to, že Brusel je pre voliča príliš ďaleko, znie v čase rýchleho internetu a lacných aeroliniek trochu úsmevne. Čo by potom mal hovoriť volič z Utahu o vzdialenosti Washingtonu D.C.? V skutočnosti ale nejde o fyzickú vzdialenosť. Odťažitosť Bruselu je na Slovensku obsahová. A nejde o jednocestný problém.
štyri európske podoby
V čase, keď v strednej Európe končilo totalitné zovretie Moskvou, tu bol Západ vnímaný ako zasľúbená zem. Po desaťročiach, keď sme po Európe nemohli cestovať a informácie zo slobodného sveta boli cenzurované a krivené, bola perspektíva ukotvenia Československa v slobodnom európskom spoločenstve snom všetkých novembrových námestí. Málokto tu vtedy riešil, či má mať Európa silnú obranu, spoločné dane a zelenú politiku, a ani kultúrno-etické otázky ešte neslúžili ako dôkaz vlastnej morálnej nadradenosti.
SITA/MILAN ILLÍK20. február 2024, Bratislava: Michal Truban, Veronika Cifrová Ostrihoňová, Ľudovít Ódor a predseda Progresívneho Slovenska Michal Šimečka predstavujú svojich kandidátov do europarlamentu.
Bol to pritom čas, v ktorom už európske spoločenstvo hľadalo, čo je rozumná miera integrácie a nakoľko majú spoločné regulácie zasahovať do jednotlivých trhov, no vzhľadom k stavu československej spoločnosti po 40 rokoch neslobody to bolo pre našu diskusiu druhotné. V tom čase bola cesta Československa a jeho nástupcov do európskeho spoločenstva nespochybniteľným cieľom, takže spor o povahu tohto spoločenstva tu fakticky neprebiehal. Naša prvá predstava Európy bola preto začiatočníckou ilúziou.
Prvý európsky otáznik na Slovensku vyvstal, keď sa ukázalo, že európske spoločenstvo sú aj pravidlá. Narazili na to Mečiar so
Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.
prihlásiť
predplatiť