Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Ukrajina ONLINE: Rusko pripravuje novú vlnu útokov do konca februára

.redakcia .svet

Sledujte aktuálne informácie o vojne na Ukrajine.

Ukrajina ONLINE: Rusko pripravuje novú vlnu útokov do konca februára SITA/AP Photo/Efrem Lukatsky Nová ukrajinská poštová známka na ktorej je zobrazený horiaci a rozpadajúci sa Kremeľ. Kyjev, 27.1.2023.

aktuálne informácie o situácii na Ukrajine:

  • Rusko zavádza moskovský čas v štyroch okupovaných oblastiach Ukrajiny
  • EÚ predĺžila ekonomické sankcie v reakcii na agresiu Ruska voči Ukrajine
  • Japonsko uvalilo nové sankcie na Rusko
  • Švédsko daruje MAAE 20 miliónov korún na jadrovú bezpečnosť na Ukrajine
  • Kanada pošle Ukrajine štyri tanky Leopard 2

14:22 Scholz po oznámení o tankoch pre Ukrajinu – „Vždy myslíme na bezpečnosť Nemecka“

Po prísľube dodať Ukrajine tanky Leopard 2 nemecký kancelár Olaf Scholz v sobotu občanov uisťoval, že jeho vláda pri svojich rozhodnutiach vždy zohľadňuje bezpečnosť Nemecka. TASR správu prevzala od agentúry DPA.

„Vždy pôjde o konzultácie, zvažovanie a koordináciu. To je princíp, ktorý má táto vláda,“ povedal Scholz v pravidelnom sobotňajšom videopríhovore. „Rusku nesmie prejsť násilné presúvanie hraníc,“ zdôraznil spolkový kancelár.

Ruské vojská vtrhli na Ukrajinu 24. februára 2022. Ukrajinská armáda sa už mesiace bráni proti stále novým vlnám útokov na východe krajiny. Scholz uviedol, že aj mnohí občania Nemecka si želajú, aby vojna neprišla bližšie, aby si vláda a kancelár zachovali pevné nervy. „Presne to vám sľubujem“, dodal.

11:27 Rusko pripravuje novú vlnu útokov do konca februára

Rusko pravdepodobne pripravuje novú vlnu útokov na Ukrajine v období do konca februára. Oznámil to v noci na sobotu tajomník ukrajinskej Rady národnej bezpečnosti a obrany (RNBO) Olexij Danilov. TASR správu prevzala z webovej stránky stanice Sky News.

Rusko sa podľa Danilovových slov pripravuje na maximálnu aktiváciu k prvému výročiu začiatku svojej invázie na Ukrajinu 24. februára. „Sú presvedčení, že k výročiu by mali dosiahnuť isté úspechy. Nie je tajomstvo, že sa pripravujú na novú vlnu do 24. februára,“ povedal Danilov pre rozhlasovú stanicu Rádio Sloboda (RFE/RL), píše Sky News.

Americká húfnica M777 v službách ukrajinskej armády pri meste Cherson, 9.1.2023.SITA/AP PHOTO/LIBKOS, FILEAmerická húfnica M777 v službách ukrajinskej armády pri meste Cherson, 9.1.2023.

Danilov dodal, že Moskva má úlohy v Doneckej a Luhanskej oblasti na východe Ukrajiny, aby sa dostala k ich hraniciam. Ruská armáda podľa jeho slov už týždeň uskutočňuje prieskum obranných spôsobilostí ukrajinských vojakov v Záporožskej oblasti. „V súčasnosti tam dochádza k zhromažďovaniu vojakov,“ povedal Danilov.

10:20 Ukrajine sľúbili spolu 321 tankov, oznámil ukrajinský veľvyslanec vo Francúzsku

Viaceré krajiny sľúbili Ukrajine spolu 321 tankov. Oznámil to v piatok ukrajinský veľvyslanec vo Francúzsku Vadym Omeľčenko. TASR správu prevzala z agentúry Reuters.

„Viaceré krajiny do dnešného dňa oficiálne potvrdili svoj súhlas dodať Ukrajine 321 tankov,“ povedal Omeľčenko v rozhovore pre francúzsku spravodajskú televíziu BFM. Dodal, že podmienky dodávok jednotlivých krajín sa líšia a Ukrajina túto pomoc potrebuje čím skôr. Omeľčenko nešpecifikoval, koľko tankov dodajú konkrétne krajiny.

Nemecko v stredu (25. januára) po niekoľkotýždňovom tlaku zo strany spojencov ohlásilo, že dodá Ukrajine 14 tankov Leopard 2. Takisto povolí, aby tieto tanky nemeckej výroby dodali Kyjevu aj Poľsko a ďalšie krajiny. USA neskôr stredu oznámili, že Ukrajine pošlú 31 tankov Abrams.

8:55 Ruská propaganda obviňuje Poľsko z nepriateľských plánov voči Ukrajine

Ruská propaganda tvrdí, že Poľsko plánuje obsadiť časť územia Ukrajiny, uviedli v piatok vysokopostavené bezpečnostné zdroje poľskej vlády. TASR správu prevzala z tlačovej agentúry PAP.

Splnomocnenec poľskej vlády pre informačný sektor Stanislaw Zaryn na sociálnej sieti Twitter napísal, že tzv. politológovia Ruska, ktorí realizujú ciele ruskej propagandy, pokračujú v šírení falošných informácií o Poľsku a jeho údajných plánoch o útoku na Ukrajinu.

„Rostislav Iščenko, ktorý podporuje ruskú zločineckú politiku, tvrdí, že Poľsko má zámer transformovať Ukrajinu na nárazníkovú zónu oddeľujúcu Poľsko od Ruska, kde bude rozmiestnená poľská armáda,“ napísal Zaryn. Ako dodal, tento politológ argumentuje tým, že po druhej svetovej vojne bola Ukrajina považovaná za poľský protektorát.

„Iščenko využíva lži o 'poľských plánoch', aby urobil ruskú imperiálnu politiku voči Ukrajine dôveryhodnou. Ruská propaganda opäť naznačuje, že iba Rusko môže zastaviť imperializmus Poľskej republiky,“ napísal ďalej Zaryn.

Falošný naratív spopularizovaný v ruských médiách o brutalite a bezohľadnosti „poľských žoldnierov“ na Ukrajine, ktorí očividne využívajú mobilizovaných Ukrajincov ako potravu pre delá, sa využíva ako dôkaz o údajnej podriadenosti Ukrajincov a ukrajinských území Poliakom, uviedol splnomocnenec poľskej vlády pre informačný sektor.

„Lži šírené Iščenkom majú za cieľ potvrdiť odkaz Kremľa o dôvodoch útoku na Ukrajinu. Rusko musí viesť vojnu, pretože jeho záujmy sú 'ohrozené' poľským imperializmom“, uzavrel Zaryn.

Správy z predošlého dňa 27.1.2022:

19:50 Pistorius vylúčil, že by Nemecko dodalo Ukrajine aj bojové stíhačky 

Nemecký minister obrany Boris Pistorius v rozhovore pre denník Die Süddeutsche Zeitung zdôraznil, že Berlín Ukrajine nepošle aj bojové stíhačky, o ktoré žiada Kyjev. Okrem toho konštatoval, že osobitný 100-miliardový obranný fond nepostačuje na ani pokrytie aktuálnych potrieb Nemecka, informuje TASR. 

Na otázku, či Berlín vyhovie ďalšej požiadavke Kyjeva na dodanie bojových stíhačiek, po tom čo Nemecko prisľúbilo poskytnutie 14 tankov Leopard, Pistorius odpovedal, že to je „vylúčené“.

„Stíhacie lietadlá sú omnoho komplexnejšie systémy než hlavné bojové tanky a majú úplne iný dostrel a palebnú silu,“ povedal Pistorius. Tomuto kroku preto zatiaľ nie je naklonený, uviedol v rozhovore pre Die Süddeutsche Zeitun, ktorý bol zverejnený v piatok. 

Nemecký kancelár Olaf Scholz odmietol dodanie stíhačiek ukrajinským silám už v stredu v Spolkovom sneme.

17:40 Belgicko pošle Ukrajine vojenskú pomoc v hodnote takmer 94 miliónov eur 

Belgicko oznámilo, že  pošle Ukrajine ďalší balík vojenskej pomoci v hodnote 93,6 milióna eur. V piatok to uviedol belgický premiér Alexander De Croo, informoval denník The Guardian.

Belgická ministerka obrany Ludivine Dedonderová vyhlásila, že najnovší balík pomoci bude obsahovať protilietadlové rakety zem-vzduch, protitankové zbrane, guľomety, granáty a ďalšiu muníciu. 

Niektoré z nich budú pochádzať zo skladov belgických ozbrojených síl a ďalšie Brusel kúpi od belgických zbrojných podnikov. Dedonderová však nespresnila, o aké množstvo zbraní pôjde.

Šéfka belgického rezortu obrany dodala, že Belgicko Ukrajine pošle aj obrnené džípy a nákladné autá. Všetky vozidlá sú schopné prevádzky alebo sa čoskoro podrobia kompletnému servisu.

Belgicko už vrátane najnovšieho balíka poskytlo Ukrajine väčšiu vojenskú pomoc než ktorejkoľvek inej krajine. 

16:15 Rusko zavádza moskovský čas v štyroch okupovaných oblastiach Ukrajiny 

Okupované časti štyroch ukrajinských oblastí, ktoré Rusko vlani v septembri nezákonne anektovalo, budú musieť používať moskovský čas. Uviedlo to ruské ministerstvo priemyslu a obchodu, napísala v piatok spravodajská stanica Sky News.

Donecká, Luhanská, Chersonská a Záporožská oblasť sa stanú súčasťou ruského druhého časového pásma, píše sa v príspevku ministerstva zverejneného na platforme Telegram. Podľa neho už bol vláde doručený návrh zákona týkajúci sa tejto záležitosti.

15:40 Rusko na Ukrajine porušuje základné princípy ochrany detí, tvrdí šéf UNHCR

Šéf Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) v piatok obvinil Rusko z porušovania „základných princípov ochrany detí vo vojne“ tým, že ukrajinským deťom vydáva ruské pasy a dáva ich na adopciu. Referuje o tom spravodajský web CNN.

„Vo vojne neviete určiť, či deti majú rodiny alebo poručníkov. A preto, kým sa to nevyjasní, nemôžete im dať inú štátnu príslušnosť alebo ich nechať adoptovať inou rodinou,“ povedal Filippo Grandi.

Pre obmedzený prístup k informáciám z Ruska sa podľa Grandiho nedajú vygenerovať konkrétne štatistiky o tom, koľko ukrajinských detí dostalo ruské pasy alebo ich adoptovali ruské rodiny. Dodal však, že UNHCR pracuje na tom, aby sa k takýmto informáciám dostal.

Rusko predtým odmietlo obvinenia o únosoch ukrajinských detí. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj po stredajšom stretnutí s predstaviteľom UNHCR vyzval na vytvorenie mechanizmu na vrátenie detí a dospelých „násilne deportovaných do Ruska“ a „postavenie všetkých zodpovedných za deportáciu pred súd“.

14:40 EÚ predĺžila ekonomické sankcie v reakcii na agresiu Ruska voči Ukrajine 

Rada Európskej únie predĺžila v piatok sankčné opatrenia voči viacerým sektorom ekonomiky Ruskej federácie o ďalších šesť mesiacov. V platnosti tak zostanú najmenej do 31. júla 2023, informuje TASR.

Tieto sankcie EÚ zaviedla v roku 2014 v reakcii na kroky Ruska narúšajúce stabilitu situácie na Ukrajine. Od februára 2022 ich v dôsledku vojenskej agresie Ruska voči Ukrajine výrazne rozšírila.

V súčasnosti pozostávajú z celého spektra opatrení týkajúcich sa ekonomických sektorov vrátane obmedzení v oblastiach obchodu, financií, technológií, tovaru s dvojakým využitím, priemyslu, dopravy a luxusného tovaru.

Zahŕňajú tiež zákaz dovozu alebo prepravy ropy po mori a určitých ropných produktov z Ruska do EÚ, vyradenie niektorých ruských bánk zo systému SWIFT a pozastavenie vysielania a licencií viacerých dezinformačných kanálov podporovaných Kremľom, píše sa v tlačovej správe Rady EÚ.

11:40 Poľsko pošle Ukrajine 60 modernizovaných tankov

Poľsko dodá v blízkej budúcnosti Ukrajine 60 modernizovaných tankov. Tie by mali zahŕňať poľské stroje PT-91 Twardy a mali by sa pridať k avizovaným tankom Leopard 2 nemeckej výroby. Na komunikačnej platforme Telegram to uviedol vedúci kancelárie ukrajinského prezidenta Andrij Jermak, informuje web The Kyiv Independent.

Poľský premiér Mateusz Morawiecki v rozhovore pre kanadskú televíziu CTV news uviedol, že 30 tankov budú modely PT-91 Twardy a zvyšok by mali byť modernizované sovietske tanky T-72.

Varšava už poskytla Ukrajine bližšie nešpecifikovaný počet tankov Twardy v júli 2022. Ukrajina tiež dostala stovky tankov T-72.

10:50 Počas štvrtkového ruského útoku zaznamenali výbuchy v blízkosti Záporožskej jadrovej elektrárne

Monitory Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) zaznamenali vo štvrtok silné explózie v blízkosti Zaporižžskej jadrovej elektrárne. Informoval o tom generálny riaditeľ MAAE Rafael Grossi a zároveň zopakoval výzvy na vytvorenie bezpečnostnej zóny v okolí zariadenia.

Poradca šéfa Rosenergoatomu, ruského prevádzkovateľa jadrových elektrární, Renat Karča však označil Grossiho tvrdenia za nepodložené a nazval ich „provokáciou“.

Informuje o tom portál denníka The Guardian, ktorý zároveň pripomína, že Rusko aj v minulosti reagovalo na ukrajinské úspechy rozsiahlymi leteckými útokmi, ktoré spôsobili, že milióny ľudí zostali bez svetla, tepla a vody. Štvrtkové útoky raketami a dronmi pritom zjavne zodpovedajú tomuto vzorcu.

Kremeľ sa totiž predtým vyjadril, že prisľúbené dodávky západných tankov Ukrajine chápe ako dôkaz rastúceho „priameho zapojenia sa“ Spojených štátov a Európy do 11 mesiacov trvajúcej vojny.

10:30 Británia: Moskva môže o postupe svojich vojakov na Ukrajine šíriť dezinformácie 

Moskva by o postupe svojich vojakov na Ukrajine mohla šíriť cielené dezinformácie, uviedlo v piatok britské ministerstvo obrany. TASR o tom informuje na základe oznámenia ministerstva na sociálnej sieti.

Ruskí on-line komentátori v predchádzajúcich šiestich dňoch tvrdili, že Rusi dosiahli výrazný pokrok a prelomili ukrajinské obranné línie v Záporožskej oblasti i v okolí mesta Vuhledar v Doneckej oblasti, uviedlo britské ministerstvo na Twitteri. Ruskí vojaci sa podľa neho pravdepodobne v okolí Vuhledaru i pri meste Orichiv v Záporožskej oblasti pokúsili zaútočiť, žiadny zásadný pokrok však nedosiahli.

Britský rezort obrany píše o reálnej možnosti, že ruské armádne zdroje zámerne šíria dezinformácie s cieľom naznačovať, že ruská vojenská operácia si udržiava hybnosť.

9:20 Japonsko uvalilo nové sankcie na Rusko

Japonsko v piatok oznámilo ďalšie sankcie voči Rusku pre jeho vojnu na Ukrajine. Zakázalo export kľúčových strategických tovarov a zmrazilo majetok desiatok ľudí, informuje televízia CNN na svojej webstránke.

Sankcie, z ktorých väčšina v piatok vstupuje do platnosti, sa zameriavajú na ruských politikov, príslušníkov ozbrojených síl, podnikateľov a spoločnosti. Zahŕňajú aj 14 promoskovských osôb spojených s ilegálnymi pokusmi Ruska anektovať štyri oblasti na juhu a východe Ukrajiny.

Zákaz vývozu tovaru 49 určených subjektov v Rusku, ktorý by mohol byť použitý na posilnenie ruských síl, začne platiť 3. februára. Podľa ministerstva hospodárstva, obchodu a priemyslu to zahŕňa polovodičové zariadenia a komponenty, roboty, generátory, výbušniny a vakcíny.

8:10 Zelenskyj vyzval na ďalšie sankcie a dodávky zbraní

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vo svojom štvrtkovom nočnom prejave vyzval na uvalenie ďalších sankcií na Rusko a ďalšie dodávky zbraní od spojencov. Jeho výzve predchádzala séria ruských útokov, ktorá si vyžiadala najmenej 11 mŕtvych naprieč krajinou. Informuje o tom web denníka The Guardian.

Zelenskyj prízvukoval, že ruskú agresiu možno poraziť len s adekvátnymi zbraňami, pretože „teroristický štát nepochopí nič iné“. Spomenul pritom zbrane na bojisko a na ochranu vzdušného priestoru.

SITA/Ukrainian Presidential Press Office via AP

Nové sankcie voči Rusku označil za politické a ekonomické zbrane. Potrebné sú podľa ukrajinského prezidenta aj právne zbrane. „Musíme ešte viac pracovať na zriadení tribunálu pre zločin ruskej agresie proti Ukrajine,“ vyjadril sa.

7:30 Švédsko daruje MAAE 20 miliónov korún na jadrovú bezpečnosť na Ukrajine

Švédska vláda vo štvrtok sľúbila 20 miliónov korún Medzinárodnej agentúre pre atómovú energiu (MAAE) na podporu jej misie zameranej na jadrovú bezpečnosť na Ukrajine. Informuje o tom na svojej webstránke televízia CNN.

„V dôsledku ruskej agresie sme za posledný rok zaznamenali niekoľko útokov v bezprostrednej blízkosti jadrových elektrární, ktoré predstavovali veľmi významné riziká. Posilnenie dôležitej práce MAAE na udržiavaní a zlepšovaní bezpečnosti ukrajinských jadrových elektrární je naliehavou záležitosťou,“ vyjadril sa v tejto súvislosti švédsky minister pre medzinárodnú rozvojovú spoluprácu a zahraničný obchod Johan Forssell.

Správy z predchádzajúcich dní si môžete prečítať tu.

Ak si predplatíte tlačený .týždeň na ďalší rok, pomôžete nám prežiť a robiť to, čo vieme. Vopred ďakujeme. 

 

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov SITA je bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA porušením autorského zákona.
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite