Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Ruská mobilizácia bola darčekom pre Ukrajinu, vraví šéf ukrajinskej rozviedky

.sita .svet

Oznámenie „čiastočnej mobilizácie“ v podaní ruského vodcu Vladimira Putina má čoraz výraznejší krátkodobý vplyv na prostredie v Rusku než na vojnu na Ukrajine. Ako referuje americký Inštitút pre štúdium vojny (ISW), v kombinácii s ruskými neúspechmi na bojisku sa prehlbujú rozdiely v ruskom informačnom priestore, ktoré podkopávajú Putinove vyhlásenia.

Ruská mobilizácia bola darčekom pre Ukrajinu, vraví šéf ukrajinskej rozviedky SITA/AP Photo

ukrajinské zdroje predtým poznamenali, že čiastočná mobilizácia nepredstavuje z krátkodobého hľadiska veľkú hrozbu, pretože ukrajinská protiofenzíva postupuje rýchlejšie než možný efekt mobilizácie. Šéf ukrajinskej rozviedky Kyrylo Budanov dokonca uviedol, že mobilizácia v Rusku je „darom“ pre Ukrajinu, pretože Kremeľ sa ocitá v „slepej uličke“ medzi svojimi zlyhaniami a odhodlaním udržať si to, čo na Ukrajine získal.

Kontroverzie okolo zle vykonanej čiastočnej mobilizácie, spojené s výraznými ruskými prehrami v Charkovskej oblasti a okolo mesta Lyman, zintenzívnili boje medzi proputinovskými ruskými nacionalistickými frakciami. Putinovi sa podľa ISW viditeľne nedarí vyvážiť konkurenčné požiadavky ruských nacionalistov, ktorí sú od začiatku mobilizácie čoraz bojovnejší, napriek tomu, že zdieľajú Putinove všeobecné vojnové ciele na Ukrajine.

Kritikou najnovšie nešetria ani čečenský vodca Ramzan Kadyrov a údajný mecenáš skupiny Vagnerovcov Jevgenij Prigožin. Obaja vraj chcú tradičnejší a konvenčnejší prístup k vojne, ktorý presadzoval ruský minister obrany Sergej Šojgu a uniformované vojenské velenie. Putin, ktorý podľa mnohých vojenských analytikov sám vydáva vojenské rozkazy, sa tak ocitol v dileme, pretože si nemôže dovoliť stratiť mužov okolo Kadyrova ani žoldnierov zo skupiny Vagnerovcov.

Ak si predplatíte tlačený .týždeň na ďalší rok, pomôžete nám prežiť a robiť to, čo vieme. Vopred ďakujeme. 

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov SITA je bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA porušením autorského zákona.
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite