlžená krajina je súčasťou európskeho problému). Čo všetko sa za tým technicky znejúcim múdrom skrýva? Nie je to zložité. 

Priveľa regulácií znamená čosi ako „poroučet větru a dešti“. Európa zažila 80 rokov rozvoja, všetci sme si na to zvykli a pridávali sme často veľmi drahé nápady, ako život v Európe ešte zlepšiť. Ale rozvoj a rast nie sú samozrejmé a drahé nápady vyjdú vždy draho. Príklad: Je predsa krásne nemať strach z jadrových elektrární, tak prečo by sme  ich neodstavili? Veď energie z Ruska sú tak lacné. Dôsledok dobrého nápadu práve vidíme – a zažívame oveľa väčší strach než z reaktorov.

Primálo investícií má podobnú príčinu. Mali sme sa dobre, tak prečo sa nemať ešte lepšie? Európske dôchodky a vlastne celý sociálny systém je štedrý a umožňuje dôstojný život. Tak prečo ešte nepridať? Má to jedinú chybu – pri starnúcej populácii a rozmaznaní naprieč generáciami to generuje také štátne dlhy, že ich splácanie obmedzuje investície, a dokonca aj vlastnú obranu. 

Rovnako je to s ekológiou, poľnohospodárstvom a ďalšími sektormi – Európa má vždy snahu veci ešte vylepšiť, len často neberie ohľad na realitu a práve tá nás dnes zo všetkých strán dobieha. 

2. marec 2025 Londýn, Spojené kráľovstvo: Britský premiér Keir Starmer hostil európskych lídrov. Prezident Volodymyr Zelenskyj dostal od európskych spojencov prísľub, že nepoľavia v pomoci Ukrajine.LAUREN HURLEY/NO 10 DOWNING STREET/ANADOLU/GETTY IMAGE2. marec 2025 Londýn, Spojené kráľovstvo: Britský premiér Keir Starmer hostil európskych lídrov. Prezident Volodymyr Zelenskyj dostal od európskych spojencov prísľub, že nepoľavia v pomoci Ukrajine.

To všetko sa, samozrejme, dá napraviť. Tu sme ale pri dvoch zrejme najväčších európskych

 

BEZ VÁS SA NEPOHNEME

Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.

.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite