Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Ukrajina ONLINE: Ruské jednotky pri Avdijivke na východe Ukrajiny útočia v šiestich smeroch​

.redakcia .sita .tasr .svet

Sledujte aktuálne informácie o vojne na Ukrajine.

Ukrajina ONLINE: Ruské jednotky pri Avdijivke na východe Ukrajiny útočia v šiestich smeroch​ sita/AP Photo/Efrem Lukatsky Ukrajinci spomínajú na Holodomor z rokov 1932 – 1933.

aktuálne informácie o situácii na Ukrajine:

  • Rusi chystajú ďalšiu deportáciu detí z okupovaných území
  • Ukrajina zaútočila na leteckú továreň v Smolensku
  • Rusko zintenzívnilo aktivity svojej špionážnej siete
  • Rusi obsadili časť priemyselnej zóny v meste Avdijivka
  • Moskva stratila ďalších 750 vojakov

14:15 Ruské jednotky pri Avdijivke na východe Ukrajiny útočia v šiestich smeroch

Ruské jednotky pri meste Avdijivka v Doneckej oblasti na východe Ukrajiny útočia v šiestich smeroch a ťažké boje pokračujú pri avdijivskej koksárni na severovýchode a v priemyselnej zóne na juhovýchodne mesta. Rusi však nedosiahli potvrdené úspechy. Uviedol to americký Inštitút pre štúdium vojny (ISW), ktorý cituje hovorcu ukrajinskej tavrijskej operačnej strategickej skupiny Oleksandra Štupuna.

Ruskí vojenskí blogeri poznamenávajú, že silné sneženie a vietor znížili viditeľnosť a skomplikovali letecký prieskum a delostreleckú korekciu na chersonskom fronte. Ukrajinské jednotky však podľa nich využili zlú viditeľnosť na upevnenie pozícií na východnom brehu rieky Dnipro.

12:50 Manželku šéfa ukrajinskej vojenskej rozviedky Budanova otrávili, píšu médiá

Manželku riaditeľa ukrajinskej vojenskej tajnej služby Kyryla Budanova, Mariannu Budanovovú, otrávili ťažkými kovmi. Zástupca vojenskej rozviedky HUR to potvrdil portálu Kyiv Independent. Správu priniesli aj web britského denníka The Guardian a agentúra AFP.

Ukrajinský portál Babel už skôr napísal, že Budanovovú hospitalizovali pre otravu ťažkými kovmi, a odvolal sa pri tom na nezverejnené zdroje z vojenskej spravodajskej služby.

Zástupca HUR správu potvrdil pre Kyiv Independent. Spravodajský zdroj rovnako pre AFP povedal, že tieto informácie sú správne.

„Teraz prebieha liečba a potom lekári urobia kontrolu jej zdravotného stavu,“ dodal zdroj Babelu. „Tieto látky sa v každodennom živote ani v armádnom prostredí vôbec nepoužívajú. Ich prítomnosť môže naznačovať úmyselný pokus o otravu konkrétnej osoby,“ vysvetlil zdroj.

11:00 ISW: Fínsko zabránilo Rusku vyvolať migračnú krízu v krajine

Pokus Ruska vyvolať migračnú krízu na fínskych hraniciach zlyháva vďaka rýchlej reakcii Fínska pri zatváraní svojich hraníc. Uviedol americký Inštitút pre štúdium vojny (ISW). Informuje o tom spravodajský web Kyiv Independent.

Rusko údajne nariadilo svojmu ministerstvu vnútra, aby zhromaždilo migrantov z Blízkeho východu, Afriky a iných regiónov a poslalo ich k fínskej hranici. Fínska pohraničná stráž však väčšine migrantov zabránila v prechode na územie krajiny a ruské úrady budú teraz nútené usadiť migrantov na ruskom území.

10:30 Nemecko poskytlo ukrajinskej energetickej firme Ukrenerho 300 miliónov eur na opravy siete

Nemecko poskytlo ukrajinskému štátnemu prevádzkovateľovi energetickej siete Ukrenerho 300 miliónov eur na opravy a modernizáciu. Oznámil to nemecký veľvyslanec na Ukrajine Martin Jäger, ktorého cituje web Kyiv Independent.

Ukrenerho okrem toho patrí „medzi hlavných príjemcov nášho príspevku v sume 200 miliónov eur pre Energetický podporný fond Ukrajiny ,“ povedal Jäger. Energetický podporný fond Ukrajiny zriadili v apríli 2022 s cieľom umožniť medzinárodným darcom podporovať ukrajinský energetický sektor, ktorý je často terčom ruských útokov.

8:40 Po snehovej víchrici v Odeskej oblasti sa podarilo zachrániť 2500 ľudí

Takmer 2500 ľudí sa podarilo zachrániť po snehovej víchrici v juhoukrajinskej Odeskej oblasti, uviedol v utorok tamojší gubernátor Oleh Kiper. Informoval, že viac ako 300 obcí v regióne bolo pre nepriaznivé počasie bez elektriny. TASR prevzala správu z agentúry Reuters.

Odeskú oblasť, ktorá leží na pobreží Čierneho mora, sužuje od nedele silná snehová víchrica, v dôsledku ktorej padali elektrické vedenia a na cestách uviazli stovky áut.

„Odtiahnutých bolo 849 vozidiel vrátane 24 autobusov a 17 sanitiek,“ napísal Kiper v príspevku na platforme Telegram. Podľa jeho slov sa podarilo zachrániť všetkých ľudí, ktorí uviazli v čase snehovej víchrice.

8:10 Kadyrov tvrdí, že je pripravený poslať na Ukrajinu ďalších 3000 svojich mužov

Vodca Čečenskej republiky Ramzan Kadyrov vyhlásil, že ďalších jeho 3000 bojovníkov je pripravených ísť bojovať na Ukrajinu ako súčasť jednotiek ruského ministerstva obrany a federálnej Národnej gardy. TASR prevzala správu v utorok z agentúry Reuters.

Kadyrov na platforme Telegram napísal, že jeho muži „majú najlepšie vybavenie a moderné zbrane“ a aj „veľkú motiváciu dosahovať výsledky“.

Kadyrov v máji uviedol, že Čečensko od začiatku vojny vyslalo na Ukrajinu viac ako 26 000 bojovníkov vrátane 12 000 dobrovoľníkov, a že 7000 z nich v tom čase aktívne bojovalo.

Informácie z predchádzajúceho dňa 27. 11. 2023:

19:30 Rusi chystajú ďalšiu deportáciu detí z okupovaných území

Rusi pripravujú nové zoznamy ukrajinských detí, ktoré chcú deportovať z okupovaných území Ukrajiny. Uviedlo to ukrajinské Národné centrum odporu. „Úrady na dočasne okupovaných územiach dostali pokyn, aby na deportáciu pripravili nové zoznamy detí, ktoré nemajú zákonných zástupcov,“ konštatovalo centrum. Informuje o tom web Ukrajinská pravda.

Ukrajinské Národné centrum odporu dodalo, že na tento proces dohliada komisárka pre práva detí pri úrade ruského prezidenta Maria Ľvová-Belová. Centrum pritom poukazuje na to, že Rusi nevracajú deti na Ukrajinu napriek tomu, že na území kontrolovanom Kyjivom sú ich príbuzní. Naopak Moskva zjednodušuje proces adopcie týchto detí v Rusku.

19:00 Takto vyzeral 641. deň na fronte z pohľadu Ukrajinských ozbrojených síl

18:30 Terčom ukrajinského útoku sa vraj stala letecká továreň v Smolensku

Ukrajinské sily vraj v noci na pondelok zaútočili na leteckú továreň v ruskom meste Smolensk. Podľa rozhlasovej stanice Hromadske radio to uviedli zdroje z ukrajinskej vojenskej rozviedky (HUR). Informuje o tom web Kyiv Independent.

Výbuchy v Smolensku bolo podľa miestnych kanálov na Telegrame vraj počuť v nedeľu neskoro večer. Ruské ministerstvo obrany vyhlásilo, že ruská armáda v Smolenskej oblasti o zhruba 23:00 zlikvidovala ukrajinský dron. Úradujúci gubernátor oblasti Vasilij Anochin tvrdí, že nevznikli nijaké škody na infraštruktúre a nie sú nijaké obete.

Smolensk leží necelých 400 kilometrov juhozápadne od Moskvy a približne 300 kilometrov od rusko-ukrajinských hraníc.

17:30 Partizáni pri Melitopoli vyhodili do vzduchu auto s proruskými čečenskými bojovníkmi

Ukrajinské hnutie odporu neďaleko okupovaného mesta Melitopoľ v Zaporižžskej oblasti na juhu Ukrajiny cez víkend vyhodilo do vzduchu auto s proruskými čečenskými bojovníkmi. Uviedol to v pondelok legitímny starosta Melitopoľa Ivan Fedorov, ktorého citoval spravodajský web Kyiv Independent. Počet zabitých Čečencov lojálnych diktátorovi Ramzanovi Kadyrovovi pri útoku, ktorí podnikli ukrajinskí partizáni, zatiaľ nebol potvrdený, povedal Fedorov.

13:00 Rusko zintenzívnilo aktivity svojej špionážnej siete

Rusko zintenzívnilo aktivity svojej špionážnej siete na Ukrajine, ale Ukrajinská bezpečnostná služba (SBU) podniká rozsiahle opatrenia na boj proti nim. Povedal to tajomník ukrajinskej Rady národnej bezpečnosti a obrany Oleksij Danilov. Informuje o tom spravodajský web Ukrajinská pravda s odvolaním sa na správu rozhlasovej stanice Rádio Sloboda.

Danilov povedal, že ruskí agenti sa snažia „vraziť klin medzi politické a vojenské vedenie Ukrajiny a podnietiť protivládne nálady medzi obyvateľstvom“. Moskva sa snaží využiť „takzvané napätie" medzi prezidentom Ukrajiny Volodymyrom Zelenským a hlavným veliteľom ozbrojených síl Valerijom Zalužným, konštatoval Danilov. Okrem toho zdôraznil, že Rusko sa pokúša „šíriť dezinformácie a propagandu s cieľom destabilizovať situáciu na Ukrajine“.

11:15 Rusi obsadili časť priemyselnej zóny v meste Avdijivka

Ruská armáda oznámila, že postúpila severozápadne a juhovýchodne od mesta Avdijivka v Doneckej oblasti na východe Ukrajiny. Geolokačné zábery zverejnené v nedeľu ukázali, že ruské jednotky mierne postúpili severozápadne od obce Krasnohorivka, ktorá leží sedem kilometrov severozápadne od Avdijivky. Zábery ukázali aj ruské obrnené vozidlá útočiace na ukrajinské pozície v severnej časti priemyselnej zóny na juhovýchodnom okraji Avdijivky. Ako informuje web Ukrajinská pravda, uviedol to v najnovšej správe o vývoji vojny na Ukrajine americký Inštitút pre štúdium vojny (ISW).

Väčšina ruských vojenských blogerov tvrdí, že ruské sily v nedeľu obsadili celú priemyselnú zónu v Avdijivke, ale ISW nevidel žiadne vizuálne potvrdenie takýchto vyhlásení. Ruské jednotky v nedeľu pokračovali aj v útočnej operácii na línii miest Kupiansk-Svatove-Kreminna na severovýchode Ukrajiny a dosiahli tam potvrdený postup.

Ukrajinský generálny štáb informoval, že ukrajinská armáda v nedeľu pokračovala v útočných operáciách južne od mesta Bachmut v Doneckej oblasti, pričom Rusom spôsobila straty na životoch a technike.

9:25 Moskva stratila ďalších 750 vojakov

Ďalších 750 ruských vojakov padlo podľa Kyjiva na Ukrajine počas uplynulého dňa. Počet obetí v radoch ruských ozbrojených síl sa tak od začiatku vojny zvýšil na 325 580, uviedol v pondelok na Facebooku generálny štáb ukrajinských ozbrojených síl. Za uplynulý deň Moskva podľa neho prišla aj o sedem tankov, tri bojové vozidlá pechoty a jeden delostrelecký systém.

Od začiatku otvorenej vojny proti Ukrajine Rusko podľa Kyjiva celkovo stratilo už 5 520 tankov, 10 282 obrnených bojových vozidiel pechoty a 7 875 delostreleckých systémov.

Správy z predchádzajúcich dní si môžete prečítať tu.

Ak si predplatíte digitálne predplatné alebo tlačený .týždeň na ďalší rok, pomôžete nám prežiť a robiť to, čo vieme. Vopred ďakujeme.

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov SITA je bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA porušením autorského zákona.
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite