Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Pápež František prirovnal súčasnú situáciu Ukrajincov k Stalinovej„genocíde“

.sita .svet

Františkovo prepojenie ťažkej súčasnej situácie ukrajinských civilistov s tými, ktorí boli zabití hladom pred 90 rokmi, a vyhlásenie o „genocíde“ spôsobenej Josifom Stalinom, predstavuje ostrú eskaláciu pápežskej rétoriky voči Rusku.

Pápež František prirovnal súčasnú situáciu Ukrajincov k Stalinovej„genocíde“ SITA/AP Photo/Andrew Medichini

pápež František v stredu prirovnal utrpenie Ukrajincov ku „genocíde umelo spôsobenej Stalinom“ v 30. rokoch minulého storočia. Niekdajší sovietsky vodca bol obviňovaný, že vtedy zámerne vyvolal hladomor na Ukrajine, pri ktorom prišli odhadom o život viac ako tri milióny ľudí.

Františkovo prepojenie ťažkej súčasnej situácie ukrajinských civilistov s tými, ktorí boli zabití hladom pred 90 rokmi, a vyhlásenie o „genocíde“ spôsobenej Josifom Stalinom, predstavuje ostrú eskaláciu pápežskej rétoriky voči Rusku. Podľa Múzea hladomoru v Kyjive od tohto roku iba 17 krajín oficiálne uznalo tento hladomor za genocídu.

V poznámkach na konci svojej každotýždennej audiencie František vyzval na modlitby za „strašné utrpenie drahého a umučeného ukrajinského ľudu“. Pripomenul, že v sobotu je 90. výročie začiatku hladomoru, ktoré si Ukrajina každý rok pripomína počas štvrtej novembrovej soboty.

„V sobotu sa začína výročie hroznej genocídy, vyhladzovania hladom, umelo spôsobeného Stalinom v rokoch 1932 - 1933,“ povedal František. „Modlime sa za obete tejto genocídy a modlime sa za toľko Ukrajincov - deti, ženy, starých ľudí, bábätká - ktorí dnes trpia agresiou.“

Akademická obec zostáva nejednotná, pokiaľ ide o to, či hladomor predstavuje „genocídu“, pričom hlavnou otázkou je, či chcel Stalin úmyselne zabiť Ukrajincov pokúšajúc sa potlačiť hnutie za nezávislosť voči Sovietskemu zväzu, alebo či bol hladomor primárne výsledkom neschopnosti štátnych predstaviteľov v kombinácii s prírodnými podmienkami.

Ak si predplatíte tlačený .týždeň na ďalší rok, pomôžete nám prežiť a robiť to, čo vieme. Vopred ďakujeme. 

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov SITA je bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA porušením autorského zákona.
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite