Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Vo Francúzsku vyšetrujú Babiša v súvislosti s praním špinavých peňazí

.tasr .svet

Francúzsky Súd pre vyšetrovanie závažnej trestnej činnosti (PNF) začal s bývalým českým premiérom Andrejom Babišom konanie pre podozrenie z prania špinavých peňazí.

Vo Francúzsku vyšetrujú Babiša v súvislosti s praním špinavých peňazí SITA/Úrad vlády SR

daňové podvody majú súvisieť s nadobudnutím víl na Francúzskej riviére. Informuje o tom spravodajkyňa TASR v Prahe na základe informácií denníka Le Monde a českých médií.

Francúzske úrady začali vyšetrovanie ešte vo februári 2022. Zameriava sa na spôsob, akým Babiš nadobudol nehnuteľnosti v mestečku Mougins na juhovýchode Francúzska, v departemente Alpes-Maritimes.

Bývalý premiér mal v roku 2009 financovať vily na francúzskej riviére v hodnote asi 350 miliónov českých korún (viac ako 14 miliónov eur) cez transakcie firiem v daňových rajoch. Dokumenty z Pandora Papers podľa francúzskeho denníka ukazujú, že Babiš si nehnuteľnosti kúpil cez spoločnosť sídliacu v Monaku, ktorú vlastní offshorová firma v Spojených štátoch.

Táto spoločnosť si na kúpu domov v Mougins zobrala pôžičku vo výške 15 miliónov eur od ďalšej offshorovej spoločnosti, ktorá je registrovaná na Britských Panenských ostrovoch. V oficiálnych francúzskych dokumentoch sa však pôžička neuvádza. Suma mala byť podľa Le Monde zaplatená v hotovosti. Odvolávajú sa na kúpnu listinu, ktorú mali k dispozícii.

Andrej Babiš sa vlani po vypuknutí kauzy s komplikovaným nákupom nehnuteľností vyjadril, že o pranie špinavých peňazí nešlo. Okolnosti transakcie preveroval aj český Finančný analytický úrad (FAÚ), podľa ktorého na kúpu neboli použité špinavé peniaze. Prípadom sa potom začala zaoberať aj Národná centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ).

Ak si predplatíte tlačený .týždeň na ďalší rok, pomôžete nám prežiť a robiť to, čo vieme. Vopred ďakujeme. 

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite