Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Biden zrušil Trumpov farebný dizajn pre Air Force One

.tasr .svet

Americké letectvo v piatok predstavilo nový farebný dizajn prezidentského špeciálu Air Force One. TASR informuje podľa správy AFP.

Biden zrušil Trumpov farebný dizajn pre Air Force One SITA/U.S. Air Force via AP

úradujúci prezident Joe Biden sa vrátil ku klasickej modro-bielej farbe, pričom sa zachováva dizajn z čias administratívy Johna F. Kennedyho pred šiestimi desaťročiami.

Bidenov predchodca Trump presadil farebne odvážnejšiu podobu s červeným pruhom v strede lietadla, tmavomodrú spodnú časť a zvyšok biely. Zmenšený model Air Force One s týmito farbami sa ocitol aj na konferenčnom stolíku v Oválnej pracovni Bieleho domu.

Nová farebná kombinácia predstavovala výzvu pre leteckých inžinierov. Piatkové vyhlásenie vedenia vzdušných síl uvádzalo možné oneskorenie a testovanie, aby sa vysporiadali s prídavným teplom kvôli použitému odtieňu.

Novozvolený dizajn pre Air Force One použije modernejší tón svetlomodrej farby a na trupe nebude žiadny leštený kov, pretože povrchová úprava zliatin používaných v moderných komerčných lietadlách to neumožňuje, uviedli americké vzdušné sily.

Horná paluba Boeingu 747 je určená pre posádku a nachádzajú sa v nej tiež komunikačné a obranné systémy. Prezidentov apartmán a kancelária sú v prednej časti hlavnej paluby spolu s lekárskym zázemím, konferenčnou miestnosťou a niekoľkými kanceláriami. Nasledujú oddelené časti sú pre pozvaných hostí a médiá. Pre pohyb na palube prezidentského lietadla platí, že cestujúci sa môžu pohybovať dozadu od miesta svojho sedadla, ale nie dopredu.

Nové lietadlá Boeing 747 by mali byť dodané v rokoch 2027 a 2028, takže ako prvý v nich vzlietne až víťaz prezidentských volieb z roku 2024. Na rozdiel od komerčne vyrábaných strojov budú doplnené o špičkové komunikačné zariadenia, lekársku stanicu a systém sebaobrany.

V súčasnosti používané Boeingy čelia rastúcim nákladom na údržbu a používajú súčiastky, ktoré rýchlo zastarávajú.

Ak si predplatíte tlačený .týždeň na ďalší rok, pomôžete nám prežiť a robiť to, čo vieme. Vopred ďakujeme. 

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite