Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Ukrajina ONLINE: Zelenskyj a Macron sa zhovárali o obrannej spolupráci a mierovom pláne​

.redakcia .svet

Sledujte aktuálne informácie o vojne na Ukrajine.

Ukrajina ONLINE: Zelenskyj a Macron sa zhovárali o obrannej spolupráci a mierovom pláne​ SITA/Sarah Meyssonnier, Pool via AP

aktuálne informácie o situácii na Ukrajine:

  • Slovensko a Ukrajina rokujú o spoločnom podniku na výrobu munície
  • ruská zimná ofenzíva na Ukrajine zlyhala, tvrdia britské zdroje
  • minister Naď a premiér Heger odcestovali na Ukrajinu, Heger sa stretol so Zelenským
  • Ukrajina si v piatok pripomína výročie oslobodenia Buče
  • systém protivzdušnej obrany obrany Kub zo Slovenska je už na Ukrajine

19:30 Zelenskyj a Macron sa zhovárali o obrannej spolupráci a mierovom pláne

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v sobotu telefonoval s jeho francúzskym náprotivkom Emmanuelom Macronom. Ako informoval na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter, zhovárali sa o „obrannej interakcii“, situácii na fronte či krokom k zavedeniu ukrajinského mierového plánu. Informuje o tom spravodajský portál CNN.

Spomenutý desaťbodový mierový plán predstavil Zelenskyj v novembri 2022 na samite G20 na Bali. Kroky zahŕňajú cestu k jadrovej bezpečnosti, potravinovú bezpečnosť, špeciálny tribunál pre údajné ruské vojnové zločiny a konečnú mierovú zmluvu s Moskvou. Zároveň vtedy ukrajinský prezident vyzval lídrov G20, aby využili ich silu a primali Rusko, aby upustilo od jadrových hrozieb, a zaviedli cenové stropy na ruské energie.

18:30 Pravoslávneho ukrajinského metropolitu vinia z ospravedlňovania vojny, chcú preňho domáce väzenie

Ukrajinské orgány obvinili vedúceho pravoslávneho duchovného z ospravedlňovania ruskej agresie, čo je trestný čin. Metropolita Pavlo, ktorý je opátom významného kláštora Kyjevsko-pečerská lavra, počas súdneho konania povedal, že tvrdenia Ukrajinskej bezpečnostnej služby (SBU) o jeho ospravedlňovaní vojny sú politicky motivované. Duchovný vzdoruje príkazu úradov opustiť kláštorný komplex a začiatkom týždňa sa ukrajinskému prezidentovi Volodymyrovi Zelenskému vyhrážal zatratením.

Súdne pojednávanie v sobotu presunuli na pondelok po tom, čo metropolita povedal, že mu je nevoľno. Prokurátori pre neho žiadajú domáce väzenie.

SBU medzičasom prehľadala dom metropolitu.

13:20 Kyjev si od Poľska objednal 100 bojových vozidiel pechoty Rosomak

Ukrajina si od Varšavy objednala 100 bojových vozidiel pechoty (BVP) Rosomak, ktoré sú vyrábané v Poľsku na základe licencie fínskej spoločnosti Patria. V sobotu to oznámil poľský premiér Mateusz Morawiecki. TASR správu prevzala z agentúr PAP a AFP.

Predseda poľskej vlády o tejto piatkovej objednávke zo strany ukrajinského premiéra Denysa Šmyhaľa informoval počas návštevy závodu v juhopoľskom meste Siemianowice Slaskie v Sliezskom vojvodstve, kde sa uvedené BVP vyrábajú.

Objednávka bude podľa AFP financovaná zo zdrojov, ktoré Poľsko získalo z Európskej únie a z fondov, ktoré Ukrajina dostala od Spojených štátov. Detaily ani celková cena uvedené neboli.

Morawiecki po rozhovoroch s vedením spoločnosti Rosomak S.A. poznamenal, že Poľsko môže očakávať zrejme aj ďalšie objednávky týchto strojov, a to s veľkou pravdepodobnosťou od Slovinska či Saudskej Arábie. „Rokovania stále pokračujú, ale je možné, že budú úspešné,“ dodal.

12:30 Británia: Ruská zimná ofenzíva na Ukrajine zlyhala

Ruské úsilie o získanie silnejšej vojenskej kontroly nad východoukrajinským regiónom Donbas zlyhalo, uvádza vo svojej sobotnej správe zverejnenej na Twitteri britské ministerstvo obrany, ktoré sa odvoláva na informácie spravodajských služieb.        

Odkedy post veliteľa ruských síl na Ukrajine 11. januára prevzal Valerij Gerasimov, bola jeho cieľom všeobecná zimná ofenzíva zameraná na rozšírenie kontroly nad celým Donbasom, uvádza rezort obrany v Londýne. „Po 80 dňoch je čoraz jasnejšie, že tento plán zlyhal,“ konštatuje Londýn.

Ruské sily dosiahli na fronte v Donbase len minimálne úspechy, a to za cenu desiatok tisíc obetí. Moskva tak podľa Británie z veľkej časti premárnila svoju dočasnú personálnu prevahu, ktorú získala počas jesennej „čiastočnej mobilizácie“ záložníkov do bojov na Ukrajine.

„Po desiatich rokoch vo funkcii náčelníka ruského generálneho štábu existuje pravdepodobnosť, že Gerasimov posúva hranice toho, do akej miery bude ruské politické vedenie tolerovať neúspech,“ dodalo britské ministerstvo.

11:00 Naď: Slovensko a Ukrajina rokujú o spoločnom podniku na výrobu munície

Slovensko môže byť Ukrajine nápomocné pri dodávkach 155-milimetrovej aj 152-milimetrovej munície. SR je jednou z iba troch krajín na svete spomedzi tých, ktoré podporujú Ukrajinu, ktorá vyrába práve 152-milimetrovú muníciu. V piatok to na Ukrajine vyhlásil dočasne poverený minister obrany SR Jaroslav Naď, ktorý predtým absolvoval rokovania so svojím ukrajinským rezortným partnerom Olexijom Reznikovom. Informuje o tom osobitný spravodajca TASR.

Slovensko predalo Ukrajine sedem húfnic typu Zuzana 2 a ich nasadenie v ostrých bojoch umožňuje doladiť niektoré nedostatky. „Môžete realizovať akékoľvek vojenské testovanie, ale test priamo v bojovej operácii je nenahraditeľný,“ vysvetlil Naď. Zároveň potvrdil, že doteraz bola zničená jedna húfnica z celkovo dodaných ôsmich kusov.

S Reznikovom rokoval aj o možnom spustení spoločného podniku na výrobu munície na Slovensku. „Do konkrétností pôjdeme v najbližších dňoch a týždňoch,“ oznámil Naď s tým, že to Slovensku môže priniesť významnú investíciu.

Predmetom diskusií bola tiež chystaná protiofenzíva Ukrajiny, ktorá je podľa neho reálna aj preto, že na Ukrajinu prichádza množstvo munície, ťažkej techniky aj vycvičených vojakov. „Je to aj o počasí. Jednoducho, musí to do seba zapadnúť. Ale ja verím, že najbližšie mesiace budú rozhodujúcim faktorom pre ďalší vývoj vojny na Ukrajine,“ uviedol Naď s tým, že v lete už očakáva optimistickejšie správy z vojny na Ukrajine.

Informácie z predchádzajúceho dňa 31.3.2023:

19:40 Rusi majú po výbuchu na Kryme problémy s prepravou vojenského vybavenia a munície

Nedávne výbuchy v meste Džankoj na okupovanom ukrajinskom polostrove Krym obmedzili schopnosť Ruska prepravovať vojenské vybavenie a muníciu, predovšetkým rakety Kalibr. Referuje o tom web Kyiv Independent s odvolaním sa na hovorkyňu ukrajinskej armády na juhu krajiny Nataliu Humeňukovú.

Explózia v Džankoji z 20. marca zničila ruské riadené strely Kalibr vo chvíli, keď ich prepravovali po železnici. Ruské okupačné úrady na Kryme tvrdili, že útok uskutočnilo bezpilotné lietadlo.

„Naďalej sa snažia (obnoviť železničné spojenie), práce stále pokračujú, ale plnohodnotné železničné spojenie, ktoré by im umožnilo premiestňovať ťažkú techniku, sa zatiaľ nepodarilo obnoviť,“ povedala Humeňuková v národnej televízii.

Ruské jednotky pravidelne používajú spomenutý druh rakiet na útoky proti Ukrajine. Rakety Kalibr môžu podľa ukrajinskej rozviedky zasiahnuť pozemný cieľ vzdialený viac ako 2500 kilometrov a námorný cieľ zo vzdialenosti viac ako 375 kilometrov.

18:20 Pri výbuchu ruskej míny v Chersonskej oblasti zomreli dvaja ukrajinskí elektrikári

Dvaja ukrajinskí elektrikári zahynuli a jeden utrpel zranenia pri výbuchu ruskej míny v Chersonskej oblasti v dedine Posad-Pokrovske. Uviedla to v piatok oblastná administratíva. V čase výbuchu míny elektrikári opravovali sieťovú infraštruktúru. Informuje o tom web Kyiv Independent.

Dedina Posad-Pokrovske sa nachádza na západnom brehu rieky Dnipro na juhu Ukrajiny. Toto územie Chersonskej oblasti, ktoré ukrajinské sily oslobodili vlani v novembri, bolo miestom ťažkých bojov a je veľmi zamínované, keďže Rusko pôvodne dúfalo, že túto oblasť opevní a udrží pod svojou kontrolou.

Podľa ukrajinskej Štátnej záchrannej služby bude po skončení vojny Ukrajina potrebovať najmenej desať rokov na odmínovanie svojho územia.

17:50 Kyjev odmieta Lukašenkov návrh na prímerie, kým bude Rusko na okupovaných územiach

Poradca ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského Mychajlo Podoľak odmietol výzvy samozvaného bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka na okamžité prímerie. Poznamenal, že návrh nepripadá do úvahy, kým ruské sily budú naďalej okupovať ukrajinské územie. Informuje o tom spravodajský web CNN.

„Je nevyhnutné zastaviť nepriateľské akcie a vyhlásiť prímerie, ktoré obom stranám zakáže presúvanie skupín vojska a transfery zbraní, munície, mužstva a vybavenia,“ skonštatoval Lukašenko v piatkovom príhovore národu s tým, že musia byť „všetky zastavené, zmrazené“.

Podoľak tvrdí, že „každé prímerie bude znamenať právo (Ruskej federácie) zostať na okupovaných územiach a to je absolútne neprípustné“. „Ukrajina má právo presúvať jednotky a vybavenie na svojom území tak, ako to považuje za potrebné,“ zdôraznil Podoľak. Pozastavenie „nepriateľských akcií“ na Ukrajine odmietol aj Kremeľ prostredníctvom hovorcu Dmitrija Peskova.

14:20 Kremeľ vylúčil možnosť uzatvorenia prímeria na Ukrajine

Rusko vylúčilo možnosť uzatvorenia prímeria na Ukrajine, hoci na takýto krok a obnovenie mierových rokovaní bez kladenia akýchkoľvek podmienok vyzvalo aj Bielorusko, ktoré je spojencom Moskvy. V piatok to povedal hovorca Kremľa Dmitrij Peskov. TASR správu prevzala z agentúry AFP.

„V kontexte Ukrajiny sa nič nemení. Špeciálna vojenská operácia pokračuje, keďže je jediným spôsobom na dosiahnutie súčasných ruských cieľov,“ vyhlásil Peskov.

Bieloruský líder Alexandr Lukašenko v piatkovom televíznom prejave vyzval na „prímerie na Ukrajine“ a rokovania medzi Kyjevom a Moskvou „bez kladenia podmienok“.

12:30 Heger sa stretol so Zelenským, hovorili o pšenici i obnove Ukrajiny

Dočasne poverený premiér SR Eduard Heger sa v piatok v Kyjeve stretol s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským. Hovorili o vývoze ukrajinskej pšenice aj o možnej účasti slovenských firiem na obnove Ukrajiny. Z Kyjeva informuje osobitný spravodajca TASR.

Zelenskyj sa Slovensku poďakoval za doterajšiu pomoc Ukrajine, pričom si podľa vlastných slov uvedomuje, že to pre slovenskú vládu nie je jednoduché.

Heger otvoril tému vývozu pšenice z Ukrajiny s tým, že treba nájsť spoločné riešenie, ako ju dostať do Afriky, a nie aby končila na európskom trhu a diskriminovala miestnych farmárov. Ukrajinský prezident na to reagoval, že sa bude rozprávať s obchodníkmi, aby nezneužívali situáciu.

Zelenskyj zároveň požiadal Slovensko o pomoc pri obnove niektorého zo zničených miest na Ukrajine. Mohlo by ísť o obnovu škôl či nemocníc. V tejto súvislosti uviedol, že Ukrajina privíta angažovanie sa slovenských firiem.

Témou rozhovoru boli aj dezinformácie a pôsobenie propagandy Ruska na Slovensku.

9:50 Zelenskyj: Ukrajina nikdy nezabudne na masakru civilistov v Buči

Ukrajina „nikdy neodpustí“ masakru civilistov v meste Buča, vyhlásil v piatok ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na prvé výročie objavenia mŕtvych tiel civilistov v tomto meste pri Kyjeve. TASR informuje na základe správ agentúry AFP a denníka The Guardian.

Buča sa stala synonymom ruskej brutality po tom, ako sa ruské invázne jednotky vlani v marci stiahli z oblasti Kyjeva po neúspešnom pokuse o obsadenie ukrajinskej metropoly. Na uliciach Buče sa vtedy našlo mnoho tiel civilných obetí. 

Zelenskyj v príspevku na sociálnej sieti Facebook označil Buču za s„ymbol zverstiev armády okupačnej mocnosti“.

„Nikdy neodpustíme. Potrestáme každého páchateľa,“ dodal.

8:40 Minister Naď na Ukrajine: Systém protivzdušnej obrany Kub zo SR je už tu

Na Ukrajine je už prisľúbená časť systému protivzdušnej obrany Kub a okrem štyroch stíhačiek typu MiG-29, ktoré si ukrajinskí piloti prevzali pred týždňom, na Ukrajinu postupne prichádzajú po zemi aj ďalšie migy. V piatok to na Ukrajine potvrdil dočasne poverený minister obrany SR Jaroslav Naď, ktorý sa tam má v priebehu dňa stretnúť so svojím ukrajinským rezortným kolegom Olexijom Reznikovom, informuje osobitný spravodajca TASR.

Celkovo Slovensko poskytne Ukrajine 13 stíhačiek. Naď priznal, že možnosti Slovenska sú už v oblasti vojenskej pomoci Ukrajine limitované. Ako však zdôraznil, SR môže zohrať kľúčovú úlohu pri výrobe munície pre Ukrajinu.

Viac informácií nájdete na tomto odkaze.

8:20 Premiér Heger pricestoval na Ukrajinu

Dočasne poverený premiér SR Eduard Heger pricestoval v piatok na Ukrajinu, kde sa stretne s prezidentom Volodymyrom Zelenským. Čas ani miesto stretnutia nie je možné z bezpečnostných dôvodov vopred zverejniť. S Hegerom na Ukrajinu prišiel aj dočasne poverený minister obrany Jaroslav Naď.

Viac sa dočítate tu.

Informácie z predchádzajúceho dňa 30.3.2023:

21:00 Ukrajina má pod kontrolou tretinu Bachmutu, uviedol poradca prezidenta

Ukrajina má pod kontrolou len tretinu východoukrajinského mesta Bachmut, o ktoré bojuje s ruskými silami počas najdlhšej bitky súčasnej ruskej invázie. Uviedol to vo štvrtok poradca ukrajinského prezidenta. TASR správu prevzala z agentúry AFP.

„Bachmut z jednej tretiny kontroluje Ukrajina, tak, ako zistili medzinárodní pozorovatelia,“ uviedol poradca Serhij Leščenko. Poprel však tvrdenia, že mesto je obkľúčené ruskými silami. Šéf ruskej žoldnierskej skupiny vagnerovcov Jevgenij Prigožin minulý pondelok (20. marca) vyhlásil, že jeho sily majú pod kontrolou približne 70 percent mesta Bachmut.

Generálny štáb ukrajinskej armády v noci na štvrtok uviedol, že nepriateľské sily vo svojom úsilí dobyť Bachmut zaznamenali istý úspech, uviedla stanica Sky News. „Naši obrancovia však statočne držia toto mesto a odrážajú početné nepriateľské útoky, “napísal generálny štáb na Facebooku.

20:00 Ukrajina odrazila na východnom fronte 47 útokov nepriateľa

Ukrajinskí vojaci odrazili niekoľko súbežných ruských útokov na rôzne úseky východného frontu, informovala vo štvrtok ukrajinská armáda. TASR informuje podľa agentúry DPA.

„Celkovo sme odrazili 47 útokov nepriateľa, “spresnil generálny štáb v Kyjeve v situačnej správe. Terčom útokov boli úseky frontu blízko miest Kupiansk, Lymansk, Bachmut, Avdijivka a Mariinsk, oznámil generálny štáb. V centre bojov bolo aj vo štvrtok východoukrajinské mesto Bachmut, o ktoré vedú Ukrajinci a Rusi kruté boje už celé mesiace.

„Naši obrancovia však statočne držia toto mesto a odrážajú početné nepriateľské útoky, “napísal generálny štáb na Facebooku.

11:40 Predsedníctvo Ruska v BR OSN od 1. apríla je zlý vtip, myslí si Kuleba

Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba považuje predsedníctvo Ruska v Bezpečnostnej rade OSN (BR OSN) za zlý vtip. Tohto rotujúceho predsedníctva sa Moskva ujíma 1. apríla, uviedla vo štvrtok britská stanica BBC s odvolaním sa na Kulebov status na sociálnej sieti Twitter.

Kuleba vo svojom statuse upozorňuje, že „Rusko si uzurpovalo svoje miesto (v BR OSN); vedie koloniálnu vojnu; jeho vodca (prezident Vladimir Putin) je vojnový zločinec hľadaný Medzinárodným trestným súdom za únosy detí. Svet nemôže byť bezpečným miestom s Ruskom v Bezpečnostnej rade OSN.“

BBC pripomenula, že Ukrajina koncom minulého roka vydala oficiálne vyhlásenie a informovala členské štáty OSN o začatí systematickej kampane s cieľom zbaviť Rusko štatútu stáleho člena Bezpečnostnej rady.

Vplyvná BR OSN pozostáva z 15 členov, ktorých úlohou je riešiť globálne krízy prijímaním sankcií či schvaľovaním vojenských operácií. Fakt, že jej päť stálych členov, ktorí majú právo veta a môžu tak zablokovať akúkoľvek rezolúciu, však podľa agentúry AFP odráža situáciu z čias konca druhej svetovej vojny. 

Ukrajinskí predstavitelia od vypuknutia vojny poukazujú na to, že po zániku Sovietskeho zväzu a jeho rozpade na 15 nezávislých štátov získala Ruská federácie miesto v BR OSN „bez predchádzajúcej dohody“ a bez dodržania postupov stanovených Chartou OSN.  Sovietskemu zväzu bol post stáleho člena BR OSN určený ako jednej z víťazných mocností v druhej svetovej vojne.

11:00 Zelenskyj sa v rakúskom parlamente poďakoval za poskytovanú humanitárnu pomoc

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sa počas prejavu prostredníctvom videospojenia prihovoril vo štvrtok poslancom rakúskeho parlamentu. Rakúsku sa poďakoval za poskytovanú humanitárnu pomoc a zdôraznil, že jeho krajina nežiada nič iné, než „mier, bezpečnosť, slobodu a pokoj“. TASR informuje na základe správy agentúry APA a stanice ORF.

„Ďakujeme za podporu pri odmínovacích prácach a lekársku starostlivosť (o Ukrajincov) v Rakúsku, “povedal Zelenskyj.  Zdôraznil, že každý jeden hlas podporujúci dodržiavanie medzinárodného práva je pre Ukrajinu dôležitý. Poznamenal, že podstatné nie sú geopolitika ani vojensko-politické záležitosti, ale to, aby "každý človek za každých okolností zostal človekom" a aby ľudia nezostali indiferentní voči zlu.  

Zelenskyj uviedol, že Ukrajina čelí ruskej agresívnej vojne už 400 dní a každý deň prichádza o mnohých ľudí - vojakov i civilistov. Upozornil na to, že mínami a nevybuchnutou muníciou je kontaminovaných 174.000 kilometrov štvorcových územia Ukrajiny. „Ak sa na váš obraciame s prosbou o podporu, prosíme o ochranu ľudských životov,“ uviedol. Pred rakúskymi poslancami vyjadril presvedčenie, že Ukrajina v boji proti ruským inváznym silám zvíťazí. Za svoj prejav zožal dlhý potlesk. 

Proti vystúpeniu Zelenského však protestovali poslanci pravicovej Slobodnej strany Rakúska (FPÖ), ktorí opustili sálu, pričom na svojich miestach zanechali plagáty požadujúce „mier “a „neutralitu“. 

Bolo to už po druhý raz, čo sa Zelenskyj v online prejave prihovoril Rakúšanom. Koncom júna mal prejav v rámci festivalu 4Gamechangers vo viedenskej Marx Halle. Vtedy sa poďakoval všetkým, „ktorí rozumejú tomu, kto je v tejto vojne vinníkom“ a obhajoval sankcie voči Rusku.

Predseda rakúskeho parlamentu Wolfgang Sobotka priblížil, že Viedeň poskytla Kyjevu dosiaľ finančnú a humanitárnu pomoc vo výške viac ako 129 miliónov eur. Zdôraznil tiež, že Rakúsko bude Ukrajine pomáhať aj pri povojnovej obnove krajiny, a to „v rámci EÚ, ako aj bilaterálne, konkrétne a aktívne.“ Rakúsko je podľa neho „síce neutrálne vojensky, ale nie politicky“. Dodal, že v Rakúsku našlo od začiatku vojny na Ukrajine z 24. februára 2022 útočisko takmer 94.000 Ukrajincov. 

V Rakúsku iniciovala vystúpenie Zelenského v parlamente liberálna strana NEOS ešte vlani v marci. Toto úsilie však zlyhalo na odpore FPÖ. Namiesto Zelenského predniesol v polovici júna prejav v parlamente vo Viedni napokon osobne predseda ukrajinského parlamentu Ruslan Stefančuk.

Zelenskyj po vypuknutí ruskej invázie predniesol prejav pred takmer všetkými parlamentmi členských krajín EÚ s výnimkou Bulharska a Maďarska. V Sofii tomu bránia proruské strany. 

10:00 Rodičia ukrývajú deti v pivniciach, aby ich uchránili pred evakuáciou

Ukrajinskí dobrovoľníci uvádzajú, že niektorí rodičia ukrývajú svoje deti v pivniciach, aby zabránili ich nútenej evakuácii z frontovej línie. Informoval o tom vo štvrtok britský denník The Guardian.

Zatiaľ čo rodičia uvádzajú rôzne dôvody pre toto svoje konanie, väčšina dobrovoľníkov tento jav pripisuje kombinácii chudoby a nepriaznivého psychického stavu rodín, ktoré už celé mesiace žijú v oblastiach bojov. Ukrajinská vláda začiatkom marca vydala miestnym úradom v donbaskom meste Bachmut, kde prebiehajú najdlhšie a najkrvavejšie boje od začiatku ruskej vojenskej invázie, povolenie na nútené evakuácie detí. 

V súčasnosti sa toto nariadenie vzťahuje len na obývané oblasti, ktorým hrozí, že sa dostanú pod ruskú okupáciu, čo sa podľa vlády v Kyjeve aktuálne týka iba Bachmutu. Civilisti v Bachmute sú vystavení intenzívnemu ostreľovaniu od začiatku vojny, jeho intenzita sa však za uplynulé mesiace dramaticky zvýšila, píše Guardian. Podľa ukrajinských úradov sa v tomto meste stále nachádza asi 4000 civilistov, pričom nie je jasné, koľko je medzi nimi detí. 

Na evakuácii civilistov z frontovej línie sa od začiatku vojny na Ukrajine podieľajú tisícky dobrovoľníkov. Kým mnoho rodičov odíde dobrovoľne ešte predtým, ako sa k miestu ich bydliska presunie frontová línia, v takýchto oblastiach sa údajne stále nachádzajú tisíce detí.

Podľa jedného z dobrovoľníkov, ktorého citoval Guardian, majú ľudia rôzne dôvody na to, že v takýchto nebezpečných oblastiach zostávajú. Majú napríklad staršieho príbuzného, ktorý nedokáže chodiť, či nedôverujú tomu, že im úrady naozaj zabezpečia náhradné ubytovanie. Ľudia, ktorí sa zdráhajú odísť, sú často veľmi chudobní, majú malú dôveru v štát a „nie sú veľmi sebavedomí“, cituje britský denník slová nemenovaného dobrovoľníka.

8:20 Ruská armáda stratila ďalších 560 vojakov

Na Ukrajine podľa Kyjiva za uplynulý deň padlo 560 ruských vojakov. Od začiatku vojny sa tak straty na životoch v radoch ruských ozbrojených síl zvýšili na 172 900, uviedol vo štvrtok na Facebooku ukrajinský generálny štáb. Moskva podľa neho za uplynulých 24 hodín prišla aj o jeden tank, osem obrnených bojových vozidiel pechoty a dvanásť delostreleckých systémov.

Od začiatku invázie na Ukrajinu ruská armáda podľa Kyjiva stratila celkovo 3 610 tankov, 6 974 obrnených bojových vozidiel pechoty a 2 671 delostreleckých systémov.

7:40 Chorvátsko plánuje Ukrajine dodať vrtuľníky Mi-8

Chorvátsko dúfa, že Ukrajine „v blízkej budúcnosti" dodá vrtuľníky Mi-8. Povedal to v stredu chorvátsky minister obrany Mario Banožić. Nekonkretizoval však, koľko vrtuľníkov by jeho krajina mohla potenciálne poskytnúť. Minister zároveň konštatoval, že Chorvátsko by mohlo Ukrajine pomôcť v jej snahe o odmínovanie vzhľadom na skúsenosti z odmínovania od chorvátskej vojny za nezávislosť z rokov 1991 až 1995. Informuje o tom web Kyiv Independent.

wikipedia

Správy z predchádzajúcich dní si môžete prečítať tu.

Ak si predplatíte tlačený .týždeň na ďalší rok, pomôžete nám prežiť a robiť to, čo vieme. Vopred ďakujeme. 

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov SITA je bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA porušením autorského zákona.
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite