Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Ukrajina ONLINE: Ukrajina zostrelila 17 z 23 ruských dronov, ktorými Moskva v noci zaútočila​

.redakcia .sita .tasr .svet

Sledujte aktuálne informácie o vojne na Ukrajine.

Ukrajina ONLINE: Ukrajina zostrelila 17 z 23 ruských dronov, ktorými Moskva v noci zaútočila​ wikipedia

aktuálne informácie o situácii na Ukrajine:

  • Pri ruskom útoku bola poškodená infraštruktúra v prístave v Izmajile
  • Ruský raketový útok na Charkov zabil civilistu
  • Ukrajina tvrdí, že v Rusku značne poškodila trajekt používaný na vojenské účely
  • Rusi dopĺňajú personál v Záporožskej oblasti, kde majú zhruba 90-tisíc vojakov

12:45 Ukrajina zostrelila 17 z 23 ruských dronov, ktorými Moskva v noci zaútočila

Ukrajinské letectvo dokázalo zostreliť 17 z 23 dronov, ktorými Rusko zaútočilo v noci na stredu. Moskva okrem toho vypálila dve rakety na Charkovskú oblasť. Uviedol to na komunikačnej platforme Telegram veliteľ Vzdušných síl Ukrajiny generálporučík Mykola Oleščuk, informuje spravodajský web Ukrajinská pravda.

„Ruskí okupanti v noci na stredu zasiahli Charkovskú oblasť balistickou raketou Iskander-M a ďalšou raketou, ktorej typ zatiaľ nebol určený,“ uviedol Oleščuk. Útok dronmi Rusi podľa neho podnikli z mesta Primorsko-Achtarsk, ktoré leží na pobreží Azovského mora, a z okupovaného Krymu.

11:10 Pri ruskom útoku bola poškodená infraštruktúra v prístave v Izmajile

Pri ruskom dronovom útoku bola v stredu ráno poškodená infraštruktúra v prístave v meste Izmajil na rieke Dunaj v Odeskej oblasti na juhu Ukrajiny. Zranenia utrpeli traja ľudia a boli poškodené aj obytné a komerčné budovy. TASR o tom informuje podľa správy agentúry Reuters.

Pri útoku bolo poškodených niekoľko budov v prístave a tri nákladné autá. Útok tiež spôsobil požiar, uviedol gubernátor Odeskej oblasti Oleh Kiper.

Podľa miestnych predstaviteľov bola poškodené aj päťposchodová obytná budova, na ktorej boli vybité okná a poškodené schodisko a fasáda.

Ukrajinská vzdušná obrana uviedla, že v noci na stredu zostrelila 17 z 23 dronov, ktoré vypustili z územia Ruska a okupovaného Krymu ruské sily. Väčšinu pritom zostrelili nad Odeskou oblasťou.

„Nepriateľ napadol južné regióny útočnými dronmi. Ich cieľom bola opäť infraštruktúra v prístavoch,“ uviedla ukrajinská armáda.

9:05 Ruský raketový útok na Charkov zabil civilistu

Jeden ukrajinský civilista v meste Charkov zahynul pri útokoch, ktoré v noci na stredu ruská armáda podnikla na mesto a okolie raketami S-300. Uviedol to starosta Charkova Ihor Terechov, informuje spravodajský web Kyiv Independent.

Prvý ruský útok sa zameral na priemyselnú zónu, druhý zasiahol obytnú zónu a spôsobil požiar v jednom z domov. Gubernátor Charkovskej oblasti Oleh Synjehubov uviedol, že dvaja muži utrpeli zranenia pri útoku dronu na obec Malodanylivska, ktorá leží približne 15 kilometrov severne od Charkova. Pri útoku vypukol v obci požiar v konských stajniach.

8:30 Ruskí okupanti prišli o ďalších viac ako 1 100 vojakov

V doterajšom priebehu vojny na Ukrajine stratila ruská armáda 570 120 vojakov. Na Facebooku to uviedol generálny štáb ukrajinských ozbrojených síl, ktorý dodal, že iba počas utorka prišli Rusi o 1 140 vojakov, 14 tankov, 13 bojových obrnených vozidiel, 65 delostreleckých systémov a 77 vozidiel a autocisterien.

Rusko podľa ukrajinského generálneho štábu dosiaľ prišlo celkovo o 8 302 tankov, 16 013 bojových obrnených vozidiel, 21 279 vozidiel a autocisterien, 15 759 delostreleckých systémov, 1 125 odpaľovacích raketových systémov, 902 systémov protivzdušnej obrany, 326 vrtuľníkov, 363 lietadiel, 12 544 dronov, 2 402 striel s plochou dráhou letu, 28 lodí, jednu ponorku a 2 650 kusov špeciálnej techniky.

Informácie z predchádzajúceho dňa 23. 7. 2024:

20:20 Ukrajina tvrdí, že v Rusku značne poškodila trajekt používaný na vojenské účely

Ukrajinská armáda tvrdí, že pri jej utorňajšom útoku na malý prístav Kavkaz v ruskom Krasnodarskom kraji značne poškodila trajekt, ktorý sa údajne využíval na vojenské účely. Ruské úrady odtiaľ predtým hlásili najmenej jednu obeť. TASR o tom informuje podľa správy agentúry Reuters.

Prístav Kavkaz v Kerčskom prielive medzi Azovským a Čiernym morom je vzdialený len 12 kilometrov od Kerčského mosta, ktorý spája Rusko s polostrovom Krym, anektovaným Moskvou v roku 2014.

Gubernátor Krasnodarského kraja Veniamin Kondratiev v dopoludňajších hodinách informoval, že Ukrajina na prístav zaútočila dronmi, pričom zahynula najmenej jedna osoba a niekoľko ďalších utrpelo zranenia. Taktiež hlásil poškodenie trajektu Slavianin.

Generálny štáb ukrajinských ozbrojených síl vo vyhlásení zverejnenom na Telegrame uviedol, že tento trajekt bol posledným, ktorý Rusko malo v tejto oblasti. Podľa vyhlásenia ho Rusi využívali na prepravu železničných vagónov, vozidiel a kontajnerov na vojenské účely.

20:00 Rusi dopĺňajú personál v Záporožskej oblasti, kde majú zhruba 90-tisíc vojakov

Ruské sily dopĺňajú svoj personál v Záporožskej oblasti, hoci ukrajinská spravodajská služba hlási, že zatiaľ nič nenasvedčuje tomu, že by vytvorili útočnú skupinu. Ako referuje web Ukrajinská pravda, povedal to hovorca Tavrijskej operačnej strategickej skupiny ukrajinskej armády Dmytro Lychovij.

„Ak sa pozriete na počet nepriateľského personálu v Záporožskej oblasti, je tam takmer 90-tisíc Rusov. A toto číslo rastie. Niekde za predchádzajúce tri týždne sa pridalo ďalších dvetisíc ľudí. Naša spravodajská služba však naznačuje, že neexistujú náznaky, že by nepriateľ vytváral útočné skupiny,“ povedal Lychovij.

Poznamenal tiež, že počet nepriateľských síl v Záporožskej a Chersonskej oblasti je v súčasnosti nedostatočný na začatie účinných útočných operácií za súčasnými hranicami. „Rusi nie sú schopní viesť aktívne útočné útočné operácie na viacerých frontoch súčasne,“ skonštatoval.

SITA/Russian Defense Ministry Press Service via AP

19:00 V Doneckej oblasti zostrelili ďalšie ruské lietadlo Su-25

Rusko prišlo o ďalšie bojové lietadlo Su-25. Ukrajinskí vojaci ho v utorok zostrelili pri meste Pokrovsk v Doneckej oblasti na východe krajiny. Stroj Su-25, ktorý letel v tandeme s rovnakým lietadlom, zničili, keď sa pokúšal zaútočiť na pozície ukrajinských obranných síl. Ako informuje web Ukrajinská pravda, uviedla to na komunikačnej platforme Telegram ukrajinská operačná strategická skupina Chortycia.

Ruské lietadlo zostrelili vojaci ukrajinskej 110. samostatnej mechanizovanej brigády. Len pred niekoľkými dňami, a to 19. júla, na rovnakom fronte ruská armáda tiež stratila stroj Su-25.

wikipedia

14:00 Ruský útok poškodil kritickú infraštruktúru v Sumskej oblasti

Ruský útok poškodil zariadenia kritickej infraštruktúry v Sumskej oblasti na severovýchode Ukrajiny. Uviedli to miestne úrady, píše TASR na základe správy agentúry Reuters.

Podľa prvotných informácií si útok nevyžiadal obete ani zranených, informovala miestna regionálna vojenská administratíva v príspevku na platforme Telegram. Podrobnosti o poškodenej kritickej infraštruktúre nezverejnila.

Ukrajinské ministerstvo energetiky neskôr v utorok uviedlo, že nočný útok ruskej armády na energetické zariadenie v Sumskej oblasti zapríčinil prerušenie dodávok elektriny pre 50.400 odberateľov. Dodalo, že výpadok postihol 72 obcí.

 Ukrajinská protivzdušná obrana v noci na utorok zneškodnila sedem z ôsmich dronov, ktorými útočilo Rusko, oznámili ukrajinské vzdušné sily. Dodali, že ruské sily odpálili aj raketu Ch-69, ktorá však v dôsledku protiopatrení ukrajinskej armády "nedosiahla svoj cieľ. Ďalšie podrobnosti neposkytli.

8:20 Ruská armáda tvrdí, že v noci zneškodnila 25 ukrajinských dronov

Ruské ministerstvo obrany uviedlo, že v noci na utorok protivzdušná obrana zostrelila 25 ukrajinských dronov na západe Ruska a nad Krymským polostrovom. TASR informáciu prevzala z agentúry AFP.

„Počas uplynulej noci systémy protivzdušnej obrany  zachytili a zničili dve bezpilotné lietadlá nad Brianskou oblasťou, dve nad Belgorodskou oblasťou, ako aj 21 bezpilotných lietadiel nad územím Krymskej republiky a vodami Čierneho mora,“ uviedlo ministerstvo obrany na sociálnej sieti Telegram. 

Rusko tvrdí, že veľký ukrajinský útok odrazilo aj v pondelok, kedy dohromady zostrelilo až 85 dronov, z toho 47 v Rostovskej oblasti, ktorá hraničí s Ukrajinou. 

Úrady v ruskom čiernomorskom meste Tuapse v Krasnodarskom kraji v pondelok uviedli, že úlomky z jedného zostreleného dronu spôsobili požiar v ropnej rafinérii a usmrtili jednu osobu. Ukrajina tento rok zintenzívnila útoky na ruské územie, pričom sa zamerala najmä na energetické zariadenia, ktoré zásobujú ruskú armádu.

Obe strany konfliktu, ktorý sa začal inváziou ruskej armády na Ukrajinu vo februári 2022, vo veľkej miere využívajú bezpilotné lietadlá na ničenie cieľov hlboko v území protivníka.

8:00 Rusko prišlo už o takmer 569-tisíc vojakov

Počas uplynulého dňa na Ukrajine podľa Kyjiva Rusko stratilo 1 220 vojakov. Počet príslušníkov ruských ozbrojených síl vyradených z boja sa tak od začiatku vojny zvýšil na 568 980, uviedol v utorok na Facebooku ukrajinský generálny štáb. Za uplynulý deň Moskva podľa neho prišla aj o štyri tanky, 20 obrnených bojových vozidiel pechoty, 57 delostreleckých systémov a dva raketomety.

Od začiatku invázie na Ukrajinu Rusko podľa Kyjiva celkovo stratilo už 8 288 tankov, 16 000 obrnených bojových vozidiel pechoty, 15 694 delostreleckých systémov a 1 125 raketometov.

Správy z predchádzajúcich dní si môžete prečítať tu 

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov SITA je bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA porušením autorského zákona.
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite