Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Ukrajina ONLINE: Ukrajinská armáda postupuje v Chersonskej oblasti, zrejme prelomila ruské línie

.redakcia .svet

Sledujte aktuálne informácie o vojne na Ukrajine.

Ukrajina ONLINE: Ukrajinská armáda postupuje v Chersonskej oblasti, zrejme prelomila ruské línie SITA/AP Photo/Inna Varenytsia Ukrajinská jednotka čakajúca na rozkaz pri meste Bachmut, 2.10.2022.

aktuálne informácie o situácii na Ukrajine:

  • pokračuje bombardovanie Charkova a okolia
  • ruskí vojaci sa stiahli z mesta Lyman, podľa Zelenského je mesto úplne očistené od ruských vojakov
  • dokopy 24 mŕtvych tiel našli po útoku na evakuačný konvoj v Charkovskej oblasti
  • prezidentka, premiér aj predseda Národnej rady odsúdili snahu Ruska anektovať časti Ukrajiny
  • Putin vyhlásil štyri oblasti Ukrajiny za súčasť Ruska

20:33 Prepustení obrancovia Mariupola sa v Turecku stretli s príbuznými

Ukrajinská prvá dáma Olena Zelenská zverejnila v pondelok na sociálnych sieťach fotografie, ktoré zaznamenávajú stretnutie obrancov oceliarní Azovstaľ, nedávno prepustených z ruského zajatia, so svojimi príbuznými. Šlo o ich prvé stretnutie po mnohých mesiacoch, uvádza sa v príspevku Zelenskej zverejnenom na sociálnej sieti Facebook.

Toto stretnutie sa uskutočnilo v Turecku, kde prepustení príslušníci pluku Azov a ďalší obrancovia juhoukrajinského mesta Mariupol musia - v súlade s dohodou - zostať až do konca vojny na Ukrajine. Výmenu vojnových zajatcov pomohli sprostredkovať Turecko a Saudská Arábia a uskutočnila sa 21. septembra.

Ukraine.ua/Facebook

Rusko v rámci dohody prepustilo vyše 200 Ukrajincov, ktorí niekoľko mesiacov bránili prístav Mariupoľ, kým sa na rozkaz Kyjeva vzdali presile ruských okupantov.

Z ruského zajatia sa podarilo dostať aj desať cudzincov, ktorí sa rozhodli ako dobrovoľníci vydať do napadnutej krajiny a spolu s ukrajinskými vojakmi čeliť ruskej invázii.

19:27 Česi sa vyzbierali Ukrajine na tank, v rámci kampane Darček pre Putina

Česi sa v priebehu niekoľkých týždňov zložili na modernizovaný tank T-72 Avenger, ktorý pomôže Ukrajincom v obrane voči Rusku. Kampaň Darček pre Putina, v rámci ktorej sa peniaze vyzbierali, naďalej pokračuje. V pondelok to uviedli jej organizátori, informuje spravodajkyňa TASR v Prahe. „Za pár dní, 7. októbra, oslávi agent KGB, vrah a gauner Vladimir Putin sedemdesiatiny. A zaslúži si poriadny darček! Veľká vďaka všetkým, ktorí mu "darčeky" v podobe podpory Ukrajine kupujete,“ napísala v ďakovnom liste česká ministerka obrany Jana Černochová.

Vďaka vašej podpore jej (Ukrajine) už čoskoro vyrazí na pomoc tank Tomáš," dodala ministerka s tým, že sa ďalej budú zbierať financie na muníciu pre tento tank. Meno Tomáš dostal podľa prvého československého prezidenta T.G. Masaryka.

„Dnes ráno to boli štyri jednotky, teda 1 111 000 000 korún (viac ako 45 miliónov eur), ktoré nám poslali darcovia predovšetkým z Českej republiky, ale tiež z ďalších krajín,“ komentoval stav účtu, ktorý zriadila ukrajinská ambasáda, bývalý ukrajinský veľvyslanec v Česku Jevhen Perebyjnis. Dodal, že už minuli viac než miliardu korún.

„Dnes ráno som podpísal niekoľko zmlúv ohľadom nákupu vojenského materiálu a predpokladám, že dnes poobede to zaplatíme,“ dodal Perebyjnis s tým, že nákup bude v najbližších dňoch expedovaný na tie miesta na Ukrajine, kde je to potrebné.

18:25 Zadržiavaného riaditeľa Záporožskej jadrovej elektrárne prepustili

Generálneho riaditeľa ukrajinskej Záporožskej atómovej elektrárne (ZAES) Ihora Murašova prepustili po tom, ako ho v piatok zadržala ruská vojenská hliadka. Uviedol to v pondelok šéf Medzinárodnej agentúry pre atómovú agentúru (MAAE) Rafael Grossi. TASR správu prevzala z agentúry Reuters.

„Vítam prepustenie generálneho riaditeľa ukrajinskej jadrovej elektrárne v Záporoží Ihora Murašova. Bolo mi potvrdené, že Murašov sa bezpečne vrátil k svojej rodine,“ uviedol Grossi na sociálnej sieti Twitter.

Ako uviedla MAAE v sobotu, Rusko ju informovalo, že Murašov bol dočasne zadržaný, aby zodpovedal nejaké otázky. Ukrajinský štátny podnik Enerhoatom, ktorý najväčšiu jadrovú elektráreň v Európe prevádzkuje, vyhlásil, že Murašova zadržali okolo 16:00 h miestneho času, keď sa vracal z elektrárne do priľahlého mesta Enerhodar.

„Zastavili auto a so zaviazanými očami ho odviezli neznámym smerom. V súčasnosti nemáme nijaké informácie o mieste pobytu Ihora Murašova a jeho osude,“ uvádzala agentúra vo vyhlásení. Ukrajinské ministerstvo zahraničných vecí vo svojom vyhlásení obvinilo Rusko z ďalšieho "aktu štátneho terorizmu" a vážneho porušenia medzinárodného práva.

17:55 Duchovný vodca kalmyckých budhistov odsúdil vojnu na Ukrajine

Duchovný vodca budhistov Kalmyckej republiky, ktorá je subjektom Ruskej federácie, odsúdil vojnu rozpútanú Ruskom na Ukrajine a vyhlásil, že právo je na strane Ukrajiny.

Informovala o tom v pondelok na svojom konte na platforme Telegram rozhlasová stanica Rádio Sloboda (RFE/RL). Podľa nej je láma Telo Tulku Rinpoče prvým náboženským vodcom z niektorého z ruských regiónov, ktorý kritizoval vojnu na Ukrajine. Láma označil vojnu za veľké utrpenie a vyhlásil, že vôbec nie je potrebná. Navyše žijeme v 21. storočí. Každý chce žiť pokojne, v mieri, každá krajina sa chce rozvíjať, nikto nechce trpieť, zdôraznil láma.

„Ukrajinská strana je, samozrejme, v práve: bráni svoju krajinu, svoju zem, svoju pravdu, svoju ústavu, svoj ľud,“ dodal láma v príhovore zverejnenom na svojom kanáli nazvanom Alchýmia duše, ktorý prevádzkuje na platforme YouTube.

Telo Tulku Rinpoče poznamenal, že predtým nekomentoval vojnu na Ukrajine, pretože nechcel pokaziť vzťahy medzi úradmi a našimi budhistami. V polovici júna síce vydal protivojnové vyhlásenie, ale bez konkrétnej zmienky o Ukrajine, spresnila RFE/RL. Láma je momentálne v Mongolsku, kam odišiel po zatknutí americkej basketbalistky Brittney Grinerovej, ktorá bola odsúdená na deväť rokov väzenia a pokutu milión rubľov (15 000 eur) za prechovávanie a pašovanie drog. Grinerovej pri kontrole na letisku našli v batožine zakázaný konopný olej ako náplň do elektronickej cigarety.

Láma je podobne ako Grinerová občanom USA a podľa vlastných slov už za súčasnej situácie nechcel riskovať ďalší pobyt v Rusku. Telo Tulku Rinpoče pôsobí ako najvyšší láma Kalmycka od roku 1992. Tento rok mal v úmysle získať ruské občianstvo. Kalmycká republika leží na severozápadnom pobreží Kaspického mora a je jediným európskym regiónom s prevahou budhistov.

16:50 Členské štáty EÚ budú cvičiť 15 000 ukrajinských vojakov

Členské štáty Európskej únie sa dohodli na poskytnutí výcviku pre až 15 000 ukrajinských vojakov. Informoval o tom nemecký magazín Der Spiegel s odvolaním sa na svoje zdroje v Bruseli, píše TASR.

Tento plán by mali ďalej prerokovať v Bruseli na budúci týždeň. Zo správy nemeckého magazínu vyplýva, že Brusel vyčlení peniaze pre Poľsko, kde vznikne centrála tohto výcvikového programu. Ten má prebiehať aj v ďalších krajinách.

Nemecko poskytne Ukrajincom bojový výcvik v simulačnom stredisku. Cvičiť bude aj ženistov, zdravotníkov a ďalších špecialistov.

15:28 Štátna duma ratifikovala zmluvy o pričlenení štyroch ukrajinských oblastí

Dolná komora ruského parlamentu, Štátna duma, ratifikovala v pondelok jednohlasne zmluvy o vstupe ukrajinskej Doneckej a Luhanskej ľudovej republiky a Chersonskej a Záporožskej oblasti do Ruskej federácie. TASR o tom informuje na základe správ agentúr AP a Reuters.

„Rozhodnutie bolo prijaté jednohlasne. V Ruskej federácii je teraz 89 subjektov,“ uviedol predseda Štátnej dumy Viačeslav Volodin na sociálnej sieti Telegram. Zverejnil tiež mapu Ruska, v ktorej sú jeho súčasťou aj spomínané štyri ukrajinské regióny a Krymský polostrov, ktoré Rusko anektovalo ešte v roku 2014. Anexia ani jednej z častí ukrajinského územia nebola medzinárodne uznaná.

Krátko po hlasovaní zagratuloval ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov predstaviteľom štyroch anektovaných ukrajinských regiónov. Uviedol, že si je istý, že zmluvy ratifikuje aj horná komora ruského parlamentu, Rada federácie. Tá má o zmluvách hlasovať v utorok.

14:19 Ukrajinská armáda postupuje v Chersonskej oblasti, zrejme prelomila ruské línie

Ukrajinské jednotky v pondelok pokračovali v ofenzíve, pričom zahraniční pozorovatelia naznačili nové zisky v strategickej Chersonskej oblasti na juhu Ukrajiny, ktorú chce Kremeľ anektovať. Cherson bol pre Ukrajincov jedným z najťažších bojísk, v tejto oblasti dosahujú pomalší pokrok ako napríklad v Charkivskej oblasti na severovýchode krajiny.

Ukrajinské médiá v pondelok upozornili na obrázok ukrajinských jednotiek s vyvesenými vlajkami pri dedine Chreščenivka, ktorá sa nachádza v rovnakej časti Chersonskej oblasti, kde ukrajinské jednotky zrejme prelomili ruské línie.

Napriek nedávnym úspešným úderom na zásobovacie trasy boli ukrajinské útočné operácie na juhu zatiaľ pomalšie a menej úspešné v porovnaní so severovýchodom, keďže otvorené priestranstvo južnej Ukrajiny ľahko vystavuje útočiace sily paľbe ruského delostrelectva a náletom.

Rusmi dosadený predstaviteľ v Chersonskej oblasti Kirill Stremousov v pondelok ráno vo videu priznal, že ukrajinské sily „prerazili trochu hlbšie“. Trval však na tom, že „všetko je pod kontrolou“ a že ruský „obranný systém funguje“.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj predtým v nočnom videopríhovore k národu oznámil, že ukrajinská armáda oslobodila obce Archanhelske a Myroľubivka v Chersonskej oblasti.

13:30 Kadyrov tvrdí, že do bojov na Ukrajine posiela svojich troch synov

Čečenský vodca Ramzan Kadyrov v pondelok povedal, že do bojov na Ukrajine posiela svojich troch synov vo veku 14, 15 a 16 rokov. Uviedol to v príspevku na sociálnej sieti Telegram, informuje TASR podľa správy agentúry AFP.

„Je čas ukázať sa v poriadnom boji, túto túžbu môžem len privítať,“ napísal Kadyrov a zverejnil video, ako mládenci odpaľujú rakety na strelnici. „Čoskoro pôjdu do prvej línie a budú na najťažších úsekoch kontaktnej línie,“ dodal.

SITA/Mikhail Metzel, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP

Kadyrov, spojenec ruského prezidenta Vladimira Putina, zohral významnú úlohu v podpore vojny Ruska na Ukrajine a v Čečensku robil nábor do jednotiek bojujúcich na strane ruskej armády. Čečenskí ozbrojenci však utrpeli na Ukrajine veľké straty, uviedlo Rádio Sloboda (RFE/RL).

Jeho kritici od začiatku vojny na Ukrajine spochybňujú efektivitu jeho jednotiek a označujú ich za tiktokovú armádu. Čečenskí ozbrojenci na tejto sociálnej sieti zverejňovali videá o svojich údajných vojenských úspechoch, ktoré sa často nepotvrdili alebo vyzneli ako paródia.

12:10 Bez slobodnej Ukrajiny nebude v Európe mier, tvrdí minister Káčer

Bez slobodnej Ukrajiny nebude v Európe mier a stabilita, povedal v pondelok slovenský minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Rastislav Káčer po stretnutí so svojím českým rezortným kolegom Janom Lipavským v Prahe, informuje spravodajkyňa TASR.

Kľúčový bezpečnostný príspevok Česka v rámci spolupráce z dôvodu ruskej agresie na Ukrajine je to, že zaštiťuje bezpečnostnú misiu na Slovensku, povedal Lipavský. Káčer mu za to poďakoval.

10:55 Rusko pašuje ukradnuté ukrajinské obilie, aby získavalo prostriedky na vojnu

Vyplýva to z vyšetrovania agentúry AP a investigatívneho dokumentárneho programu Frontline.

Keď nákladná loď Laodicea v lete zakotvila v Libanone, ukrajinskí diplomati uviedli, že plavidlo prevážalo obilie ukradnuté Ruskom a vyzvali libanonských predstaviteľov, aby loď skonfiškovali. Moskva označila obvinenie za „nepravdivé a nepodložené“. Libanonský generálny prokurátor sa vtedy postavil na stranu Kremľa a vyhlásil, že 10-tisíc ton jačmennej a pšeničnej múky nebolo ukradnutých, a umožnil vyloženie nákladu.

SITA/AP Photo/Yoruk Isik

AP použila satelitné snímky a údaje z námorných rádiových transpondérov na sledovanie troch desiatok lodí, ktoré podnikli viac ako 50 plavieb prepravujúcich obilie z oblastí Ukrajiny okupovaných Ruskom do prístavov v Turecku, Sýrii, Libanone a ďalších krajinách. Reportéri preskúmali lodné záznamy, prehľadali príspevky na sociálnych sieťach a viedli rozhovory s farmármi, prepravcami a predstaviteľmi spoločností, aby odhalili podrobnosti o masívnej pašeráckej operácii.

Podrobnosti o pašovaní zverejnia v pripravovanom dokumente „Putinov útok na Ukrajinu: Dokumentovanie vojnových zločinov“, ktorý bude mať premiéru 25. októbra.

9:40 Rusko hľadá na okupovaných územiach mužov v odvodovom veku

Ruské ozbrojené sily robia kontroly v okupovaných oblastiach Ukrajiny a „od dverí k dverám“ hľadajú mladých mužov v odvodovom veku. V pondelok o tom informovala ukrajinská armáda, uvádza spravodajský portál CNN.

„V dočasne okupovaných oblastiach pokračujú mobilizačné opatrenia, počas ktorých okupačné sily chodia od dverí k dverám a robia zoznamy mužov v odvodovom veku,“ oznámilo ukrajinské operačné vedenie Juh.

Ruské sily tiež sprísnili kontroly dokumentov na kontrolných stanovištiach, aby čo najviac skomplikovali odchod z okupovaných oblastí.

8:32 Zelenskyj sa poďakoval Slovensku aj ďalším krajinám za podporu úsilia Ukrajiny o NATO

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sa v nedeľu večer poďakoval deviatim krajinám strednej a východnej Európy za podporu Ukrajiny v jej úsilí stať sa členskou krajinou NATO. TASR o tom informuje na základe Zelenského vyjadrenia na sociálnej sieti.

„Som vďačný našim susedom - krajinám strednej a východnej Európy - za podporu členstva Ukrajiny v NATO a odsúdenie pokusu Ruska o anexiu Ukrajinských území,“ napísal Zelenskyj a v príspevku na Twitteri označil prezidentku SR Zuzanu Čaputovú, prezidenta ČR Miloša Zemana i hlavy štátov Estónska, Lotyšska, Litvy, Severného Macedónsky, Čiernej Hory, Poľska a Rumunska.

Prezident Zelenskyj v piatok 30. septembra oznámil podanie žiadosti o vstup Ukrajiny do NATO, a to v rámci zrýchlenej procedúry.

Ruský prezident Vladimir Putin predtým v piatok podpísal zmluvy o pričlenení Doneckej a Luhanskej oblasti a častí Chersonskej a Záporožskej oblasti k Rusku. Urobil tak na základe referend, ktoré sa v týchto oblastiach uskutočnili. Medzinárodne však tento krok ruského prezidenta nebol uznaný.

7:55 Ukrajinská armáda oslobodila dve obce v Chersonskej oblasti

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj oznámil, že armáda jeho krajiny oslobodila obce Archanhelske a Myroliubivka v Chersonskej oblasti. Tieto dve obce spomenul vo večernom príhovore, keď ďakoval konkrétnym jednotkám ukrajinských síl za to, že sa vyznamenali na fronte. Zelenskyj vo svojom prejave povedal, že úspech ukrajinskej armády nie je obmedzený len na mesto Lyman v Doneckej oblasti. Informuje o tom portál news.sky.com.

Prezident Ukrajiny zároveň vyhlásil, že únos generálneho riaditeľa okupovanej Záporožskej jadrovej elektrárne bol aktom ruského teroru. „Je to ďalší príklad jasného činu ruského teroru, za ktorý musí teroristický štát niesť čoraz viac väčší trest," dodal.

Správy z predchádzajúcich dní si môžete prečítať tu.

Ak si predplatíte tlačený .týždeň na ďalší rok, pomôžete nám prežiť a robiť to, čo vieme. Vopred ďakujeme. 

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov SITA je bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA porušením autorského zákona.
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite