Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Podľa magazínu Time je osobnosťou roka Zelenskyj a duch Ukrajiny

.tasr .svet

Americký magazín Time vyhlásil za osobnosť roka 2022 ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a spoločne s ním aj „ducha Ukrajiny“. Hrdinkami roka sa stali Iránky, ktoré sa zapojili do protivládnych protestov vo svojej vlasti. TASR o tom informuje na základe správ stanice Sky News a časopisu Time.

Podľa magazínu Time je osobnosťou roka Zelenskyj a duch Ukrajiny Illustration by Neil Jamieson for TIME

time každoročne oceňuje osobu, ktorá mala najväčší dosah na celosvetové dianie v ostatných 12 mesiacoch a „najviac ovplyvnila spravodajstvo alebo naše životy, či už v dobrom alebo zlom“. Tohoročnú voľbu časopis označil za „najjednoznačnejšiu“ v histórii.

„Volodymyr Zelenskyj vyburcoval svet spôsobom, aký sme nevideli desiatky rokov. Jeho rozhodnutie neutiecť z Kyjeva v týždňoch po tom, ako 24. februára začali padať ruské bomby, ale zostať a zhromažďovať podporu, bolo osudné,“ uvádza Time.

Ukrajinský prezident ukázal už vo svojom prvom príspevku na Instagrame po spustení ruskej invázie, že „jeho kabinet aj občianska spoločnosť zostávajú nedotknuté a na svojom mieste“. Vďaka ďalším každodenným video prejavom adresovaným rôznym inštitúciám či parlamentom sa prihováral celému svetu. „Jeho informačná ofenzíva otriasla geopolitickým poveternostným systémom a spustila vlnu akcií, ktorá zachvátila celú zemeguľu,“ dodal Time.

Tzv. duch Ukrajiny podľa časopisu stelesňuje množstvo ľudí pomáhajúcich či už priamo na Ukrajine alebo mimo nej. Mnohí z nich pomáhali v zákulisí, ako napríklad jeden z najznámejších ukrajinských šéfkuchárov Jevhen Klopotenko, ktorý v prvých týždňoch invázie varil zadarmo pre presídlencov v Ľvove. Časopis menoval aj podobne filantropického šéfkuchára Josého Andrésa či viacero lekárov či zdravotníkov.

Sky News približuje, že v súvislosti s titulom „osobnosť roka“ zvažoval Time aj čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga, americkú kongresmanku Liz Cheneyovú či americkú filantropku MacKenzie Scottovú.

Titul osobnosť roka udeľuje časopis Time každoročne od roka 1927. Vôbec prvým oceneným bol legendárny Charles Lindbergh, ktorý ako prvý preletel ponad Atlantický oceán.

Vlani získal tento titul multimiliardár Elon Musk. Medzi ocenenými boli aj americký prezident Joe Biden a jeho viceprezidentka Kamala Harrisová, nemecká kancelárka Angela Merkelová, švédska klimatická aktivistka Greta Thunbergová, ale aj americký prezident Donald Trump či ruský prezident Vladimir Putin.

Ak si predplatíte tlačený .týždeň na ďalší rok, pomôžete nám prežiť a robiť to, čo vieme. Vopred ďakujeme. 

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite