Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

V Rusku protestovali proti mobilizácii, zadržali niekoľko stoviek ľudí

.tasr .svet

Údaje o počte zadržaných zverejnila nezávislá monitorovacia skupina OVD-Info, ktorá napočítala najmenej 707 ľudí zadržaných v 32 mestách po celom Rusku. Takmer polovica z nich bola v Moskve a takmer 150 v Petrohrade.

V Rusku protestovali proti mobilizácii, zadržali niekoľko stoviek ľudí SITA/AP Photo

ruské úrady v sobotu zadržali viac ako 700 ľudí na protestoch proti mobilizácii, ktorú tento týždeň nariadil prezident Vladimir Putin. TASR informuje podľa správ AP a AFP.

Údaje  o počte zadržaných zverejnila nezávislá monitorovacia skupina OVD-Info, ktorá napočítala najmenej 707 ľudí zadržaných v 32 mestách po celom Rusku. Takmer polovica z nich bola v Moskve a takmer 150 v Petrohrade. Niektorí zo zatknutých boli maloletí.

V sobotu bola polícia rozmiestnená v mestách, kde plánovali protesty opozičná skupina Vesna a stúpenci väzneného Alexeja Navaľného. Demonštrantov, väčšinou mladých ľudí, rýchlo zatkli ešte predtým, ako stihli protestovať.

V centre Moskvy sa pohyboval silný policajný tím a kontroloval doklady okoloidúcich. Podozrivých zadržali. Mladá žena sa postavila na lavičku a kričala „Nie sme potrava pre delá!“ Potom ju odviedla polícia. V Novosibirsku na východnej Sibíri bolo zadržaných viac ako 70 ľudí, pretože spievali pieseň zo sovietskej éry oslavujúcu mier. V Irkutsku polícia mužom na demonštrácii odovzdala predvolanie na vojenské odvodové úrady.

Ruské úrady v sobotu po prvýkrát priznali, že z Ruska odchádzajú ľudia. „Je tu značná zápcha súkromných vozidiel... okolo 2300,“ uviedlo ministerstva vnútra v ruskom regióne na hranici s Gruzínskom. Vyzvalo ľudí, aby sa „zdržali cestovania“ do Gruzínska. Do služby museli nasadiť ďalších dopravných policajtov. Aj na hraniciach s Kazachstanom a Mongolskom sú niekoľkohodinové rady, uvádzajú svedkovia.

Kremeľ vo štvrtok odmietol správy, že muži podliehajúci mobilizácii sa snažia odísť z Ruska a označil ich za „falošné“. Krátko predtým sa väčšina priamych letov do krajín, ktoré umožňujú vstup bez víz, vypredala a ich ceny raketovo vzrástli.

Ministerstvo obrany chce do aktívnej služby povolať asi 300-tisíc ľudí, ale povolaní môžu byť aj ďalší. Väčšina ruských mužov vo veku 18 – 65 rokov sa automaticky počíta za záložníkov.

Ak si predplatíte tlačený .týždeň na ďalší rok, pomôžete nám prežiť a robiť to, čo vieme. Vopred ďakujeme.

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite