Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Ukrajina ONLINE: Rusko spáchalo najmenej 534 deliktov voči ukrajinským pamiatkam

.redakcia .sita .tasr .svet

Sledujte aktuálne informácie o vojne na Ukrajine.

Ukrajina ONLINE: Rusko spáchalo najmenej 534 deliktov voči ukrajinským pamiatkam SITA/AP Photo/Alex Babenko

aktuálne informácie o situácii na Ukrajine:

  • Wagnerovci sú späť na východe Ukrajiny
  • Armáda napreduje v smeroch na Bachmut a Melitopoľ
  • Nová ruská ofenzíva je menej pravdepodobná
  • Zelenskyj avizuje ďalšie akcie proti Rusku
  • Po útokoch v Chersonskej oblasti je sedem zranených
  • Ruská armáda podnikla ďalší útok na dunajský prístav Izmajil
  • Armáda postupuje v melitopoľskom smere, v Tokmaku bolo počuť výbuchy

9:30 Rusko spáchalo najmenej 534 deliktov voči ukrajinským pamiatkam

Rusko sa od anexie Krymského polostrova z roku 2014 dopustilo už prinajmenšom 534 trestných činov voči ukrajinskému kultúrnemu dedičstvu. Na tlačovej konferencii v Kyjeve to v stredu uviedla Elmira Ablialimovová, projektová manažérka ukrajinského Krymského inštitútu strategických štúdií. TASR správu prevzala z webstránky stanice CNN.

Uvedené trestné činy podľa jej slov zahŕňali „privlastnenie si pamiatok kultúrneho dedičstva, zneužitie kultúrneho majetku na vojenské účely, presun kultúrneho majetku z okupovaných území, rabovanie múzeí, nelegálne archeologické práce, úpravy a rekonštrukcia pamiatok a dekontextualizáciu historických miest.“

Zmienený mimovládny inštitút preveruje takéto incidenty od roku 2014, keď Rusko v rozpore s medzinárodným právom anektovalo ukrajinský polostrov Krym. Len na tomto polostrove pritom zaznamenal 200 takýchto prečinov, zatiaľ čo na území ostatných okupovaných ukrajinských oblastí, a to Chersnonskej, Luhanskej, Záporožskej i Doneckej, ďalších 334. CNN upozornila, že uvádzané údaje nedokáže nezávisle overiť.

7:45 Pri nočnom ruskom útoku zostrelili najmenej 30 dronov

Ukrajinská armáda uviedla, že Rusko v noci na štvrtok podniklo „masívny“ dronový útok a ukrajinskej protivzdušnej obrane sa podarilo zostreliť viac než 30 ruských bezpilotných lietadiel. Informovala o tom agentúra AFP.

Hovorkyňa veliteľstva južného zoskupenia ukrajinských síl Natalija Humeňuková spresnila, že ruské drony boli zostrelené nad pobrežnými oblasťami pri Čiernom mori i hlbšie na ukrajinskej pevnine.

„Protivzdušná obrana pracovala takmer na celom južnom smere - v Odeskej a Mykolajivskej oblasti. Tiež oveľa viac smerom na sever - nepriateľ zameral svoje útoky na strednú časť Ukrajiny, “dodala s tým, že dôsledky „masívneho“ dronového útoku sa ešte objasňujú.

„Práca protivzdušnej obrany však bola celkom efektívna. Zničených bolo viac než 30 bezpilotných lietadiel, “spresnila Humeňuková.

Od júla, keď Rusko odstúpilo od čiernomorskej obilnej dohody umožňujúcej vývoz ukrajinského obilia cez Černe more, Moskva vystupňovala útoky na ukrajinskú infraštruktúru určenú na export obilia v južnej Odeskej a Mykolajivskej oblasti, pripomína AFP

7:30 Armáda okrajovo postúpila pri Bachmute, ďalej sa tlačí k Novoprokopivke

Ukrajinské sily zaznamenali postup pri dedine Orichovo-Vasylivka, ktorá sa nachádza 11 kilometrov severozápadnej od Bachmutu v Doneckej oblasti. V najnovšej správe to tvrdia analytici z amerického Inštitútu pre štúdium vojny (ISW), ktorým sa podarilo geolokalizovať dostupné zábery.

Vojenskí analytici taktiež uviedli, že ruské sily už pravdepodobne nekontrolujú približne kilometer dlhú zákopovú líniu západne od dediny Verbove v Zaporižžskej oblasti. „Neprítomnosť ruských síl v tejto zákopovej línii by mohla uľahčiť ďalší ukrajinský postup v tejto oblasti, keďže táto zákopová línia už nie je pre ukrajinské sily významnou prekážkou,“ uviedol ISW.

Verbove je len 18 kilometrov východne od dediny Robotyne, ktorú ukrajinské sily oslobodili začiatkom septembra. Ukrajinci sa ďalej tlačia k Novoprokopivke, pričom uviedli, že očakávajú boje o kontrolu nad vyvýšeninami nachádzajúcimi sa na juhu a východe dediny, keď sa budú blížiť k ďalšej línii ruskej obrany.

Veliteľ tavrijskej operatívno-strategickej skupiny síl Oleksandr Tarnavskyj nedávno povedal, že z frontu čoskoro prídu dobré správy, a poznamenal, že ukrajinské sily neustále postupujú. Neposkytol však ďalšie informácie.

Správy z predchádzajúceho dňa 27.9.2023:

19:00 Bulharsko daruje Ukrajine muníciu a chybné rakety protivzdušnej obrany muníciu

Bulharsko pošle Ukrajine chybné rakety do systémov protivzdušnej obrany S-300 a muníciu do ručných zbraní. V stredu o tom rozhodol bulharský parlament, TASR informuje podľa agentúry AFP a bulharského národného rozhlasu (BNR).

„Rakety sú poškodené a Bulharsko ich nedokáže opraviť. Ukrajine však môžu pomôcť,“ vyhlásil Christo Gadžev, predseda parlamentného branného výboru. Nefunkčné rakety si bude musieť sama opraviť. 

Bulharsko počet rakiet pre Ukrajinu nespresnilo, ide však o rakety, ktoré samo nedokáže opraviť. Podľa náčelníka generálneho štábu ozbrojených síl admirála Emila Eftimova majú rakety už viac ako 30 rokov a neprešli kontrolnými testami. Muníciu do ručných zbraní pošle Bulharsko z policajných zásob. Bulharsko je členom Európskej únie aj NATO. Vlastní a vyrába zbrane a muníciu sovietskeho typu, o ktoré má Ukrajina záujem.

Bulharsko má silné historické aj kultúrne väzby s Ruskom. Téma posielania pomoci Ukrajine proti ruským agresorom preto rozdeľuje tamojšiu spoločnosť. Rozhodnutie poslať Ukrajine rakety a muníciu kritizoval aj úradujúci prezident Rumen Radev.

16:30 Kyjev hlási návrat žoldnierov z ruskej Wagnerovej skupiny na východ Ukrajiny

Ruskí žoldnieri z Wagnerovej skupiny sú znovu aktívni na východe Ukrajiny, uviedol v stredu v oznámení pre médiá hovorca východného krídla ukrajinských síl Iľľa Jevlaš. TASR prevzala správu z tlačovej agentúry DPA.

Po neúspešnej vzbure wagnerovcov proti vedeniu ruskej armády a po smrti ich šéfa Jevgenija Prigožina pri leteckej havárii sa žoldnieri presunuli do Bieloruska. Následne niektorí odišli do Afriky, ďalší podpísali nové zmluvy s ruským ministerstvom obrany a znova sa zúčastňujú na bojových operáciách na východe Ukrajiny.

Médiá už predtým informovali, že wagnerovskí žoldnieri sa zapájajú do bojov okolo mesta Bachmut. Podľa ukrajinskej pohraničnej stráže je v Bielorusku už iba okolo 500 z približne 6000 ruských wagnerovských žoldnierov, ktorí sa do tejto krajiny presunuli.

Muži, ktorí sa teraz vrátili na bojiská na Ukrajine, však podľa Kyjeva nepredstavujú veľkú hrozbu. Od leteckej havárie, pri ktorej zahynul šéf Wagnerovej skupiny Prigožin, je táto žoldnierska organizácia bez vodcu.

15:45 Z miest na juhu krajiny evakuovali desiatky detí

Ukrajinské úrady v stredu oznámili, že evakuovali všetky deti z niekoľkých miest a obcí v blízkosti frontovej línie v Záporožskej oblasti na juhu Ukrajiny. TASR o tom informuje podľa agentúry AFP.

„Splnili sme úlohu stanovenú ukrajinskou vládou... a evakuovali sme všetky deti a ich rodiny“ z piatich obcí v Záporoží, uviedol zástupca vedúceho oblasti Jevhen Myronenko.

Miestne médiá s odvolaním sa na regionálnych predstaviteľov informovali, že z miest presunuli celkovo 59 detí.

Evakuácia sa týkala piatich lokalít – Huľajpole, Stepnohirsk, Preobraženka, Jehorivka a Novopavlivka – a úrady ich ohlásili už v auguste z dôvodu zložitej bezpečnostnej situácie.

Ukrajina spustila očakávanú protiofenzívu na oslobodenie Ruskom okupovaného územia v júni, priznala však ťažké bitky pri snahách o prelomenie opevnených ruských pozícií. Kyjev nariadil evakuáciu civilistov z niekoľkých oblastí.

10.45 Armáda napreduje v smeroch na Bachmut a Melitopoľ

Ukrajinská armáda pokračuje v ofenzíve v smere na Bachmut na východe krajiny a v smere na Melitopoľ na juhu. Uviedol to v stredu ukrajinský generálny štáb. „Ukrajinské sily naďalej podnikajú ofenzívne operácie v melitopoľskom smere a ... v bachmutskom smere a spôsobujú okupačnej armáde straty na ľuďoch a technike a vyčerpávajú nepriateľa pozdĺž celej frontovej línie,“ konštatoval generálny štáb. Informuje o tom web Kyiv Independent.

Ukrajinský generál Oleksandr Tarnavskyj, ktorý je veliteľom síl v Doneckej a Záporožskej oblasti, minulý týždeň povedal, že ukrajinskí vojaci prelomili ruské línie pri dedine Verbove v Záporožskej oblasti. Generál ocenil úspech pri obci Verbove, ale zároveň poznamenal, že skutočným prielomom na južnom fronte bude oslobodenie mesta Tokmak, čo je podľa neho „minimálnym cieľom“ terajšej protiofenzívy.

10:30 Etnické napätie v ruskej armáde môže ohroziť jej obranu na Ukrajine, tvrdí ISW

Etnické napätie medzi Osetmi a ruskou armádou spôsobuje roztržky v ruskom 42. gardovom motostreleckom pluku, ktorý sa bráni proti ukrajinskej protiofenzíve v Zaporižžskej oblasti. Uvádza to americký Inštitút pre štúdium vojny (ISW), na ktorý sa odvoláva spravodajský portál Ukrajinská pravda.

Inštitút spomína video Arsena Temirajeva, branca zo Severoosetskej republiky, ktorý slúži v 70. gardovom motostreleckom pluku, v ktorom tvrdil, že ho ruskí vojaci zo 70. pluku zbili, ako aj ďalších dvoch vojakov zo 71. gardového motostreleckého pluku. Vojenská polícia sa ho podľa jeho slov pýtala na jeho etnickú príslušnosť a povedala „Rusko je pre Rusov“.

Zranený ruský vojak tiež spomenul, že vojenská polícia zbila jeho a ďalších vojakov, pretože miestny obyvateľ mesta Tokmak v Zaporižžskej oblasti oznámil, že vojaci sexuálne zneužívali deti. Samotný Temirajev spáchanie zločinu poprel. „Nacisti sú na druhej (ukrajinskej) strane, ale ukázalo sa, že sú aj medzi nami,“ lamentoval vojak.

Vojenskí analytici predpokladajú, že etnické napätie v ruských jednotkách na frontovej línii a v ich zázemí v okupovanej časti Zaporižžskej oblasti môže ohroziť integritu ruskej obrany a súdržnosť jednotiek v dôsledku nedávnych ukrajinských ziskov v tejto oblasti.

10:00 Británia: Ruská ofenzíva na Ukrajine je v blízkej budúcnosti menej pravdepodobná

Nová sústredená ruská ofenzíva na Ukrajine je v súčasnosti podľa odhadov britských vojenských expertov menej pravdepodobná, uviedlo v stredu britské ministerstvo obrany. Podľa neho to vyplýva zo skutočnosti, že Rusko už teraz nasadzuje na frontovú líniu časti jednotiek, ktoré doposiaľ neboli nasadené do bojov. 

Ministerstvo na základe najnovších poznatkov britských tajných služieb uviedlo, že Moskva pravdepodobne prvýkrát nasadila časti svojej novosformovanej 25. kombinovanej armády, a to do bojov prebiehajúcich západne od ukrajinských miest Severodoneck a Kreminna, informuje agentúra DPA. 

Uvedená vojenská formácia podľa britského rezortu obrany začala na Ukrajine pôsobiť len od konca augusta tohto roka. Jej časti sú nasadzované na posilnenie problematických úsekov na frontovej línii, preto je nová sústredená ruská ofenzíva v priebehu nasledujúcich týždňov menej pravdepodobná, cituje denník The Guardian z pravidelného hlásenia britského ministerstva. 

8:30 Zelenskyj avizuje ďalšie akcie proti Rusku

Ukrajina podľa jej prezidenta podnikne ďalšie „akcie“ proti ruskému „teroristickému štátu“. Informuje o tom spravodajský portál Sky News. Vo svojom večernom prejave Volodymyr Zelenskyj poznamenal, že Kyjev jasne vidí, „ktoré smery tlaku na Rusko treba posilniť, aby sa zabránilo rastu jeho teroristických schopností“.

Sankcie voči Rusku nie sú podľa Zelenského dostatočné pre zastavenie jeho agresie proti Ukrajine. „Sankcie nestačia. Pribudnú aj naše vlastné ukrajinské akcie proti teroristickému štátu. Kým bude pokračovať ruská agresia, Rusko musí cítiť svoje straty,“ vyhlásil prezident.

Správy z predchádzajúcich dní si môžete prečítať tu.

Ak si predplatíte digitálne predplatné alebo tlačený .týždeň na ďalší rok, pomôžete nám prežiť a robiť to, čo vieme. Vopred ďakujeme.

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov SITA je bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA porušením autorského zákona.
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite