Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Ukrajina ONLINE: Rusko útočí na európsky spôsob života, povedal Zelenskyj v europarlamente​

.redakcia .svet

Sledujte aktuálne informácie o vojne na Ukrajine.

Ukrajina ONLINE: Rusko útočí na európsky spôsob života, povedal Zelenskyj v europarlamente​ SITA/AP Photo/Olivier Matthys

aktuálne informácie o situácii na Ukrajine:

  • Zelenskyj pricestoval do Bruselu spolu s francúzskym prezidentom
  • prvé tanky Leopard 2 by mohli byť na Ukrajine v marci alebo apríli
  • Zelenskyj v britskom parlamente žiadal o stíhačky
  • Rusko sa zameria na Charkov alebo Záporožie
  • Ukrajina označila Wagnerovu skupinu za medzinárodnú zločineckú organizáciu

12:30 Rusko útočí na európsky spôsob života, povedal Zelenskyj v europarlamente

Rusko útočí na európsky spôsob života. V Európskom parlamente (EP) to dnes počas svojho príhovoru povedal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, informuje na svojej webstránke televízia CNN.

Ukrajinského lídra privítala predsedníčka EP Roberta Metsola, ktorá ho pred príhovorom ubezpečila, že Európa stojí za Ukrajinou a „sloboda zvíťazí“. „Ukrajina je Európa a budúcnosť vášho národa je v Európskej únii. Budeme s vami, ako dlho bude treba,“ povedala Metsola stojac pri Zelenskom, ktorý si v europarlamente vyslúžil standing ovation.

Zelenskyj začal svoj príhovor slovami Sláva Ukrajine, na ktoré rovnako odpovedali viacerí europoslanci v sále. Poďakoval sa prítomným za ich „podstatnú a aktívnu“ podporu od začiatku vojny a vyzdvihol, čo „moderná Európa, mierová Európa, dáva svetu“. „Európsky spôsob života, európsky štandard života, európske pravidlá života... právny poriadok,“ menoval.

Rusko pritom podľa neho neútočí len na Ukrajincov, ale aj na európsky spôsob života. „My všetci si užívame túto spoločnú európsku históriu,“ povedal s tým, že ruský vodca Vladimir Putin sa snaží „vyhladiť“ európske hodnoty „totálnou vojnou“. „My to nedovolíme,“ skonštatoval ďalej a dodal, že Putin je diktátor, ktorý využíva sovietske zbrane a zbrane od ďalších diktátorských režimov, aby dosiahol svoj cieľ.

Rusko chce podľa Zelenského vrátiť Európu do xenofóbie z tridsiatych a štyridsiatych rokov 20. storočia. „Naša odpoveď na to je nie. Bránime sa. My sa musíme brániť“. „Je to dôležité nielen pre európske štáty, nielen pre komunity a spoločnosti Európy,“ upozornil a dodal, že „nezáleží na tom, kto sme ... vždy budeme bojovať proti neúcte. Predpokladom (našich snov pre naše deti a vnúčatá) je mier a bezpečnosť“. Nič z toho však nebude garantované, ak „neprekonáme protieurópsku silu, ktorá sám nám všetkým snaží ukradnúť našu Európu“.

Zelenskyj si podľa BBC vyslúžil uprostred svojho príhovoru ďalší potlesk postojačky od europoslancov.

Následne poďakoval Európskej únii za podporu obyčajných Ukrajincov a tiež tých, ktorí „šíria pravdu“ o ruskej agresii a tých, ktorí naďalej stoja pri Ukrajine. Vyjadril tiež vďaku za životne dôležité zásoby, ktoré EÚ poskytla Ukrajine, vrátane zbraní, energetických zariadení a paliva. Úniu zároveň vyzval, aby naďalej vytrvala v podpore jeho krajiny.

Zelenskyj sa poďakoval aj všetkým európskym lídrom, ktorí pomáhajú Ukrajine „brániť európsky spôsob života“. „Ukrajina bude členom Európskej únie - Európskej únie, ktorá vyhráva,“ pokračoval a svoj príhovor ukončil pozvaním všetkých na Ukrajinu a pozdravom Sláva Ukrajine, ktorý si opäť vyslúžil potlesk.

Po príhovore dostal ukrajinský prezident vlajku Európskej únie, ktorú rozprestrel s Metsolou po boku a publikum opäť vstalo a tlieskalo.

Zelenskyj sa v Bruseli zúčastní aj na mimoriadnom zasadnutí Európskej rady, ktoré bude mať na programe tri hlavné otázky: útočnú vojnu Ruska proti Ukrajine, európske hospodárstvo a konkurencieschopnosť a migračnú politiku.

10:40 Zelenskyj pricestoval do Bruselu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj pricestoval vo štvrtok do Bruselu, kde sa zúčastní na mimoriadnom summite EÚ. 

10:20 USA a NATO držia spolu v podpore Ukrajiny, tvrdí Blinken

Spojené štáty a NATO sú zjednotené v podpore pre Ukrajinu, ktorá sa bráni voči ruskej vojne. Uviedol to americký minister zahraničných vecí Antony Blinken v stredu po rokovaní so šéfom NATO Jensom Stoltenbergom vo Washingtone. TASR o tom informuje na základe Blinkenovho vyjadrenia na sociálnej sieti.

Šéf diplomacie USA na spoločnej tlačovej konferencii so Stoltenbergom označil „Putinovu vojnu“ na Ukrajine za „strategické zlyhanie“. „Nepodarilo sa mu zvrhnúť demokraticky zvolenú vládu Ukrajiny. Nepodarilo sa mu začleniť Ukrajinu to Ruska či zlomiť vôľu jej obyvateľov,“ povedal Blinken a dodal, že ruský prezident Vladimir Putin prehral bitky o ukrajinské mestá Charkov a Cherson a jeho armáda zažíva ohromujúce porážky na bojisku.

Putinovi sa podľa Blinkena tiež nepodarilo oslabiť Severoatlantickú alianciu. „NATO je silnejšie a viac zjednotené než kedykoľvek predtým,“ uviedol minister. Záznam z tlačovej konferencie v stredu zverejnilo americké ministerstvo zahraničných vecí na svojej webovej stránke.

Putin podľa Blinkena práve teraz nejaví skutočný záujem o diplomaciu. Pripomenul vyjadrenia ruského prezidenta z januára tohto roka o možnom otvorenom „serióznom dialógu“ s Kyjevom, ak Ukrajina uzná okupáciu vlastných území Ruskom. So Stoltenebrgom sa tiež počas rokovaní usilovali zaistiť, že Ukrajina má k dispozícii pomoc potrebnú na obranu svojho územia proti Ruskej agresii.

9:00 Zelenskyj ocenil, že Macron výrazne zmenil postoj voči Ukrajine

Francúzsky prezident Emmanuel Macron prešiel výraznou zmenou čo sa týka jeho postoja k Ukrajine: od toho, ako v prvých mesiacoch ruskej invázie tvrdil, že je s Moskvou dôležité udržiavať otvorené komunikačné kanály, až po posilnenie dodávok zbraní pre Kyjev. V rozhovore pre denník Le Figaro, ktorý bol zverejnený v stredu, to povedal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

SITA/Sarah Meyssonnier, Pool via AP

Agentúra AFP pripomína, že Zelenskyj bol neraz netrpezlivý vzhľadom na konanie šéfa Elyzejského paláca, ktorý často telefonoval s ruským prezidentom Vladimirom Putinom aj po vypuknutí vojenskej ofenzívy Kremľa na Ukrajinu. Macron tiež v minulosti varoval, že Rusko nesmie byť pri žiadnej konečnej dohode o urovnaní konfliktu ponížené.

V súčasnosti však Macron naznačuje, že Paríž bude Ukrajinu podporovať až dovtedy, kým vojnu nevyhrá. Francúzsko ohlásilo dodávky ľahkých tankov pre ukrajinské sily, čo podnietilo aj Nemecko v rozhodnutí o poskytnutí bojových tankov.

„Verím, že sa (Macron) zmenil,“ povedal Zelenskyj. „A tentoraz skutočne. Napokon, on (Macron) otvoril dvere pre dodávky tankov,“ konštatoval Zelenskyj.

Informácie z predchádzajúceho dňa (8.2.2023):

19:00 Prvé tanky Leopard 2 by mohli byť na Ukrajine v marci alebo apríli

Prvý prápor tankov Leopard 2 od západných spojencov by mohol prísť na Ukrajinu do marca alebo apríla tohto roka. Na tlačovej konferencii počas návštevy Varšavy to povedal nemecký minister obrany Boris Pistorius. „Myslím, že by sme mohli odovzdať jeden prápor v prvých štyroch mesiacoch tohto roka, možno troch mesiacoch - a potom musíme samozrejme postupovať čo najrýchlejšie,“ cituje politika spravodajský portál CNN. Pistorius poznamenal, že prápor bude pozostávať z 31 tankov.

SITA/AP Photo/Pavel Golovkin

17:30 Ukrajina potrebuje niekoľko letiek západných lietadiel

Ukrajina potrebuje desiatky západných bojových lietadiel, aby dokázala vyhrať vo vojne proti Rusku, povedal hovorca ukrajinských vzdušných síl Jurij Ihnat. V televízii povedal, že začať by sa mohlo pár leteckými jednotkami, z ktorých každá zahŕňa 12 strojov. „Ak by sme mali jednu, dve alebo viac letiek, bol by to prvý krok, aby sa piloti tomuto prechodu prispôsobili,“ konštatoval Ihnat.

Hovorca upozornil, že najnovšie bojové lietadlo, ktoré Ukrajina vlastní, je staré viac ako 30 rokov. „Máme útočné lietadlá SU-25, bombardovacie lietadlá Su-24 a stíhačky Mig-29 a Su-27. Dokonca sú prispôsobené na použitie amerických antiradiačných rakiet HARM, ktoré každodenne zasahujú nepriateľské systémy protivzdušnej obrany. Tieto strely HARM však nemajú takú funkčnosť a účinnosť, akú by mali, keby boli na amerických lietadlách alebo iných lietadlách našich partnerov,“ povedal.

Ukrajina by podľa Ihnata privítala akýkoľvek typ západného bojového lietadla. Poukázal na to, že stíhačky F-16 prešli niekoľkými štádiami hlbokej modernizácie. „To, čo Ukrajina v súčasnosti potrebuje, je západný typ platformy... Okrem platformy je dôležité, aký rozsah výzbroje je možné niesť, čo môže (stíhačka) vziať pod krídla, aké rakety, aký je ich letový rozsah ... Toto je hlavná potreba Ukrajiny,“ zdôraznil.

17:15 Zelenskyj bude na summite EÚ žiadať o zbrane

Zelenskyj v stredu navštívil Britániu, ktorá mu prisľúbila výcvik ukrajinských pilotov na moderné lietadlá NATO, i keď Zelenskyj žiadal priamo o stíhačky. Ešte v stredu večer by mal ísť do Paríža a vo štvrtok do Bruselu.

„Môj prezident vycestoval preto, aby dosiahol výsledky, “povedal ukrajinský predstaviteľ. „Hlavným výsledkom budú zbrane. Potrebujeme podporu Európskej rady, aby došlo k zrýchleniu dodávok zbraní pre Ukrajinu,“ dodal ukrajinský predstaviteľ.

16:45 Vo viacerých oblastiach bol aktivovaný systém protivzdušnej obrany

Vo viacerých oblastiach na Ukrajine sa v stredu krátko predpoludním rozozvučali náletové sirény upozorňujúce na letecký útok. Referuje o tom web Ukrajinská pravda s odvolaním sa na portál alerts.in.ua zaznamenávajúci informácie o leteckých poplachoch a iných hrozbách. Sirény bolo počuť v metropole Kyjiv i oblasti okolo nej, ďalej v Dnipropetrovskej, Sumskej, Čerkaskej, Černihivskej, Zaporižžskej, Charkivskej, Doneckej a Poltavskej oblasti. Permanentne v pohotovosti sú Luhanská oblasť a okupovaný polostrov Krym.

Náletové sirény signalizujú nebezpečenstvo raketových útokov, pričom občanom sa v takých prípadoch odporúča ísť do úkrytu alebo dodržiavať pravidlo dvoch stien, t.j. bezpečnostné pravidlo, podľa ktorého by mal byť človek v priestore, ktorý od ulice oddeľujú najmenej dve steny bez okien.

15:00 Zelenskyj v britskom parlamente žiadal o stíhačky

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v stredu osobne vystúpil pred členmi oboch komôr britského parlamentu a vyhlásil, že zlo prehralo v rôznych konfliktoch v histórii ľudstva a sloboda zvíťazí aj tentoraz. Zároveň Britániu požiadal o dodanie stíhačiek, ktoré budú pre Ukrajinu "krídlami slobody". TASR správu prevzala z agentúry AP.

Predsedovi Dolnej snemovne Lindsaymu Hoyleovi pri tejto príležitosti odovzdal helmu vojenského pilota s nápisom: „Máme slobodu, dajte nám krídla, aby sme ju chránili. “ Britániu ocenil za podporu Ukrajiny od prvého dňa vojny, ktorá trvá už bezmála rok.

SITA/Stefan Rousseau/pool photo via AP

Ukrajinský prezident na začiatku prejavu povedal, že do sídla britského parlamentu prišiel v mene ukrajinských bojovníkov, ktorí „sú v súčasnosti v zákopoch pod nepriateľskou delostreleckou paľbou,“ v mene pilotov a personálu protivzdušnej obrany, chrániaceho Ukrajinu pred nepriateľskými lietadlami a raketami, citovala jeho slová spravodajská stanica Sky News. 

Britským poslancom sa poďakoval za ich statočnosť. Osobitne ocenil expremiéra Borisa Johnsona za podporu v náročných časoch. Ukrajinský prezident v prejave vyzval na sprísnenie sankcií voči Rusku až dovtedy, kým Moskva „nebude zbavená akejkoľvek možnosti financovať túto vojnu.“

13:10 Zelenskyj prišiel do Británie, aby osobne poďakoval Britom za pomoc

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj pricestoval v stredu do Británie, aby „osobne poďakoval“ britskému ľudu za pomoc. TASR o tom informuje podľa spravodajskej stanice Sky News.

„Spojené kráľovstvo bolo jednou z prvých krajín, ktoré prišli Ukrajine na pomoc. Dnes som v Londýne, aby som osobne poďakoval britskému ľudu za podporu a premiérovi Rishimu Sunakovi za jeho líderstvo,“ napísal Zelenskyj na sociálnej sieti Telegram.

Zelenskyj pristál na londýnskom letisku Stansted, kde ho privítal Sunak. Následne spoločne zamierili do sídla britského premiéra na Downing Street, kde budú rokovať.

Zelenskyj sa okrem toho plánuje prihovoriť aj britskému parlamentu a poobede absolvuje audienciu u britského kráľa Karola III. Ide o Zelenského prvú návštevu v Británii od začiatku invázie Ruska na Ukrajinu. Britská vláda o jeho návšteve informovala len v stredu ráno.

Spojené kráľovstvo poslalo Ukrajine od začiatku invázie vojenskú pomoc za viac ako dve miliardy libier; Londýn je tak jedným z najväčších podporovateľov Kyjeva.

13:00 Zelenskyj pristál v Londýne

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj pristál v stredu na londýskom letisku Stansted. Buckinghamský palác zároveň potvrdil, že Zelenskyj v ten istý deň absolvuje aj audienciu u britského kráľa Karola III., informuje TASR podľa správy televízie Sky News.

Ide o Zelenského prvú návštevu v Británii od začiatku invázie Ruska na Ukrajinu. Britská vláda o nej informovala v stredu ráno.

Najvyšší ukrajinský predstaviteľ sa počas nej stretne s britským premiérom Rishim Sunakom a prihovorí sa aj k britskému parlamentu, uviedla vo vyhlásení britská vláda. Stretne sa i s ukrajinskými vojakmi, ktorí sa cvičia v Británii.

Spojené kráľovstvo poslalo Ukrajine od začiatku ruskej invázie vojenskú pomoc za viac ako dve miliardy libier a Londýn je tak jedným z najväčších podporovateľov Kyjeva.

12:30 Použitie jadrových zbraní na Ukrajine je nepravdepodobné, myslia si estónske tajné služby

Použitie taktických jadrových zbraní vo vojne na Ukrajine je „nepravdepodobné“ z dôvodu, že by mali nízku vojenskú efektivitu, uviedli v stredu estónske tajné služby vo výročnej správe. TASR správu prevzala z britského denníka The Guardian.

Šéf estónskych tajných služieb Kaupo Rosin napísal, že Rusko má stále dosť zbraní, munície i vojakov na vedenie vojny na Ukrajine, ich nedostatok podľa neho zatiaľ nehrozí. „Zatiaľ majú stále dostatok paliva na udržanie vojnovej mašinérie v chode... Rusku tak skoro nedôjde potrava pre delá, výzbroj zo sovietskej éry ani propagandou vyvolaný imperializmus, “citovala jeho vyjadrenie britská spravodajská stanica Sky News. Viac v článku tu.

12:00 Rusko sa zameria na Charkov alebo Záporožie

Rusko zvyšuje počet útokov na východe Ukrajiny, pričom by sa čoskoro mohlo zamerať na Charkov alebo Záporožie, domnieva sa tajomník ukrajinskej Rady národnej bezpečnosti a obrany (RNBO) Olexij Danilov. TASR o tom informuje podľa stredajšej správy televízie Sky News.

„Určite sa pokúsia o ofenzívu v smere na Charkov alebo na Záporožie,“ uviedol Danilov. Charkovská oblasť bola v centre ukrajinského protiútoku koncom vlaňajška, keď sa Ukrajine podarilo naspäť dobyť vyše 500 obcí. 

Ukrajinské ozbrojené sily pritom v utorkom oznámili, že na území administratívneho celku Charkovská oblasť bolo ostreľovaných vyše 30 obcí a mestečiek a v Záporožskej oblasti asi 20. 

Mnohí vysokopostavení ukrajinskí predstavitelia sa domnievajú, že Rusko sa v nasledujúcich týždňoch pokúsi podniknúť ďalší veľký útok – možno konkrétne okolo prvého výročia začiatku invázie, teda 24. februára. „Potrebujú niečo veľké, čo by ukázali svojmu ľudu – a majú aj veľkú túžbu spraviť do tohto dátumu niečo veľké,“ povedal Danilov.

Boje sa v súčasnosti už niekoľko mesiacov sústreďujú v okolí mesta Bachmut v Doneckej oblasti na východe Ukrajiny. Rusku sa darí jasne dosahovať pokrok pri obkľučovaní tohto mesta zo severu i z juhu, avšak Ukrajina trvá na tom, že jej armáda sa drží dobre.

Podľa ukrajinského vojenského analytika Olexija Heťmana sa Ukrajinci môžu Bachmutu stále vzdať. „Ak bude hroziť obkľúčenie, z Bachmutu sa stiahnu. Nemalo by zmysel stratiť viac ľudí. Bachmut nemá veľký strategický význam, “uviedol Heťman.

9:40 Zelenskyj dnes navštívi Britániu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v stredu navštívi Spojené kráľovstvo, oznámila britská vláda. Ide o prvú cestu Zelenského do Británie od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu, informuje TASR podľa správ agentúr AP a AFP.

Ukrajinský prezident sa počas návštevy stretne s britským premiérom Rishim Sunakom a prihovorí sa tiež britskému parlamentu, uviedla vo vyhlásení britská vláda. 

Spojené kráľovstvo poslalo Ukrajine od začiatku ruskej invázie vojenskú pomoc za viac ako 2 miliardy libier a Londýn je tak jedným z najväčších podporovateľov Kyjeva. Premiér Sunak zároveň oznámil, že Británia ukrajinským pilotom stíhačiek ponúkne výcvik podľa štandardov Severoatlantickej aliancie, všíma si AP.

Od začiatku vojny na Ukrajine 24. februára 2022 ide iba o druhú zahraničnú návštevu Zelenského. V decembri sa vo Washingtone stretol s americkým prezidentom Joeom Bidenom a vystúpil v Kongrese.     

8:00 Ruské útoky na Sumskú oblasť si vyžiadali jednu civilnú obeť

Jednu civilnú obeť si vyžiadali utorkové útoky ruských síl na Sumskú oblasť na severovýchode Ukrajiny. Vojenská administratíva oblasti uviedla, že ruská armáda zaútočila na sedem obcí. V meste Bilopilľa ruské bombardovanie zasiahlo obytnú budovu a zabilo 77-ročnú ženu. Informuje o tom portál Kyiv Independent.

Správy z predchádzajúcich dní si môžete prečítať tu.

Ak si predplatíte tlačený .týždeň na ďalší rok, pomôžete nám prežiť a robiť to, čo vieme. Vopred ďakujeme. 

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov SITA je bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA porušením autorského zákona.
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite