Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Ukrajina ONLINE: Veľvyslanectvo USA vyzýva amerických občanov, aby opustili územie Ruska ​

.redakcia .svet

Sledujte aktuálne informácie o vojne na Ukrajine.

Ukrajina ONLINE: Veľvyslanectvo USA vyzýva amerických občanov, aby opustili územie Ruska ​ SITA/AP Photo/Leo Correa Sloviansk, Ukrajina, 27.9.2022

aktuálne informácie o situácii na Ukrajine:

  • EÚ a Kanada odsúdili „referendá“ na okupovaných zeniach
  • proruské regióny tvrdia, že okupované regióny hlasovali za pripojenie sa k Rusku
  • v Mariupoli sa do falošného ruského referenda zapojilo iba 20 % obyvateľov 
  • Británia uvalila sankcie na ďalších Rusov
  • na hranicu Ruska s Gruzínskom dorazil obrnený transportér
  • patriarcha Kirill sľubuje vojakom za smrť na bojisku odpustenie hriechov
  • Rusi zaútočili dronmi neďaleko prístavu v Odese

14:20 Veľvyslanectvo USA vyzýva amerických občanov, aby opustili územie Ruska 

„Občania USA by nemali cestovať do Ruska a tí, ktorí tam žijú alebo sa tam nachádzajú, by mali Rusko okamžite opustiť,“ kým ešte je možnosť cestovať komerčnými linkami, uvádza sa vo vyhlásení veľvyslanectva.

Veľvyslanectvo USA v Moskve súčasne vyjadrilo obavy, že ruské úrady nemusia uznať dvojaké občianstvo Ruska a Spojených štátov. Ľuďom s takýmito dokladmi by pritom mohli odoprieť prístup ku konzulárnej pomoci amerického zastupiteľského úradu, zabrániť im opustiť Rusko a povolať ich na vojenskú službu.

Ambasáda tiež občanom USA pripomenula: „V Rusku nie je zaručené právo na pokojné zhromažďovanie ani sloboda prejavu“.

Apelovala, aby sa občania USA vyhýbali akýmkoľvek politickým a iným protestným akciám a nefotografovali počas nich policajtov.

13:30 Ruský parlament bude o anexii ukrajinských území rozhodovať na budúci týždeň 

Poslanci dolnej a hornej komory ruského parlamentu budú o anexii štyroch okupovaných oblastí na východe a juhu Ukrajiny, kde sa v uplynulých dňoch konali referendá o pričlení k Rusku, rozhodovať budúci pondelok a utorok. TASR správu prevzala z agentúry DPA.

Predseda ruskej Štátnej dumy Viačeslav Volodin v stredu podľa agentúry TASS uviedol, že dolná komora pozmenila svoj termínový kalendár a počas pondelka a utorka sa jej členovia zídu na plenárnom zasadnutí. 

Valentina Matvijenková, predsedníčka hornej komory ruského parlamentu, už skôr ohlásila, že Rada federácie bude rozhodovať o pripojení Doneckej, Luhanskej, Chersonskej a Záporožskej oblasti k Rusku na svojom pravidelnom utorkovom zasadnutí.

12:40 Proruskí činitelia z Luhanska a Chersonu požiadali o pripojenie k Rusku, informuje Ukrajina

Proruský líder odštiepeneckej ukrajinskej Luhanskej oblasti Leonid Pasečnik v stredu oficiálne požiadal ruského prezidenta Vladimira Putina o anektovanie tohto územia na základe výsledkov „referenda“ o pričlenení k Ruskej federácii. TASR správu prevzala z agentúry AFP.

Krátko po vyhlásení Pasečnika nasledovala rovnaká žiadosť od Moskvou dosadeného lídra Chersonskej oblasti na juhu Ukrajiny Vladimira Salda. 

12:00 EÚ odsúdila sfalšované výsledky „referend“ na okupovaných územiach Ukrajiny 

Šéf európskej diplomacie Josep Borrell v stredu odsúdil „nezákonné“ hlasovania o anexii, ktoré Rusko uskutočnilo v štyroch okupovaných oblastiach Ukrajiny, a „sfalšované“ výsledky týchto tzv. referend.

„EÚ odsudzuje konanie nezákonných referend´ a ich sfalšované výsledky,“ uviedol Borrell vo vyhlásení zverejnenom na platforme Twitter.

Tzv. referendá sa konali od minulého piatka do tohto utorka v štyroch okupovaných ukrajinských regiónoch - Doneckej, Luhanskej, Chersonskej a Záporožskej oblasti. Proruskí predstavitelia v uvedených regiónoch v utorok neskoro večer po sčítaní všetkých hlasov uviedli, že ich obyvatelia v „referende“ rozhodli o pripojení oblastí k Rusku. 

9:00 Rusi chcú násilne mobilizovať lekárov z okupovaných oblastí Ukrajiny

Ruskí predstavitelia pripravujú „podmienky pre násilnú mobilizáciu alebo odvedenie ukrajinských civilistov“ z okupovaných území Ukrajiny, ktoré sa zrejme Moskva chystá čoskoro anektovať. Uviedol to v stredu v najnovšej analýze americký Inštitút pre štúdium vojny (ISW). TASR správu prevzala z denníka The Guardian.

Gubernátor Luhanskej oblasti Serhij Hajdaj podľa ISW už v utorok 27. septembra hovoril o tom, že ruskí predstavitelia preverujú zoznamy absolventov lekárskej fakulty v Luhansku, aby mohli násilne mobilizovať lekárov na pomoc ruským jednotkám.

Inštitút pre prieskum vojny tiež spomenul tvrdenia, podľa ktorých ruské jednotky údajne vysielajú nedávno mobilizovaných mužov bez vojenského výcviku na frontové línie v ukrajinskej Chersonskej a Charkovskej oblasti, uvádza britský denník.

Proruskí predstavitelia v štyroch okupovaných ukrajinských regiónoch v utorok neskoro večer po sčítaní všetkých hlasov uviedli, že ich obyvatelia v referende rozhodli o pripojení oblasti k Rusku. 

Západné krajiny vopred avizovali, že Ruskom zmanipulované pseudoreferendá, konané na okupovaných územiach Ukrajiny v čase vojny, v žiadnom prípade neuznajú. 

8:10 Podľa proruských úradov okupované regióny hlasovali za pripojenie sa k Rusku

Proruskí predstavitelia v štyroch okupovaných regiónoch Ukrajiny vyhlásili, že všetky sú za pripojenie sa k Rusku. V pseudoreferende v Zaporižžskej oblasti podľa Ruskom dosadených volebných predstaviteľov podporilo anexiu 93 percent hlasujúcich, v Chersonskej oblasti 87 percent, v Luhanskej 98 percent a v Doneckej dokonca 99 percent hlasujúcich. Nižší počet pozitívnych hlasov v Chersonskej oblasti podľa agentúry AP možno vysvetliť tým, že tamojšie ruské úrady čelili silnému ukrajinskému podzemnému hnutiu odporu, ktorého členovia zabíjali Moskvou dosadených predstaviteľov a vyhrážali sa tým, ktorí zvažovali účasť vo voľbách.

Už vopred známy výsledok falošných referend, ktoré Ukrajina a jej západní spojenci odmietli ako nelegitímne, dláždi cestu k ruskej anexii ďalších ukrajinských území a pripravuje pôdu na novú nebezpečnejšiu fázu vo vojne, keďže Kremeľ hrozí viac vojakmi a potenciálnym použitím jadrových zbraní.

Informácie z predchádzajceho dňa (27.9.2022):

19:40 Počet Rusov prichádzajúcich do EÚ vzrástol po ohlásení mobilizácie o 30 percent

Počet ruských občanov vstupujúcich do Európskej únie vzrástol po ohlásení čiastočnej mobilizácie v Rusku o 30 percent. Uviedla to v utorok Európska agentúra pre pohraničnú a pobrežnú stráž (Frontex). TASR o tom informuje na základe správ agentúry Reuters a televízie Sky News.

SITA/Jussi Nukari/Lehtikuva via AP

Iba za uplynulé štyri dni dorazilo do Fínska približne 30 000 Rusov, píše sa vo vyhlásení. „Frontex predpokladá, že je pravdepodobné, že stúpne aj počet nelegálnych prechodov, ak sa Ruská federácia rozhodne uzavrieť svoje hranice pre potenciálnych odvedencov,“ doplnila agentúra.

18:05 Za pripojenie k Rusku je drvivá väčšina hlasujúcich, tvrdia ruské médiá

Z prvých čiastočných výsledkov referend, ktoré v uplynulých dňoch prebiehali v štyroch ukrajinských regiónoch okupovaných ruskou armádou, vyplýva, že pripojenie k Rusku podporila prevažná väčšina hlasujúcich, oznámili v utorok ruské médiá. TASR o tom informuje na základe správ agentúry Reuters a denníka The Guardian.

Mnohé krajiny už avizovali, že výsledky uvedených pseudoreferend neuznajú – rovnako ako v prípade sporného plebiscitu o pripojení Krymského polostrova k Rusku z roku 2014. Tak ako sa predpokladalo, proruské úrady v okupovaných ukrajinských oblastiach po prvom čiastočnom sčítaní hlasov uvádzajú, že prevažná väčšina hlasujúcich sa vyjadrila za pripojenie k Rusku.

17:46 Referendá o pripojení k Rusku nebudú mať žiadny vplyv na bojisko, tvrdí Kuleba

„Hlavné je, že tieto kroky, toto rozhodnutie (ruského prezidenta Vladimira) Putina nebudú mať žiaden vplyv na politiku, diplomaciu a konanie Ukrajiny na bojisku,“ povedal ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba na tlačovej konferencii s francúzskou kolegyňou Catherine Colonnovou, ktorá v utorok navštívila Kyjev.

Referendá sa konali od piatka v štyroch ukrajinských regiónoch, ktoré obsadila ruská armáda – v samozvanej Doneckej a Luhanskej ľudovej republike na východe a v okupovaných častiach Chersonskej oblasti na juhu a Záporožskej oblasti na juhovýchode Ukrajiny. Tieto oblasti tvoria asi 15 percent ukrajinského územia. Tak ako sa predpokladalo, tamojšie proruské úrady uvádzajú, že prevažná väčšina hlasujúcich sa vyjadrila za pripojenie k Rusku.

16:17 Pri ruskom ostreľovaní Charkovskej a Doneckej oblasti zahynulo 11 ľudí

Najmenej 11 ľudí zahynulo a ďalších 18 utrpelo zranenia pri ruskom ostreľovaní Charkovskej a Doneckej oblasti. V utorok to oznámila kancelária ukrajinského prezidenta, informuje TASR podľa správy agentúry AP.

Útok na mesto Pervomajskyj, ktoré sa nachádza na severovýchode Charkovskej oblasti, si vyžiadal osem obetí vrátane 15-ročného chlapca, uviedli ukrajinskí predstavitelia. Gubernátor Charkovskej oblasti Oleh Synehubov povedal, že „toto nezmyselné ostreľovanie vyzerá ako pokus o vystrašenie civilistov“. V Doneckej oblasti zaútočili Rusi za uplynulých 24 hodín na mestá Kramatorsk, Sloviansk a Toreck. Pri útokoch tam zahynuli traja ľudia a 13 osôb utrpelo zranenia, píše AP.

Rusko ostreľovalo aj mestá Nikopol a Marhanec, ktoré sa nachádzajú neďaleko Záporožskej jadrovej elektrárne, oznámili ukrajinskí predstavitelia. V meste Kryvyj Rih v Dnepropetrovskej oblasti zasiahla ruská riadená strela tamojšie letisko. Miestne úrady hlásili, že útok poškodil letiskovú dráhu a vyradil letisko z prevádzky.

15:55 V Mariupoli sa do falošného ruského referenda zapojilo iba 20 % obyvateľov 

V okupovanom juhoukrajinskom meste Mariupoľ na pobreží Azovského mora sa na „pseudoreferende“ o začlenení do Ruska zúčastnilo len 20 % obyvateľov, ktorí zostali v meste. Referuje o tom web Ukrajinská pravda s odvolaním sa na legitímneho starostu Vadyma Bojčenka.

V Mariupoli žilo pred vojnou asi 541-tisíc ľudí. Momentálne sa tam nachádza asi 100-tisíc občanov, pričom vo falošnom referende hlasoval len každý piaty obyvateľ. „Môžeme hovoriť o väčšine? Väčšina obyvateľov Mariupoľa je na územiach kontrolovaných Ukrajinou, viac ako 200-tisíc ľudí. Toto sa ani náhodou nedá nazvať referendom, je to sociologický prieskum,“ povedal Bojčenko na utorňajšom brífingu.

Zdôraznil, že ľudia sú nútení zaškrtávať políčka, pretože po domoch chodia ruskí vojaci so samopalmi. „Môže byť toto nástroj demokracie?“ položil rečnícku otázku. Bojčenko taktiež povedal, že okupanti „uzatvárajú Mariupoľ“, najmä preto, aby vykonali nútenú mobilizáciu. Vyzval obyvateľov, aby sa pokúsili čo najskôr odísť.

14:11 Záchrana ľudí na územiach, kde sa konajú referendá, je našou prioritou, povedal Putin.

„Záchrana ľudí na územiach, kde sa toto referendum koná... je stredobodom pozornosti celej našej spoločnosti a celej krajiny,“ povedal Putin. 

Hlasovanie v referendách v samozvanej Doneckej ľudovej republike (DĽR) a Luhanskej ľudovej republike (LĽR) a v častiach Záporožskej a Chersonskej oblasti sa začalo v piatok. Ich obyvatelia sa do utorka môžu rozhodnúť, či sú za alebo proti pričleneniu k Rusku. Ruské a proruské úrady tieto plebiscity zorganizovali napriek tomu, že plne nekontrolujú žiaden z týchto ukrajinských regiónov.

Mnohé krajiny už avizovali, že výsledky uvedených pseudoreferend neuznajú – rovnako ako v prípade sporného plebiscitu o pripojení Krymského polostrova k Rusku, ktorý sa konal v roku 2014.

Britský rezort obrany vo svojej utorkovej správe o situácii na Ukrajine uviedol, že ruský Putin pravdepodobne ohlási pripojenie okupovaných území Ukrajiny k Ruskej federácii počas svojho piatkového prejavu v parlamente.      

13:30 Do Kyjeva pricestovala šéfka francúzskej diplomacie Colonnová

Francúzska ministerka zahraničných vecí Catherine Colonnová pricestovala v utorok na neohlásenú návštevu do Kyjeva na znak podpory pre Ruskom vojensky napadnutú Ukrajinu, informuje TASR na základe správy agentúry AFP

„Dobré ráno, Ukrajina, je dobré byť späť,“ napísala Colonnová na sociálnej sieti Twitter k fotografii, na ktorej ju bolo vidieť prechádzať sa po Kyjeve v spoločnosti francúzskeho veľvyslanca Etienna de Poncisa. Počas svojej návštevy sa šéfka francúzskej diplomacie podľa očakávania stretne so svojím ukrajinským rezortným partnerom Dmytrom Kulebom i tamojším generálnym prokurátorom Andrijom Kostinom.

11:54 Okupované územia Chersonskej oblasti sú obojsmerne uzavreté

Zástupca šéfa administratívy podporovanej Ruskom v Chersonskej oblasti v pondelok oznámil, že existuje dostatočný priestor na to, aby sa na základe hlasovania kontrolované oblasti odtrhli od Ukrajiny a pripojili sa k Rusku.

Pre civilistov z okupovaných častí Chersonskej oblasti je veľmi ťažké dostať sa do susednej Záporožskej oblasti alebo pricestovať odtiaľ, pričom pre mužov vo veku 18 až 35 rokov sú takéto presuny takmer nemožné. Podľa zdrojov ukrajinskej vlády Rusi taktiež zablokovali humanitárne koridory na juhu Ukrajiny.

Ukrajinskí predstavitelia v ostatných dňoch informovali, že cestovanie z oblastí okupovaných Ruskom po celej krajine sa pre mladých mužov stalo mimoriadne náročným, keďže Kremeľ oznámil čiastočnú mobilizáciu, do ktorej chce zapojiť ďalších 300-tisíc vojakov. Podľa mnohých vojenských analytikov Moskva plánuje zmobilizovať do svojej armády i ukrajinských civilistov z okupovaných území.

10:52 Na ruskej strane padlo už takmer 58-tisíc vojakov, tvrdia Ukrajinci

V doterajšom priebehu vojny na Ukrajine zabila tamojšia armáda 57 750 ruských vojakov. Na Facebooku o tom informoval generálny štáb ukrajinských ozbrojených síl, ktorý dodal, že iba počas pondelka prišlo o život 550 ruských vojakov.

Rusko podľa ukrajinského generálneho štábu dosiaľ prišlo aj o 2306 tankov, 4881 bojových obrnených vozidiel, 3730 vozidiel a palivových nádrží, 1378 delostreleckých systémov, 331 odpaľovacích raketových systémov, 175 systémov protivzdušnej obrany, 224 vrtuľníkov, 261 lietadiel, 977 dronov, 241 striel s plochou dráhou letu, 15 lodí a 131 kusov špeciálnej techniky.

Počas pondelka zaznamenali ruskí okupanti najväčšie straty v oblasti okolo Kramatorska a Donecka, uviedol generálny štáb.

9:49 V Rusku má údajne po „referendách“ na Ukrajine vzniknúť Krymský federálny okruh

 Súčasťou nového subjektu Ruskej federácie - Krymského federálneho okruhu - má byť aj Krymský polostrov anektovaný Ruskom ešte v roku 2014. Ide o krok, ktorý medzinárodné spoločenstvo doteraz neuznalo a Ukrajina považuje tento polostrov za svoje dočasne okupované územie.

SITA/AP Photo, File

Krymský federálny okruh by podľa Vedomostí mohol viesť bývalý ruský vicepremiér a bývalý generálny riaditeľ ruskej vesmírnej agentúry Roskosmos Dmitrij Rogozin. Na územiach Ukrajiny okupovaných momentálne Ruskom sa v utorok končia takzvané referendá, po ktorých Kremeľ pravdepodobne oznámi pripojenie týchto regiónov k Rusku.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj 25. septembra avizoval, že po skončení týchto pseudoreferend bude považovať za nemožné "pokračovať v akýchkoľvek diplomatických rokovaniach" s Ruskom.

8:55 Putin zrejme v piatok ohlási pripojenie okupovaných území Ukrajiny k Rusku

Šéf Kremľa Putin má mať v piatok prejav v oboch komorách ruského parlamentu. Existuje reálna možnosť, že svoj prejav využije na to, aby oficiálne oznámil pripojenie okupovaných oblastí Ukrajiny k Ruskej federácii, tvrdí rezort obrany v Londýne.

„Ruskí lídri takmer určite dúfajú, že prípadné vyhlásenie o pričlenení (ukrajinských území) bude vnímané ako ospravedlnenie (tzv.) špeciálnej vojenskej operácie a prispeje k posilneniu vlasteneckých nálad na podporu konfliktu,“ uviedlo ministerstvo.

Zároveň dodalo, že tieto ambície Moskvy zrejme oslabí narastajúce povedomie Rusov o neúspechoch vojenskej invázie na Ukrajine a tiež nespokojnosť s vyhlásením čiastočnej mobilizácie z minulého týždňa, ktorá sa bude týkať státisícov ruských mužov.

7:53 Rusko sa svojimi krokmi usiluje oddialiť svoju porážku

Rusi podľa Zelenského slov Rusi cítili, že prehrajú. „Jednoducho sa snažia túto chvíľu oddialiť, aby si zabezpečili aspoň nejakú činnosť na fronte,“ povedal Zelenskyj vo videopríhovore.

Situácia je podľa Zelenského obzvlášť náročná v Doneckej oblasti na východe Ukrajiny. „Robíme všetko s cieľom obmedziť činnosť nepriateľa,“ povedal prezident a dodal, že Doneck je stále cieľom číslo jeden pre okupantov.

„Ruská spoločnosť si nanešťastie ešte neuvedomuje všetku brutalitu ruskej vlády voči svojim vlastným obyvateľom,“ uviedol Zelenskyj. „Musíme však urobiť všetko pre to, aby každý obyvateľ Ruska zistil, že jeho vlastná krajina ho pripravuje o tú najdôležitejšiu vec – právo na život,“ povedal ukrajinský prezident.

Správy z predchádzajúceho dňa (26.9.):

18:45 Orbán vyhlásil, že sa protiruské sankcie obrátili proti Európe

Maďarsko by sa malo pripraviť na zdĺhavú vojnu na susednej Ukrajine. Vyhlásil to v pondelok maďarský premiér Viktor Orbán, ktorý zároveň kritizoval sankcie Európskej únie uvaľované na Rusko. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

Orbán, ktorého vláda čelí prudko stúpajúcej inflácii a hroziacej hospodárskej recesii, vyzval na prímerie na Ukrajine a uviedol, že protiruské sankcie škodia európskej ekonomike.

„Môžeme povedať, že v dôsledku sankcií sa európsky ľud stal chudobnejším a Rusko nepadlo na kolená... Táto zbraň sa obrátila proti nám, Európa si sankciami strelila do nohy,“ vyhlásil Orbán v parlamente.

„Čakáme na odpoveď, celá Európa čaká na odpoveď z Bruselu na to, ako dlho budeme toto robiť,“ pokračoval maďarsky premiér s tým, že je na čase o sankciách hovoriť aj so Spojenými štátmi.

Podľa Orbána nie je žiadnym prekvapením, že v európskych krajinách padajú vlády. Podľa Reuters tak narážal na parlamentné voľby v Taliansku, v ktorých cez víkend zvíťazila strana Giorgie Meloniovej, ktorá sa zrejme postaví na čelo prvej talianskej vlády pod vedením krajnej pravice od druhej svetovej vojny.

17:40 Británia uvalila sankcie na 92 Rusov a ruských subjektov 

Britská vláda v pondelok uvalila sankcie na 92 Rusov a ruských subjektov. Ide o reakciu na referendá o pripojení k Rusku v štyroch okupovaných ukrajinských oblastiach. TASR informuje na základe správy agentúry AFP.

„Falošné referendá, ktoré sa konajú pod hlavňou zbrane, nemôžu byť slobodné ani spravodlivé a nikdy neuznáme ich výsledky,“ uviedol vo vyhlásení britský minister zahraničných vecí James Cleverly. Dodal, že sankcie budú zamerané na tých, ktorí stoja za falošnými referendami, a na jednotlivcov, ktorí podporujú ruskú vojnu na Ukrajine.

13:55 Na hranicu Ruska s Gruzínskom dorazil obrnený transportér

Na sociálnych sieťach v Rusku sa objavili správy, že na hranici s Gruzínskom sa údajne buduje ruský kontrolný post, čo ešte viac posilnilo špekulácie o možnom uzavretí hraníc Ruskej federácie v súvislosti s tzv. čiastočnou mobilizáciou. 

Tvrdenie o výstavbe kontrolného postu sa neskôr nepotvrdilo. Ruská Federálna bezpečnostná služba (FSB) však v pondelok informovala, že na hraničný priechod Verchnij Lars dorazil obrnený transportér s vojakmi ruskej armády. 

Podľa FSB, citovanej rozhlasovou stanicou Rádio Sloboda (RFE/RL), transportér je tam len pre prípad, že by sa záložníci podliehajúci v Rusku mobilizácii pokúšali opustiť krajinu bez vybavovania pohraničných formalít. 

FSB ubezpečila, že kontrolné stanovište na hranici funguje v obvyklom režime. Neplatia ani žiadne obmedzenia týkajúce sa odchodu mužov vo veku, na ktorý sa vzťahuje mobilizácia.

13:00 Patriarcha Kirill sľubuje vojakom za smrť na bojisku odpustenie hriechov

Ruská pravoslávna cirkev sľubuje vojakom odpustenie všetkých hriechov v prípade, že obetujú svoj život vo vojne. S odvolaním sa na nedeľňajšiu správu agentúry Kathpress o tom v pondelok informovala agentúra APA.

Patriarcha Kirill podľa tohto zdroja počas nedeľnej bohoslužby prirovnal smrť „pri plnení si vojenských povinností“ tomu, ako Boh obetoval svojho jediného syna Ježiša. Ochotu obetovať sa označil 75-ročný Kirill za významný prejav „tých najlepších ľudských vlastností“.

V súvislosti s Ukrajinou hovoril ruský patriarcha o „bratovražednej vojne“ bez toho, aby krajinu menoval. Cirkev sa modlí za to, aby „sa tento boj čo najskôr skončil, aby sa v tejto bratovražednej vojne navzájom zabíjalo čo najmenej bratov,“ vyhlásil.

Kirill zároveň zdôraznil, že cirkev vie o sebaobetovaní tých, ktorí zahynuli pri plnení svojich vojenských povinností. "A preto veríme, že táto obeť zmyje všetky hriechy, ktorých sa človek dopustil," vyhlásil.

Predseda ruskej rady moslimských duchovných muftiov Raviľ Gajnutdin, naopak, verejne vyzval moslimské duchovenstvo na podporu mobilizácie.

11:50 V Iziume objavili ďalšie dva masové hroby 

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uviedol, že v meste Izium na severovýchode Ukrajiny boli objavené ďalšie dva masové hroby so stovkami obetí. TASR správu prevzala z agentúry Reuters a denníka The Guardian.

„Dnes som dostal viac informácií. Našli ďalšie dva masové hroby, veľké hroby so stovkami ľudí. Hovoríme o malom meste Izium,“ povedal Zelenskyj v rozhovore odvysielanom  v noci na pondelok americkou stanicou CBS. 

Ukrajinské úrady pritom len minulý týždeň ukončili exhumáciu tiel dovedna 436 ľudí z masového pohrebiska v Iziume. Tamojší predstavitelia uviedli, že väčšina z exhumovaných tiel niesla známky násilnej smrti. Podľa predbežných náznakov bolo 30 nájdených obetí vystavených mučeniu.

10:30 Rusi zaútočili dronmi neďaleko prístavu v Odese

Nočný útok bezpilotného lietadla neďaleko prístavu v ukrajinskej Odese vyvolal obrovský požiar a výbuch. V pondelok o tom informovala ukrajinská armáda. Udialo sa tak niekoľko hodín po tom, ako Spojené štáty rázne uviedli, že podniknú rozhodné kroky a sľúbili „katastrofické následky“, ak Rusko na Ukrajine použije jadrové zbrane.

Nálet bol najnovší zo série útokov dronmi na strategické ukrajinské mesto na pobreží Čierneho mora, odkiaľ do sveta vyvážajú ukrajinské poľnohospodárske produkty.

Poradca amerického prezidenta pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan v nedeľu vyhlásil, že USA a ich spojenci budú konať „rozhodne“, ak Rusko na Ukrajine použije taktické jadrové zbrane. „Komunikovali sme Kremľu priamo, súkromne a na veľmi vysokých úrovniach, že akékoľvek použitie jadrových zbraní bude znamenať pre Rusko katastrofálne následky, že USA a ich spojenci budú reagovať rozhodne. Jasne a konkrétne sme povedali, čo to bude znamenať,“ povedal Sulivan.

8:00 Ruská mobilizácia je znamením slabosti, povedal Zelenskyj

V rozhovore pre americkú televíznu stanicu CBS tiež povedal, že Ukrajina sa pripravuje na ďalšie ruské útoky na ukrajinskú elektrickú infraštruktúru. Kremeľ sa týmto snaží zvýšiť tlak na Ukrajinu a jej západných podporovateľov v čase, keď sa počasie ochladzuje. Zelenskyj varoval, že nadchádzajúca zima „bude veľmi ťažká“.

„Budú strieľať rakety a zameriavajú sa na našu elektrickú sieť. Je to výzva, ale my sa toho nebojíme,“ povedal Zelenskyj. Ruskú mobilizáciu a prvý takýto krok Moskvy od druhej svetovej vojny označil ako znamenie slabosti, nie sily. „Týmto priznali, že ich armáda už nie je schopná bojovať s Ukrajinou,“ skonštatoval Zelenskyj.

Mobilizáciu Ruska za označil za „zločinnú“ a zopakoval svoju výzvu, aby sa Rusi postavili proti nej. „Bojujte, aby neposlali na smrť vaše deti a všetkých tých, ktorých môžu vziať do tejto zločinnej ruskej mobilizácie,“ povedal Zelenskyj a na krátku časť svojho prejavu prešiel do ruštiny: „Pretože ak prídete vziať životy našim deťom, hovorím vám to ako otec – nenecháme vás nažive.“

Správy z predchádzajúcich dní si môžete prečítať tu.

Ak si predplatíte tlačený .týždeň na ďalší rok, pomôžete nám prežiť a robiť to, čo vieme. Vopred ďakujeme. 

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov SITA je bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA porušením autorského zákona.
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite