Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Sociálnymi sieťami sa šíria satirické príspevky o českej anexii Kaliningradu

.tasr .redakcia .svet

Sociálnymi sieťami sa šíria satirické príspevky s návrhom, aby sa Česi zmocnili ruskej exklávy Kaliningrad. Jeden z nich zdieľal aj český poslanec Tomáš Zdechovský, za čo si vyslúžil kritiku ruských médií.

Sociálnymi sieťami sa šíria satirické príspevky o českej anexii Kaliningradu visitkralovec.cz

„Čas rozdeliť Kaliningrad, aby naši bratia Česi mali prístup k moru,“ napísal 28. septembra na sociálnej sieti Twitter užívateľ s prezývkou „Papiez internetu“. K príspevku pridal aj mapu ruskej exklávy obkolesenej Poľskom, Litvou a Baltským morom, pričom ju rozdelil na poľskú a českú časť.

Mesto v 13. storočí založil Rád nemeckých rytierov počas križiackej výpravy proti pohanským Prusom a nazvali ho na počesť vtedajšieho českého kráľa Přemysla Otakara II. Königsberg (česky Královec). Oblasť Východného Pruska ako kompenzáciu po druhej svetovej vojne zabral Sovietsky zväz, ktorý mesto na počesť sovietskeho politika premenoval na Kaliningrad. 

Pozrite si aj webstránku https://visitkralovec.cz/

/visitkralovec.cz

Návrh na premenovanie mesta inšpirovala ruská anexia štyroch ukrajinských regiónov, čo vyvolalo búrku sarkastických vtipov v Česku a Poľsku. „Urobte Kaliningrad opäť českým!“ píše sa napríklad  vo výzve na stretnutie pred ruskou ambasádou v Prahe, ktoré sa má uskutočniť v pondelok.

Poliak Tomasz Komentasz na Twitteri zverejnil obrázok zobrazujúci imaginárnu lietadlovú loď s názvom Karel Gott, ktorá opúšťa námornú základňu Kaliningrad.  

Český europoslanec Tomáš Zdechovský zdieľal príspevok o fiktívnom „plynovode“ Beer Stream I medzi Prahou, Varšavou a Kaliningradom. Ruský denník The Eurasia Daily europoslanca skritizoval za „revanšistický“ príspevok a autorov falošnej petície za anexiu Kaliningradu označil ako „provokatérov“. „Rusi nemajú veľký zmysel pre humor,“ reagoval Zdechovský.

 České dráhy zverejnili na svojom Twittrovom účte pozvánku na výlet do Kralovca: 

Ak si predplatíte tlačený .týždeň na ďalší rok, pomôžete nám prežiť a robiť to, čo vieme. Vopred ďakujeme. 

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite