Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

FBI vykonal prehliadku v Bidenovom dome v Rehoboth Beach

.sita .svet

Udialo sa tak v rámci vyšetrovania jeho nakladania s utajovanými dokumentmi. Referuje o tom spravodajský web CNN.

FBI vykonal prehliadku v Bidenovom dome v Rehoboth Beach SITA/AP Photo/Andrew Harnik

„dnes, s plnou podporou a spoluprácou prezidenta, ministerstvo spravodlivosti vykonáva plánovanú prehliadku jeho domu v Rehoboth Beach v Delaware,“ uviedol vo vyhlásení Bidenov osobný právnik Bob Bauer.

Pred niekoľkými dňami vyšetrovatelia FBI prehľadali aj Bidenov dom vo Wilmingtone, kde našli šesť tajných dokumentov. Niektoré z nich boli z čias, keď bol Biden ešte senátor, ďalšie zase z jeho pôsobenia v úrade viceprezidenta v administratíve Baracka Obamu.

Bidenovi právnici minulý mesiac oznámil, že ešte 2. novembra, teda tesne pred americkými „polčasovými voľbami“ našli vo washingtonskej kancelárii Penn Biden Center citlivé dokumenty. Biden používal kanceláriu think tanku od odchodu z Bieleho domu v roku 2017 až po spustenie prezidentskej kampane v roku 2019. Druhú várku dokumentov našli 20. decembra v garáži jeho wilmingtonského domu a jeden dokument našli v dome aj 12. januára. Prezidentov tím podľa jeho slov dokumenty okamžite odovzdal Národnému archívu a ministerstvu spravodlivosti. Nie je jasné, prečo mal Biden dané dokumenty.

Samotný Biden situáciu okolo dokumentov okomentoval ako nedbanlivosť a povedal, že „neľutuje“, že nezverejnil odhalenie niektorých tajných spisov pred novembrovými voľbami. Americký zákon zaväzuje ľudí vo federálnych úradoch, aby všetky oficiálne a tajné materiály odovzdali, keď sa skončí ich služba.

Pre nesprávne zaobchádzanie s tajnými dokumentmi a údajným nedodržaním prevolania čelí vyšetrovaniu aj bývalý prezident Donald Trump, v ktorého floridskom sídle Mar-a-Lago našli stovky takýchto dokumentov. Trump a jeho právnici však odmietali odovzdať citlivé dokumenty, až kým FBI nevykonala v sídle prehliadku. Niekdajší prezident tvrdí, že FBI sa správa k Bidenovi lepšie.

Ak si predplatíte tlačený .týždeň na ďalší rok, pomôžete nám prežiť a robiť to, čo vieme. Vopred ďakujeme. 

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov SITA je bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA porušením autorského zákona.
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite