Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Ukrajina ONLINE: Vagnerovci tvrdia, že majú pod kontrolou zhruba 70 percent mesta Bachmut

.redakcia .svet

Sledujte aktuálne informácie o vojne na Ukrajine.

Ukrajina ONLINE: Vagnerovci tvrdia, že majú pod kontrolou zhruba 70 percent mesta Bachmut SITA/Sputnik, Kremlin Press Service Pool Photo via AP Suveníry v podobe masiek Lukašenka, Prigožina a Putina v meste Petrohrad,19.3.2023.

aktuálne informácie o situácii na Ukrajine:

  • Ukrajina má na protiútok len jeden pokus, tvrdí prezident Pavel
  • Zelenskyj uvalil sankcie na sýrskeho prezidenta Bašára Asada
  • okrem Krymu navštívil aj mesto Mariupol
  • Putin pricestoval na Krym na výročie anexie
  • Rusko zrejme v záujme posilnenia armády rozšíri brannú povinnosť

19:48 Neutrálne Rakúsko prisľúbilo Kyjevu ďalšiu humanitárnu pomoc

Rakúsky kancelár Karl Nehammer prisľúbil Kyjevu v pondelkovom telefonáte s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským ďalšiu pomoc zo strany Viedne. TASR správu prevzala z agentúry APA.

„Ako neutrálna krajina nemôžeme ani nebudeme poskytovať vojenskú podporu, avšak čo môžeme, je (poskytovať) humanitárnu pomoc na zmiernenie utrpenia ľudí na Ukrajine a ošetrovať ťažko zranené ženy a deti v Rakúsku,“ povedal Nehammer Zelenskému.

Kancelár priblížil, že dosiaľ bolo do Rakúska prevezených a ošetrených viac ako 30 pacientov z Ukrajiny – išlo najmä o ženy a deti. Niektoré z nich sa už podľa jeho slov úplne zotavili a vrátili sa na Ukrajinu.

Rakúsko dosiaľ na pomoc Ukrajine poskytlo približne 130 miliónov eur, konštatoval Nehammer. Zelenskyj sa šéfovi rakúskej vlády poďakoval za rozsiahlu pomoc. Okrem toho sa obaja lídri dohodli na ďalšej spolupráci v oblasti humanitárnej pomoci.

19:02 Nórska armáda potvrdila dodanie ôsmich tankov Leopard 2 Ukrajine

Ide o dodávku, ktorá bude mať spolu s dodávkami z ostatných krajín rozhodujúci význam v očakávanej ukrajinskej protiofenzíve, informuje TASR na základe správy agentúry AFP.

Osem (tankov) Leo (Leopard) 2, sú všetky na Ukrajine, potvrdila hovorkyňa nórskych ozbrojených síl Stine Barclayová Gaaslandová. Nórsko vo februári oznámilo, že poskytne osem zo svojich zastaraných tankov typu Leopard 2A4 Ukrajine. Táto škandinávska krajina ich plánuje nahradiť modernejšími tankmi typu Leopard 2A7, z ktorých nedávno objednalo 54 kusov.

„Pre Ukrajinu bude darovanie tankov rozhodujúce pre jej schopnosť viesť útočné operácie a získať späť územia okupované Ruskom,“ uviedol vo vyhlásení nórsky plukovník Lars Jensen.

Okrem tankov sa Nórsko zaviazalo poskytnúť Kyjevu až štyri podporné vozidlá, muníciu a náhradné diely. Ukrajinské jednotky sa v súčasnosti cvičia na obsluhu tankov Leopard v Poľsku pod záštitou Európskej únie, uviedli nórske ozbrojené sily.

Niekoľko ďalších krajín vrátane Poľska, Nemecka, Švédska, Španielska, Fínska a Kanady tiež Ukrajine dodalo alebo prisľúbilo tanky Leopard, pripomína AFP.

18:05 Vagnerovci tvrdia, že majú pod kontrolou zhruba 70 percent mesta Bachmut

Šéf ruskej žoldnierskej skupiny vagnerovcov Jevgenij Prigožin v pondelok vyhlásil, že jeho sily majú pod kontrolou viac ako polovicu východoukrajinského mesta Bachmut, ktoré sa stalo dejiskom dosiaľ najdlhšie trvajúcej bitky od začiatku ruskej ofenzívy. TASR správu prevzala z agentúry AFP.

„V tomto okamihu kontrolujú jednotky vagnerovcov zhruba 70 percent mesta Bachmut a pokračujú v operáciách na dokončenie jeho oslobodenia,“ uviedol Prigožin v otvorenom liste adresovanom ruskému ministrovi obrany Sergejovi Šojguovi.

Ukrajinská armáda útočí na frontovej línií pri meste Bachmut, 18.3.2023.SITA/AP Photo/Roman ChopUkrajinská armáda útočí na frontovej línií pri meste Bachmut, 18.3.2023.

V tomto liste zverejnenom na sociálnych sieťach Prigožin vyzýva šéfa rezortu obrany, aby vagnerovcom poskytol potrebné vybavenie na zastavenie protiofenzívy, ktorú Ukrajinci podľa jeho slov chcú spustiť koncom marca alebo v apríli.

Agentúra Reuters píše, že je to po prvý raz, čo Prigožin zverejnil takúto korešpondenciu s ministrom obrany, ktorého v posledných mesiacoch opakovane verejne kritizoval za spôsob vedenia vojny.

Ruské sily sa pokúšajú dobyť Bachmut ležiaci v oblasti Donbasu už od augusta minulého roku. Hlavný veliteľ ukrajinských ozbrojených síl generál Valerij Zalužnyj vyhlásil, že mesto má pre krajinu najvyšší strategický význam. „Je kľúčové pre stabilitu obrany celého frontu,“ uviedol Zalužnyj.

17:09 Peking a Moskva majú podobné ciele, povedal Si Ťin-pching v Moskve

Čína a Rusko „zdieľajú podobné ciele“. Ako referuje spravodajský web CNN, čínsky prezident Si Ťin-pching to povedal v pondelok na stretnutí s ruským vodcom Vladimirom Putinom v Moskve.

„Je pravda, že obe naše krajiny zdieľajú rovnaké alebo nejaké podobné ciele. Vyvinuli sme úsilie o prosperitu našich krajín... Môžeme kooperovať a spolupracovať na dosiahnutí našich cieľov,“ povedal Si.

SITA/Russian Presidential Press Office via AP

Návšteva prichádza v čase, keď sa Čína pokúša prezentovať ako neutrálny mierový vyjednávač v súvislosti s Ukrajinou, čo sa však v dôsledku silnejúceho partnerstva Pekingu s Moskvou na západe stretlo so skepsou. Čína naďalej odmieta odsúdiť ruský útok na Ukrajinu a označiť ho za inváziu a miesto toho tvrdí, v súlade s kremeľským naratívom, že konflikt vyprovokovalo NATO. Poskytuje tiež Moskve diplomatickú podporu a rozširuje obchodné a vojenské väzby.

Si tiež vyjadril podporu Putinovi, aby uspel v ďalších prezidentských voľbách, do ktorých zatiaľ ruský vodca neohlásil kandidatúru. „Viem, že na budúci rok sú v Rusku prezidentské voľby. Rozvoj Ruska sa pod vaším pevným vedením výrazne zlepšil. Verím, že ruský ľud vás bude naďalej silne podporovať,“ povedal Si Ťin-pching.

16:23 Tajná služba sa prihlásila k likvidácii „zradcu“ v Chersonskej oblasti

„Organizátor mučiarní v Chersonskej oblasti Serhij Moskalenko bol nedávno zlikvidovaný na dočasne okupovanom území,“ uviedla v tajná služba v pondelkovom vyhlásení.

„Na každého vojnového zločinca čaká spravodlivý trest,“ varovali ukrajinské úrady. Podľa mediálnych informácií kolaborant Moskalenko zahynul pri výbuchu bomby nastraženej pod jeho vozidlom v juhoukrajinskom meste Skadovsk.

Na Ruskom okupovaných územiach bolo zabitých už viacero Ukrajincov spolupracujúcich s Moskvou, pripomína DPA. Okrem iných aj poslanec parlamentu Olexij Kovaľov zo strany Služobník ľudu ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Kovaľova zastrelili ešte vlani v auguste v Chersonskej oblasti.

14:43 Rusko spustilo trestné konanie voči ICC pre zatykač vydaný na Putina

Rusko v pondelok oznámilo, že začalo trestné konanie proti niekoľkým sudcom a hlavnému prokurátorovi Medzinárodného trestného súdu (ICC) Karimovi Khanovi. Ruský Vyšetrovací výbor (Sledkom) k tomuto kroku pristúpil po tom, čo ICC minulý týždeň vydal zatýkací rozkaz na ruského prezidenta Vladimira Putina za vojnové zločiny. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AFP.

„Sledkom otvoril trestné konanie proti prokurátorovi Medzinárodného trestného súdu Karimovi Khanovi“ a niekoľkým sudcom na základe protiprávneho rozhodnutia žiadať o zatknutie Putina, uviedol Sledkom vo vyhlásení.

Khan je vyšetrovaný pre trestné stíhanie osoby, o ktorej je známe, že nevinná a za prípravu útoku na predstaviteľa zahraničnej krajiny, na ktorého sa vzťahuje medzinárodná ochrana, uvádza Sledkom.

Medzinárodný trestný súd v Haagu vydal zatýkací rozkaz na Putina v piatok pre nezákonné deportovanie ukrajinských detí. Okrem Putina vydal ICC zatykač v tejto súvislosti aj na ruskú prezidentskú komisárku pre práva detí Mariju Ľvovovú-Belovovú. Moskva zatykače označila za neplatné.

Od začiatku invázie deportovali podľa ukrajinských úradov do Ruska vyše 16 000 ukrajinských detí, pričom mnohé z nich umiestnili do detských domov alebo iných ústavov.

13:51 Na Ukrajine zomrel druhý český dobrovoľník

Pri bojoch na Ukrajine zomrel uplynulý víkend druhý český dobrovoľník. Potvrdilo to v pondelok české ministerstvo zahraničných vecí, podľa ktorého bojoval na ukrajinskej strane, informuje TASR na základe správy servera iDNES.cz.

Bližšie podrobnosti o prípade, na ktorý upozornil server denníka Blesk, nie je zatiaľ k dispozícii.

Minulý víkend bol vážne zranený český dobrovoľník, ktorý v rámci projektu Phoenix pomáhal na východe Ukrajiny pri ošetrovaní vojakov na fronte. Stav muža je stabilizovaný, závažnosť zranení však neumožňuje jeho prevoz do vlasti. Podľa českej diplomacie však rokujú o jeho preprave do Kyjeva, uviedol server Novinky.cz.

Prvý český dobrovoľný bojovník zahynul vlani v júni v ukrajinskej Doneckej oblasti pri bojoch s ruskou armádou. Česká televízia vtedy uviedla, že zomrel po zásahu mínometným granátom. Muž z mesta Třebíč pôsobil na Ukrajine niekoľko mesiacov.

K úmrtiu ďalšieho českého dobrovoľníka na Ukrajine sa v pondelok vyjadril aj český prezident Petr Pavel a označil to za smutnú správu. „Bohužiaľ, konflikty prinášajú straty a každá strata je ťažká,“ povedal na tlačovej konferencii.

„V tomto roku musí dôjsť k nejakému zlomu. Vojna prebiehala veľmi statickým spôsobom. Prináša veľké straty na oboch stranách i frustráciu na stranách bojujúcich krajín, ale aj na stranách krajín, ktoré Ukrajinu podporujú,“ doplnil Pavel.

12:56 Ukrajina má na protiútok len jeden pokus, tvrdí prezident Pavel

Ukrajina má len jeden pokus na to, aby spustila protiofenzívu. Povedal to v pondelok český prezident Petr Pavel pre poľský denník Rzeczpospolita.

Pohľad na zničené meste Bachmut, 15.3.2023.SITA/AP Photo/Roman ChopPohľad na zničené meste Bachmut, 15.3.2023.

„Som presvedčený, že Ukrajina bude mať len jeden pokus na to, aby spustila rozsiahlu protiofenzívu,“ povedal český prezident. Zlyhanie v pokuse o protiútok spôsobí obrovské ťažkosti pri získavaní financií pre druhý pokus a spojencov Ukrajiny po ďalšej zime zasiahne únava z vojny.

Únava z vojny podľa jeho slov nie je len vyčerpaním ľudských zdrojov a vybavenia, a ničenie infraštruktúry na Ukrajine, ale vzťahuje sa aj na únavu v krajinách, ktoré poskytujú pomoc. "Udržať pomoc na súčasnej úrovni bude po ďalšej zime mimoriadne náročné," povedal český prezident.

9:33 Medzinárodný súd by mal k Putinovi zaujať spravodlivý postoj

Medzinárodný trestný súd (ICC) by mal podľa Číny zaujať k ruskému vodcovi Vladimirovi Putinovi „spravodlivý postoj“. Hovorca čínskeho ministerstva zahraničia Wang Wen-pin tak reagoval na piatkové rozhodnutie súdu vydať na Putina zatykač za vojnové zločiny v súvislosti s jeho rolou pri únosoch detí do Ruska počas vojny na Ukrajine. 

Wang sa tiež vyjadril, že Čína bude naďalej zastávať objektívnu a spravodlivú rolu v ukrajinskej kríze a zohrávať konštruktívnu úlohu v mierových rokovaniach. Informuje o tom spravodajský portál Sky News.

Správy z predchádzajúcich dní si môžete prečítať tu.

Ak si predplatíte tlačený .týždeň na ďalší rok, pomôžete nám prežiť a robiť to, čo vieme. Vopred ďakujeme. 

 

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov SITA je bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA porušením autorského zákona.
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite