Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Ukrajina ONLINE: Ukrajinská SBU odpálila výbušniny na sibírskej železnici

.redakcia .sita .tasr .svet

Sledujte aktuálne informácie o vojne na Ukrajine.

Ukrajina ONLINE: Ukrajinská SBU odpálila výbušniny na sibírskej železnici FB

aktuálne informácie o situácii na Ukrajine:

  • Ukrajinskí vojaci si už vybudovali zákopy na východ od Dnipra na juhu Ukrajiny
  • Oslobodenie Donbasu bude náročnejšie ako získanie Krymu, vyhlásil Zelenskyj
  • Rusko podľa Britov častejšie používa bomby s kazetovou muníciou
  • Päť vysokopostavených ruských predstaviteľov mŕtvych pri útoku na budovu
  • Obrancovia zostrelili všetkých 21 dronov, ktoré v noci útočili na Ukrajinu

20:00 Ukrajinská SBU odpálila výbušniny na sibírskej železnici

Bezpečnostná služba Ukrajiny (SBU) odpálila výbušniny na železničnej trati na Sibíri, ktorú Rusko používa na prepravu vojenského materiálu. Agentúre Reuters to vo štvrtok povedal nemenovaný ukrajinský zdroj. Samotná tlačová agentúra však upozorňuje, že tieto informácie sa jej zatiaľ nepodarilo nezávisle overiť, píše TASR.

SBU údajne odpálila štyri výbušné zariadenia v Severomujskom tuneli v oblasti Burjatsko na ruskej hranici s Mongolskom, keď tadiaľ prechádzal nákladný vlak.

Ruský Vyšetrovací výbor (Sledkom) vo vyhlásení informoval, že v noci na štvrtok začal v tomto tuneli horieť vlak s palivom, pričom nedošlo k žiadnym obetiam. Dodal, že incident vyšetruje. Ďalšie ruské zdroje potvrdili, že v tejto oblasti došlo k požiaru vlaku, no o výbušninách sa nezmienili. Ruské železnice uviedli, že v tejto oblasti zastavili vlak po tom, čo bol spozorovaný dym vychádzajúci z nádrže s naftou. Ostatné vlaky v oblasti presmerovali, čo im spôsobilo krátke meškania.

Kyjev by takýmto útokom viac než 4000 kilometrov od hraníc Ukrajiny preukázal svoju schopnosť vykonávať vojenské operácie hlboko na ruskom území, hodnotí agentúra Reuters.

14:40 Zelenskyj navštívil frontovú líniu na východe Ukrajiny

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vo štvrtok navštívil veliteľské stanovište v blízkosti frontu v Charkovskej oblasti na východe Ukrajiny, kde ruská armáda zintenzívňuje útoky. TASR správu prevzala z agentúry AFP.

„Je mi cťou navštíviť vojakov a udeliť im ocenenia. Bojovníci na fronte v oblasti Kupiansk bránia pokojný život Ukrajincov a obyvateľov v Charkovskej oblasti, “ uviedol Zelenskyj na sociálnej sieti. Vojakom zaželal víťazstvo a povzbudil ich, aby nestrácali iniciatívu.

Podľa agentúry DPA si Zelenskyj vypočul hlásenia o situácii na frontovej línii Kupiansk-Lyman. Sprevádzali ho minister obrany Rustem Umerov a šéf prezidentského úradu Andrij Jermak. 

Kupiansk je vystavený intenzívnym útokom v dôsledku pokusov Ruska znovu okupovať územie oslobodené vlani na jeseň po protiofenzíve ukrajinskej armády v Charkovskej oblasti. Mesto Kupiansk okupovala ruská armáda od 27. februára do 10. septembra 2022. Frontová línia v súčasnosti vedie takmer sedem kilometrov od mesta.

13:50 Ukrajinskí vojaci si už vybudovali zákopy na východ od Dnipra na juhu Ukrajiny

Ukrajinská armáda pokročila na východnom brehu rieky Dnipro v Chersonskej oblasti na juhu Ukrajiny. Podľa ruských vojenských blogerov si ukrajinské sily upevnili svoje pozície na ľavom brehu Dnipra a až 400 vojakov si vybudovalo zákopy vedľa obce Krynky. Uviedol to americký Inštitút pre štúdium vojny (ISW). Cituje ho spravodajský web Kyiv Independent.

Príslušníci ukrajinskej námornej pechoty prekročili rieku Dnipro v Chersonskej oblasti už v októbri a vytvorili si trvalé predmostie. Kyjiv teraz bojuje o jeho rozšírenie. Ukrajinskí vojaci tam pozdĺž rieky s pomocou dronov útočia na ruskú protivzdušnú obranu a rádiové rušičky v snahe o ďalší postup v geograficky náročnom regióne.

13:00 Oslobodenie Donbasu bude náročnejšie ako získanie Krymu, vyhlásil Zelenskyj

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sa domnieva, že oslobodenie Krymu bude jednoduchšie než oslobodenie Donbasu. Tvrdí, že na okupovanom polostrove neboli žiadne nepriateľské akcie, ale oslobodiť Doneckú a Luhanskú oblasť bude náročnejšie pre desaťročnú kontrolu Ruska, militarizáciu územia a separatizmus. Ako referuje web Ukrajinská pravda, Zelenskyj to povedal počas stretnutia so študentmi v Mykolajive.

„Moji partneri raz povedali: 'Bude pre vás takmer nemožné získať späť Krym a veľmi ťažké získať späť Donbas.' Podľa môjho názoru, keď hovoríme o ľuďoch, územia sa vracajú s ľuďmi. Ak sa ľudia nebudú chcieť vrátiť, bude to veľmi ťažké,“ povedal ukrajinský líder.

Zelenskyj však vraví, že návrat obyvateľov okupovaného Donbasu bude psychicky náročnejší, keďže región trpel desať rokov ozbrojeným konfliktom a bola tam kontaktná línia. „Na Kryme nedošlo k žiadnym vojenským akciám, takže verím, že Krym netrpezlivo očakáva návrat a Donbas tiež, ale bude to veľmi ťažké, pretože významná časť tohto územia bola okupovaná a vysoko militarizovaná. Okrem toho je tu výrazná prítomnosť separatizmu,“ skonštatoval Zelenskyj.

9:40 Počas uplynulého dňa Moskva stratila viac ako tisíc vojakov

Ďalších 1 180 ruských vojakov padlo podľa Kyjiva na Ukrajine počas uplynulého dňa. Počet obetí v radoch ruských ozbrojených síl sa tak od začiatku vojny zvýšil na 328 760, uviedol vo štvrtok na Facebooku generálny štáb ukrajinských ozbrojených síl. Za uplynulý deň Moskva podľa neho prišla aj o trinásť tankov, dvadsaťosem obrnených bojových vozidiel pechoty a jeden delostrelecký systém.

Od začiatku otvorenej vojny proti Ukrajine Rusko podľa Kyjiva celkovo stratilo už 5 551 tankov, 10 340 obrnených bojových vozidiel pechoty a 7 909 delostreleckých systémov.

8:00 Rusi v noci útočili niekoľkými skupinami dronov

Ruské sily vypustili počas noci na štvrtok niekoľko skupín bezpilotných lietadiel Šáhid. Referuje o tom web Ukrajinská pravda s odvolaním sa na vyhlásenie ukrajinských vzdušných síl na Telegrame.

Ukrajinské vzdušné sily uviedli, že skupiny bezpilotných lietadiel zaznamenali smerom na severozápad od Chersonskej oblasti a od Zaporižžskej oblasti smerom k Dnipropetrovskej oblasti. Od 23:50 miestneho času bolo vydané varovanie pred vzdušným útokom v Mykolajivskej, Chersonskej, Zaporižžskej, Dnipropetrovskej, Doneckej a Charkivskej oblasti.

Niekoľko hodín predtým vypustili Rusi útočné bezpilotné lietadlá z Čierneho mora smerom na Odeskú oblasť.

7:30 MAAE hlási vojenské aktivity v blízkosti jadrovej elektrárne na západe Ukrajiny

Experti Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) vyslaní na Ukrajinu nahlásili vojenskú aktivitu v blízkosti elektrárne na západe Ukrajiny, informoval v stredu generálny riaditeľ MAAE Rafael Grossi.

Podľa agentúry DPA Grossi spresnil, že tím MAAE monitorujúci situáciu v jadrovej elektrárni Chmeľnyckyj v utorok večer v jej blízkosti zaznamenal výbuchy. Táto situácia trvala asi 20 minút. „Včerajšia udalosť slúži ako pripomienka, že nesmieme zabúdať ani na ostatné jadrové zariadenia na Ukrajine, ktoré sú tiež potenciálne vystavené raketovým a iným útokom,“ upozornil Grossi. 

Pripomenul, že všetky jadrové zariadenia na Ukrajine zostávajú zraniteľné - priamo, ak by dostali zásah raketou, alebo nepriamo, ak sú do nich prerušené dodávky elektrickej energie či iných komodít. Upozornil, že výpadky v dodávkach elektriny predstavujú riziko pre chladiacu funkciu" reaktorov.

SITA/AP Photo/Matthias Schrader

„Vojenské akcie sa zintenzívnili a naša stála expertná misia, ktorú máme v Záporoží a tiež v iných ukrajinských elektrárňach, zaznamenala nárast počtu útokov v okolí “elektrární, poznamenal Grossi s tým, že MAAE táto situácia veľmi znepokojuje. „Jadrová bezpečnosť a bezpečnostná situácia na Ukrajine sú stále neisté,“ upozornil Grossi.        

Pokiaľ ide o dodávky elektriny, prevádzkovateľ jadrových elektrární na Ukrajine - spoločnosť Enerhoatom - ešte v auguste ubezpečil, že elektrárne na územiach ovládaných vládou v Kyjeve budú do zimy plne funkčné. Ide o tri elektrárne s celkovo deviatimi reaktormi. Záporožská jadrová elektráreň na juhu Ukrajiny, ktorá je najväčšia v krajine v Európe, je v rukách Ruska v podstate od začiatku invázie ruskej armády začiatkom roku 2022. Tento objekt bol niekoľkokrát ostreľovaný a viackrát bol aj odpojený od elektrickej siete - ide o situáciu, ktorá vyvoláva obavy z veľkej jadrovej havárie. 

Správy z predchádzajúceho dňa 29.11.2023:

20:50 Arzénom a ortuťou bola otrávená nielen manželka šéfa obrannej rozviedky, ale aj iní kolegovia jej muža

Prípad otravy manželky šéfa ukrajinskej vojenskej spravodajskej služby Marianny Budanovovej bude vyšetrovať aj tím investigatívneho portálu Bellingcat. Informuje o tom web Ukrajinská pravda, ktorý cituje vyjadrenie člena investigatívneho portálu Christa Grozeva pre rozhlasovú stanicu Slobodná Európa.

Manželke šéfa ukrajinského obranného spravodajstva Kyryla Budanova diagnostikovali otravu ťažkými kovmi. Otravu však prežila a má za sebou prvú fázu liečby. Jeden zo zdrojov Ukrajinskej pravdy uviedol, že arzénom a ortuťou boli okrem Budanovovej otrávení aj niekoľkí zamestnanci ukrajinského obranného spravodajstva.

17:20 Podľa Blinkena medzi spojencami nebadať známky únavy pri podpore Ukrajiny

17:15 Otrava manželky šéfa ukrajinskej rozviedky bola pravdepodobne pokusom o atentát zo strany Ruska

Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba uviedol, že sa domnieva, že otrava manželky šéfa ukrajinskej vojenskej spravodajskej služby bola „pokusom o atentát“ zo strany Ruska. Referuje o tom web news.sky.com.

Marianne Budanovovej, manželke Kyryla Budanova, bola v utorok diagnostikovaná otrava ťažkými kovmi a lieči sa v nemocnici. Boli to látky, ktoré sa v žiadnom prípade nepoužívajú v bežnom živote ani v armáde a ich prítomnosť môže naznačovať úmyselný pokus o otrávenie Budanovovej.

„Má zmysel predpokladať, že to bol pokus, je to pokus o atentát na jej život, pretože vieme, že Rusko sa predtým pokúsilo zavraždiť samotného Budanova,“ vyhlásil Kuleba a dodal: „Takže má zmysel to predpokladať, ale potrebujem viac informácií, aby som si o tom urobil vlastný úplný úsudok.“

Zatiaľ nie je jasné, či bol jed namiesto Budanovovej určený jej manželovi. Začiatkom roka hovorca ukrajinskej rozviedky uviedol, že Budanov od vypuknutia vojny prežil desať pokusov o atentát. Budanov nedávno miestnym médiám povedal, že jeho manželka žije s ním v jeho kancelárii, čo by mohlo naznačovať, že práve on bol zamýšľaným cieľom otravy.

14:45 Útok na budovu neprežilo päť vysokopostavených ruských predstaviteľov

Päť vysokopostavených ruských predstaviteľov údajne zomrelo pri ukrajinskom útoku na budovu v okupovanej časti Chersonskej oblasti. Ukrajinské Národné centrum odporu na platforme Telegram informovalo, že úder sa odohral v obci Juvilejne po „informáciách poskytnutých podzemím a znepokojenými miestnymi obyvateľmi“. „V dôsledku úspešných akcií je známe, že zomrelo päť vysokopostavených úradníkov,“ uviedlo centrum. Na svojej webstránke to píše denník The Guardian.

Centrum v príspevku zverejnilo aj fotografie zobrazujúce dvojposchodovú budovu s čiastočne zničenou strechou a vybitými oknami.

13:00 Rusko podľa Britov častejšie používa bomby s kazetovou muníciou

Ruské vzdušné sily pravdepodobne začali častejšie používať bomby s kazetovou muníciou RBK-500. Tieto bomby údajne použili proti ukrajinským silám pri Vuhledare a Avdijivke v Doneckej oblasti, uvádza vo svojom spravodajskom hlásení o vojne na Ukrajine britské ministerstvo obrany. Informuje o tom spravodajský portál Sky News.

Bomba RBK-500, ktorá má pol tony, pri odpálení uvoľní zhruba 100 a 350 kusov submunície v závislosti od variantu. Submunícia potom postupne detonuje buď ako stovky úlomkov vo vysokej rýchlosti, alebo jedna väčšia protitanková nálož.

Rusko pravdepodobne integrovalo bomby do navádzaných kĺzavých súprav, čo „umožňuje nosnému lietadlu vypustiť muníciu mnoho kilometrov od cieľa“, konštatuje Londýn s tým, že ruské súpravy kĺzavých bômb vo všeobecnosti dosahujú nízku presnosť. Bomba RBK-500 však podľa rezortu obrany môže vybuchnúť na ploche niekoľkých stoviek metrov, čo „zvyšuje šancu spôsobiť aspoň nejaké poškodenie zamýšľanému cieľu“.

9:00 Ukrajinské sily zostrelili všetkých 21 dronov, ktorými v noci útočilo Rusko

Ukrajinské sily zostrelili všetky drony Šáhid, ktoré v noci na Ukrajinu vyslalo Rusko. Informuje o tom spravodajský portál Kyiv Independent s odvolaním sa na ukrajinské vzdušné sily. Podľa nich Rusko zaútočilo 21 dronmi, ktoré štartovali z okolia mesta Primorsko-Achtarsk v Krasnodarskom kraji.

Rusi vystrelili z okupovanej Chersonskej oblasti aj tri strely s plochou dráhou letu Ch-59, pričom dve z nich ukrajinské sily zničili nad Mykolajivskou oblasťou. Tretia strela nezasiahla cieľ.

Útok sa zameral najmä na Chmeľnyckú oblasť a na oblasti na juhu. Drony zneškodnili nad Odeskou, Dnipropetrovskou, Kyjivskou, Chersonskou, Zaporižžskou a Chmeľnyckou oblasťou.

Na obranu proti útoku boli podľa vyhlásenia vzdušných síl použité bojové lietadlá, protilietadlové raketové jednotky a jednotky mobilných palebných skupín.

Správy z predchádzajúcich dní si môžete prečítať tu.

Ak si predplatíte digitálne predplatné alebo tlačený .týždeň na ďalší rok, pomôžete nám prežiť a robiť to, čo vieme. Vopred ďakujeme.

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov SITA je bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA porušením autorského zákona.
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite