Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Ukrajina ONLINE: Ukrajinci očakávajú veľký prielom v Záporožskej oblasti

.redakcia .sita .tasr .svet

Sledujte aktuálne informácie o vojne na Ukrajine.

Ukrajina ONLINE: Ukrajinci očakávajú veľký prielom v Záporožskej oblasti sita/Planet Labs via AP Zo sídla ruskej čiernomorskej flotily v Sevastopole stúpa dym. 22.9.2023

aktuálne informácie o situácii na Ukrajine:

  • Ukrajinci sa dostávajú k ruským logistickým trasám
  • Ukrajinci očakávajú veľký prielom v Záporožskej oblasti
  • Ozbrojené sily prelomili ruskú obranu v dedine Verbove
  • Ďalšiu pomoc Ukrajine poskytne aj Kanada
  • Deväť ruských vojakov zomrelo pri ukrajinskom útoku na Kryme
  • Ruský útok na Kremenčuk si vyžiadal jednu obeť a 15 ranených
  • USA poskytnú Ukrajine menší počet rakiet dlhého doletu ATACMS

17:30 Ruské útoky na Chersonskú oblasť si vyžiadali najmenej dva ľudské životy

Ruské útoky v Chersonskej oblasti na juhu Ukrajiny pripravili v nedeľu o život dvoch civilistov, pričom ďalších najmenej sedem ľudí utrpelo zranenia. Referuje o tom spravodajský web CNN s odvolaním sa na ukrajinské úrady.

Okupanti zaútočili v nedeľu ráno na viaceré dediny v okrese Beryslav, ktorý leží na oslobodenom západnom brehu rieky Dnipro. Ďalšie útoky za použitia delostrelectva nasledovali približne o 12:00 miestneho času.

Úrady podľa prokuratúry začali vyšetrovanie útokov, pri ktorých boli poškodené súkromné domy, byty a materská škola.

16:30 Zima nenaruší ukrajinskú protiofenzívu, tvrdia vojenskí analytici

Nadchádzajúca zima nemusí nutne zastaviť postup ukrajinských protiofenzívnych jednotiek. V najnovšej aktualizácii to uviedli analytici z amerického Inštitútu pre štúdium vojny (ISW).

„Zatiaľ čo sezónne počasie môže spomaliť pozemné pohyby a ohroziť logistiku, nebude znamenať definitívny koniec ukrajinských protiofenzívnych operácií,“ napísal ISW.

Veliteľ tavrijskej operatívno-strategickej skupiny síl Oleksandr Tarnavskyj v sobotňajšom rozhovore pre spravodajskú televíziu CNN uviedol, že zima výrazne nenaruší protiofenzívu, keďže ukrajinské sily postupujú skôr pešo, než by sa spoliehali na vozidlá. Tarnavskyj velí ukrajinským frontovým jednotkám v Záporožskej a Doneckej oblasti.

Podľa ISW počasie nebude rozhodujúcim faktorom úspechu protiofenzívy. „Vyvrcholenie ukrajinskej protiofenzívy bude pravdepodobne závisieť skôr od ruskej a ukrajinskej rovnováhy síl, ako aj od západnej pomoci Ukrajine," uviedol ISW.

14:30 Rusmi dosadený šéf Doneckej oblasti zaviedol päťhodinový zákaz vychádzania

Rusmi dosadený šéf okupovanej Doneckej oblasti na východe Ukrajiny Denis Pušilin zaviedol čiastkový zákaz vychádzania. Ako referuje web news.sky.com, podľa dekrétu zverejneného v nedeľu majú civilisti zakázané zdržiavať sa na uliciach a verejných priestranstvách od pondelka do piatku v čase medzi 23:00 a 4:00.

Dekrét tiež zakazuje zhromaždenia, protesty a iné masové podujatia v častiach Doneckej oblasti pod ruskou kontrolou, pokiaľ to nedovolia okupačné orgány. Okrem toho Pušilin zaviedol vojenský dohľad nad poštovou korešpondenciou, telekomunikačnými správami a telefonickými rozhovormi. Dekrét tiež načrtáva zriadenie kontrolných bodov a bezpečnostných stanovíšť na hraniciach s Luhanskou a Záporožskou oblasťou.

13:00 Následky ukrajinského útoku na centrum Kurska

 

12:45 Ruské útoky na juhu Ukrajiny si vyžiadali dvoch mŕtvych, oznámili gubernátori

Dvaja ľudia zahynuli v noci na nedeľu pri ruských útokoch v Chersonskej a Záporožskej oblasti, oznámili tamojší gubernátori. TASR o tom informuje podľa správ televízie CNN a denníka The Guardian. V obci Beryslav v Chersonskej oblasti si ruský útok vyžiadal život jednej ženy, pričom zranenia utrpel aj policajt a ďalší dvaja ľudia, uviedol na sociálnej sieti Telegram tamojší gubernátor Olexandr Prokudin. Pri útoku boli zasiahnuté domy.

Gubernátor Záporožskej oblasti Jurij Malaško zase informoval o smrti 53-ročného muža pri ostreľovaní. Ruské útoky sa podľa neho v noci sústredili na 25 miest v Záporožskej oblasti a boli pri nich poškodené domy a infraštruktúra.

Pri ukrajinskom dronovom útoku bola zase zasiahnutá administratívna budova v centra mesta Kursk na juhu Ruska, oznámili v nedeľu tamojšie úrady. Kursk leží približne 90 kilometrov od hraníc s Ukrajinou. „V Kursku napadol ukrajinský dron administratívnu budovu v centrálnom okrese. Bola mierne poškodená strecha. Na mieste sú zamestnanci zásahovej služby,“ uviedol na sociálnej sieti Telegram gubernátor Kurskej oblasti Roman Starovojt.

Ukrajina v posledných mesiacoch často útočí na ruské mestá. V auguste ukrajinský dron poškodil v Kursku aj železničnú stanicu pri útoku, ktorý si vyžiadal aj päť ranených a spôsobil veľké škody. Rusko a Ukrajina pritom pravidelne hlásia prieniky dronov v čase, keď ukrajinská armáda podniká protiútok s cieľom dobyť späť územia kontrolované Ruskom.

12:30 Vojaci prerezávajú ruské logistické trasy v bachmutskom smere

Ukrajinské ozbrojené sily už dosiahli jednu logistickú trasu Rusov smerom na Bachmut v Doneckej oblasti a pracujú na odrezaní ďalších. Ako referuje web Ukrajinská pravda, povedal to hovorca ukrajinských síl na východe krajiny Iľja Jevlaš.

„Jedna z ciest, už to môžeme dokončiť, je cesta Bachmut - Horlivka, ktorá je tri kilometre od kontaktnej línie. To je pracovná vzdialenosť pre naše mínomety a bezpilotné zariadenia,“ povedal.

Podľa Jevlaša majú Rusi naďalej niekoľko logistických trás, ktoré používajú na dodávanie zásob vojakom na bachmutskom fronte, vrátane ciest, ktoré vedú z okupovaného územia.

„Teraz však pokračujeme v prerezávaní týchto ciest a budeme v tom pokračovať, aby sme v tomto smere vykrvácali ruskú skupinu a spôsobili jej maximálne straty,“ dodal Jevlaš.

8:30 Kľúčový veliteľ očakáva výraznejší postup ukrajinských vojakov v Záporožskej oblasti

Veliteľ tavrijskej operatívno-strategickej skupiny síl Oleksandr Tarnavskyj očakáva, že po prielome ruskej obrannej línie v dedine Verbove nastane čoskoro v Záporožskej oblasti ešte výraznejší postup ukrajinských vojakov. Ako referuje web, tieto slová naznačujú, že ukrajinská armáda na južnom fronte dosahuje pokrok.

„Verím, že áno (nastane veľký prielom),“ povedal Tarnavskyj pre CNN, hoci vraví, že jeho jednotky postupovali pomalšie, než sa očakávalo. „Myslím si, že sa to stane po Tokmaku. Momentálne sa (Rusi) spoliehajú na hĺbku svojej tamojšej obrannej línie,“ dodal Tarnavskyj.

Tokmak tvorí dôležitú bariéru medzi ukrajinskými silami a mestom Melitopoľ, ktoré je vstupnou bránou na anektovaný Krym a dôležitým ruským tranzitným uzlom.

Informácie z predchádzajúceho dňa 23.9.:

16:00 Sevastopoľ zažil ďalší raketový útok

Ukrajina v sobotu ráno spustila ďalší raketový útok na mesto Sevastopoľ na okupovanom polostrove Krym. Udialo sa tak deň po tom, ako ukrajinské sily pri raketovom útoku zasiahli veliteľstvo ruskej Čiernomorskej flotily v tomto meste.

Moskvou vymenovaný gubernátor Sevastopoľa Michail Razvožajev informoval o sobotňajšom útoku na Telegrame asi hodinu po dopade trosiek zo zachytených rakiet. V oblasti zastavili a neskôr obnovili trajektovú dopravu.

Podľa ukrajinských kanálov na Telegrame bolo počuť hlasné explózie pri dedine Viľne severne od Krymu, po ktorých svedkovia hovorili o stúpajúcich oblakoch dymu.

Šéf ukrajinskej vojenskej spravodajskej služby Kyrylo Budanov vyhlásil, že pri piatkovom útoku prišlo o život deväť ľudí a ďalších 16 utrpelo zranenia. Budanov dodal, že sú medzi nimi aj ruskí generáli.

14:30 Najnovšie zábery ukazujú ukrajinský zásah ruskej čiernomorskej flotily v Sevastopole

 

12:30 Ozbrojené sily prelomili ruskú obranu v dedine Verbove

Ukrajinskí vojaci prelomili ruskú obranu v dedine Verbove v Záporožskej oblasti. V rozhovore pre spravodajskú televíziu CNN to povedal veliteľ tavrijskej operatívno-strategickej skupiny síl Oleksandr Tarnavskyj.

„Na ľavom krídle (neďaleko Verbove) máme prielom a pokračujeme ďalej. Nie tak rýchlo, ako sa očakávalo, nie ako vo filmoch o druhej svetovej vojne. Hlavnou vecou je nestratiť túto iniciatívu,“ vyhlásil Tarnavskyj, ktorý predpovedá, že ukrajinskí vojaci spravia ešte väčší prielom.

10:30 Kanada poskytne Ukrajine ďalšiu vojenskú pomoc vrátane 650 miliónov kanadských dolárov

Kanada poskytne Ukrajine ďalšiu pomoc vrátane 650 miliónov kanadských dolárov na 50 obrnených vozidiel a výcvik pilotov na stíhačkách F-16, a to nad rámec svojich existujúcich záväzkov v oblasti vojenskej pomoci v priebehu nasledujúcich troch rokov. Ako referuje web Kyiv Independent, kanadský premiér Justin Trudeau povedal tamojšiemu parlamentu o dodatočnom financovaní za prítomnosti ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského.

Ukrajinský líder už počas návštevy Washingtonu zabezpečil pre svoju krajinu ďalší veľký balík vojenskej pomoci od Spojených štátov. Kanada o deň neskôr napodobnila USA. Zelenskyj v kanadskom parlamente poďakoval Trudeauovi a kanadskej vláde, pričom si od zákonodarcov vyslúžil potlesk v stoji. „Kanadská podpora Ukrajiny so zbraňami a vybavením nám umožnila zachrániť tisíce životov. Kanadský postoj v súvislosti so sankciami voči Rusku povzbudil ostatných vo svete,“ vyhlásil Zelenskyj.

Počas vystúpenia v parlamente povedal, že Rusko pácha genocídu na ukrajinskom ľude. „Keď vyzývame svet, aby nám pomohol, nejde len o obyčajný konflikt, ide o záchranu životov miliónov ľudí,“ povedal Zelenskyj a pripomenul ľudské straty a skazu v Mariupoli, Bachmute, Volnovache a ďalších ukrajinských mestách.

9:00 Útok na veliteľstvo ruskej Čiernomorskej flotily neprežilo najmenej deväť ľudí

Ukrajinský raketový útok na veliteľstvo ruskej Čiernomorskej flotily v Sevastopole na okupovanom Kryme si vyžiadal najmenej deväť mŕtvych a 16 zranených. Ako referuje web Ukrajinská pravda s odvolaním sa na šéfa ukrajinskej vojenskej spravodajskej služby Kyryla Budanova, sú medzi nimi aj ruskí generáli.

Sevastopoľ, kde sídli ruská Čiernomorská flotila, je jedným z najväčších miest na polostrove Krym, ktorý v roku 2014 ilegálne anektovali ruské sily. Po piatkovom raketovom útoku boli trosky „rozptýlené na stovky metrov“, pričom na miesto útoku smerovalo veľké množstvo sanitiek.

Podľa Budanova môže byť počet obetí vyšší. „Veliteľ skupiny, generálplukovník (Alexander) Romančuk je medzi zranenými a je vo vážnom stave. Náčelník štábu generálporučík (Oleg) Cekov je v bezvedomí. Počet zranených obyčajných vojakov, ktorí nie sú zamestnancami, sa stále zisťuje. Toto sú vojaci v službe, ochranka a tak ďalej - nie sú zahrnutí v zozname, ktorý som vám povedal,“ poznamenal Budanov.

Spomenutý Romančuk je veliteľom ruských síl na zaporižžskom fronte a v tomto roku ho povýšili do hodnosti generálplukovníka. Generálporučík Oleg Cekov je veliteľom 200. samostatnej gardovej motostreleckej brigády pobrežných síl Severnej flotily ruského námorníctva. Budanov zároveň nepotvrdil správy o údajnej smrti admirála Viktora Sokolova, veliteľa ruskej Čiernomorskej flotily.

Správy z predchádzajúcich dní si môžete prečítať tu.

Ak si predplatíte digitálne predplatné alebo tlačený .týždeň na ďalší rok, pomôžete nám prežiť a robiť to, čo vieme. Vopred ďakujeme.

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov SITA je bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA porušením autorského zákona.
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite