Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Ukrajina ONLINE: Víťazstvo závisí od podpory spojencov​, vyhlásil Zelenskyj

.redakcia .sita .tasr .svet

Sledujte aktuálne informácie o vojne na Ukrajine.

Ukrajina ONLINE: Víťazstvo závisí od podpory spojencov​, vyhlásil Zelenskyj YouTube

aktuálne informácie o situácii na Ukrajine:

  • Víťazstvo vo vojne s Ruskom závisí od podpory Ukrajiny od spojencov, vyhlásil Zelenskyj
  • Ruské útoky za uplynulý deň zabili najmenej päť civilistov
  • Nočné ostreľovanie Chersonskej oblasti si vyžiadalo jednu obeť a šesť zranených
  • Charkov plánuje vybudovať prvú podzemnú školu v krajine
  • Ukrajinci zasiahli základňu v Soči a závod v Smolensku

17:00 Víťazstvo vo vojne s Ruskom závisí od podpory Ukrajiny od spojencov, vyhlásil Zelenskyj

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pondelok na stretnutí ministrov zahraničných vecí členských štátov Európskej únie v Kyjeve povedal, že dĺžka vojny s Ruskom bude závisieť od podpory, ktorú Ukrajina dostane od svojich spojencov. TASR o tom píše podľa agentúry AFP.

Šéfovia diplomacií štátov EÚ sa v Kyjeve zišli, aby prejavili dlhodobú podporu Ukrajine zo strany EÚ. Išlo pri tom o ich historicky prvé stretnutie mimo hraníc členských štátov Únie.

Zasadnutie Rady pre zahraničné veci EÚ na Ukrajine označil Zelenskyj nielen za významný prejav solidarity s Ukrajinou, ale aj za nový krok smerom „k posilneniu našej Európy.“ Zdôraznil aj nutnosť "neustále nových obranných a diplomatických, politických a integračných, ekonomických a sankčných krokov, ktoré posilnia naše spoločné pozície". Dodal, že čím viac bude takýchto krokov a aktivít, tým menšiu bude mať Rusko šancu  prispôsobiť sa tomuto tlaku.

Vyhlásenie, ktoré zverejnil úrad ukrajinského prezidenta, cituje i Zelenského výrok, že víťazstvo Ukrajiny priamo závisí od spolupráce s jej partnermi. „Čím viac ráznych a zásadových krokov spoločne podnikneme, tým skôr sa táto vojna skončí, “vyhlásil Zelenskyj. 

Súčasne načrtol aj sériu krokov, ktoré by podľa neho mala Európska únia podniknúť, aby pomohla ukončiť vojnu, vrátane rozšírenia sankčného režimu voči Rusku a Iránu, ktorý dodáva ruskej armáde útočné drony používané voči Ukrajine. Ukrajinský prezident vyzval aj na to, aby EÚ urýchlila prácu na presmerovaní „zmrazených ruských aktív na financovanie obnovy vojnou zničenej Ukrajiny.“

Podľa agentúry AFP šéf európskej diplomacie Josep Borrell opäť ubezpečil ukrajinského prezidenta, že Európska únia je pripravená stáť pri Ukrajine „tak dlho, ako to bude potrebné.“ Na stretnutí šéfov diplomacií EÚ v Kyjeve bol aj minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Wlachovský.

13:00 Ruské útoky za uplynulý deň zabili najmenej päť civilistov

Najmenej piati ľudia zomreli a ďalších pätnásť bolo zranených počas uplynulého dňa pri ruských útokoch, ktorých terčom bolo deväť ukrajinských oblastí. V Doneckej oblasti na východe krajiny zomreli traja ľudia, uviedla vojenská administratíva regiónu. Informuje o tom web Kyiv Independent.

Pri ruskom ostreľovaní mesta Vovčansk v Charkivskej oblasti zahynul jeden muž, oznámil jej gubernátor Oleh Synjehubov. Bombardovanie zničilo v meste niekoľko budov. Útoky na Chersonskú oblasť zabili jedného civilistu, konštatoval jej gubernátor Oleksandr Prokudin. Údery v tomto regióne poškodili budovy vzdelávacích a zdravotníckych inštitúcií, jednu továreň a ďalšie civilné objekty, dodal gubernátor.

8:40 Nočné ostreľovanie Chersonskej oblasti si vyžiadalo jednu obeť a šesť zranených

Pri ruskom ostreľovaní Chersonskej oblasti na juhu Ukrajiny zahynul v noci na pondelok jeden človek a šesť ľudí vrátane dvoch detí utrpelo zranenia, oznámil tamojší gubernátor Olexandr Prokudin. TASR o tom informuje podľa správy denníka The Guardian.

Ruské sily podnikli za uplynulých 24 hodín celkovo 71 útokov na Chersonskú oblasť, pričom cielili na rezidenčné oblasti aj obchody a zariadenia zdravotníckej infraštruktúry, uviedol Prokudin. Administratívne centrum oblasti mesto Cherson bolo cieľom 20 vzdušných alebo pozemných útokov, dodal Prokudin. Ráno v pondelok tam záchranné zložky uhasili požiar, ktoré po ostreľovaní vznikol.

Ukrajina vlani v novembri vyhnala ruskú armádu po niekoľkých mesiacoch okupácie z Chersonskej oblasti na pravom brehu rieky Dneper. Rusko však naďalej pokračuje v ostreľovaní Chersonu a oblastí okolo neho z opačného brehu Dnepra.

8:00 Charkov plánuje vybudovať prvú podzemnú školu v krajine

Ukrajinské mesto Charkov plánuje vybudovať prvú podzemnú školu v krajine, v ktorej sa deti budú môcť učiť aj počas raketových útokov. Uviedol to na komunikačnej platforme Telegram starosta mesta Ihor Terechov. „Plánujeme vybudovať prvú podzemnú školu na Ukrajine, ktorá bude vyhovovať najmodernejším regulačným požiadavkám na ochranné štruktúry. 

Takýto úkryt umožní tisícom charkovských detí pokračovať v bezpečnom vzdelávaní sa dokonca aj počas ohrozenia raketovými útokmi," konštatoval Terechov. Informuje o tom web Ukrajinská pravda.

Správy z predchádzajúcich dní si môžete prečítať tu.

Ak si predplatíte digitálne predplatné alebo tlačený .týždeň na ďalší rok, pomôžete nám prežiť a robiť to, čo vieme. Vopred ďakujeme.

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov SITA je bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA porušením autorského zákona.
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite