Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Ukrajina ONLINE: V dôsledku výbuchu v Popasnej mohlo zomrieť viac ako sto Vagnerovcov​

.redakcia .svet

Sledujte aktuálne informácie o vojne na Ukrajine.

Ukrajina ONLINE: V dôsledku výbuchu v Popasnej mohlo zomrieť viac ako sto Vagnerovcov​ SITA/AP Photo/Vadim Belikov Charkov, raňajší záber, 15.8.2022

aktuálne informácie o situácii na Ukrajine:

  • ukrajinská armáda zasiahla základňu Vagnerovcov, počet obetí sa odhaduje na vyše sto
  • ukrajinské protiútoky na strategické mosty oslabili ruské pozície
  • podľa ukrajinského ministra zdravotníctva Rusko blokuje prístup k liekom
  • Zelenskyj telefonoval s pápežom, hovoril mu o vojnových zločinoch Ruska
  • Rusi pri výbuchoch na Kryme stratili osem bojových lietadiel
  • Zelenskyj vyzval predstaviteľov Ukrajiny, aby nehovorili o vojenských taktikách

18:30 V dôsledku výbuchu v Popasnej mohlo zomrieť viac ako sto Vagnerovcov

Viac ako sto ruských žoldnierov bolo pravdepodobne zlikvidovaných v dôsledku útoku ukrajinských ozbrojených síl na veliteľstvo ruskej súkromnej vojenskej skupiny Vagnerovci v meste Popasna v Luhanskej oblasti na východe Ukrajiny. Na Telegrame to uviedol regionálny šéf vojenskej správy v Luhanskej oblasti Serhij Hajdaj.

„Luhanská oblasť je v defenzíve. Ďalším dôkazom bola ,bavlnka´ v Popasnej a úmrtia Vagnerovcov. Zatiaľ nebudeme prezrádzať detaily. Ak sa však ukáže, že nakoniec zomrelo viac ako sto predstaviteľov velenia Vagnerovcov, to už pre nás nebude novinka,“ uviedol Hajdaj, ktorý odporúča počkať na oficiálne oznámenie generálneho štábu ukrajinských ozbrojených síl.

Ruský miliardár a údajný veliteľ Vagnerovcov Jevgenij Prigožin podľa Hajdaja s najväčšou pravdepodobnosťou nebol žiadnym spôsobom zranený, ale má správy, že medzi zabitými sú jeho zástupcovia.

17:25 Ruské bombardovanie Charkova zranilo piatich ľudí

Ruské bombardovanie mesta Charkov na severovýchode Ukrajiny v pondelok ráno zranilo piatich ľudí, pričom dvaja z nich sú vo vážnom stave. Oznámil to na komunikačnej platforme Telegram šéf štátnej administratívy Charkovskej blasti Oleh Synjehubov. „Podľa informácii Regionálneho centra núdzovej zdravotníckej pomoci sú štyria ľudia hospitalizovaní, pričom dvaja z nich sú vo vážnom stave. Jedného človeka ošetrili na mieste. Zdravotnícke a záchranárske tímy pokračujú v práci na miestach úderov," uviedol. Informuje o tom britský web The Guardian.

17:00 Rusom sa zrejme nepodarí dobyť celú Doneckú oblasť

Rusku sa pravdepodobne nepodarí dobyť celú Doneckú oblasť. V najnovšej správe to na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter uviedlo britské ministerstvo obrany.

Vodca samozvanej separatistickej Doneckej ľudovej republiky (DĽR) Denis Pušilin minulý týždeň povedal, že dátum referenda o pripojení DĽR k Rusku bude vyhlásený po „úplnom oslobodení DĽR“. Ešte predtým investigatívni novinári zverejnili dôkazy o plánovacej stratégii DĽR na uskutočnenie takéhoto referenda a na zabezpečenie toho, aby aspoň 70 percent hlasov bolo za pripojenie k Rusku.

Podľa Britov je pravdepodobné, že Rusko je v pokročilom štádiu plánovania usporiadania referenda, aj keď nie je jasné, či už bolo prijaté konečné rozhodnutie pokračovať v hlasovaní. Pre Kremeľ však podľa Londýna doterajšia neschopnosť ruskej armády obsadiť celú Doneckú oblasť bude predstavovať prekážku pre jej maximalistické ciele na Ukrajine.

14:45 Ukrajinská armáda zasiahla základňu Vagnerovcov, pozíciu žoldnierov odhalil prokremeľský novinár

Ukrajinský útok cez víkend zasiahol základňu ruskej súkromnej vojenskej skupiny Vagnerovci v Luhanskej oblasti na východe Ukrajiny. Referuje o tom spravodajský web CNN, podľa ktorého Moskvou sponzorovaná skupina žoldnierov sa stala terčom delostreleckej alebo raketovej paľby.

Pri geolokalizácii videí na sociálnych sieťach sa podarilo zistiť, že základňa Vagnerovcov sa nachádzala v meste Popasna. Regionálny šéf vojenskej správy v Luhanskej oblasti Serhij Hajdaj v pondelok na svojom telegramovom kanáli uviedol, že „ukrajinské ozbrojené sily opäť úspešne pracovali na nepriateľskom velení“. „Tentoraz to bolo včera v Popasnej, kde bola dobre miereným zásahom rozbitá základňa Vagnerovcov. Počet mŕtvych sa upresňuje,“ povedal Hajdaj.

Web Ukrajinská Pravda uvádza, že prokremeľský ruský novinár Sergej Sreda 8. augusta na Telegrame odhalil veliteľstvo Vagnerovcov. Zverejnil fotografie svojej návštevy veliteľstva a nápis na jednej z nich uvádzal adresu „Mironovskaja 12, Popasna“. Príspevok bol síce neskôr odstránený, no na sociálnych sieťach kolujú kópie.

13:50 Po zničení tretieho kľúčového mosta Rusi na juhu Ukrajiny ustupujú na ľavý breh rieky Dnipro

Ruské sily ustupujú v Chersonskej oblasti na juhu Ukrajiny na ľavý breh rieky Dnipro po tom, ako ukrajinské útoky zničili tretí kľúčový most v regióne. Referuje o tom spravodajský web CNN s odvolaním sa na ukrajinských predstaviteľov.

„Sledujeme, ako velenie ruských síl využíva zvyšky cestnej infraštruktúry na evakuáciu na ľavý breh Dnipra, aby sa cítili bezpečne,“ povedala médiám hovorkyňa južného veliteľstva ukrajinskej armády Natalia Humeňuková.

Zničenie troch mostov znemožnilo pohyb ťažkej vojenskej techniky a dodávky munície Rusom na pravom brehu rieky. „Je to extrémne komplikované, až nemožné,“ dodala Humeňuková.

Napriek tomu ruské sily v nedeľu večer ostreľovali viaceré ukrajinské regióny, predovšetkým Charkivskú, Sumskú, Mykolajivskú, Zaporižžskú a Dnipropetrovskú oblasť, čo si vyžiadalo niekoľko ľudských životov a viacero zranených z radov civilistov.

Ukrajinská armáda zasa uviedla, že ešte v sobotu zničila dva „nepriateľské“ muničné sklady v Muzykivke a Novej Kachovke v Chersonskej oblasti.

12:00 Ruské jednotky počas noci ostreľovali juh aj východ Ukrajiny 

Ruské jednotky pokračovali v noci na pondelok v ostreľovaní Doneckej, Charkovskej, Sumskej a Mykolajivskej oblasti. 

Kým v meste Mikolajiv podľa jeho primátora Olexandra Senkevyča zásah dostalo aj jedno zo vzdelávacích zariadení a miestny hotel, v meste Charkov na východe Ukrajiny ruské jednotky v pondelok o 02.50 h miestneho času ostreľovali štvrť Slobidskyj a zasiahli pri tom továreň, napísal vo svojom on-line spravodajstve britský denník The Guardian.

Denník sa odvolal na status charkovského primátora Oleha Terechova, ktorý neskôr vo svojich postoch z predpoludnia informoval  aj o ostreľovaní štvrte Saltivka a najmenej piatich zranených. 

Terechov dodal, že zásah opäť dostala lokalita v blízkosti zastávky verejnej dopravy, ako sa to v minulosti stalo už viackrát.

Terčom ostreľovania bol aj deväťposchodový bytový dom. Podľa Terechova sa tento útok zaobišiel bez obetí. V dôsledku ostreľovania však vznikli škody na garážach. 

Podľa prvého námestníka ukrajinského ministra vnútra Jevhena Jenina ruská armáda od 24. februára, keď sa začala jej invázia na ukrajinské územie, už viac ako 22-tisíckrát zaútočila na civilné ciele. Podľa Ukrajiny vojenské objekty boli vystavené približne 300 útokom.

Podľa talianskeho spravodajského webu Rai News, ktorý sa odvolal na web denníka Kyiv Independent, Jenin dodal, že terčom útoku ruskej armády na Ukrajine sa „môže stať čokoľvek“, pričom spomenul útoky ruských síl na kritickú infraštruktúru, obchodné centrá, školy a objekty kultúrneho dedičstva.

Informácie z predchádzajúceho dňa (14.8.2022):

20:50 Loď s obilím pre Etiópiu vyplávala z ukrajinského prístavu

Loď s nákladom 23 000 ton obilia  vyplávala v nedeľu z prístavu v ukrajinskej Odeskej oblasti. Smeruje do Etiópie v rámci potravinového programu OSN. 

Loď Brave Commander plaviaca sa pod vlajkou Libérie opustila prístav v meste Južne, ktoré sa nachádza východne od Odesy, píše AP s odvolaním sa na gubernátora Odeskej oblasti Maxyma Marčenka. Plavidlo smeruje do Džibutska, kde obilie vyložia a prevezú do Etiópie - v rámci iniciatívy Svetového potravinového programu (WFP). Ide o prvú takúto dodávku obilia v vrámci programu na pomoc krajinám, ktoré čelia hladomoru.

Rusko a Ukrajina podpísali 22. júla v Istanbule dohodu sprostredkovanú Tureckom a OSN, ktorá umožňuje vývoz obilia z ukrajinských prístavov v Čiernom mori, pripomína AP. Tento vývoz predtým nebol možný pre ruskú blokádu. Etiópia je jednou z piatich krajín sveta, ktorú OSN považuje za rizikovú v spojitosti s hladomorom

18:26 Ľudia v Rubižnom exhumujú narýchlo pochované telá, dajú ich do hrobov

Rubižne patrí do ukrajinskej Luhanskej oblasti, ktorú ruské ozbrojené sily úplne ovládli začiatkom júla, vyše štyri mesiace po začatí ruskej invázie na Ukrajinu.     Muži v piatok lopatami odhadzovali piesčitú pôdu pred poškodeným blokom bytových domov v Rubižne, meste s 50 000 obyvateľmi.

Lilia Ai-Talatiniová (48) sledovala, ako pracovníci sťahujú plachtu prikrývajúcu jej matku, ktorú pochovali v chvate po útokoch - tie sa tam začali v marci a rozdelili mesto na dve časti. Ai-Talatiniová povedala, že boje jej vtedy desať dní bránili dostať sa do bytu rodičov.

„Matka už umierala... ruky mala modré, pleť sinavú, pod očami kruhy. Na druhý deň sa matka pominula,“ uviedla žena. S manželom nemali lopaty, a preto, keď strely odleteli, museli telo odtiahnuť do otvorenej priekopy na pozemku. „Teraz ju dáme na cintorín, máme tam hrobové miesto," dodala dcéra.

Pátranie po telách koordinuje separatistická, Ruskom podporovaná samozvaná Luhanská ľudová republika (LĽR) na východe Ukrajiny. Predstaviteľka LĽR Anna Sorokinová povedala, že vytvorený tím pracuje v Rubižne už desať dní a exhumoval 104 pozostatkov ľudí.

16:33 Rusko žiada, aby Ukrajina umožnila expertom prístup do Záporožskej elektrárne

„Je dôležité, aby Ukrajinci prestali s ostreľovaním elektrárne a poskytli členom misie bezpečnostné záruky,“ povedal Michail Uľjanov, ruský diplomat a stály predstaviteľ Ruska pre medzinárodné organizácie vo Viedni, ktorého vyjadrenia zaznamenali ruské médiá. Elektráreň by mala podľa jeho slov navštíviť misia z Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE).

Ruský konvoj hliadkujúci pred elektrárňou, 1.5.2022.SITA/AP Photo, FileRuský konvoj hliadkujúci pred elektrárňou, 1.5.2022.

13:45 Armáda už vyradila pätinu ruských jednotiek nasadených vo vojne na Ukrajine

„Pri dnešnom telefonickom rozhovore ešte raz porovnávali odhady ruských strát v tejto vojne. Poznamenávame, že nepriateľ utrpel značné straty, predovšetkým na živej sile. Pätina jednotiek ruských ozbrojených síl zapojených do bojov na Ukrajine bola porazená,“ uviedol Zalužnyj v sobotu večer.

Zalužnyj taktiež informoval Milleyho, že aktívne bojové akcie pokračujú na fronte dlhom 1300 kilometrov. „Musíme zvýšiť delostreleckú paľbu. Ešte raz som to adresoval našim partnerom,“ povedal hlavný veliteľ ukrajinských ozbrojených síl.

11:27 Z juhu prichádzajú dobré správy, ťažké boje pokračujú v Donbase, tvrdí Zelenskyj

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj tvrdí, že z juhu Ukrajiny prichádzajú „dobré správy“ týkajúce sa likvidovania ruských síl. „Boje na juhu krajiny prinášajú dobré správy o zničení síl a prostriedkov ruskej armády. Nestrácame ani deň, znižujeme potenciál okupantov,“ uviedol Zelenskyj v nočnom videopríhovore k národu na Telegrame.

Taktiež poznamenal, že v Donbase pokračujú tvrdé boje. „Najhorúcejšie body frontu v tomto smere sú nezmenené - Avdijivka, Marjinka, Pisky, Bachmut a celý tento smer... Rusko tam poslalo kolosálne množstvo svojich vojenských zdrojov - delostrelectvo, techniku, ľudí. Všetci naši obrancovia tam sú jednoducho hrdinovia,“ podotkol. V Charkivskej oblasti je podľa prezidenta „ukrajinská obrana silná a pokusy útočníkov o útok neustále zlyhávajú“.

10:27 Rusko posilňovalo pozície na juhu Ukrajiny, v Donbase pokračovali boje

Prioritou Ruska počas ofenzívy na Ukrajine bola v uplynulom týždni pravdepodobne reorganizácia vojenských jednotiek s cieľom upevniť pozície na juhu krajiny. V Donbase na východe však proruské sily pokračovali v pokusoch o útoky severne od mesta Doneck. V pravidelnej správe o vojne na Ukrajine to v nedeľu uviedlo britské ministerstvo obrany.

Mimoriadne ťažké boje prebiehali v oblasti dediny Pisky neďaleko doneckého letiska, ktorá je na frontovej línii už od roku 2014, keď na východe Ukrajiny vypuklo separatistické povstanie. O túto obec sa podľa britského vojenského spravodajstva zrejme naďalej bojuje a cieľom ruského útoku je pravdepodobne získať kontrolu nad diaľnicou M04, ktorá je hlavým prístupom do Donecka zo západu.

Ukrajinská armáda v sobotu podľa agentúry Reuters uviedla, že v obci Pisky v Doneckej oblasti pokračujú tvrdé boje. Reagovala na tvrdenie ruského ministerstva obrany, podľa ktorého túto dedinu úplne obsadili ruské ozbrojené sily.

Správy z predchádzajúcich dní si môžete prečítať tu.

Ak si predplatíte tlačený .týždeň na ďalší rok, pomôžete nám prežiť a robiť to, čo vieme. Vopred ďakujeme. 

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov SITA je bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA porušením autorského zákona.
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite