Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Ukrajina ONLINE: Rusi zaútočili dronmi neďaleko prístavu v Odese

.redakcia .svet

Sledujte aktuálne informácie o vojne na Ukrajine.

Ukrajina ONLINE: Rusi zaútočili dronmi neďaleko prístavu v Odese SITA/AP Photo/Leo Correa) Bohorodchany na východe Ukraijiny

aktuálne informácie o situácii na Ukrajine:

  • Rusi do armády mobilizujú obyvateľov okupovaných území Záporožskej a Chersonskej oblasti
  • Zelenskyj žiadal v príhovore na VZ OSN spravodlivý trest pre Rusko
  • zo zajatia bolo prepustených 215 obrancov Ukrajiny
  • Putin ohlásil v Rusku čiastočnú mobilizáciu
  • EÚ, NATO a USA neuznajú referendá nanútené ruskými okupantmi na Ukrajine
  • Výbuch v Luhanskej oblasti pripravil o život približne 200 ruských vojakov 

10:30 Rusi zaútočili dronmi neďaleko prístavu v Odese

Nočný útok bezpilotného lietadla neďaleko prístavu v ukrajinskej Odese vyvolal obrovský požiar a výbuch. V pondelok o tom informovala ukrajinská armáda. Udialo sa tak niekoľko hodín po tom, ako Spojené štáty rázne uviedli, že podniknú rozhodné kroky a sľúbili „katastrofické následky“, ak Rusko na Ukrajine použije jadrové zbrane.

Nálet bol najnovší zo série útokov dronmi na strategické ukrajinské mesto na pobreží Čierneho mora, odkiaľ do sveta vyvážajú ukrajinské poľnohospodárske produkty.

Poradca amerického prezidenta pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan v nedeľu vyhlásil, že USA a ich spojenci budú konať „rozhodne“, ak Rusko na Ukrajine použije taktické jadrové zbrane. „Komunikovali sme Kremľu priamo, súkromne a na veľmi vysokých úrovniach, že akékoľvek použitie jadrových zbraní bude znamenať pre Rusko katastrofálne následky, že USA a ich spojenci budú reagovať rozhodne. Jasne a konkrétne sme povedali, čo to bude znamenať,“ povedal Sulivan.

8:00 Ruská mobilizácia je znamením slabosti, povedal Zelenskyj

V rozhovore pre americkú televíznu stanicu CBS tiež povedal, že Ukrajina sa pripravuje na ďalšie ruské útoky na ukrajinskú elektrickú infraštruktúru. Kremeľ sa týmto snaží zvýšiť tlak na Ukrajinu a jej západných podporovateľov v čase, keď sa počasie ochladzuje. Zelenskyj varoval, že nadchádzajúca zima „bude veľmi ťažká“.

„Budú strieľať rakety a zameriavajú sa na našu elektrickú sieť. Je to výzva, ale my sa toho nebojíme,“ povedal Zelenskyj. Ruskú mobilizáciu a prvý takýto krok Moskvy od druhej svetovej vojny označil ako znamenie slabosti, nie sily. „Týmto priznali, že ich armáda už nie je schopná bojovať s Ukrajinou,“ skonštatoval Zelenskyj.

Mobilizáciu Ruska za označil za „zločinnú“ a zopakoval svoju výzvu, aby sa Rusi postavili proti nej. „Bojujte, aby neposlali na smrť vaše deti a všetkých tých, ktorých môžu vziať do tejto zločinnej ruskej mobilizácie,“ povedal Zelenskyj a na krátku časť svojho prejavu prešiel do ruštiny: „Pretože ak prídete vziať životy našim deťom, hovorím vám to ako otec – nenecháme vás nažive.“

Informácie z predchádzajúceho dňa (25.9.2022):

21:30 Prvý NASAMS systém dorazil na Ukrajinu

Systém protivzdušnej obrany NASAMS je vyrobený Spojenými štátmi a Nórskom. 

19:30 USA: Ak Rusko na Ukrajine použije jadrové zbrane, odpoveď bude rozhodná

USA a ich spojenci budú „rozhodne“ konať, ak Rusko na Ukrajine použije taktické jadrové zbrane. Povedal to v nedeľu poradca amerického prezidenta pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan. Potvrdil tak predošlú reakciu Bieleho domu na silnejúce obavy v súvislosti s hrozbami ruského prezidenta Vladimira Putina. „Komunikovali sme Kremľu priamo, súkromne a na veľmi vysokých úrovniach, že akékoľvek použitie jadrových zbraní bude znamenať pre Rusko katastrofálne následky, že USA a ich spojenci bude reagovať rozhodne. Jasne a konkrétne sme povedali, čo to bude znamenať,“ povedal Sulivan pre americkú televíziu CBS. Informuje o tom web The Guardian.

Sulivan dodal, že ruský líder „mával jadrovou kartou v rôznych okamihoch tohto konfliktu“ a je to vec, ktorú administratíva prezidenta Joea Bidena musí „brať úplne vážne, pretože ide o vec najvyššej vážnosti, a to možného použitia jadrových zbraní prvýkrát od druhej svetovej vojny“.

17:10 Srbský minister obhajuje dohodu s Ruskom, europoslanci to považujú za škandál 

Srbský minister zahraničných vecí sa v nedeľu snažil bagatelizovať dôležitosť dohody s Ruskom, ktorú podpísal v piatok. Označil ju za „technickú“ a netýka sa bezpečnostných otázok. TASR informuje podľa agentúry AP.

Nikola Selakovič podpísal dohodu s ruským ministrom zahraničných vecí Sergejom Lavrovom v New Yorku v rámci zasadania Valného zhromaždenia OSN.  Väčšina západných diplomatov sa dvojstranným rokovaniam s Ruskom vyhýba.

Európska únia (EÚ) pripravuje ďalšie sprísnenie sankcií voči Moskve v súvislosti s inváziou na Ukrajinu. Srbsko je pritom oficiálne kandidátom na členstvo v EÚ, ale udržiava aj dobré vzťahy s Moskvou. Konzultačný plán, na ktorý sa vzťahuje dohoda s Ruskom potrvá dva roky.

„Vláda mohla takýto plán odmietnuť, ale nie je v ňom nič sporné,“ povedal minister. „Kritizujú to tí, ktorí to nevideli,“ dodal.

Postup vlády ostro kritizovala srbská proeurópska opozícia aj niektorí politici EÚ. Slovenský europoslanec Vladimír Bilčík označil dohodu s Ruskom za „vážnu ranu“ pre prístupový proces na západnom Balkáne.

„Toto je vážny škandál. Uprostred zúriacej vojny Srbsko podpisuje plán budúcej spolupráce s agresorom,“ uviedla nemecká europoslankyňa Viola von Cramonová na Twitteri. Dodala, že „možno je to pre nás len signál, aby sme (Srbsku) zmrazili prístupové rozhovory do EÚ, keďže vstup do EÚ neprebieha cez Moskvu“.

13:55 Proruská samospráva tvrdí, že pri útoku v Chersone zahynuli dvaja ľudia 

Proruské úrady v okupovanom juhoukrajinskom meste Cherson obvinili ukrajinské jednotky z raketového útoku na miestny hotel a zo zabitia dvoch ľudí vrátane bývalého poslanca. Kyjev sa k tomu bezprostredne nevyjadril. TASR správu prevzala z agentúry AFP.

„Dnes okolo 05.30 h miestneho času ukrajinské ozbrojené sily odpálili raketu na hotel Play by Ribas“ v Chersone, uviedla vo vyhlásení Ruskom dosadená samospráva s tým, že podľa predbežných údajov prišli o život dvaja ľudia. 

Námestník šéfa proruskej okupačnej správy v Chersonskej oblasti Kirill Stremousov uviedol, že medzi mŕtvymi je aj proruský bývalý ukrajinský poslanec Oleksij Žuravko. Podľa miestnych úradov sa v hoteli v čase útoku nachádzali novinári z ruských médií. 

11:40 Ukrajina a Rusko sa obvinili z ostreľovania viacerých oblastí

Ukrajina a Rusko sa v nedeľu navzájom obvinili z raketových útokov a ostreľovania v rôznych oblastiach na juhu a východe Ukrajiny, informuje agentúra Reuters.

Ukrajinská armáda skoro ráno uviedla, že ruské jednotky podnikli za posledných 24 hodín desiatky raketových útokov a náletov na vojenské a civilné ciele vrátane 35 „osád“.

Rusko tiež podľa ukrajinskej armády zaútočilo pomocou dronov na centrum mesta Odesa. Obete na životoch či zranených dosiaľ nehlásili.

Rusko popiera, že by jeho jednotky zámerne útočili na civilistov. Ruská tlačová agentúra RIA Novosti s odvolaním sa na neznáme zdroje už skôr uviedla, že ukrajinské sily ostreľovali sýpku a sklady hnojív.

RIA Novosti takisto informovala, že ukrajinské sily bombardovali hotel v meste Cherson, pričom zabili dvoch ľudí. Ruské sily okupujú toto mesto na juhu Ukrajiny od prvých dní invázie, píše Reuters.

Ukrajina na tieto tvrdenia bezprostredne nereagovala.

10:00 Zelenskyj vyzýva ruských vojakov, aby sa vzdali ukrajinským silám

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vo večernom videopríhovore v súvislosti s odvodmi Rusov do armády vyzval ruských vojakov, aby sa zdali ukrajinským silám. „Za čo Rusko bojuje? Všetci obyvatelia Ruska vedia, dokonca ak si to mnohí nepripúšťajú, určite vedia, že je to Rusko, kto prináša zlo", povedal ukrajinský prezident. „Ukrajina garantuje každému ruskému vojakovi, ktorý sa vzdá, tri veci. Po prvé, bude sa s vami zaobchádzať civilizovaným spôsobom v súlade so všetkými konvenciami. Po druhé, nikto sa nedozvie okolnosti vášho vzdania sa, nikto v Rusku nebude vedieť, že vaše vzdanie sa bolo dobrovoľné. A po tretie, ak sa bojíte návratu do Ruska a nechcete byť súčasťou výmeny, nájdeme spôsob, ako aj toto zaručiť," povedal Zelenskyj. Informuje o tom portál news.sky.com.

Na Instagrame ukrajinský prezident napísal: „Ruskí velitelia sa nestarajú o životy Rusov. Potrebujú len nahradiť prázdne miesta po mŕtvych, zranených, tých, ktorí utiekli alebo po ruských vojakoch, ktorí boli zajatí." „Je lepšie utiecť pred zločinnou mobilizáciou, ako byť zmrzačený a potom niesť zodpovednosť pred súdom za podieľaní sa na agresívnej vojne. Je lepšie sa vzdať do ukrajinského zajatia, ako byť zabitý údermi našich zbraní," dodal.

Informácie z predchádzajúceho dňa (24.9.2022):

15:50 Ruské bombardovanie Charkovskej oblasti zranilo päť ľudí

Ruské bombardovanie Charkovskej oblasti v piatok zasiahlo obce pri hraniciach s Ruskou federáciou. „Najviac bombardovaním trpí okres Kupiansk," uviedol gubernátor oblasti Oleh Synjehubov. Dodal, že za uplynulých 24 hodín bolo v okrese zranených päť ľudí, vrátane dvoch sestier vo veku 10 a 17 rokov. Informuje o tom portál news.sky.com.

Kupiansk v Charkovskej oblasti, 23.9.2022SITA/AP Photo/Kostiantyn LiberovKupiansk v Charkovskej oblasti, 23.9.2022

15:20 Maďarské médium Magyar Nemzet zverejnil článok s nadpisom „Vojna sa čoskoro začne“

Na sociálnej sieti na to upozornil bloger Karel Paták.

List maďarskej vlády Magyar Nemzet:

„Čoskoro sa až dva milióny ruských vojakov postavia a začnú mazať z mapy to, čo sa už niekoľko desaťročí volá Ukrajina.“ 

„Predchádzajúca operácia, ktorú Putin nazval špeciálnou vojenskou operáciou, bola malá rozcvička, detská hra oproti tomu, čo nás čaká teraz.“ 

„Miliónová armáda sa vyvalí do (našho) susedstva, aby pozametala Ukrajincov, ktorých Američania zahnali do vojny, vycvičili v NATO, po zuby vyzbrojeni, vypichli kultom Banderovcov.“ 

„Niektorí hovoria, že to, čo požiadavka ruského prezidenta nebola pochopená, pretože USA „deep state“ riadia imbecili. „Považujem to za trochu nereálne. Skôr to nechceli pochopiť. Najmä preto, že toto bol celý čas plán: vojna. Spojené štáty samozrejme milujú vojnu.“

„Ich vojnový priemysel urobí čokoľvek, obetuje akýkoľvek počet ľudí, najmä synov a dcéry iných krajín, len aby získal nové zmluvy. Pretože to nikdy nie je dosť: chcú viac peňazí, viac moci.“

„Bez amerických zbraní, smeru, spravodajstva, prieskumu a vojnového plánu by už dávno skončila vojna, bol by mier a nové hranice.“

„Ak sa boje stupňujú do vojny medzi NATO a Ruskom, čo je bohužiaľ čoraz pravdepodobnejšie, nesmieme sa do toho za každú cenu zapojiť!“ Či už článok 5 platí alebo nie, nesmieme sa zapojiť do vojny s Ruskom. V prvom rade nás zničia. Druhé preto, lebo Rusko už desaťročia nebolo naším nepriateľom. Vlastne je to spravodlivejší partner ako niektorí naši takzvaní ,spojenci‘...

A Magyar Nemzet je médium plne ovládané maďarskou vládou, tam nepíšu, čo ich napadne...

12:40 Rusi do armády mobilizujú obyvateľov okupovaných území Záporožskej a Chersonskej oblasti

Ruské úrady na okupovaných územiach ukrajinskej Záporožskej a Chersonskej oblasti podľa ministerstva obrany Ukrajiny začali doručovať povolávacie rozkazy v rámci mobilizácie. Do armády povolávajú tých mužov, ktorí „sa vzdali ukrajinského občianstva a dostali pasy Ruskej federácie,“ uviedol, Kyjev. Informuje o tom web The Guardian.

12:00 Pri ruskom bombardovaní Doneckej oblasti zomreli dvaja ľudia

Dvaja ľudia zomreli a traja utrpeli zranenia pri piatkovom ruskom bombardovaní v Doneckej oblasti. Gubernátor oblasti Pavlo Kyrylenko uviedol, že obete hlásili z miest Bachmut a Krasnohorivka. „Rusi sa budú zodpovedať za všetky svoje zločiny v našej krajine!“ vyhlásil gubernátor. Informuje o tom portál news.sky.com.

Útoky v noci na sobotu pokračovali v Zaporižžskej oblasti. Gubernátor oblasti Oleksandr Staruch konštatoval, že ruské bombardovanie zasiahlo obytný sektor a spôsobilo požiar niekoľkoposchodovej budovy. Dodal, že pri útoku jeden človek zomrel a siedmi boli zranení.

11:00 Británia: Rusi sa pravdepodobne snažia zaplaviť ukrajinské vojenské priechody 

Ruské sily sa pravdepodobne pokúšajú zaútočiť na priehrady na Ukrajine s cieľom zaplaviť ukrajinské vojenské priechody. V pravidelnej správe o vojne na Ukrajine to v sobotu uviedlo britské ministerstvo obrany, píše denník The Guardian.  

Podľa britského rezortu obrany útoky "pravdepodobne nespôsobili výrazné narušenie ukrajinských operácií vzhľadom na vzdialenosť medzi poškodenými priehradami a bojovými oblasťami".

Ruské sily zasiahli v stredu a vo štvrtok balistickými raketami alebo podobnými zbraňami priehradu na rieke rieka Siverskyj Donec po tom, čo minulý týždeň zasiahli priehradu pri meste Kryvyj Rih v strednej časti Ukrajiny. 

Ukrajinské sily postupujú ďalej po prúde pozdĺž oboch riek. Keďže ruskí velitelia sú čoraz viac znepokojení svojimi operačnými neúspechmi, pravdepodobne sa pokúšajú zaútočiť na priehrady, aby zaplavili ukrajinské vojenské priechody, dodalo britské ministerstvo. 

Správy z predchádzajúcich dní si môžete prečítať tu.

Ak si predplatíte tlačený .týždeň na ďalší rok, pomôžete nám prežiť a robiť to, čo vieme. Vopred ďakujeme. 

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov SITA je bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA porušením autorského zákona.
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite