Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Ukrajina ONLINE: Ukrajina má podozrenie, že za otravou manželky šéfa vojenskej rozviedky je Rusko

.redakcia .sita .tasr .svet

Sledujte aktuálne informácie o vojne na Ukrajine.

Ukrajina ONLINE: Ukrajina má podozrenie, že za otravou manželky šéfa vojenskej rozviedky je Rusko SITA/AP Photo/Efrem Lukatsky Kyjev, 25. 11. 2023

aktuálne informácie o situácii na Ukrajine:

  • Ukrajina by sa mala pripraviť na intenzívnejšie ruské raketové údery, tvrdí Stoltenberg
  • Ruské jednotky pri Avdijivke na východe Ukrajiny útočia v šiestich smeroch
  • Manželku šéfa ukrajinskej vojenskej rozviedky Budanova otrávili
  • Nemecko poskytlo ukrajinskej energetickej firme Ukrenerho 300 miliónov eur na opravy siete

18:35 Ukrajina má podozrenie, že za otravou manželky šéfa vojenskej rozviedky je Rusko

Ukrajinské orgány činné v trestnom konaní majú podozrenie, že za otravu Marianny Budanovovej, manželky šéfa ukrajinskej vojenskej rozviedky HUR Kyryla Budanova, je zodpovedná Moskva.

„(Vyšetrovanie) ukáže, ale toto je hlavná hypotéza,“ povedal hovorca ukrajinskej vojenskej rozviedky Andrij Jusov pre agentúru AFP v odpovedi na otázku, či by do prípadu mohlo byť zapletené Rusko.

Správu o tom, že Budanovová bola zrejme otrávená ťažkými kovmi, potvrdil pre spravodajský web Kyiv Independent zástupca ukrajinskej vojenskej rozviedky HUR.

Ukrajinský portál Babeľ predtým napísal, že Budanovovú hospitalizovali pre otravu ťažkými kovmi, a odvolal sa pri tom na nezverejnené zdroje z vojenskej spravodajskej služby.

„Teraz prebieha liečba a potom lekári urobia kontrolu jej zdravotného stavu,“ dodal zdroj Babeľu. „Tieto látky sa v každodennom živote ani v armádnom prostredí vôbec nepoužívajú. Ich prítomnosť môže naznačovať úmyselný pokus o otravu konkrétnej osoby,“ vysvetlil zdroj.

17:00 Ukrajina by sa mala pripraviť na intenzívnejšie ruské raketové údery, tvrdí Stoltenberg

Ukrajina by sa podľa generálneho tajomníka Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO) Jensa Stoltenberga mala pripraviť na rozsiahlejšie boje a raketové údery zo strany Ruska. Šéf Severoatlantickej aliancie to povedal v utorok v Bruseli na zasadaní ministrov zahraničných vecí členských štátov NATO. Informuje o tom spravodajský web Ukrajinská pravda.

SITA/AP Photo/Geert Vanden Wijngaert

Stoltenberg poznamenal, že na frontoch na Ukrajine sú teraz intenzívnejšie boje. Okrem toho „sme svedkami vĺn útokov dronmi na ukrajinské mestá," konštatoval. „Musíme sa pripraviť na intenzívnejšie boje a rozsiahlejšie raketové útoky na ukrajinské mestá. Podpora Ukrajiny zo strany spojencov v NATO je teraz ešte dôležitejšia," dodal.

14:15 Ruské jednotky pri Avdijivke na východe Ukrajiny útočia v šiestich smeroch

Ruské jednotky pri meste Avdijivka v Doneckej oblasti na východe Ukrajiny útočia v šiestich smeroch a ťažké boje pokračujú pri avdijivskej koksárni na severovýchode a v priemyselnej zóne na juhovýchodne mesta. Rusi však nedosiahli potvrdené úspechy. Uviedol to americký Inštitút pre štúdium vojny (ISW), ktorý cituje hovorcu ukrajinskej tavrijskej operačnej strategickej skupiny Oleksandra Štupuna.

Ruskí vojenskí blogeri poznamenávajú, že silné sneženie a vietor znížili viditeľnosť a skomplikovali letecký prieskum a delostreleckú korekciu na chersonskom fronte. Ukrajinské jednotky však podľa nich využili zlú viditeľnosť na upevnenie pozícií na východnom brehu rieky Dnipro.

12:50 Manželku šéfa ukrajinskej vojenskej rozviedky Budanova otrávili, píšu médiá

Manželku riaditeľa ukrajinskej vojenskej tajnej služby Kyryla Budanova, Mariannu Budanovovú, otrávili ťažkými kovmi. Zástupca vojenskej rozviedky HUR to potvrdil portálu Kyiv Independent. Správu priniesli aj web britského denníka The Guardian a agentúra AFP.

Ukrajinský portál Babel už skôr napísal, že Budanovovú hospitalizovali pre otravu ťažkými kovmi, a odvolal sa pri tom na nezverejnené zdroje z vojenskej spravodajskej služby.

Zástupca HUR správu potvrdil pre Kyiv Independent. Spravodajský zdroj rovnako pre AFP povedal, že tieto informácie sú správne.

„Teraz prebieha liečba a potom lekári urobia kontrolu jej zdravotného stavu,“ dodal zdroj Babelu. „Tieto látky sa v každodennom živote ani v armádnom prostredí vôbec nepoužívajú. Ich prítomnosť môže naznačovať úmyselný pokus o otravu konkrétnej osoby,“ vysvetlil zdroj.

11:00 ISW: Fínsko zabránilo Rusku vyvolať migračnú krízu v krajine

Pokus Ruska vyvolať migračnú krízu na fínskych hraniciach zlyháva vďaka rýchlej reakcii Fínska pri zatváraní svojich hraníc. Uviedol americký Inštitút pre štúdium vojny (ISW). Informuje o tom spravodajský web Kyiv Independent.

Rusko údajne nariadilo svojmu ministerstvu vnútra, aby zhromaždilo migrantov z Blízkeho východu, Afriky a iných regiónov a poslalo ich k fínskej hranici. Fínska pohraničná stráž však väčšine migrantov zabránila v prechode na územie krajiny a ruské úrady budú teraz nútené usadiť migrantov na ruskom území.

10:30 Nemecko poskytlo ukrajinskej energetickej firme Ukrenerho 300 miliónov eur na opravy siete

Nemecko poskytlo ukrajinskému štátnemu prevádzkovateľovi energetickej siete Ukrenerho 300 miliónov eur na opravy a modernizáciu. Oznámil to nemecký veľvyslanec na Ukrajine Martin Jäger, ktorého cituje web Kyiv Independent.

Ukrenerho okrem toho patrí „medzi hlavných príjemcov nášho príspevku v sume 200 miliónov eur pre Energetický podporný fond Ukrajiny ,“ povedal Jäger. Energetický podporný fond Ukrajiny zriadili v apríli 2022 s cieľom umožniť medzinárodným darcom podporovať ukrajinský energetický sektor, ktorý je často terčom ruských útokov.

8:40 Po snehovej víchrici v Odeskej oblasti sa podarilo zachrániť 2500 ľudí

Takmer 2500 ľudí sa podarilo zachrániť po snehovej víchrici v juhoukrajinskej Odeskej oblasti, uviedol v utorok tamojší gubernátor Oleh Kiper. Informoval, že viac ako 300 obcí v regióne bolo pre nepriaznivé počasie bez elektriny. TASR prevzala správu z agentúry Reuters.

Odeskú oblasť, ktorá leží na pobreží Čierneho mora, sužuje od nedele silná snehová víchrica, v dôsledku ktorej padali elektrické vedenia a na cestách uviazli stovky áut.

„Odtiahnutých bolo 849 vozidiel vrátane 24 autobusov a 17 sanitiek,“ napísal Kiper v príspevku na platforme Telegram. Podľa jeho slov sa podarilo zachrániť všetkých ľudí, ktorí uviazli v čase snehovej víchrice.

8:10 Kadyrov tvrdí, že je pripravený poslať na Ukrajinu ďalších 3000 svojich mužov

Vodca Čečenskej republiky Ramzan Kadyrov vyhlásil, že ďalších jeho 3000 bojovníkov je pripravených ísť bojovať na Ukrajinu ako súčasť jednotiek ruského ministerstva obrany a federálnej Národnej gardy. TASR prevzala správu v utorok z agentúry Reuters.

Kadyrov na platforme Telegram napísal, že jeho muži „majú najlepšie vybavenie a moderné zbrane“ a aj „veľkú motiváciu dosahovať výsledky“.

Kadyrov v máji uviedol, že Čečensko od začiatku vojny vyslalo na Ukrajinu viac ako 26 000 bojovníkov vrátane 12 000 dobrovoľníkov, a že 7000 z nich v tom čase aktívne bojovalo.

Správy z predchádzajúcich dní si môžete prečítať tu.

Ak si predplatíte digitálne predplatné alebo tlačený .týždeň na ďalší rok, pomôžete nám prežiť a robiť to, čo vieme. Vopred ďakujeme.

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov SITA je bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA porušením autorského zákona.
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite