Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Ruské vojenské lode boli v oblasti plynovodov Nord Stream niekoľko dní pred explóziami

.sita .svet

Explózie nastali 26. septembra 2022. Plynovody Nord Stream spájajú Rusko s Nemeckom.

Ruské vojenské lode boli v oblasti plynovodov Nord Stream niekoľko dní pred explóziami SITA/DANISH DEFENCE COMMAND VIA AP

niekoľko dní pred minuloročnou sabotážou plynovodov Nord Stream 1 a 2 sa v ich blízkosti v Baltskom mori nachádzali ruské vojenské lode. Referuje o tom web t-online.de. Podľa portálu mala skupina lodí potrebné vybavenie na inštaláciu výbušných zariadení.

Nord Stream 1 privádzal plyn, kým Moskva nezastavila dodávky Nemecku koncom augusta 2022. Nord Stream 2 sa nikdy nedostal do prevádzky, keďže Nemecko zastavilo jeho certifikáciu krátko predtým, ako Rusko napadlo Ukrajinu.

Podľa webu t-online.de satelitné snímky ukazujú, že v noci 21. septembra vyplávali z ruskej námornej základne v Kaliningrade najmenej tri podozrivé lode. Ďalšie tri lode ruského námorníctva mohli operáciu sprevádzať a poskytovať vojenskú ochranu. Ruské ministerstvo obrany uviedlo, že korveta „Soobraziteľnyj“ a fregata „Jaroslav Mudrij“ sprevádzali konvoj lodí na účely výcviku.

„Odborníci mali od začiatku podozrenie, že práve miniponorky mohli na potrubia umiestniť výbušné nálože. Ak by sa potvrdilo, že loď SS-750 bola na mieste činu, hlavným podozrivým by odteraz bola ruská flotila,“ podotýka portál, ktorý dodáva, že toto podmorské podporné plavidlo sa pravidelne zúčastňuje na výcvikoch, počas ktorých sa simulujú nehody na morskom dne.

Na jej palube sa nachádza miniponorka AS-26, ktorá je určená na núdzovú evakuáciu posádok havarovaných ponoriek. Disponuje navyše uchopovacími ramenami schopnými premiestniť pod vodou náklad s hmotnosťou až 50 kilogramov.

Ak si predplatíte tlačený .týždeň na ďalší rok, pomôžete nám prežiť a robiť to, čo vieme. Vopred ďakujeme. 

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov SITA je bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA porušením autorského zákona.
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite