Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Ukrajina ONLINE: Voda, teplo a komunikácia budú v Kyjeve obnovené do jedného dňa

.redakcia .svet

Sledujte aktuálne informácie o vojne na Ukrajine.

Ukrajina ONLINE: Voda, teplo a komunikácia budú v Kyjeve obnovené do jedného dňa SITA/AP Photo/Bernat Armangue

aktuálne informácie o situácii na Ukrajine:

  • ukrajinská vláda začala evakuovať civilistov z Chersonu 
  • ruské ostreľovanie zabilo v piatok v Chersone 15 civilistov
  • ukrajinské úrady evakuujú pacientov z nemocníc v oslobodenom Chersone
  • vojna na Ukrajine doteraz Moskvu stála 82 miliárd dolárov
  • MAAE preverí opatrenia vo všetkých jadrových elektrárňach na Ukrajine

13:27 Voda, teplo a komunikácia budú v Kyjeve obnovené do jedného dňa

V ukrajinskej metropole Kyjiv obnovia komunikáciu a dodávky vody a tepla v priebehu najbližších 24 hodín. Na Telegrame to uviedla mestská vojenská správa v Kyjive.

Podľa úradov momentálne zostáva bez elektriny asi 130-tisíc obyvateľov Kyjiva. Dodávky vody boli obnovené vo všetkých častiach mesta, no v bytoch na horných poschodiach výškových budov, ktoré sú naďalej bez elektrického prúdu, môže byť v potrubiach nízky tlak.

„Do 24 hodín je plánované ukončenie všetkých rekonštrukčných prác. Voda, teplo a komunikácia sa vrátia do bežnej prevádzky. Elektrina bude dodávaná v súlade s harmonogramami stabilizačných odstávok,“ uviedli kyjivské úrady.

12:00 V Kyjeve je naďalej bez elektriny 130-tisíc ľudí

Po rozsiahlych útokoch zo strany Ruska boli v sobotu v ukrajinskej metropole Kyjev bez dodávok elektriny naďalej desaťtisíce ľudí, informuje TASR na základe správy agentúry DPA.

Tamojšia vojenská správa spresnila, že v sobotňajších dopoludňajších hodinách postihoval výpadok prúdu približne 130-tisíc obyvateľov Kyjeva. Opravné práce by mali byť ukončené do 24 hodín.

Naopak, dodávky vody sa už v ukrajinskom hlavnom meste podarilo obnoviť, uviedli úrady. Problémy so zásobovaním vodou sa môžu podľa nich vyskytnúť ešte na najvrchnejších poschodiach výškových obytných budov.

Desiatkami rakiet a riadených striel sa Rusko tento týždeň v  stredu zameralo na ostreľovanie energetickej infraštruktúry Ukrajiny a spôsobilo na nej vážne škody, pripomína DPA. Aj v mnohých iných častiach krajiny zlyhali dodávky elektriny, vody a tepla. Vzhľadom na začiatkom zimy je situácia na mnohých miestach v krajine dramatická.

11:25 Rusko zrejme ostreľuje Ukrajinu starými raketami bez jadrových hlavíc

Rusko pravdepodobne ostreľuje Ukrajinu staršími strelami, z ktorých odstránilo jadrové hlavice, uviedlo v sobotu britské ministerstvo obrany s odvolaním sa na najnovšie poznatky britských tajných služieb. TASR informuje na základe správ agentúry Reuters a denníka The Guardian.

Ministerstvo obrany v Londýne uviedlo, že na voľne dostupných snímkach vidieť trosky zostrelenej ruskej riadenej strely vypálenej na Ukrajinu, ktorá bola podľa všetkého navrhnutá ešte v 80. rokoch ako nosič jadrových hlavíc. Ako dodalo, hlavica bola v prípade zostrelenej rakety pravdepodobne nahradené balastom.

Takto upravená strela bude stále spôsobovať škody prostredníctvom svojej kinetickej energie a nevyhoreného paliva. Je však nepravdepodobné, že dosiahne spoľahlivú účinnosť proti zamýšľaným cieľom, dodalo ministerstvo v svojej pravidelnej správe o priebehu vojny na Ukrajine na sociálnej sieti Twitter.

Rusko takmer určite dúfa, že takéto rakety budú fungovať ako návnady na odklonenie ukrajinskej protivzdušnej obrany, píše The Guardian.

„Bez ohľadu na zámer Ruska, táto improvizácia poukazuje na úroveň vyčerpania ruských zásob rakiet dlhého doletu,“ dodal britský rezort obrany.

9:10 Zelenskyj prekvapivo kritizoval Klička pre núdzové centrá v Kyjeve

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj prekvapivo skritizoval v piatok starostu Kyjeva Vitalija Klička za nedostatočnú prácu v súvislosti so zriaďovaním núdzových centier na pomoc obyvateľom, ktorí sú v dôsledku ruských útokov bez elektriny a tepla. TASR správu prevzala z agentúry Reuters.

Po ničivom ruskom ostreľovaní ukrajinskej energetickej infraštruktúry Ukrajina zriadila tisícky takzvaných „centier neporaziteľnosti“, kde majú ľudia prístup k teplu, vode či internetovej a mobilnej sieti.

Primátor Kyjeva Vitalij KličkoSITA/AP Photo/Nariman El-Mofty, FilePrimátor Kyjeva Vitalij Kličko

Vo svojom pravidelnom videoposolstve v noci na sobotu však Zelenskyj poznamenal, že Kličko a predstavitelia jeho úradu nevynaložili dostatočné úsilie na pomoc obyvateľom. „Žiaľ, miestne úrady nepostupovali dobre vo všetkých mestách. Sťažnosti sú najmä v Kyjeve... Mierne povedané, je potrebné toho urobiť viac,“ povedal s tým, že úroveň dostupných služieb v Kyjeve nie postačujúca „Prosím, venujte tomu pozornosť – ľudia v Kyjeve potrebujú viac podpory... mnohí sú bez prúdu 20 alebo dokonca 30 hodín. Od úradu starostu očakávame kvalitnú prácu,“ uviedol.

Zelenskyj tiež kritizoval tých, ktorí podľa neho klamali vo svojich oficiálnych správach, podrobnosti však neuviedol. Doteraz bolo zriadených viac než 4000 takýchto centier.

Zo strany Zelenského išlo o nezvyčajné výroky, pretože sa počas vojny snažil pestovať obraz národnej jednoty a zvyčajne na adresu svojich predstaviteľov nešetrí chválou, všíma si agentúra Reuters.

8:00 Ukrajinská vláda začala evakuovať civilistov z Chersonu 

Ukrajinská vláda začala evakuovať civilistov z mesta Cherson na juhu krajiny, ktoré len nedávno oslobodila ukrajinská armáda po mesiacoch ruskej okupácie. TASR správu prebrala v sobotu od agentúry DPA.

Sto ľudí previezli vlakom do mesta Chmeľnyckyj na západe Ukrajiny, uviedlo ukrajinské ministerstvo infraštruktúry. Medzi evakuovanými civilistami bolo 26 detí a šesť chorých ľudí.

Informácie z predchádzajúceho dňa (25.11.2022)

19:00 Ruské ostreľovanie zabilo v piatok v Chersone 15 civilistov

Ruské ostreľovanie mesta Cherson na juhu Ukrajiny usmrtilo v piatok 15 civilistov, uviedla starostka nedávno oslobodeného mesta Halyna Luhovová. TASR informuje podľa správy tlačovej agentúry AFP.

„Dnes bolo zabitých 15 obyvateľov mesta Cherson a 35 ďalších utrpelo zranenia, vrátane jedného dieťaťa. Je to následok nepriateľského ostreľovania,“ napísala Luhovová na sociálnych sieťach.  „Pri útokoch bolo poškodených niekoľko súkromných domov a výškových budov,“ dodala.

Ukrajinské úrady museli začať pre neustále ruské ostreľovanie evakuáciu pacientov z nemocníc. V piatok to uviedol gubernátor Chersonskej oblasti Jaroslav Januševyč. Dodal, že deti z miestnej nemocnice previezli do susednej Mykolajivskej oblasti.

Cherson bol prvým veľkým mestom, ktoré po februárovej invázii obsadili moskovské jednotky. Ukrajinská armáda pri úspešnej protiofenzíve opätovne obsadila Cherson 11. novembra, keď sa odtiaľ na rozkaz ruského ministerstva obrany stiahli okupačné vojská na druhý breh rieky Dneper.

SITA/AP Photo/Bernat Armangue

17:40 Ruské útoky na ukrajinskú infraštruktúru sú znakom Putinovho zúfalstva

Ruské útoky na kritickú ukrajinskú infraštruktúru sú znakom zúfalstva prezidenta Vladimira Putina. Povedal to v piatok britský minister obrany Ben Wallace. Putin útočí na ukrajinskú sieť distribúcie elektriny a ďalšiu civilnú infraštruktúru, aby zakryl svoje vojenské zlyhania, povedal Wallace novinárom počas návštevy lodeníc v Glasgowe. Informuje o tom web The Guardian.

Útoky na civilnú infraštruktúru sú podľa medzinárodného práva nelegálne, vyhlásil šéf britského rezortu obrany a dodal, že Spojené kráľovstvo „nedovolí, aby bol tento druh zastrašovania a brutality úspešný".

17:00 Ukrajinské úrady evakuujú pacientov z nemocníc v oslobodenom Chersone

Ukrajinské úrady začali pre neustále ruské ostreľovanie evakuáciu pacientov z nemocníc v nedávno oslobodenom meste Cherson na juhu Ukrajiny. V piatok to uviedol gubernátor Chersonskej oblasti Jaroslav Januševyč. TASR prevzala správu z agentúry AFP.

Cherson bol prvým veľkým mestom, ktoré po februárovej invázii obsadili moskovské jednotky. Ukrajinská armáda opätovne obsadila Cherson 11. novembra, keď sa odtiaľ na rozkaz ruského ministerstva obrany stiahli okupačné vojská na druhý breh rieky Dneper.         

Januševyč vo štvrtok uviedol, že pri ruskom ostreľovaní Chersonu zahynuli najmenej štyria ľudia a ďalších desať osôb utrpelo zranenia. Ukrajinská vicepremiérka Iryna Vereščuková v sobotu povedala, že čoskoro sa začne dobrovoľná evakuácia ľudí z Chersonu a jeho okolia.

15:30 Britský minister zahraničia ohlásil novú pomoc Ukrajine

Britský minister zahraničných vecí James Cleverly sa v Kyjive stretol s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským, aby ho ubezpečil o britskej podpore Ukrajine v čase príchodu zimy. Cleverly ohlásil pomoc v objeme tri milióny libier Fondu partnerstva pre odolnú Ukrajinu. Zároveň spolu s ministerkou životného prostredia Thérese Coffeyovou ohlásil pomoc päť miliónov libier pre ukrajinskú iniciatívu na dopravu obilia krajinám ohrozeným hladomorom. Informuje o tom portál CNN.

„V čase, keď prichádza zima, sa Rusko naďalej snaží zlomiť ukrajinské odhodlanie brutálnymi útokmi na civilistov, nemocnice a energetickú infraštruktúru. Rusko neuspeje,“ uviedol Cleverly podľa vyhlásenia britského ministerstva zahraničia. „Spojené kráľovstvo stojí bok po boku pri Ukrajine. Dnes som ohlásil balík podpory pre našich ukrajinských priateľov v ich boji, od sanitiek po nevyhnutnú podporu obetiam sexuálneho násilia zo strany ruskej armády,“ povedal Cleverly. Nová pomoc bude smerovať do oblastí, ktoré boli nedávno oslobodené na juhu Ukrajiny, vrátane Chersonskej oblasti, konštatuje tlačové vyhlásenie.

14:15 Vojna na Ukrajine doteraz Moskvu stála 82 miliárd dolárov

Deväť mesiacov vojny na Ukrajine znamenalo podľa magazínu Forbes pre Rusko náklady v sume 82 miliárd dolárov. Keďže vlaňajšie príjmy ruského rozpočtu boli v objeme 340 miliárd dolárov, znamená to, že Moskva na inváziu na Ukrajinu doteraz vynaložila štvrtinu štátneho rozpočtu. Tento odhad zahŕňa len priame náklady Ruska a neobsahuje výdavky na obranu a ekonomické straty spôsobené západnými sankciami. Informuje o tom portál news.sky.com.

Ruské náklady na inváziu zahŕňajú platy vojakom, odškodné za zabitých a zranených, nákupy a výrobu zbraní a munície a náhradu zničenej techniky. Príjmy ruského federálneho rozpočtu za export ropy a plynu pritom klesajú, keďže Moskva stratila väčšinu európskeho trhu s plynom.

13:45 MAAE preverí opatrenia vo všetkých jadrových elektrárňach na Ukrajine

Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE) preskúma bezpečnostné opatrenia vo všetkých jadrových elektrárňach na území Ukrajiny. TASR o tom informuje na základe správy agentúry DPA, ktorá sa v piatok odvolala na diplomatické zdroje.

Návštevy Juhoukrajinskej, Chmeľnyckej a Rivnenskej jadrovej elektrárne, ako aj odstaveného reaktora v Černobyle sú v súčasnosti v štádiu prípravy a mali by sa uskutočniť v najbližšom čase. Túto inšpekciu, o ktorú požiadal Kyjev, naznačil vo štvrtok večer na sociálnej sieti Twitter aj generálny tajomník MAAE Rafael Grossi. Podľa správy MAAE zo začiatku novembra by mohli experti tejto organizácie okrem iného skontrolovať technické systémy a havarijné plány z pohľadu bezpečnosti a prípadne vydať aj príslušné odporúčania.

V Rusmi obsadenej Záporožskej jadrovej elektrárni (ZAES) sa misia MAAE nachádza už od septembra, ktorí neustále monitorujú situáciu. Že nebezpečenstvo nehrozí iba Záporožskej jadrovej elektrárni, sa stalo zrejmým najneskôr v stredu, keď aj  Juhoukrajinská, Chmeľnycká a Rivnenská elektráreň boli v stredu v dôsledku ruských útokov dočasne odpojené od energetickej siete. " Je to hlboko znepokojujúce," poznamenal Grossi s tým, že bez spoľahlivého chladenia sa zvyšuje riziko jadrovej havárie v dôsledku prehriatia štiepneho materiálu.

11:45 Mier nebude, kým sa Krym nevráti Ukrajine, vyhlásil Zelenskyj

Trvalý mier sa nedosiahne, kým nebude Krym vrátený Ukrajine. V piatok to v rozhovore pre britský ekonomický denník Financial Times povedal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. TASR správu prevzala zo spravodajskej stanice Sky News.

Zelenskyj zdôraznil, že ruské jednotky by mali byť vytlačené zo všetkých častí ukrajinského územia – nielen z Doneckej, Luhanskej, Chersonskej a Záporožskej oblasti, ktoré boli anektované v októbri, ale aj z polostrova Krym. Ten Rusko anektovalo ešte v roku 2014.

"Ak sa nepodarí získať späť územie v plnom rozsahu, vojna sa dostáva na bod mrazu. A je len otázkou času, kedy sa opäť obnoví," upozornil najvyšší ukrajinský predstaviteľ.

Zelenskyj dodal, že zmätkom spôsobeným súčasnou situáciou a budúcim osudom Krymu on rozumie. Zároveň uviedol, že privíta všetky návrhy na to, ako sa nevojenským spôsobom pričiniť o stiahnutie vojenských jednotiek z tohto polostrova.

"Ak také riešenie nebude zahŕňať stiahnutie ruských jednotiek z Krymu, bude to len stratou času," vyhlásil Zelenskyj.

Sky News pripomína, že správy o stiahnutí ruských jednotiek z niektorých ukrajinských území vyvolali v krajine nádej, že by Ukrajina mohla získať späť anektovaný Krym. Volodymyr Zelenskyj v tejto súvislosti v auguste povedal: "Všetko sa začalo na Kryme a tam sa to aj skončí."

SITA/Ukrainian Presidential Press Office via AP

10:30 Na Kryme zabili iránskych poradcov, ktorí pomáhali Rusom

Podľa Danilova sa uvedení Iránci nachádzali na Kryme, aby pomohli Rusku s pilotovaním ozbrojených dronov Šáhid-136, ktoré Moskve dodáva vláda v Teheráne. Počet Iráncov, ktorí prišli o život, však nespresnil. Izraelská tlač ešte v októbri uviedla, že Iráncov v dôsledku ukrajinských vojenských úderov na okupovanom Kryme prišlo o život desať. Danilov však zdôraznil, že cieľom útokov sa stanú všetci ďalší iránski vojenskí predstavitelia. 

"Nemali by ste byť tam, kde byť nemáte," povedal v rozhovore v Kyjeve. "Boli na našom území. My sme ich sem nepozvali – a ak kolaborujú s teroristami a podieľajú sa na ničení nášho štátu, musíme ich zabiť," dodal.

Vláda v Teheráne spočiatku popierala prítomnosť iránskych dronov na Ukrajine, následne však potvrdila, že dodala "malý počet" bezpilotných lietadiel Rusku niekoľko mesiacov predtým, než ruský prezident Vladimir Putin spustil vojenskú inváziu na Ukrajinu. Teherán však popiera, že vysiela Iráncov na výcvik Rusov, aby mohli drony vypúšťať z okupovaných území Ukrajiny, píše The Guardian.

Kyjev na iránsku verziu udalostí reagoval skepticky a experti oboch krajín sa na žiadosť Teheránu stretli na diskusiách o dôkazoch, ktoré zhromaždil Kyjev. "Je jasné, že tieto veci nelietajú bez ľudí, ktorí sa naučia, ako ich ovládať – ale Rusi nemajú mozog na to, aby prišli sami na to (ako s nimi zaobchádzať)... V modernom svete nemôžete nič skryť. Je to len otázkou času, kedy sa to dostane na verejnosť," podotkol Danilov.

Ako v rozhovore dodal, ukrajinskú protiofenzívu môže spomaliť zimné počasie, fyzická bariéra rieky Dneper či nervozita západných spojencov, že potenciálna strata Krymu privedie Putina k zúfalým, až katastrofálnym opatreniam. "Musíme brániť našu krajinu a oslobodiť ju od teroristov, nech je akékoľvek ročné obdobie. Ročné obdobie nie je podstatné," dodal s tým, že rieka Dneper je "iba ďalšia prekážka, ktorú prekonáme".

"Naša armáda sa nemôže zastaviť, kým nie je oslobodené celé naše územie vrátane Krymu a ďalších oblastí," citoval Danilova denník The Guardian.

9:45 Polovica Kyjiva je naďalej bez energií

V piatok ráno bolo v dôsledku ruských útokov na kritickú infraštruktúru bez energií asi 50 % ukrajinského hlavného mesta Kyjiv. Informuje o tom spravodajský portál CNN s odvolaním sa na ukrajinské úrady.

Kyjivská vojenská administratíva prostredníctvom komunikačnej platformy Telegram oznámila, že dodávky vody v meste už úplne obnovili a technici pracujú na čo najskoršom obnovení dodávok tepla v meste.

„Akonáhle sa stabilizuje energetický systém, komunikácia sa objaví vo všetkých častiach Kjiva,“ dodali po tom, ako výpadky energií ovplyvnili aj mobilné siete.

Ruské útoky na kritickú infraštruktúru v stredu spôsobili dočasné vypnutia väčšiny ukrajinských elektrární a väčšina ľudí zostala bez prúdu. Ukrajinské ozbrojené sily informovali, že Rusi v stredu popoludní vypálili 70 rakiet a 51 z nich sa podarilo zostreliť. Okupanti pritom zaútočili aj piatimi dronmi.

Kyjiv vo štvrtok 24. novembra 2022SITA/AP Photo/Evgeniy MaloletkaKyjiv vo štvrtok 24. novembra 2022

9:15 Ruskí záložníci na Ukrajine sú slabo vycvičení a zle vybavení

Ruskí záložníci vyslaní do bojov na Ukrajine sú slabo vycvičení a zle vybavení. Niektorí z nich musia slúžiť aj napriek svojmu "závažnému chronickému zdravotnému stavu". Vo svojej pravidelnej správe to v piatok na sociálnej sieti Twitter uviedlo britské ministerstvo obrany s odvolaním sa na najnovšie poznatky britských tajných služieb.

Dva mesiace, odkedy šéf Kremľa Vladimir Putin vyhlásil "čiastočnú mobilizáciu", nasadenie záložníkov podľa Londýna často charakterizuje "zmätok v súvislosti so spôsobilosťou na službu, s nedostatočným výcvikom a osobným vybavením a s chýbajúcim odhodlaním vykonávať veľmi náročné bojové misie.

Množstvo záložníkov bolo podľa Británie tiež zabitých v Doneckej oblasti v okolí mesta Bachmut počas frontálnych útokov na dobre vybudované ukrajinské obranné zóny.

"Väčšina – hoci nie všetci – mobilizovaní záložníci v minulosti už slúžili v armáde," konštatuje britský rezort obrany s tým, že s vysokou pravdepodobnosťou nie je ich zdravotný stav dostatočne preskúmaný a mnohí sú nútení slúžiť s vážnymi chronickými zdravotnými problémami.

Kremeľ bude zrejme znepokojovať, že narastajúci počet rodinných príslušníkov týchto záložníkov je pripravených riskovať i zatknutie a protestovať proti podmienkam, v akých ich príbuzní musia slúžiť, dodáva britské ministerstvo.

SITA/Russian Defense Ministry Press Service via AP

8:30 Zelenskyj ocenil nezlomnú vôľu ľudu, ktorý odoláva ruskej invázii

V súvislosti s masívnymi výpadkami dodávok elektriny v ukrajinských mestách v dôsledku útokov ruských síl ocenil vo štvrtok ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj nezlomnú vôľu ukrajinského ľudu, ktorý naďalej odoláva ruskej invázii. TASR správu prevzala z agentúry DPA. 

Ostreľovanie nedávno oslobodeného juhoukrajinského mesta Cherson si vo štvrtok vyžiadalo najmenej sedem obetí a 20 zranených. Útoky na civilné ciele sú podľa Zelenského "pomstou tých, ktorí prehrali". "Oni nevedia, ako sa bojuje. Jediné, čo vedia, je terorizovať. Energetický teror, delostrelecký teror alebo raketový teror — k tomu sa Rusko pod svojím súčasným vedením znížilo," povedal v príhovore Zelenskyj.

Správy z predchádzajúcich dní si môžete prečítať tu.

Ak si predplatíte tlačený .týždeň na ďalší rok, pomôžete nám prežiť a robiť to, čo vieme. Vopred ďakujeme. 

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov SITA je bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA porušením autorského zákona.
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite