Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Súdny dvor EÚ potvrdil zákaz vysielania prokremeľskej televízie RT France

.tasr .svet

Prokremeľská televízia RT bola od začiatku vojenského konfliktu na Ukrajine zakázaná vo väčšine západných štátov, píše AFP.

Súdny dvor EÚ potvrdil zákaz vysielania prokremeľskej televízie RT France SITA/Pavel Byrkin, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP

súdny dvor EÚ v stredu rozhodol o zamietnutí odvolania prokremeľskej televízie RT France voči zákazu vysielania. TASR informuje podľa správy agentúry AFP. 

Súd vo vyhlásení uviedol, že jeho rozhodnutie bolo založené na trvaní sankcií Európskej únie, ktoré sú podľa neho „vhodné a potrebné“ vzhľadom na „mimoriadny kontext“.

„Vzhľadom na tieto okolnosti všeobecný súd žalobu v celom rozsahu zamieta,“ oznámili sudcovia. Dospeli tiež k záveru, že dôkazy predložené televíziou RT France „neboli schopné preukázať celkovo vyvážené zaobchádzanie s informáciami o prebiehajúcej vojne na Ukrajine“.

RT France okamžite oznámila, že sa voči tomuto rozhodnutiu súdu odvolá. Aj Kremeľ chce prijať odvetné opatrenia. 

„Samozrejme, že urobíme podobné nátlakové opatrenia na západné médiá, ktoré pôsobia u nás,“ povedal hovorca Kremľa Dmitrij Peskov. „U nás ich pracovať tiež nenecháme,“ pokračoval. Reakcia Kremľa na rozhodnutie Európskeho súdneho dvora bola podľa neho „veľmi negatívna“.      

„RT bola v podstate zablokovaná a nemôže fungovať v Európe... Európania šliapu po vlastných ideáloch,“ dodal Peskov.

V Rusku je zakázaná akákoľvek kritika ruskej „špeciálnej operácie“ na Ukrajine a pojmy ako „vojna“ a „invázia“ sa nemôžu používať. Osoby obvinené zo šírenia nepravdivých informácií a diskreditácie ruskej armády môžu byť potrestané až 15 rokmi väzenia. Svoju činnosť v Rusku preto pozastavili alebo obmedzili už mnohé zahraničné alebo nezávislé ruské médiá.

Ak si predplatíte tlačený .týždeň na ďalší rok, pomôžete nám prežiť a robiť to, čo vieme. Vopred ďakujeme.  

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite