Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Ukrajina ONLINE: Zelenskyj rokoval s delegáciou Svetovej banky

.redakcia .svet

Sledujte aktuálne informácie o vojne na Ukrajine.

Ukrajina ONLINE: Zelenskyj rokoval s delegáciou Svetovej banky SITA/AP Photo/Efrem Lukatsky

aktuálne informácie o situácii na Ukrajine:

  • Zelenskyj rokoval s delegáciou Svetovej banky
  • Ruský raketový útok zabil troch ľudí vo východnom meste Kosťantynivka
  • Prigožin tvrdí, že Kyjiv má 200-tisíc vojakov pripravených na ofenzívu

20:00 Zelenskyj rokoval s delegáciou Svetovej banky

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sa v piatok stretol delegáciou Svetovej banky pod vedením viceprezidentky pre Európu a strednú Áziu Anny Bjerdeovej. Podľa úradu ukrajinského prezidenta účastníci stretnutia diskutovali o projektoch financovania zotavenia Ukrajiny, ktoré koordinuje Svetová banka. Ide hlavne o projekty v oblasti dopravy, energetickej infraštruktúry a zdravotníctva. Informuje o tom web Kyiv Independent.

Zelenskyj zdôraznil naliehavosť pomoci Ukrajine pri obnove zničených infraštruktúrnych zariadení, predovšetkým obytných budov a vzdelávacích inštitúcií. Podľa Svetovej banky Ukrajina v dôsledku škôd spôsobených prvým rokom ruskej vojny potrebuje na obnovu a rekonštrukciu najmenej 411 miliárd dolárov.

13:20 Vojna vážne narušila ruský vojenský výcvikový systém

Ruský výcvik vojenského personálu na základe slabšej bieloruskej armády ukazuje, že vojna na Ukrajine vážne narušila výcvikový systém tej ruskej. V najnovšej správe na to poukazuje britské ministerstvo obrany.

Briti poznamenali, že od polovice marca Rusko pravdepodobne presunulo najmenej tisíc vojakov, ktorí sa pripravovali na cvičisku v juhozápadnom Bielorusku. Hoci nebola zaznamenaná žiadna nová rotácia jednotiek, Rusko s vysokou pravdepodobnosťou nechalo výcvikový tábor na mieste, čo naznačuje, že zvažuje pokračovanie výcvikového programu.

„Skutočnosť, že sa Rusko uchýlilo k výcviku svojho personálu pod oveľa menej skúsenou bieloruskou armádou, poukazuje na to, ako ruská 'špeciálna vojenská operácia' vážne narušila výcvikový systém ruskej armády, keďže inštruktori boli vo veľkej miere rozmiestnení na území Ukrajiny,“ uvádza sa v správe. Rusko pravdepodobne tiež považuje pokračujúcu nepriamu podporu Bieloruska pre operáciu za dôležité politické posolstvo.

SITAAP Photo/Alexei Alexandrov

12:20 Rusko za uplynulý deň stratilo 1 020 vojakov

Od začiatku vojny Rusko podľa Kyjiva na Ukrajine stratilo 3 574 tankov, 6 921 obrnených bojových vozidiel pechoty a 2 616 delostreleckých systémov.

10:30 Ruský raketový útok zabil troch ľudí vo východnom meste Kosťantynivka

Ruský raketový útok na humanitárne centrum pomoci v meste Kosťantynivka na východe Ukrajiny v noci na piatok usmrtil troch ľudí, informovali pohotovostné služby. Ruské sily sa totiž snažia dobyť priemyselnú východnú Doneckú oblasť, kde mesto leží, uviedla tlačová agentúra AFP.

„Mesto Kosťantynivka sa dostalo pod raketovú paľbu v noci 24. marca. Jedna z rakiet zasiahla jednoposchodovú budovu,“ uviedli pohotovostné služby v aplikácii Telegram. Spresnili, že o život prišli tri ženy a dvaja muži.

Ukrajinský verejnoprávny telerozhlas Suspilne už predtým informoval, že zasiahnuté „bolo centrum neporaziteľnosti.“ Po celej Ukrajine bolo zriadených množstvo takýchto núdzových centier, ktoré poskytujú generátory na nabitie mobilných telefónov a ďalšie služby obyvateľom, píše portál britského denníka The Guardian.

7:40 Prigožin tvrdí, že Kyjiv má 200-tisíc vojakov pripravených na ofenzívu

Mecenáš žoldnierskej Wagnerovej skupiny Jevgenij Prigožin vo štvrtok vyjadril svoje obavy z možnej ukrajinskej protiofenzívy na východe Ukrajiny. Ako v najnovšej aktualizácii poukázal americký Inštitút pre štúdium vojny (ISW), podľa Prigožina má Ukrajina k dispozícii 200-tisíc vojakov v zálohe, ktorých plánuje nasadiť pozdĺž celej frontovej línie vrátane Bachmutu.

Prigožin taktiež povedal, že ukrajinské sily majú momentálne v Bachmute, Slavjansku a Kosťantynivke asi 80-tisíc vojakov, no bývalý ruský dôstojník Igor Girkin tvrdí, že toto tvrdenie je pochybné. „Prigožinove prehnané vyhlásenia o bezprostrednom ohrození ruských síl sú pravdepodobne pokusom zabezpečiť si viac zásob a posíl od ruského ministerstva obrany, aby zachránil svoje sily v Bachmute,“ vysvetlil ISW.

SITA/AP Photo/Libkos

Prigožinove komentáre čoraz viac naznačujú rozkol medzi Wagnerovcami a ruskou armádou. Tá podľa Prigožina nedodala Wagnerovcom na Ukrajine muníciu, ktorá pritom údajne bola k dispozícii v armádnych skladoch. Minulý mesiac sa Prigožin posťažoval na to, že niektoré straty vo Wagnerovej skupine nastali preto, že jej ruská armáda nedodala potrebnú muníciu. Povedal tiež, že ho odpojili od špeciálnej komunikácie, v dôsledku čoho si nemôže pýtať muníciu pre svojich bojovníkov.

Správy z predchádzajúcich dní si môžete prečítať tu.

Ak si predplatíte tlačený .týždeň na ďalší rok, pomôžete nám prežiť a robiť to, čo vieme. Vopred ďakujeme. 

 

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov SITA je bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA porušením autorského zákona.
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite