Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Ukrajina ONLINE: Zelenskyj oznámil, že Ukrajina plánuje nové dohody s Českom, Slovinskom a Írskom

.redakcia .sita .tasr .svet

Sledujte aktuálne informácie o vojne na Ukrajine.

Ukrajina ONLINE: Zelenskyj oznámil, že Ukrajina plánuje nové dohody s Českom, Slovinskom a Írskom SITA/Brian Lawless/PA via AP Ukrajinský prezident s írskym premiérom, 13. 7. 2024

aktuálne informácie o situácii na Ukrajine:

  • Počas tohto týždňa vypálili Rusi na Ukrajinu takmer 80 rakiet a vyše 700 riadených leteckých bômb
  • Rusko údajne začalo zhadzovať na Ukrajinu trojtonové letecké bomby
  • Ruskí okupanti prišli o ďalších viac ako 1 300 vojakov
  • V Charkovskej a Chersonskej oblasti hlásia päť obetí ruských útokov
  • Šéf rozviedky očakáva, že Rusi opäť zaútočia na Ukrajinu zo severu

20:40 Rusi tento týždeň zaútočili na Ukrajinu takmer 80 raketami a viac ako 700 riadenými leteckými bombami

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v nedeľu po návrate zo summitu NATO oznámil, že jeho krajina plánuje nové dohody s Českou republikou, Slovinskom a Írskom. Taktiež uviedol, že ďalšia vojenská pomoc pre Ukrajinu je na ceste. TASR o tom informuje podľa správy agentúry DPA.

Zelenskyj na sieti X spomenul, že Ukrajina má tri nové bezpečnostné dohody, a to s Poľskom, Luxemburskom a Rumunskom. Ukrajina dovedna uzavrela už 23 bezpečnostných dohôd so svojimi partnermi vrátane Británie, Nemecka, Francúzska a Spojených štátov. Agentúra Reuters informuje, že tieto dohody majú podobné rámce, ale navzájom sa líšia.

Podľa Zelenského boli uzavreté konkrétne dohody zamerané na posilnenie obranných kapacít Ukrajiny vrátane zbraní pre vojakov a podpory zbrojárskeho priemyslu krajiny. Spomenul systém Patriot a ďalšie systémy protivzdušnej obrany, ale neposkytol žiadne podrobnosti, píše DPA.

Uviedol aj, že Rusko v priebehu tohto týždňa zaútočilo na Ukrajinu 700 navádzanými leteckými bombami a takmer 80 raketami. 

„Len od začiatku tohto týždňa Rusko použilo proti Ukrajine viac ako 700 riadených leteckých bômb, viac ako 170 útočných bezpilotných lietadiel rôznych typov a takmer 80 rakiet. Rozsahu tohto zla musí zodpovedať rozsah riešení na ochranu životov. Každý spojenec môže ovplyvniť situáciu a posilniť obranu pred terorom,“ vyhlásil ukrajinský líder.

18:05 Rusko tvrdí, že prevzalo kontrolu nad ukrajinskou dedinou Urožajne

Ruské ministerstvo obrany v nedeľu oznámilo, že ruské jednotky prevzali kontrolu nad ukrajinskou dedinou Urožajne v Doneckej oblasti. TASR o tom informuje podľa správy agentúry AFP. 

Dedina Urožajne, ktorá mala pred začiatkom ruskej invázie na Ukrajinu približne 1000 obyvateľov, je jednou z mála obcí, ktoré Ukrajina získala späť počas svojej ofenzívy v roku 2023.

Ruskej armáde sa už niekoľko mesiacov darí postupovať predovšetkým na východe Ukrajiny, keďže kyjevské jednotky zápasia s nedostatkom munície a vojakov, konštatuje AFP. 

16:00 Rusko údajne začalo zhadzovať na Ukrajinu trojtonové letecké bomby

Rusko údajne začalo používať lietadlá Su-34 na odpaľovanie leteckých kĺzavých bômb s hmotnosťou tri tony. Referuje o tom web Kyiv Independent s odvolaním sa na vyhlásenie ruského ministerstva obrany.

Spomenutý rezort zverejnil zábery, ktoré údajne ukazujú leteckú bombu, známu ako FAB-3000, pripojenú k stíhačke Su-34 a zhodenú na cieľ na ukrajinskom území. FAB-3000 má bojovú silu, ktorú „nemožno ignorovať“, uviedlo ruské ministerstvo obrany. Kyiv Independent nemohol tieto tvrdenia v čase zverejnenia overiť.

10:30 Ruskí okupanti prišli o ďalších viac ako 1 300 vojakov

V doterajšom priebehu vojny na Ukrajine stratila ruská armáda 559 090 vojakov. Na Facebooku to uviedol generálny štáb ukrajinských ozbrojených síl, ktorý dodal, že iba počas soboty prišli Rusi o 1 320 vojakov, sedem tankov, 32 bojových obrnených vozidiel, 46 delostreleckých systémov a 77 vozidiel a autocisterien.

Rusko podľa ukrajinského generálneho štábu dosiaľ prišlo celkovo o 8 206 tankov, 15 811 bojových obrnených vozidiel, 20 538 vozidiel a autocisterien, 15 262 delostreleckých systémov, 1 119 odpaľovacích raketových systémov, 890 systémov protivzdušnej obrany, 326 vrtuľníkov, 361 lietadiel, 12 108 dronov, 2 397 striel s plochou dráhou letu, 28 lodí, jednu ponorku a 2 566 kusov špeciálnej techniky.

Správy z predchádzajúcich dní si môžete prečítať tu 

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov SITA je bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA porušením autorského zákona.
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite