Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

USA a Taiwan chystajú prehĺbenie obchodnej spolupráce, Čína je proti

.tasr .svet

Taiwan a Spojené štáty vo štvrtok oznámili, že začiatkom jesene odštartujú rokovania o prehĺbení obchodnej spolupráce.

USA a Taiwan chystajú prehĺbenie obchodnej spolupráce, Čína je proti SITA/AP Photo/Wally Santana

týkať sa má viacerých oblastí vrátane poľnohospodárstva, digitálneho obchodu, regulácií a odstránenia obchodných bariér, informoval Úrad predstaviteľa americkej vlády pre obchodnú politiku. Píše o tom TASR na základe správy agentúry AFP.

Taiwanské ministerstvo zahraničných vecí chystané rokovania privítalo ako "príležitosť prehĺbiť hospodársku spoluprácu medzi dvoma krajinami milujúcimi slobodu a možnosť vytvoriť nový model obchodnej spolupráce v Indotichomorí".

USA a Taiwan dlhodobo pestujú obchodné a investičné vzťahy. Ostrov je napríklad kľúčovým svetovým exportérom polovodičov používaných v mobilných telefónoch, počítačoch či bojových raketách. Avšak najväčším obchodným partnerom Taiwanu ostáva Čína, ktorá ho považuje za súčasť svojho územia a je podľa najnovšieho vyhlásenia "rozhodne proti" americko-taiwanskej obchodnej dohode.

Washington oficiálne uznáva Taiwan ako súčasť Čínskej ľudovej republiky, avšak udržiava faktické vzťahy aj s Tchaj-pejom a podporuje ostrov v ašpiráciách rozhodovať samostatne o svojej budúcnosti.

Námestník amerického ministra zahraničných vecí pre záležitosti východnej Ázie a Tichomoria Daniel Kritenbrink zdôraznil, že politika USA voči Taiwanu sa v poslednom čase nezmenila. "To, čo sa zmenilo, je rastúci nátlak zo strany Číny," vyhlásil. Spojené štáty sú podľa neho pripravené čeliť čínskej agresii "pokojnými, avšak rozhodnými krokmi" s cieľom zachovať mier a možnosti voľnej plavby v Taiwanskom prielive.

V auguste navštívili Taiwan dve delegácie amerického Kongresu, pričom najostrejší nesúhlas vyjadroval Peking voči ceste predsedníčky Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiovej. Išlo o prvú návštevu šéfa snemovne amerického Kongresu na Taiwane za štvrťstoročie. Pred niekoľkými dňami bola na Taiwane aj delegácia niekoľkých amerických kongresmanov. Čína na obe návštevy reagovala usporiadaním vojenských cvičení okolo ostrova, čím narušila aj lodnú dopravu.

Taiwan odpovedal vojenskými manévrami simulujúcimi obranu pred inváziou. V stredu predstavil svoju najmodernejšiu stíhačku  F-16V vybavenú americkými protilodnými strelami a inými raketami.

Ak si predplatíte tlačený .týždeň na ďalší rok, pomôžete nám prežiť a robiť to, čo vieme. Vopred ďakujeme. 

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite