Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Ukrajina ONLINE: Rusko v noci útočilo 48 dronmi, väčšina bola zneškodnená

.redakcia .sita .tasr .svet

Sledujte aktuálne informácie o vojne na Ukrajine.

Ukrajina ONLINE: Rusko v noci útočilo 48 dronmi, väčšina bola zneškodnená sita/AP Photo/Efrem Lukatsky

aktuálne informácie o situácii na Ukrajine:

  • Rusko stratilo ďalších viac ako tisíc vojakov
  • Vzdušné sily zostrelili v Čiernom mori ruský bombardér
  • Slovinsko poskytne Ukrajine 1,5 milióna eur na odstránenie mín
  • Rusi postupne obsadzujú ruiny vyľudneného mestečka Marinka, informuje Británia
  • Fínsko plánuje zvýšiť produkciu munície pre Ukrajinu
  • Z čiernomorských prístavov od augusta vyviezli viac ako 7 miliónov ton nákladu

10:00 Rusko v noci útočilo na Ukrajinu 48 dronmi, väčšina bola zneškodnená

Ruská armáda v noci na stredu vyslala smerom na Ukrajinu 48 útočných dronov typu Šáhid-136/131. Vypustené boli z dvoch lokalít – z mysu Čauda na anektovanom Krymskom polostrove a z Kurskej oblasti hraničiacej s Ukrajinou. 

Vo vyhlásení velenia vzdušných síl ukrajinských ozbrojených síl sa uvádza, že protivzdušná obrana zneškodnila 41 dronov z vyslaného roja, informovala britská stanica BBC. Ukrajinská armáda spresnila, že do likvidácie útočiacich dronov boli zapojené bojové lietadlá, protilietadlové raketové jednotky a mobilné palebné skupiny ukrajinských obranných síl.

Podľa úradov v Kyjeve ruská armáda do začiatku zimy nahromadila zásoby dronov a rakiet na systematické útoky na ukrajinskú energetickú sieť, ktorá preto zápasí s problémami. Ruské útoky na ukrajinskú energetickú infraštruktúru minulú zimu spôsobili, že milióny ľudí boli nútené dlhší čas vydržať v chlade a tme.

Ukrajina odvtedy posilnila svoje systémy protivzdušnej obrany o zbraňové systémy dodané zo Západu. Súčasne však Kyjev pripúšťa, že na ochranu zraniteľných regiónov potrebuje ešte viac zbraní.

9:20 Rusko stratilo ďalších viac ako tisíc vojakov

Ďalších 1 270 ruských vojakov padlo podľa Kyjiva na Ukrajine počas uplynulého dňa. Počet obetí v radoch ruských ozbrojených síl sa tak od začiatku vojny zvýšil na 335 110, uviedol v stredu na Facebooku generálny štáb ukrajinských ozbrojených síl. Za uplynulý deň Moskva podľa neho prišla aj o trinásť tankov, štyridsať obrnených bojových vozidiel pechoty, tridsaťsedem delostreleckých systémov, šesť raketometov a jedno lietadlo.

Od začiatku otvorenej vojny proti Ukrajine Rusko podľa Kyjiva celkovo stratilo už 5 600 tankov, 10 456 obrnených bojových vozidiel pechoty, 8 024 delostreleckých systémov, 919 raketometov a 324 lietadiel.

7:10 Vzdušné sily zostrelili v Čiernom mori ruský bombardér

Ukrajinské vzdušné sily zničili neďaleko Hadieho ostrova v Čiernom mori ruský bombardér Su-24M. Ako referuje web Ukrajinská pravda s odvolaním sa na vyhlásenie veliteľa vzdušných síl Mykolu Oleščuka na Telegrame, udialo sa tak vo chvíľach, keď sa ruské lietadlo pokúšalo uskutočniť raketový a bombový útok v južnej časti Odeskej oblasti.

wikipedia

„Už veky sme nemali žiadne zostrelené ruské lietadlo Su. Som rád, že vás môžem informovať o zničení ruského bombardéra Su-24M pri Haďom ostrove, ktorý pokúšal spustiť raketový a bombový útok na južnú časť Odeskej oblasti,“ vyhlásil Oleščuk.

6:00 Zelenskyj sa v stredu zúčastní na virtuálnom summite G7

Hovorca japonskej vlády novinárom povedal, že japonský premiér Fumio Kišida bude v stredu „hostiteľom TV summitu G7“. Dodal, že okrem lídrov krajín G7 sa k prvej časti videokonferencie pripojí aj Zelenskyj. Hovorca tiež uviedol, že Kišida a ostatní lídri G7 vrátane USA budú „diskutovať o otázkach, ktoré sú dôležité pre medzinárodné spoločenstvo, ako je situácia na Ukrajine, situácia na Blízkom východe či umelá inteligencia.“

K jeho oznámeniu došlo len niekoľko hodín po tom, ako Zelenskyj na poslednú chvíľu nečakane zrušil plánované online vystúpenie v americkom Senáte, kde mal senátorov informovať o súčasnej situácii na Ukrajine a žiadať ich o schválenie rozsiahlej vojenskej a finančnej pomoci pre Ukrajinu. 

Virtuálnu neúčasť ukrajinského lídra na tomto stretnutí oznámil líder demokratickej väčšiny Senátu Chuck Schumer s tým, že Zelenskému do toho niečo prišlo „na poslednú chvíľu.“ Schumer však zároveň zopakoval nedávne Zelenského slová adresované senátorom, a síce, že „bez ďalšej pomoci od Kongresu nemá Ukrajina prostriedky na to, aby porazila (ruského prezidenta) Vladimira Putina.“

AFP pripomína americký Kongres je aktuálne v otázke podpory Ukrajiny rozdelený viac než kedykoľvek predtým, a síce počas už takmer dvojročnej ruskej invázie. Kyjev zároveň už poskytnutú pomoc vyčerpal a je odkázaný na ďalšiu.

Republikáni v Senáte podmieňujú svoju podporu pre ďalšiu finančnú pomoc Ukrajine tým, že demokratická väčšina prijme sprísnenie imigračných zákonov aj ochrany hraníc USA, čo však demokrati odmietajú. Hlasovanie o balíku pomoci pre Ukrajinu v hodnote vyše 60 miliárd dolárov by sa malo v Senáte konať už v stredu.

Správy z predchádzajúceho dňa 5. 12. 2023:

18:45 Svetová banka poskytne Ukrajine v budúcom roku úver vo výške 1,2 miliardy dolárov na sociálne platby

Ukrajinské ministerstvo sociálnej politiky a Svetová banka podpísali dohodu o spustení nového projektu s názvom „Investovanie do sociálnej ochrany pre zlepšenie pokrytia, odolnosti a efektívnosti (INSPIRE)". Ako referuje web epravda.com.ua, informovala o tom tlačová služba ministerstva sociálnej politiky.

Cieľom projektu je financovať 29 druhov sociálnych dávok pre najzraniteľnejšie skupiny obyvateľov Ukrajiny, ako aj podporiť reformy v oblasti sociálnej ochrany na Ukrajine. Projekt INSPIRE je financovaný z pôžičky Svetovej banky vo výške 1,2 miliardy dolárov zo Zvereneckého fondu pre poskytovanie nevyhnutnej úverovej podpory Ukrajine (ADVANCE Ukraine), ktorý podporuje japonská vláda.

17:00 Drony zasiahli ruské radary na Kryme

Bezpilotné lietadlá Bezpečnostnej služby Ukrajiny (SBU) zasiahli na okupovanom Kryme ruské radary a ďalšie vojenské zariadenia. Informuje o tom spravodajský web Ukrajinská pravda, ktorý sa odvoláva na svoj zdroj v bezpečnostných štruktúrach.

Podľa zdroja v utorok ráno drony SBU zasiahli radarový systém Nebo-M pri obci Baherevo, ktorá leží pri meste Kerč na najvýchodnejšom cípe polostrova Krym. Okrem toho udreli na parkovisko pre vrtuľníky, radarový systém P-18 Terek a riadiaci systém protilietadlových jednotiek Bajkal-1M pri obci Strilkove.

Ruské ministerstvo obrany v utorok ráno uviedlo, že zničilo viac ako 40 ukrajinských bezpilotných lietadiel.

16:40 Slovinsko poskytne Ukrajine 1,5 milióna eur na odstránenie mín

Slovinsko pomôže Ukrajine s odmínovaním sumou 1,5 milióna eur. Financie Ľubľana Kyjevu poskytne do konca tohto roka. „Tieto prostriedky urýchlia odmínovanie našej krajiny a zachránia životy a zdravie mnohých Ukrajincov,“ povedala ukrajinská ministerka hospodárstva Julija Svyrydenková. Informuje o tom web Ukrajinská pravda, ktorý cituje správu ukrajinského ministerstva energetiky.

V súčasnosti je Ukrajina krajinou s najviac zamínovaným územím. Takmer tretina jej teritória, čiže približne 174-tisíc štvorcových kilometrov, sa považuje za potenciálne nebezpečnú.

15:00 Rusi postupne obsadzujú ruiny vyľudneného mestečka Marinka, informuje Británia

Ruská armáda na východe Ukrajiny v uplynulých týždňoch pomaly napreduje cez ruiny mesta Marinka v Doneckej oblasti. Ruskí vojaci teraz kontrolujú väčšinu zastavanej oblasti mesta a ukrajinské sily majú stále pod kontrolou časti územia na západnom okraji Marinky. Ako informuje web Ukrajinská pravda, uviedla to vo svojej najnovšej správe o vývoji vojny na Ukrajine spravodajská služba britského ministerstva obrany.

Marinka nachádzajúca sa 27 kilometrov juhozápadne od mesta Doneck je na prednej línii frontu už od roku 2014, keď v Doneckej oblasti vypuklo povstanie Moskvou podporovaných proruských síl. Mesto Marinka, v ktorom žilo 9-tisíc ľudí, je dnes bez akýchkoľvek civilných obyvateľov a zábery z dronov potvrdzujú, že je úplne zničené. Podľa spravodajskej služby britského rezortu obrany sú ruské operácie proti Marinke súčasťou snahy Moskvy rozšíriť svoju kontrolu nad územím Doneckej oblasti.

14:25 Z Ruska sa na Ukrajinu vráti ďalších šesť ukrajinských detí

Z Ruska sa na Ukrajinu vráti šesť ukrajinských detí v rámci snáh sprostredkovaných Katarom. TASR o tom informuje podľa správy agentúry Reuters.

Nemenovaný zdroj zapojený do organizovania návratov uviedol, že tieto deti sa zdržiavali u príbuzných v Rusku či na Ruskom okupovaných územiach Ukrajiny.

Podľa uvedeného zdroja už deti cestujú cez Moskvu domov na Ukrajinu. Jedno z nich eskortovali katarskí diplomati na ambasádu tohto arabského štátu v ruskej metropole. 

„Celý proces zahŕňal získanie súhlasu rodín... identifikáciu maloletých a overenie identifikačných údajov, koordináciu s humanitárnymi organizáciami, ako aj logistické opatrenia,“ uviedol nemenovaný katarský predstaviteľ. 

Podľa agentúry Reuters ide o druhú fázu Katarom sprostredkovaných snáh o návrat ukrajinských detí, pričom rokovania o tejto záležitosti prebiehajú minimálne už od apríla tohto roka. V októbri sa domov vrátili prvé štyri ukrajinské deti.                 

13:30 ISW: Pri meste Avdijivka na východe Ukrajiny pokračujú ťažké boje

Pri meste Avdijivka v Doneckej oblasti na východe Ukrajiny pokračujú prudké boje, pričom ruské aj ukrajinské sily postúpili na rôznych úsekoch frontu. Informuje o tom web Ukrajinská pravda s odvolaním sa na najnovšiu správu amerického Inštitútu pre štúdium vojny (ISW) o vývoji vojny na Ukrajine.

Podľa pondelkových geolokačných záberov ukrajinskí vojaci zaútočili na ruské pozície v zalesnenej oblasti južne od dediny Stepove, ktorá leží päť kilometrov severozápadne od Avdijivky. Ďalšie zábery zverejnené v ten istý deň však ukázali, že ruská armáda postúpila pri vodnej nádrži severne od Avdijivky. Podľa ruských vojenských blogerov ruské sily si skonsolidovali svoje pozície v obci Stepove a v jej okolí. Ukrajinský generálny štáb však uviedol, že Rusi neúspešne útočili severozápadne a severovýchodne od Avdijivky.

12:20 Fínsko plánuje zvýšiť produkciu munície pre Ukrajinu

Fínsko plánuje v najbližších týždňoch zvýšiť výrobu delostreleckej munície, aby vyzbrojilo Ukrajinu. Informuje o tom web Kyiv Independent, ktorý cituje vyjadrenie fínskeho ministra obrany Anttiho Häkkänena v rozhovore pre utorkové vydanie denníka Iltalehti.

Ohlásenie zvýšenia výroby prišlo v období obáv, že Európska únia nedokáže splniť svoj sľub dodať Ukrajine jeden milión delostreleckých granátov do marca budúceho roka. „Cieľom je podporovať Ukrajinu ešte viac ako doteraz,“ povedal Häkkänen.

Podľa fínskeho ministra obrany podpora Ukrajiny je pre Helsinki zásadnou otázkou. Táto škandinávska krajina vyzvala NATO a EÚ, aby presvedčili aj väčšie európske štáty na rozsiahlejšiu výrobu a dodávky zbraní pre Kyjev.

10:50 Rusko opäť útočilo na Ukrajinu dronmi aj raketami

Ukrajina v utorok informovala o ruských dronových a raketových útokoch v rôznych častiach krajiny, informuje TASR podľa agentúry DPA. 

Z dovedna 17 ruských dronov sa počas noci podarilo eliminovať desať, spresnilo ukrajinské letectvo. Rusko okrem toho vystrelilo na územie Ukrajiny aj šesť rakiet typu S-300. Informácie o prípadných obetiach alebo škodách neboli bezprostredne známe.

9:30 Počas uplynulého dňa Moskva stratila viac ako tisíc vojakov

Počas uplynulého dňa na Ukrajine podľa Kyjeva padlo 1 030 ruských vojakov. Počet obetí v radoch ruských ozbrojených síl sa tak od začiatku vojny zvýšil na 333 840, uviedol v utorok na Facebooku ukrajinský generálny štáb. Za uplynulý deň Moskva podľa neho prišla aj o sedem tankov, pätnásť obrnených bojových vozidiel pechoty a dvadsaťšesť delostreleckých systémov.

Od začiatku invázie na Ukrajinu Rusko podľa Kyjeva celkovo stratilo už 5 587 tankov, 10 416 obrnených bojových vozidiel pechoty a 7 987 delostreleckých systémov.

8:00 Z čiernomorských prístavov od augusta vyviezli viac ako 7 miliónov ton nákladu

Z ukrajinských prístavov Pivdennyj, Odesa a Čornomorsk od začiatku augusta doteraz vyviezli viac ako 7 miliónov ton nákladu, pričom z toho takmer 5 miliónov ton boli farmárske produkty. Informuje o tom web Ukrajinská pravda, ktorý cituje vyjadrenie prvého podpredsedu ukrajinskej vlády Oleksandra Kubrakova na Facebooku.

Kubrakov uviedol, že od 8. augusta z ukrajinských čiernomorských prístavov odišlo 200 plavidiel a 226 do nich vstúpilo cez koridor, ktorý otvorilo ukrajinské námorníctvo po tom, ako Rusko jednostranne odstúpilo od čiernomorskej obilnej iniciatívy. Ukrajine sa podarilo obnoviť prevádzku prístavov v regióne Odesy vďaka vojenským podmienkam, najmä augustovému útoku na ruskú výsadkovú loď.

7:45 Rusko hlási odrazenie desiatok dronov nad Azovským morom a nad Krymom

Rusko oznámilo, že v noci na utorok odrazilo niekoľko desiatok ukrajinských útočiacich dronov v oblasti nad Azovským morom a nad anektovaným polostrovom Krym . TASR správu prevzala z agentúry DPA.

Ruské ministerstvo obrany uviedlo, že ruské sily 22 bezpilotných lietadiel zneškodnili a voči ďalším 13 zasiahli. Tieto informácie však nebolo možné nezávisle overiť, píše DPA.

Správy z predchádzajúcich dní si môžete prečítať tu.

Ak si predplatíte digitálne predplatné alebo tlačený .týždeň na ďalší rok, pomôžete nám prežiť a robiť to, čo vieme. Vopred ďakujeme.

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov SITA je bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA porušením autorského zákona.
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite