Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Fínsko stále hlási zhustenú premávku na hraniciach s Ruskom

.tasr .svet

Na najvyťaženejšom hraničnom priechode Vaalimaa sa začali v nedeľu na ruskej strane tvoriť kolóny okolo 8.00 h miestneho času (7.00 SELČ), uviedol vedúci oddelenia medzinárodných záležitostí Fínskej pohraničnej stráže Matti Pitkäniitty na Twitteri.

Fínsko stále hlási zhustenú premávku na hraniciach s Ruskom SITA/Jussi Nukari/Lehtikuva via AP

fínska pohraničná stráž hlási aj v nedeľu zhustenú premávku na fínsko-ruských hraniciach po tom, čo ruský prezident Vladimir Putin počas týždňa nariadil prvú mobilizáciu od druhej svetovej vojny. TASR o tom informuje podľa správy agentúry DPA.

V sobotu prekročilo pozemné hranice z Ruska do Fínska 8572 ľudí, čo je viac ako pred týždňom, keď hranice prekročilo v sobotu 5286 ľudí, uviedol Pitkäniitty. Opačným smerom – z Fínska do Ruska – odišlo približne 4199 Rusov.

„Malý počet prípadov falšovania dokumentov a (nulové) nelegálne prechádzanie cez zelené hranice (zalesnené oblasti) svedčí o tom, že legálne cesty sú v súčasnosti dostačujúce... To sa však môže zmeniť,“ napísal Pitkäniitty ešte v sobotu na Twitteri. 

Hraničný priechod Vaalimaa sa používa pri priamej ceste do fínskej metropoly Helsinki, odkiaľ mnohí cestujú ďalej do iných krajín schengenského priestoru.

Mnoho Rusov vstupuje do Fínska s vízami, ktoré im vydali iné krajiny schengenského priestoru, a cez Fínsko len prechádzajú, uviedol Pitkäniitty.

Fínsko zdieľa s Ruskom 1340 kilometrov dlhú hranicu, ide tak o najdlhšiu hranicu, ktorú Rusko má s členskou krajinou EÚ. Ruskí turisti doposiaľ môžu vstupovať do schengenského priestoru autobusmi alebo autami, a to aj napriek vojne, ktorú Rusko rozpútalo na Ukrajine. Helsinki však nedávno oznámili, že plánujú obmedziť Rusom vstup na fínske územie a týkať sa to bude aj turistov s platnými schengenskými vízami, píše DPA.  

Ak si predplatíte tlačený .týždeň na ďalší rok, pomôžete nám prežiť a robiť to, čo vieme. Vopred ďakujeme.

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite