Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Ukrajina ONLINE: Záporožskej jadrovej elektrárni hrozilo nešťastie pre výpadok prúdu

.redakcia .sita .tasr .svet

Sledujte aktuálne informácie o vojne na Ukrajine.

Ukrajina ONLINE: Záporožskej jadrovej elektrárni hrozilo nešťastie pre výpadok prúdu YouTube

aktuálne informácie o situácii na Ukrajine:

  • Bezpečnostná služba vraj vyhodila do vzduchu vlak na ruskom Ďalekom východe
  • Rusi od začiatku tohto roka zabili viac ako 2-tisíc ukrajinských civilistov
  • K ľudom na okupovanom Kryme sa v televízii prihovoril prezident Zelenskyj, prsty v tom mala ukrajinská rozviedka
  • Na ruskej strane padlo už viac ako 330-tisíc vojakov
  • Zelenskyj nariadil rýchlejšie budovanie opevnení na všetkých frontoch

13:50 Záporožskej jadrovej elektrárni hrozilo nešťastie pre výpadok prúdu

Ukrajina oznámila, že dva káble elektrického vedenia do Záporožskej jadrovej elektrárne (ZAES) boli v noci na sobotu preseknuté a zariadeniu hrozilo nešťastie. TASR správu prevzala v sobotu z agentúry AFP.

Prevádzkovateľ zariadenia uviedol, že elektráreň z dôvodu úplného výpadku prúdu prešla na napájanie z 20 dieselových generátorov. Dodal, že dodávky prúdu boli neskôr obnovené. Elektráreň však bola podľa prevádzkovateľa na pokraji jadrovej a radiačnej katastrofy.

„Situáciu zachránilo rýchle konanie ukrajinských špecialistov, ktorí obnovili dodávky prúdu do elektrárne z ukrajinskej rozvodovej siete, “uviedol prevádzkovateľ. AFP nebola schopná tvrdenia Ukrajiny bezprostredne overiť.

Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE) v sobotu potvrdila, že v elektrárni bol v noci čiastočné prerušený prísun energie. Pripomenula, že išlo o ôsmy takýto výpadok od začiatku vojny na Ukrajine. Rusko ZAES na juhu Ukrajiny okupuje takmer od začiatku svojej invázie z februára 2022 a odvtedy je elektráreň terčom ostreľovania. Moskva a Kyjev sa navzájom obviňujú z ohrozovania bezpečnosti tohto zariadenia.

ZAES najväčšia svojho druhu v Európe. Všetkých šesť reaktorov tejto elektrárne je odstavených od septembra 2022, no stále si vyžadujú neustálu údržbu, aby sa predišlo ich prehriatiu. MAAE bezpečnostnú situáciu v tomto zariadení monitoruje.

8:50 Zelenskyj prisľúbil reformu brannej povinnosti

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v piatok večer vo videopríhovore prisľúbil armáde reformu branného zákona.

Navrhovaná reforma sa týka podmienok možnej demobilizácie frontových bojovníkov vrátane niektorých vojakov, ktorí bojovali na frontovej línii od februára 2022, keď Rusko začalo inváziu v plnom rozsahu, uviedla tlačová agentúra DPA. „Každý na Ukrajine chápe, že v tejto oblasti sú potrebné zmeny,“ povedal Zelenskyj.

Prezident dodal, že zmena zákona sa bude týkať aj nových potenciálnych odvedencov. Podľa jeho slov bude musieť akékoľvek zmeny vypracovať a schváliť vedenie armády. Oznámenie reformy sa považuje za ústupok vojakom, z ktorých niektorí protestovali za väčšiu rotáciu, aby sa vyčerpaní frontoví bojovníci mohli zotaviť.

V súčasnosti slúži v ukrajinských ozbrojených silách približne 820.000 vojakov. Podľa súčasného stanného práva títo vojaci nemôžu byť demobilizovaní. Na to, aby mohla Ukrajina dokonca dočasne poslať domov aj časť odvedencov, musela by naverbovať ďalších vojakov, aby sa front nezrútil.

Správy z predchádzajúceho dňa 1.12.2023:  

20:30 Holandsko darovalo Ukrajine tri poľné nemocnice

Holandsko darovalo ukrajinskej pohraničnej stráži tri poľné nemocnice a šesť zdravotníckych evakuačných vozidiel. Túto pomoc poskytla holandská výrobná spoločnosť Hospitainer s podporou holandskej vlády. Pre spravodajský web Ukrajinská pravda to uviedla pohraničná stráž Ukrajiny.

Začiatkom novembra Ukrajina dostala vojenské poľné nemocnice z Estónska a Islandu a počas leta poľnú nemocnicu Kyjivu dodalo Španielsko.

16.45 Bezpečnostná služba vraj vyhodila do vzduchu vlak na ruskom Ďalekom východe

Ukrajinská bezpečnostná služba (SBU) vyhodila do vzduchu ďalší vlak na kľúčovej ruskej železničnej trati v republike Buriatsko na ruskom Ďalekom východe. Uviedol to zdroj z bezpečnostnej služby.

Údajne ide o druhú fázu operácie SBU na vyradenie železničnej trate Bajkal-Amur z prevádzky. Táto železničná trasa, ktorá je kľúčová pre ruskú vojenskú logistiku, je súčasťou siete tratí spájajúcich Rusko s Čínou. „Ruské špeciálne služby by si mali zvyknúť na to, že naši ľudia sú všade. Dokonca aj v ďalekom Buriatsku,“ povedal zdroj.

SBU správy o svojich akciách v Rusku oficiálne nekomentuje, ale vojenská spravodajská služba Ukrajiny vo štvrtok oznámila, že uskutočnila sabotážnu operáciu s cieľom paralyzovať železničnú infraštruktúru v Moskovskej oblasti.

15:15 Rusi od začiatku tohto roka zabili viac ako 2-tisíc ukrajinských civilistov

Ruské ostreľovanie si od začiatku tohto roka vyžiadalo životy viac ako dvoch tisíc ukrajinských civilistov. Ďalších 11-tisíc obyvateľov krajiny utrpelo zranenia. Uviedol to ukrajinský minister vnútra Ihor Klymenko. Moskva proti 24 ukrajinským regiónom podnikla 59-tisíc úderov. Informuje o tom spravodajský web Kyiv Independent.

Počas stretnutia s veľvyslancami krajín G7 Klymenko oznámil, že ukrajinskí policajti zaevidovali takmer 101-tisíc vojnových zločinov spáchaných ruskou armádou na Ukrajine. Ide o ostreľovanie, zneužívanie civilistov, deportácie a nezákonné zadržiavania.

Generálny prokurátor Ukrajiny Andriji Kostin nedávno oznámil, že Kyjiv zhromaždil 109-tisíc dôkazov ruských vojnových zločinov. Bezpečnostné zložky identifikovali viac ako 400 podozrivých vojnových zločincov, pričom približne 300 z nich bolo obvinených a 66 odsúdených.

14:30 Šojgu: Ruská armáda postupuje na Ukrajine vo všetkých smeroch

Ruská armáda na Ukrajine postupuje vo všetkých smeroch, vyhlásil v piatok ruský minister obrany Sergej Šojgu. Podľa analytikov sa však front na Ukrajine hýbe len málo, informuje TASR podľa správy agentúry AFP. „Naši vojaci konajú schopne a kompetentne, zaujímajú priaznivejšie pozície a rozširujú zóny kontroly všetkými smermi,“ uviedol Šojgu.

Napriek tomu, že frontová línia sa tento rok veľmi nepohla, prebiehajú na fronte stále intenzívne boje. V poslednom období to je najmä priemyselné mesto Avdijika. Rusko v októbri obnovilo svoju snahu o jeho dobytie a podľa analytikov dosiahlo  isté územné zisky za cenu obrovských ľudských strát. „Ruskí vojaci spôsobujú ukrajinským silám účinne škody z ostreľovania a výrazne znižujú ich bojové schopnosti,“ uviedol Šojgu. Ruský rezort obrany v stredu informoval, že jeho sily dobyli obec Chromove na predmestí Bachmutu.

Vladimir Putin a Sergej Šojgu prichádzajú na veliteľstvo ozbrojených síl.sita/Gavriil Grigorov, Sputnik, Kremlin Pool Photo via APVladimir Putin a Sergej Šojgu prichádzajú na veliteľstvo ozbrojených síl.

Ukrajina uviedla, že Rusko značne zvýšilo svoje vojenské aktivity na východe krajiny. Ukrajinskí vojaci sa však podľa Kyjeva stále držia.

V júni spustila Ukrajina svoj dlho očakávaný protiútok. Postup však spomalili, prípadne zastavili dobre zaistené ruské pozície. Pred približne dvoma týždňami Kyjev uviedol, že zatlačil ruské sily niekoľko kilometrov od brehov rieky Dneper. Ak sa tieto informácie potvrdia, išlo by podľa AFP o prvý výrazný postup ukrajinskej armády od začiatku protiofenzívy.

12:45 K ľudom na okupovanom Kryme sa v televízii prihovoril prezident Zelenskyj, prsty v tom mala ukrajinská rozviedka

Za odvysielaním prejavu ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského v televízii na Rusmi okupovanom polostrove Krym bola ukrajinská spravodajská služba. Referuje o tom web Ukrajinská pravda s odvolaním sa na zdroj v prostredí rozviedky.

Podľa spomenutého zdroja bolo odvysielanie prejavu súčasťou súboru opatrení na obnovenie ukrajinskej suverenity nad okupovaným polostrovom.

Všetky kanály IPTV na okupovanom Kryme vysielali vo štvrtok prejav ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, šéfa obranného spravodajstva Kyryla Budanova a vrchného veliteľa ukrajinských ozbrojených síl Valerija Zalužného. Obyvatelia si to všimli približne o 21:30 miestneho času. Po chvíli si to uvedomili aj Rusi, ktorí vysielanie vypli a nahradili ho čiernou obrazovkou.

10:30 Na ruskej strane padlo už viac ako 330-tisíc vojakov 

Počas uplynulého dňa na Ukrajine podľa Kyjiva padlo 1 280 ruských vojakov. Počet obetí v radoch ruských ozbrojených síl sa tak od začiatku vojny zvýšil na 330 040, uviedol v piatok na Facebooku generálny štáb ukrajinských ozbrojených síl.

Rusko podľa ukrajinského generálneho štábu prišlo aj o trinásť tankov, tridsaťdva obrnených bojových vozidiel pechoty, dvadsaťdva delostreleckých systémov a dva raketomety. Od začiatku invázie na Ukrajinu Moskva podľa Kyjiva celkovo stratila už 5 564 tankov, 10 372 obrnených bojových vozidiel pechoty, 7 931 delostreleckých systémov a 912 raketometov.

8:00 Zelenskyj nariadil rýchlejšie budovanie opevnení na všetkých hlavných frontoch

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na stretnutí s vojenským velením v Zaporižžii nariadil posilnenie a rýchlejšie budovanie opevnení na všetkých hlavných frontoch. Referuje o tom web Ukrajinská pravda.

„Samozrejme, maximálna pozornosť sa venuje predovšetkým Avdijivke, Marjinke a ďalším frontom v Doneckej oblasti, okresu Kupiansk v Charkivskej oblasti, ako aj kupiansko-lymanskej obrannej línii. A tiež celý Charkivská, Sumská, Černihivská, Kyjivská, Rivnenská, Volyňská a Chersonská oblasť,“ uviedol Zelenskyj.

sita/AP Photo/Efrem Lukatsky

Správy z predchádzajúcich dní si môžete prečítať tu.

Ak si predplatíte digitálne predplatné alebo tlačený .týždeň na ďalší rok, pomôžete nám prežiť a robiť to, čo vieme. Vopred ďakujeme.

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov SITA je bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA porušením autorského zákona.
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite