Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Ukrajina ONLINE: Železnicu neďaleko okupovaného Melitopoľa zasiahla explózia

.redakcia .svet

Sledujte aktuálne informácie o vojne na Ukrajine.

Ukrajina ONLINE: Železnicu neďaleko okupovaného Melitopoľa zasiahla explózia SITA/Prigozhin Press Service via AP

aktuálne informácie o situácii na Ukrajine:

  • Ukrajina odmietla Orbánovu výzvu na prímerie a mierové rokovania s Ruskom
  • poslanci vo Švajčiarsku odmietli povoliť transfer zbraní na Ukrajinu
  • USA prijali opatrenia voči Rusku v reakcii na porušovanie dohody Nový START
  • Ukrajina potrebuje jasné a pozitívne rozhodnutia o členstve v NATO a EÚ, vyhlásil Zelenskyj
  • Rusi deportovaným ukrajinským deťom menia mená a dátumy narodenia

19:00 Železnicu neďaleko okupovaného Melitopoľa zasiahla explózia

Výbuch zasiahol v sobotu železničnú trať neďaleko Rusmi okupovaného ukrajinského mesta Melitopoľ v Zaporižžskej oblasti na juhu krajiny. Uviedol to na komunikačnej platforme Telegram legitímny starosta Melitopoľa Ivan Fedorov, ktorý sa nachádza na území pod ukrajinskou kontrolou. Informuje o tom web Ukrajinská pravda.

„Pred niekoľkými hodinami železnica neďaleko dediny Dolynske hlasno prestala fungovať. Rusi používajú naše železnice na prepravu personálu a vojenskej techniky na front. O jednu cestu pre Rusov menej,“ napísal starosta Melitopoľa.

15:15 Légia sloboda Ruska tvrdí, že sa dohodla s Kyjevom na evakuácii civilistov z Belgorodskej oblasti

Ruské protikremeľské milície Légia sloboda Ruska, ktoré podnikli útoky na ruskom území, uviedli, že sa s ukrajinskou armádou dohodli na umožnení evakuácie ruských civilistov na Ukrajinu. Légia sloboda Ruska, ktorá tvrdí, že v piatok bojovala proti silám Moskvy v Belgorodskej oblasti, tvrdí, že dôvodom evakuácie je „chaotické" bombardovanie zo strany ruskej armády. Informuje o tom web news.sky.com.

„Vzhľadom na hrozbu pre civilné obyvateľstvo sme sa dohodli s ukrajinským velením na otvorení humanitárnych koridorov pre obyvateľov Belgorodskej oblasti, ktorí trpia pre bombardovanie zo strany armády režimu," uviedla vo vyhlásení Légia sloboda Ruska.

Ukrajinské ozbrojené sily vyhlásenie ruských protikremeľských milícií nepotvrdili a predtým popreli, že sa s nimi koordinujú.

14:00 Ukrajina je pripravená na protiofenzívu, tvrdí Zelenskyj

Ukrajina je pripravená spustiť dlho očakávanú protiofenzívu s cieľom oslobodiť Ruskom okupované územie. Prezident Volodymyr Zelenskyj to uviedol v rozhovore pre americký denník Wall Street Journal zverejnenom v sobotu. TASR informuje podľa agentúry Reuters.

SITA/CARL COURT, POOL VIA AP

Viac sa dočítate na tomto odkaze.

13:25 Na okupovaných územiach Doneckej oblasti je nedostatok pitnej vody

Na Rusmi okupovaných územiach Doneckej oblasti na východe Ukrajiny je nedostatok pitnej vody a vody pre priemyselné použitie. Vodárenská spoločnosť Doneckej oblasti kontrolovaná okupantmi podľa ukrajinského Národného centra odporu nedokáže zabezpečiť opravy sietí a zariadení pre dodávku vody. „Problém je v dodávkach pitnej vody v okupovaných mestách," uviedlo centrum. Dôvodom podľa neho je to, že okupačná administratíva spreneveruje financie vyčlenené na opravy infraštruktúry. Informuje o tom web Ukrajinská pravda.

10:40 Výbuch neznámeho predmetu na detskom ihrisku zranil dve deti

Dve deti vo veku desať a trinásť rokov utrpeli v piatok vážne zranenia pri výbuchu neznámeho predmetu na detskom ihrisku v Chersonskej oblasti na juhu Ukrajiny v dedine Zahorjanivka. Uviedol to na komunikačnej platforme Telegram šéf vojenskej administratívy Chersonskej oblasti Oleksandr Prokudin. „Trinásťročné dieťa utrpelo zranenia končatín. Mladšie, desaťročné dieťa, má zranenia brucha," konštatoval. Obe deti hospitalizovali. „Ich stav je dosť vážny," dodal Prokudin. Informuje o tom web Ukrajinská pravda.

9:30 Prigožin tvrdí, že z Bachmutu sa stiahlo už 99 percent wagnerovcov

Zakladateľ ruskej žoldnierskej Wagnerovej skupiny Jevgenij Prigožin oznámil, že takmer všetci jeho bojovníci sa už stiahli z dobytého východoukrajinského mesta Bachmut. TASR o tom informuje na základe správy agentúry DPA. 

Prigožin v piatok večer uviedol, že z Bachmutu sa stiahlo už 99 percent wagnerovcov. „Všetky pozície boli v príslušnom poradí odovzdané (ruskému) ministerstvu obrany,“ povedal.

Šéf wagnerovcov avizoval stiahnutie svojich žoldnierov na začiatok júna. Teraz uviedol, že zo strany ukrajinských ozbrojených síl už nedošlo k žiadnym „provokáciám“. Dodal, že jeho jednotky sa stiahnutú z frontovej línie, naďalej však zostanú dislokované v Doneckej oblasti na východe Ukrajiny.

Informácie z predchádzajúceho dňa 2.6.2023:

18:20 Výbuch míny v Charkovskej oblasti zabil ženu a zranil tri deti

Jedna žena zomrela a tri deti utrpeli zranenia, keď autom narazili na mínu v Charkovskej oblasti na severovýchode Ukrajiny. Uviedol to v piatok gubernátor oblasti Oleh Synjehubov. Podľa jeho slov žena a tri deti cestovali autom medzi dedinami Morozova Dolyna a Lemiščyne, ktoré sa nachádzajú v blízkosti hraníc s Ruskom. Tridsaťsedemročná žena zomrela na mieste. Dve dievčatá vo veku 12 a 15 rokov a dvanásťročného chlapca hospitalizovali so zraneniami a „lekári bojujú o ich život,“ povedal Synjehubov. Informuje o tom web Kyiv Independent.

„Chcem opäť zdôrazniť, že riziko, ktoré predstavujú míny v Charkivskej oblasti, je veľmi vysoké,“ dodal gubernátor.

16:30 Ukrajina odmietla Orbánovu výzvu na prímerie a mierové rokovania s Ruskom

Ukrajinské ministerstvo zahraničných vecí v piatok odmietlo výzvu maďarského premiéra Viktora Orbána na mierové rokovania s Ruskom, informovala britská stanica BBC.

V rozhlasovom rozhovore zverejnenom v piatok sa Orbán vyslovil za mierové rozhovory medzi Ukrajinou a Ruskom pred začiatkom očakávanej ukrajinskej protiofenzívy.

SITA/AP Photo/Vadim Ghirda

„Skôr ako Ukrajinci začnú protiútok, musíme urobiť všetko, čo je v našich silách, aby sme dosiahli prímerie a začali mierové rozhovory,“ povedal maďarský premiér. Zároveň sa označil za jediného premiéra v EÚ, ktorý je zástancom mieru, a zdôraznil, že sa pre to ocitá v zložitej situácii.

V reakcii na to hovorca ukrajinského ministerstva zahraničných vecí Oleh Nikolenko vyhlásil, že mierové rozhovory budú možné až po úplnom stiahnutí ruských vojsk z Ukrajiny.

„Prímerie bez tejto podmienky by zmrazilo status quo, dalo by Rusku príležitosť preskupiť a nahromadiť (vojenské) sily a pristúpiť k novej vlne agresie. Dokazujú to (naše) skúsenosti z rokov 2014-22,“ napísal Nikolenko vo svojom statuse na sociálnej sieti Facebook.

Dodal, že pokračujúce každodenné ruské útoky na ukrajinské mestá dokazujú, že Moskva neuvažuje o iných scenároch ako o pokračovaní vojny.

14:00 Okupovaným Berďanskom otriasla séria výbuchov

Ukrajinským prístavným mestom Berďansk otriasli v piatok výbuchy. Referuje o tom spravodajský web CNN s odvolaním sa na predstaviteľov mesta, ktorí uviedli, že „boli zasiahnuté pozície okupantov“. „Sme vďační ukrajinským ozbrojeným silám za priblíženie sa k oslobodeniu mesta,“ napísali na komunikačnej platforme Telegram.

Podrobnosti o explóziách zatiaľ nie sú známe, ale podľa predbežných správ z prístavu sa snažia uniknúť lode, ktoré nedávno priplávali do Berďanska, aby vyzdvihli ukradnuté ukrajinské obilie a kovový šrot.

Berďansk leží na pobreží Azovského mora v oblasti, o ktorej sa predpokladá, že patrí medzi miesta, ktoré sa Ukrajina pokúsi získať späť v rámci svojej plánovanej protiofenzívy.

Berďansk sa nachádza hlboko na území kontrolovanom Ruskom, približne 100 kilometrov od frontovej línie. To znamená, že ak by za údajným piatkovým útokom bola Ukrajina, pravdepodobnou možnosťou by bolo použitie britských rakiet dlhého doletu Storm Shadow, ktoré nedávno Londýn poskytol Kyjevu.

9:40 Dediny v Rusku sa v noci dostali pod paľbu, tvrdia gubernátori

Brianska oblasť na západe Ruska sa dostala v noci na piatok pod paľbu, informoval gubernátor tohto regiónu Alexander Bogomaz. Ide o najnovší príklad, že vojna na Ukrajine sa čoraz viac prelieva do Ruska, píše portál britskej televízie Sky News.

Vypálená munícia zasiahla dve dediny blízko hranice s ukrajinskou Černihivskou a Sumskou oblasťou, uviedol Bogomaz.

Ďalšia delostrelecká paľba zasiahla okres Šebekino v ruskej Belgorodskej oblasti, odkiaľ bolo evakuovaných vyše 2500 ľudí, oznámil oblastný gubernátor Viačeslav Gladkov.

Ruskí predstavitelia hlásili v posledných dňoch zintenzívnenie útokov zo severnej Ukrajiny na Rusko. Sky News pripomenula, že nemá možnosť nezávisle overiť tieto správy.

8:20 Ukrajina zostrelila v noci vyše 30 ruských rakiet a útočných dronov

Ukrajina zostrelila v noci na piatok vyše 30 rakiet a dronov, ktorými Rusko útočilo na hlavné mesto Kyjev. TASR informuje podľa portálu britskej stanice Sky News.

Vojenská správa Kyjeva na sociálnej sieti Telegram oznámila: „Podľa predbežných informácií ukrajinská protivzdušná obrana zistila a zničila vo vzdušnom priestore nad Kyjevom a okolo Kyjeva vyše 30 vzdušných cieľov rôznych druhov.“

Starosta Kyjeva Vitalij Kličko predtým oznámil dve samostatné vlny útokov a neskôr na Telegrame napísal, že záchranné služby nemali žiadne telefonáty so žiadosťou o pomoc.

Rusko sa zatiaľ k najnovšiemu útoku nevyjadrilo.

8:00 Poslanci vo Švajčiarsku odmietli povoliť transfer zbraní na Ukrajinu

Dolná komora švajčiarskeho parlamentu zahlasovala vo štvrtok proti návrhu zákona, ktorý by výslovne povolil transfer zbraní švajčiarskej výroby na Ukrajinu. Iniciatívu podporilo 75 poslancov, no proti sa ich vyslovilo 98, informuje TASR na základe správy agentúry AFP.

Jean-Luc Addor z populistickej, pravicovej a najväčšej parlamentnej Švajčiarskej ľudovej strany (SVP) povedal, že „prijatie tejto iniciatívy by znamenalo zaujať stanovisko k jednému z protagonistov (konfliktu), o čom značí aj samotný názov (Lex Ukrajina)“. Legislatíva by preto podľa jeho slov porušovala vojenskú neutralitu Švajčiarska, čo je postoj, ktorý táto krajina dlhodobo zastáva.

O neutralite Švajčiarka sa horlivo diskutuje už od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu z vlaňajšieho februára, konštatuje AFP. Bern síce nasledoval kroky EÚ a uvalil sankcie na Moskvu, v otázke vojenskej neutrality však zatiaľ takú flexibilitu nepreukázal.

Napriek tlaku zo strany Kyjeva a jeho spojencov dosiaľ Švajčiarsko odmietalo povoliť krajinám, ktoré vlastnia zbrane švajčiarskej výroby, ich reexport na Ukrajinu.

7:30 Morawiecki v Moldavsku: Poľsko pomôže Ukrajine s výcvikom pilotov stíhačiek F-16

Poľsko pomôže Ukrajine s výcvikom pilotov na stíhačky typu F-16. Vo štvrtok to vyhlásil poľský premiér Mateusz Morawiecki. Dodal však, že jeho vlasť Kyjevu stíhačky poskytnúť nemôže. TASR správu prevzala z agentúry PAP.

Poľsko v súčasnosti disponuje 48 stíhačkami F-16, nie všetky z nich sú však bojaschopné. „Počet stíhačiek F-16, ktoré má Poľsko momentálne k dispozícii, nie je nateraz dostatočný na to, aby sme ich poslali na Ukrajinu, preto v tejto záležitosti nie sú žiadne očakávania,“ povedal Morawiecki na summite Európskeho politického spoločenstva (EPC) v Moldavsku.

Premiér dodal, že Varšava už poslala Ukrajine svoje bojové lietadlá MiG, ktoré označil za „dobré lietadlá a stíhačky“. Zároveň uviedol, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj mu poďakoval za to, že sa Poľsko podieľa na tvorbe koalície krajín ochotných poskytnúť Ukrajine stíhačky.

7:00 USA prijali opatrenia voči Rusku v reakcii na porušovanie dohody Nový START

Americká vláda prijala odvetné opatrenia voči Rusku za pozastavenie účasti Moskvy na zmluve Nový START, ktorá obmedzuje počet jadrových hlavíc a ich nosičov. TASR správu prevzala v piatok z agentúry AP.

„USA sú odhodlané k plnému a obojstrannému plneniu zmluvy Nový START,“ uviedlo americké ministerstvo zahraničných vecí. „V súlade s týmto záväzkom prijímajú Spojené štáty zákonné protiopatrenia v reakcii na pokračujúce porušovanie zmluvy Nový START Ruskou federáciou,“ dodalo.

Opatrenia vstúpili do platnosti vo štvrtok 1. júna. Zahŕňajú odobratie víz ruským jadrovým inšpektorom, zamietnutie aktívnych žiadostí o monitorovanie jadrových lokalít, či zrušenie povolení na vstup do amerického vzdušného priestoru pre ruské lietadlá.

Informácie z predchádzajúceho dňa 1.6.2023:

16:00 Ukrajina potrebuje jasné a pozitívne rozhodnutia o členstve v NATO a EÚ, vyhlásil Zelenskyj

Ukrajina potrebuje jasné a pozitívne rozhodnutia o jej úsilí stať sa členom Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO) a Európskej únie. Na samite Európskeho politického spoločenstva v Moldavsku to povedal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, podľa ktorého je tento rok určený pre rozhodnutia. Informuje o tom spravodajský portál CNN.

„V lete vo Vilniuse na summite NATO je potrebná jasná pozvánka na členstvo Ukrajiny a bezpečnostné záruky na ceste k členstvu v NATO,“ vyjadril sa ukrajinský prezident a poznamenal, že „pozitívne rozhodnutia pre Ukrajinu budú pozitívne rozhodnutia pre všetkých“.

Zelenskyj tiež zopakoval svoju výzvu, aby sa vojna na Ukrajine nestala zmrazeným konfliktom. „Na našom kontinente by nemalo byť miesto pre žiadny zmrazený konflikt a studenú vojnu,“ vyhlásil s tým, že „keď neexistujú žiadne bezpečnostné záruky, existujú iba vojnové záruky“. Zároveň povedal, že koalície pre stíhačky a systémy protivzdušnej obrany Patriot by „urýchlili mier“, pričom „každý krok v posilnení protivzdušnej obrany doslova zachraňuje životy“.

14:50 Rusi deportovaným ukrajinským deťom menia mená a dátumy narodenia

Rusko mení mená a dátumy narodenia nelegálne deportovaných ukrajinských detí. Ako referuje web fakty.com.ua, povedala to ukrajinská vicepremiérka a ministerka pre reintegráciu dočasne okupovaných území Iryna Vereščuková.

„V ruských regiónoch deťom menia identitu - mená, priezviská, dátumy narodenia... Robia všetko pre to, aby ich asimilovali a v skutočnosti spáchali genocídu proti našim deťom,“ povedala Vereščuková. Dodala, že Rusi chcú ukrajinské deti násilne rusifikovať, dávať im takzvané pasy a robiť všetko pre to, aby zabudli na svoju rodnú krajinu, jazyk, kultúru a prijali novú realitu.

Vereščuková zdôraznila, že Ukrajina potrebuje masívnu medzinárodnú podporu pre návrat ukrajinských detí. „Musíme vyvinúť tlak na Rusko. Musíme okamžite nájsť mechanizmus. Pretože každý deň, keď tam deti zostanú, je mínusom pre ich budúcnosť, je to strata identity,“ poznamenala Vereščuková.

ICC vydal 17. marca zatykač na ruského vodcu Vladimira Putina za jeho rolu pri únosoch detí do Ruska počas vojny na Ukrajine. Súd vtedy vo vyhlásení uviedol, že Putin „je údajne zodpovedný za vojnový zločin nezákonnej deportácie obyvateľstva (detí) a nezákonného presunu obyvateľstva (detí) z okupovaných oblastí Ukrajiny do Ruskej federácie“. Súd tiež v tejto súvislosti vydal zatykač na komisárku pre práva detí pri úrade ruského prezidenta Mariu Ľvovú-Belovú.

Bieloruské opozičné hnutie Národný protikrízový manažment nedávno informovalo, že na deportáciách ukrajinských detí sa podieľa aj režim samozvaného bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka.

13:30 Od začiatku ruskej invázie zahynulo vyše 480 detí

Od začiatku ruskej vojenskej invázie zomrelo na Ukrajine najmenej 484 detí a ďalších 992 utrpelo zranenia. Oznámila to vo štvrtok na Medzinárodný deň detí ukrajinská generálna prokuratúra. TASR správu prevzala od televízie CNN.

Generálna prokuratúra v súčasnosti vyšetruje viac ako 2900 trestných činov spáchaných ruskou armádou na deťoch. Patria k nim vražda a ublíženie na zdraví, sexuálne násilie, útoky na inštitúcie a zariadenia pre deti, deportácia, nútené vysídlenie a únosy. Prokuratúra vo vyhlásení uviedla, že na Ukrajine bolo od začiatku ruskej agresie poškodených viac ako 2500 vzdelávacích inštitúcií, pričom 256 z nich bolo úplne zničených. 

„Deň detí má byť o bezpečnom detstve, lete, živote... Ale dnes je (tento deň) o nových zločinoch (Ruskej federácie) proti ukrajinským deťom,“ uviedla ukrajinská prvá dáma Olena Zelenská. Dodala, že práve na Medzinárodný deň detí bolo pri útokoch na hlavné mesto Kyjev zabité 9-ročné dievča a ďalšie zranené dieťa previezli do nemocnice.

Ukrajina tvrdí, že od začiatku invázie 24. februára 2022 bolo do Ruska z Ukrajiny nezákonne prevezených 20.000 detí a niektoré z nich boli dané na adopciu. Za nútené deportácie detí z okupovaných častí Ukrajiny vydal Medzinárodný trestný súd (ICC) v marci zatykač na ruského prezidenta Vladimira Putina a ruskú ombudsmanku pre práva detí Mariju Ľvovovú-Belovovú.

9:30 Zelenskyj pricestoval do Moldavska na summit európskych lídrov

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vo štvrtok pricestoval na summit Európskeho politického spoločenstva (EPC) do moldavského mesta Bulboaca. TASR informuje podľa agentúry AFP.

SITA/AP Photo/Andreea Alexandru

Moldavská prezidentka Maia Sanduová ho privítala na zámku Mimi v Bulboace, kde sa uskutoční druhý summit EPC. Jeho vznik inicioval francúzsky prezident Emmanuel Macron a slovenskú republiku na podujatí zastupuje premiér Ľudovít Ódor.  Stretnutie EPC má ukázať silu európskej diplomacie zjednotenej proti Rusku.

8:00 Kyjev má dôkazy, že na deportácii detí z Ukrajiny sa podieľa aj Bielorusko

S odvolaním sa na agentúru Ukrinform o tom informovala britská TV stanica Sky News. Aj podľa tlačovej agentúry Reuters ukrajinská generálna prokuratúra v súčasnosti vyšetruje možnú úlohu Bieloruska v nezákonnom transfere ukrajinských detí z území okupovaných Ruskom.

V správe exilových členov bieloruskej opozície sa tvrdí, že do rekreačných táborov a sanatórií v Bielorusku bolo proti svojej vôli odvezených 2150 ukrajinských detí vrátane sirôt vo veku od šesť do 15 rokov.

 Ukrajinský generálny prokurátor Andrij Kostin v stredu informoval, že od rozpútania vojny voči Ukrajine Rusko z jej územia nezákonne odviedlo takmer 20.000 detí, informovala BBC s tým, že Kostin to oznámil na tlačovej konferencii v predvečer Medzinárodného dňa detí. 

K svojim rodinám na Ukrajinu sa doteraz vrátilo len 371 z nich.

Ukrajinská detská ombudsmanka Daria Herasymčuková uviedla, že keďže časť Ukrajiny je pod ruskou okupáciou a kyjevské úrady tam nemajú prístup, unesených môže byť niekoľko stoviek tisíc detí. 

Podľa ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského štát nemá informácie o 180.000 ukrajinských deťoch, ktoré boli na Ruskom okupovanom území.Podľa Kostina sa v súčasnosti vyšetruje viac ako 2900 trestných činov spáchaných ruskou armádou na deťoch. V statuse zverejnenom generálnou prokuratúrou na platforme Telegram sa tiež uvádza, že vo vojne rozpútanej Ruskom zahynulo najmenej 483 detí a 989 ich bolo zranených. 

Táto bilancia však nezahŕňa väčšinu detí zabitých alebo zranených v juhoukrajinskom prístavnom meste Mariupol a na ďalších územiach, ktoré v súčasnosti okupujú ruské jednotky. Budúcnosť Ukrajiny musí nevyhnutne zahŕňať návrat všetkých ukrajinských detí domov, uviedol Kostin s tým, že Ukrajina v záujme toho spolupracuje s justičnými orgánmi v zahraničí. Zdôraznil súčasne "nevyhnutnosť trestu pre všetkých, ktorí spáchali zločiny na deťoch". 

Ombudsman Lubinec pripomenul, že „Rusko unáša ukrajinské deti od roku 2015. Nikto nevie, kde tieto deti sú a čo sa s nimi stalo. “Dodal, že presuny detí z jednej etnickej skupiny do druhej sa označujú za genocídu.

Medzinárodný trestný súd vydal 17. marca zatykač na prezidenta Ruskej federácie Vladimira Putina a ruskú komisárku pre práva detí Mariju Ľvovovú-Belovovú. Obaja sú podozriví z nezákonnej deportácie detí z okupovaných častí Ukrajiny do Ruska. Parlamentné zhromaždenie Rady Európy prijalo 27. apríla rezolúciu, v ktorej deportáciu ukrajinských detí označilo za genocídu.

7:40 Pri nočnom útoku na Kyjev prišli o život traja ľudia

Medzi tromi obeťami  ostreľovania, ktorému bola v noci na štvrtok vystavená ukrajinská metropola, je jedno dieťa narodené v roku 2012. Informovala o tom britská stanica BBC, ktorá pred tým s odvolaním sa na kyjevskú mestskú vojenskú správu a primátora Vitalija Klička informovala o dvoch detských obetiach tohto útoku.

Z paľbou zasiahnutých dvoch okresov mesta Kyjev okrem toho hlásia 12 zranených vrátane jedného dieťaťa, uviedli miestne úrady. Počas nočného útoku bola troskami poškodená detská poliklinika v mestskej časti Desňanskyj. Administratíva Kyjeva nateraz nešpecifikovala, o aké úlomky ide.

Kyjev, 1.6.2023SITA/AP Photo/Alex BabenkoKyjev, 1.6.2023

BBC informovala, že ráno bol v meste Kyjev opäť vyhlásený letecký poplach. Monitorovacie služby avizovali hrozbu útoku balistickými raketami a tvrdia, že sú namierené priamo na Kyjev.

Správy z predchádzajúcich dní si môžete prečítať tu.

Ak si predplatíte tlačený .týždeň na ďalší rok, pomôžete nám prežiť a robiť to, čo vieme. Vopred ďakujeme. 

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov SITA je bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA porušením autorského zákona.
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite