Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Ukrajina ONLINE: Ukrajina dostala z Nemecka tretí systém Patriot

.redakcia .sita .tasr .svet

Sledujte aktuálne informácie o vojne na Ukrajine.

Ukrajina ONLINE: Ukrajina dostala z Nemecka tretí systém Patriot SITA/AP Photo/Andriy Andriyenko

aktuálne informácie o situácii na Ukrajine:

  • Rusko tvrdí, že v noci zostrelilo 75 ukrajinských dronov, Ukrajinci nimi útočili aj na rafinériu pri meste Tuapse
  • Rusmi okupované mesto Doneck zostalo bez dodávok vody 
  • Protivzdušná obrana zneškodnila ruské drony smerujúce na Kyjev
  • Raketové a dronové útoky pripravili o život dvoch civilistov
  • Moskva stratila ďalších takmer tisíc vojakov 

9:00 Rusko tvrdí, že v noci zostrelilo 75 ukrajinských dronov

Rusko zostrelilo v noci na pondelok 75 ukrajinských dronov, z nich takmer 50 nad Rostovskou oblasťou na juhu Ruska. TASR o tom informuje podľa správy agentúry AFP.

Ruské ministerstvo obrany informovalo na sociálnej sieti Telegram, že jeho sily zostrelili nad Rostovskou oblasťou v noci 47 dronov. Ďalších 17 zneškodnili nad Azovským a Čiernym morom a 11 nad iným oblasťami krajiny.

8:25 Zelenskyj: Ukrajina dostala z Nemecka tretí systém Patriot

Ukrajina posilnila svoju protivzdušnú obranu proti útokom ruských síl ďalším systémom Patriot, ktorý poskytlo Nemecko. Vo svojom pravidelnom večernom príhovore to v nedeľu povedal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, informovala agentúra DPA.

„Patriot z Nemecka dorazil,“ oznámil Zelenskyj.

SITA/AP Photo/Kin Cheung

Nemecko tak poskytlo Ukrajine tri americké systémy protivzdušnej obrany Patriot a podľa Zelenského je najnovší zrejme pripravený na nasadenie.

„Na oblohe budeme schopní urobiť viac. Samozrejme, že je stále čo robiť a ochrana nie je ani zďaleka zaručená, ale pre Ukrajinu je to stále výhra,“ pokračoval Zelenskyj.

8:00 Ukrajinské drony útočili na rafinériu pri meste Tuapse

Ruské systémy protivzdušnej obrany zničili neďaleko mesta Tuapse ležiaceho v Krasnodarskom kraji na brehu Čierneho mora najmenej osem bezpilotných lietadiel vypustených z Ukrajiny. Pri Tuapse má rafinériu ruský ropný koncern Rosnefť. Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na ruské telegramové kanály.

Ruské spravodajské telegramové kanály SHOT a Mash informovali, že v pondelok v skorých ranných hodinách bolo v blízkosti rafinérie v Tuapse počuť sériu výbuchov.

Ako pre kanál SHOT povedali miestni obyvatelia, výbuchy sa v smere k refinérii začali ozývať okolo 03.30 h miestneho času a celkovo ich zaznelo asi päť. Predtým bolo počuť charakteristické zvuky letiacich dronov. Približne o 06.25 h boli v oblasti rafinérie počuť ďalšie dva hlasné výbuchy. Na zemi následne, zrejme od úlomku zostreleného dronu, vznikol malý požiar a začal stúpať dym.

Informácie z predchádzajúceho dňa 21. 7. 2024:

19:20 Rusmi okupované mesto Doneck zostalo bez dodávok vody 

Rusmi okupované ukrajinské mesto Doneck zostalo bez dodávok vody, keďže pre nedostatok elektriny v Rusku sa zastavili čerpacie stanice na kanáli Don-Donbas. Informuje o tom spravodajský web Ukrajinská pravda, ktorý cituje ukrajinské Centrum národného odporu.

„Pre nedostatok elektrickej v Rusku sa pokazili čerpacie stanice na novovybudovanom kanáli Don - Donbas a dodávky vody sa úplne zastavili. Opravy potrvajú mesiace," uviedlo ukrajinské Centrum národného odporu.

15:00 Ruské útoky zranili najmenej päť civilistov

Najmenej päť ukrajinských civilistov utrpelo v nedeľu zranenia pri ruských útokoch. Traja ľudia boli zranení pri náletoch ruských dronov v Chersonskej oblasti na juhu Ukrajiny, informovali v nedeľu ráno miestni predstavitelia. V Charkovskej oblasti na severovýchode krajiny podľa miestnych predstaviteľov dvoch civilistov zranilo ruské bombardovanie.

Predstavitelia Sumskej oblasti na severovýchode Ukrajiny v nedeľu uviedli, že Rusko podniklo raketový útok na „zariadenia kritickej infraštruktúry“ v meste Šostka. Starosta mesta Mykola Noha spresnil, že zničené boli „dve teplárenské zariadenia“.

8:25 Protivzdušná obrana zneškodnila ruské drony smerujúce na Kyjev 

Rusko v noci na nedeľu uskutočnilo piaty útok dronmi na Kyjev za posledné dva týždne. Ukrajinské systémy protivzdušnej obrany však zničili všetky tieto zbrane ešte predtým, ako sa k ukrajinskému hlavnému mestu dostali, informuje TASR podľa agentúry Reuters.

„Tieto systematické útoky...dronmi opäť potvrdzujú, že útočník aktívne vyhľadáva príležitosť udrieť na Kyjev,“ uviedol v aplikácii Telegram šéf kyjevskej mestskej vojenskej správy Serhij Popko. Obete a ani škody podľa jeho slov neboli bezprostredne hlásené.

Rozsah útoku nebol bezprostredne známy a Rusko sa k nemu bezprostredne nevyjadrilo.

Popko dodal, že Rusko skúša nové postupy, hľadá nové prístupové cesty do ukrajinského hlavného mesta a usiluje sa odhaliť pozície ukrajinských systémov protivzdušnej obrany. 

Správy z predchádzajúcich dní si môžete prečítať tu 

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov SITA je bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA porušením autorského zákona.
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite